هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین شماره ۴۷۷ – ۱۳ خرداد ماه ۹۹

> تحولات فرهنگی اجتماعی آلمان

مرکز اسلامی هامبورگ یکی از مهم‌ترین موسسات شیعی در اروپا است

منبع: سایت مسلم مارکت

تنها چند هفته پس از ممنوعیت فعالیت حزب‌الله لبنان در آلمان و حمله نیروهای پلیس به مساجد و مراکز وابسته به این سازمان، حالا شاخه هامبورگ اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان، خواستار ممنوعیت فعالیت‌های مرکز اسلامی هامبورگ شده‌ است. این در حالی است که این مرکز اسلامی، یکی از مهم‌ترین مؤسسات اسلامی و شیعی در اروپا و آلمان به شمار می‌آید و برای شیعیان این کشور اهمیت زیادی دارد. در این ارتباط، دکتر یاووز اوزگز، محقق و اسلام‌شناس ساکن آلمان در یادداشتی که برای سایت مسلم مارکت نوشته، از درخواست اتحادیه دموکرات مسیحی برای ممنوعیت مرکز اسلامی هامبورگ و افزایش فشار بر شیعیان انتقاد کرده است. او همچنین مرکز اسلامی هامبورگ را به عنوان یکی از مهم‌ترین موسسه شیعی در اروپا معرفی کرده است. آنچه در ادامه می‌خوانید، ترجمه بخش‌هایی از این یادداشت است:

 از زمانی که پلیس آلمان به ساختمان مساجد و مراکز تجمع نیروهای وابسته به حزب‌الله حمله کرد، مدت زیادی نگذشته است. این اقدام کاملا به نفع لابی صهیونیسم بود و باعث تحقیر شیعیان در آلمان و سراسر جهان شد. از این رو، گروه‌های مختلف در داخل و خارج آلمان به رفتار دولت و نیروهای پلیس انتقاد کردند. دکتر محمد هادی مفتح، امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ نیز در نامه‌ای محترمانه و سرگشاده از رئیس‌جمهور آلمان خواست تا شأن و جایگاه مسلمانان و مساجد در این کشور را حفظ کند. بسیاری گمان می‌کردند که پس از این نامه، شرایط بهتری برای مسلمانان در آلمان ایجاد خواهد شد، اما این اتفاق رخ نداد. در عوض، شاخه هامبورگ اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان چند روز پیش، خواستار ممنوعیت فعالیت مرکز اسلامی هامبورگ شد. اعضای این حزب از نمایندگان پارلمان ایالتی هامبورگ خواسته‌اند تا جلوی فعالیت‌های مرکز اسلامی را بگیرند. آن‌ها گفته‌اند که اعضای مرکز اسلامی هامبورگ با طرفداران حزب‌الله در آلمان ارتباط دارند و از آن‌ها حمایت می‌کنند.

اتحادیه دموکرات مسیحی در دولت هامبورگ سهمی ندارد، اما به نظر نمی‌رسد که اعضای این اتحادیه بدون هماهنگی با بخش فدرال، چنین درخواستی را مطرح کرده باشند. همه می‌دانند که مرکز اسلامی هامبورگ مهم‌ترین مرکز شیعی در آلمان و اروپا است. اهمیت این مرکز اسلامی برای شیعیان مانند اهمیت کلیسای جامع کلن برای کاتولیک‌ها است. بنابراین هر کس که باعث ممنوعیت فعالیت‌های این مرکز شود، به نوعی با شیعیان آلمان و حتی اروپا دشمنی کرده است.

شاید از خود بپرسید که انگیزه این اتحادیه مسیحی از ممنوعیت یک مرکز اسلامی چیست؟ تنها سران اتحادیه دموکرات مسیحی می‌توانند پاسخ این سوال را بدهند. اما واقعیت این است که لابی صهیونیسم نقش پررنگی در آلمان و اروپا دارد. آلمان در سال‌های اخیر بر مسلمانان فشار می‌آورد تا اسرائیل را به عنوان کشوری مستقل بپذیرند، اما خود جزو معدود کشورهای اروپایی است که کشور فلسطین را به رسمیت نشناخته است. مسئولان دولت فدرال از مسلمانان می‌خواهند که حقوق بشر را در این کشور رعایت کنند، اما خود حقوق مردم فلسطین را نادیده می‌گیرند. آن‌ها حتی از منتقدان اسرائیل می‌خواهند که به شیوه‌ای صلح‌آمیز با دولت آپارتاید یهود برخورد کنند، اما افراد و گروه‌هایی که از سیاست‌های اسرائیل انتقاد می‌کنند را به یهودی‌ستیزی متهم می‌کنند و به حاشیه می‌رانند.

به نظر می‌رسد سیاستمداران آلمانی برای حمایت از دولت یهود حاضرند حتی منافع آلمان را نیز زیر پا بگذارند. مرکز اسلامی هامبورگ، موسسه‌ای برای گفت‌وگو میان پیروان ادیان مختلف است و تحقیقات گسترده‌ای در حوزه ادیان در این مرکز انجام می‌شود. حتی بسیاری از یهودیان که از سیاست‌های اسرائیل بیزارند، به این مرکز می‌روند. این مرکز یکی از اماکن دیدنی شهر هامبورگ است و افراد زیادی از آن بازدید می‌کنند. علاوه بر این‌ها برای شیعیان این شهر و سراسر آلمان اهمیت زیادی دارد.

من گمان می‌کنم که خواسته جدید اتحادیه دموکرات مسیحی که از سوی اعضای حزب آلترناتیو برای آلمان نیز حمایت می‌شود، توسط حزب سبزها و سوسیال دموکرات رد خواهد شد. با این وجود، هیچ اطمینانی از روند تصمیم‌گیری در پارلمان ایالتی هامبورگ وجود ندارد. ممکن است که احزاب برای گرفتن قدرت بیشتر به ممنوعیت انجمن اسلامی نیز رای دهند.

من معتقدم که در این زمینه، مسلمانان باید وارد عمل شوند و با لغو قراردادهای اقتصادی با ایالت‌ها و تحریم احزاب مختلف، خواسته‌های به حق خود را از سیاستمداران آلمان بگیرند. در این راستا، آن‌ها باید ارتباط خود را با نمایندگان ایالت‌ها که فلسطین را به رسمیت نمی‌شناسند، قطع کنند. همچنین تا زمانی که وزیر کشور از حمله به مساجد حامی حزب‌الله عذرخواهی نکرده است، هیچ مسلمانی نباید در معاملات تجاری و بازرگانی ایالت‌های مختلف آلمان شرکت کند.

بسیاری از سیاست‌مداران حال‌حاضر آلمان، بر این باورند که همزیستی مسالمت‌آمیز بین یهودیان، مسیحیان و مسلمانان در فلسطین امکان‌پذیر نیست. آن‌ها آماده‌اند تا برای حمایت از رژیم صهیونیستی، حقوق بشر را نقض کنند و به مسلمانان و مقدسات آن‌ها نیز آسیب برسانند.

همه کسانی که مرا می‌شناسند می‌دانند که من به عنوان یک مسلمان معتقد، همواره به بهبود شرایط امیدوارم. اما در مورد اصلاح وضعیت آلمان، متاسفانه امیدی زیادی ندارم! کسانی که با بی‌شرمی و به شکلی آشکار با شیعیان وارد جنگ می‌شوند، باید بدانند که هرگز  در این جنگ پیروز نخواهند بود.

لینک یادداشت:

http://www.muslim-markt-forum.de/t1928f2-Warum-erklaert-die-Bundesregierung-allen-Schiiten-der-Welt-den-Krieg.html#msg5755

نگاهی به روابط گسترده فرهنگی و پژوهشی میان آلمان و روسیه

۷۵ سال پیش که جنگ جهانی دوم به پایان رسیده بود و سربازان ارتش سرخ شوروی در جلوی دروازه مشهور براندنبورگ در برلین مشغول عکس گرفتن بودند، یا حتی ۴ سال پیش از پایان جنگ که سربازان آلمان نازی، شوروی را اشغال کرده و ده‌ها میلیون نفر از شهروندان و سربازان آن را کشته بودند، هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که روزی مقامات رسمی آلمان و روسیه بتوانند برای تبادلات فرهنگی و علمی با یکدیگر برنامه‌ریزی کنند. با این وجود، آمارها نشان می‌دهد که آلمان و روسیه در حال‌حاضر روابط گسترده‌ای در حوزه فرهنگی و علمی دارند.

توسعه روابط میان جوانان دو کشور

در سال‌های اخیر، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دولت‌های آلمان و روسیه، حمایت از جوانان مستعد این دو کشور و توسعه روابط میان آن‌ها است. از موسساتی که با هدف گسترش ارتباط میان جوانان دو کشور راه‌اندازی شده است، می‌توان به بنیاد تبادلات جوانان روسیه و آلمان اشاره کرد که در سال ۲۰۰۴  تاسیس شده است.  هدف از راه‌اندازی این بنیاد، گسترش ارتباط میان دانشجویان و توسعه همکاری‌های سیاسی میان جوانان دو کشور عنوان می‌شود. بنیاد تبادلات جوانان روسیه و آلمان امکان مشارکت همه جوانان( فارغ از مدرک تحصیلی و شرایط مالی) را فراهم می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بنیاد می‌توانید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.stiftung-drja.de/

وب‌سایت توچکا-ترف نیز برای توسعه روابط میان جوانان آلمان و روسیه تاسیس شده است. این وب‌سایت که توسط مسئولان گوته تاسیس شده، امکان گفت‌وگو و ارتباط میان جوانان روسیه و آلمان را فراهم می‌کند. در این وب‌سایت همچنین اخبار و گزارش‌های مربوط به رویدادهای فرهنگی و آموزشی به دو زبان روسی و آلمانی منتشر می‌شود. علاوه بر این‌ها، جوانان دو کشور از طریق این وب‌سایت می‌توانند، درخواست‌های خود را برای کارآموزی و یا شرکت در پروژه‌های کاری و تحقیقاتی برای سایر اعضای سایت ارسال کنند. اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.goethe.de/ins/ru/ru/index.html

از دیگر فعالیت‌هایی که برای حمایت از جوانان مستعد در آلمان و روسیه صورت گرفته است، می‌توان به تشکیل پارلمان جوانان دو کشور اشاره کرد. با رایزنی‌های دولت آلمان و روسیه، پارلمان جوانان دو کشور از سال ۲۰۰۶ تشکیل جلسه داد. هدف از این پارلمان، آگاه‌سازی جوانان از روند مردم‌سالاری و قوانین دو کشور است. اعضای این پارلمان، ضمن بازدید از سازمان‌ها و موسسات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور، برنامه‌های متعددی برای بحث و گفت‌وگو میان جوانان دو کشور برگزار می‌کنند. لینک زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های پارلمان جوانان روسیه و آلمان به علاقمندان ارائه دهد:

انجمن آلمان-روسیه

بسیاری بر این باورند که انجمن آلمان-روسیه از موسسات مهمی به شمار می‌رود که در جهت گسترش روابط میان مردم دو کشور شکل گرفته، است. شرکت‌ها و سازمان‌های عضو این انجمن، برنامه‌های متعددی را در زمینه‌های فرهنگی، آموزش زبان، تجارت، استعدادیابی و ورزش برگزار می‌کنند. آن‌ها شبکه‌ای از همکاری‌های مشترک میان دو کشور آلمان و روسیه تشکیل داده‌اند. این شبکه در طول سال‌های اخیر توسعه زیادی پیدا کرده است. اگر علاقمندید که درباره فعالیت‌های انجمن آلمان-روسیه بیشتر بدانید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.deutsch-russisches-forum.de/

فعالیت بنیادهای پژوهشی

سال‌ها است که روسیه میزبان سازمان‌های بزرگ پژوهشی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی آلمان شده است که نقش پررنگی در حوزه‌های فرهنگی و آموزشی این کشور بازی می‌کنند.

برای مثال، بنیاد کنراد آدناور یکی از مهم‌ترین موسسات آلمانی است که در روسیه فعالیت می‌کند. این بنیاد در سال ۱۹۹۰ در مسکو تاسیس شد. هدف از تاسیس آن، توسعه روابط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دو کشور آلمان و روسیه عنوان می‌شود. مسئولان این بنیاد در مسکو تلاش می‌کنند تا با برگزاری کنفرانس‌ها، کارگاه‌های آموزشی، برگزاری میزگردهای مختلف و همکاری با موسسات تحقیقاتی و آموزشی، در راستای اهداف خود قدم بردارند. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره بنیاد آدناور در مسکو به دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.kas.de/de/web/ru-moskau/ueber-uns

از دیگر موسسات آلمانی که در مسکو فعالیت دارد، می‌توان به بنیاد هاینریش بل اشاره کرد. مسئولان این بنیاد در مسکو، روابط میان روسیه با همسایگان خود و کشورهای اتحادیه اروپا را بررسی ‌می‌کنند. آن‌ها همچنین برنامه‌ها و کارگاه‌های آموزشی زیادی در راستای توانمندسازی زنان، سیاست‌گذاری‌های آب و هوا و همچنین بحران‌های بین‌المللی برگزار می‌کنند. از طریق لینک زیر می‌توانید از فعالیت‌های بنیاد بل در مسکو مطلع شوید:

https://www.boell.de/de/2013/11/20/buero-russland-moskau

بنیاد فردریش ابرت از دیگر سازمان‌های معروف آلمان است که در روسیه فعالیت دارد. مسئولان این بنیاد در سال ۱۹۸۹،  اولین دفتر خود را در مسکو افتتاح کردند. بعدها در سال ۲۰۱۵، دفتر دیگر بنیاد فردریش ابرت نیز در سنت‌پطرزبورگ شروع به کار کرد. هدف این بنیاد، ترویج دمکراسی، اقتصاد پایدار، سیاست‌های آب و هوا و همچنین حمایت از برابری جنسی و عدالت اجتماعی در روسیه است. اگر مایلید که اطلاعات بیشتری درباره این سازمان به دست آورید، به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.fes-russia.org/o-nas/fond-v-possii/

از دیگر سازمان‌های مهم آلمانی که در حال‌حاضر در روسیه فعالیت دارند، می‌توان به بنیاد رزا لوکزامبورگ اشاره کرد. این بنیاد در سه منطقه روسیه، قفقاز و بلاروس کار ‌می‌کند. هدف این بنیاد، تقویت روابط منطقه‌ای، توسعه عدالت اجتماعی و همچنین گسترش صلح در روسیه است. لینک زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره این بنیاد در اختیار شما قرار دهد:

https://www.rosalux.de/stiftung/zid/europa/osteuropa/

آموزش زبان آلمانی

یکی از اهداف مهم دولت فدرال در سراسر جهان، گسترش آموزش زبان آلمانی و همچنین ارزش‌های اجتماعی ژرمن‌ها است. از مهم‌ترین موسساتی که در راستای آموزش زبان آلمانی در روسیه فعالیت دارند، می‌توان به موسسه گوته در مسکو و سنت‌پترزبورگ اشاره کرد که با داشتن کتابخانه‌ و سالن‌های مخصوص کتابخوانی، محبوبیت زیادی میان دانش‌آموزان و دانشجویان پیدا کرده‌اند. موسسه گوته در این شهرها، کلاس‌هایی برای آموزش زبان به بزرگسالان، جوانان و کودکان برگزار می‌کند. همچنین در این مراکز، امتحانات رسمی موسسه گوته برگزار می‌شود. علاوه بر این‌ها، موسسات گوته در سنت‌پترزبورگ و مسکو شرایطی را برای ارتباط بیشتر میان هنرمندان آلمانی و روسی فراهم می‌کند. از طریق سایت‌های زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های موسسه گوته در روسیه به دست آورید:

https://www.goethe.de/ins/ru/de/sta/pet/ueb.html

https://www.goethe.de/ins/ru/de/kul/goe.html

همکاری ۹۸۰ دانشگاه و مرکز آموزشی

دهه‌هاست که دانشگاه‌های آلمان و لهستان با یکدیگر همکاری نزدیکی دارند. در حال حاضر ۹۸۰ دانشگاه و مرکز آموزشی روسیه و آلمان با یکدیگر همکاری می‌کنند. فعالیت‌های مشترک میان دانشگاه‌های دو کشور، شامل تبادلات علمی، اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی مشترک و اعطای کمک‌هزینه‌های آموزشی و پژوهشی به جوانان مستعد روسیه و آلمان است.  سایت همکاری‌های دانشگاهی میان روسیه و آلمان، اطلاعات کاملی درباره همکاری‌های علمی و پژوهشی در آلمان منتشر می‌کند. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید:

https://wissenschaftspartner.de/themen/hochschulkooperation/

همچنین سازمان‌های بزرگ پژوهشی و علمی در آلمان مانند موسسه تبادلات آکادمیک آلمان نیز در تبادلات علمی و فرهنگی میان آلمان و روسیه نقش مهمی ایفا می‌کند. این موسسه به دانشجویان آلمانی و روسی، کمک‌هزینه تحصیلی اهدا می‌کند. موسسه تبادلات آکادمیک آلمان از زمان آغاز کار خود تاکنون، به ده‌ها هزار دانشجویان آلمانی که تمایل دارند در روسیه درس بخوانند، کمک‌هزینه‌های تحصیلی و پژوهشی اهدا کرده است. همچنین دانشجویان روسیه که قصد دارند در کشور ژرمن‌‌ها ادامه تحصیل دهند، نیز در تمام این سال‌ها از کمک‌هزینه‌های این موسسه استفاده کرده‌اند. موسسه تبادلات آکادمیک آلمان همچنین حامی محققان هر دو کشور است و به گسترش ارتباط میان موسسات آموزشی و پژوهشی آلمان و روسیه کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فعالیت‌های موسسه تبادلات آکادمیک آلمان در مسکو به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.daad.de/de/laenderinformationen/europa/russische-foederation/

برگزاری روز تنوع: راهکار دولت فدرال برای آگاه‌سازی درباره ضرورت تنوع فرهنگی

منبع: سایت منشور تنوع

۲۶ ماه مه هر سال برای مهاجران و پناهجویان در آلمان، روز خاصی است. تاریخی که با عنوان “روز تنوع”  در آلمان شناخته می‌شود. در این روز، مسئولان موسسات، سازمان‌ها و دانشگاه‌های آلمان، برنامه‌های متعددی را درباره ضرورت تنوع فرهنگی در این کشور برگزار می‌کنند و اهمیت حضور مهاجران در حوزه‌های مختلف را به شهروندان آلمان یادآور می‌شوند. امسال به دلیل بحران کرونا، صدها موسسه و سازمان به صورت آنلاین در برنامه‌های این روز شرکت کردند.

 سال‌ها است که افزایش جمعیت مهاجران و پناهجویان در آلمان از یک سو و توسعه فعالیت‌ گروه‌های راست افراطی از سوی دیگر، شرایط سختی را برای جامعه آلمان به وجود آورده است. از این‌رو، هشت سال پیش، مسئولان دولت فدرال تصمیم گرفتند تا ۲۶ ماه مه هر سال را به عنوان روز تنوع در این کشور نامگذاری کنند تا در این روز خاص، ضرورت تنوع فرهنگی را به شهروندان آلمان یادآور شوند. بدین‌ترتیب در ژوئن سال ۲۰۱۳، برای اولین‌بار روز تنوع در آلمان برگزار شد و حدود ۲۴۰ موسسه و سازمان در آن شرکت کردند. کمی بعد در سال ۲۰۰۶، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پروژه‌ای با عنوان “ منشور تنوع” را نیز راه‌اندازی کرد. هدف از راه‌اندازی این پروژه نیز، اطلاع‌رسانی درباره اهمیت تنوع فرهنگی در زمینه شغلی در آلمان بود. سازمان‌هایی که با این پروژه همکاری می‌کنند، باید محیط کاری عاری از تعصب ایجاد کنند. در این سازمان‌ها و موسسات، همه کارکنان، صرف نظر از جنسیت، هویت، ملیت، منشأ قومی، مذهب یا عقیده و سن باید دارای ارزش یکسان باشند. علاوه بر این‌ها از سال ۲۰۰۶، مسئولان پروژه “ منشور تنوع” برگزارکننده اصلی روز تنوع در آلمان هستند.

روز تنوع در بحران کرونا

امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا، برگزاری برنامه‌های مختلف و جشنواره‌های متعدد در سراسر آلمان لغو شده است. با این وجود، مسئولان پروژه “منشور تنوع” تصمیم گرفتند تا برنامه‌های “روز تنوع” را به صورت آنلاین برگزار کنند. آن‌ها از شهروندان خواستند که از طریق شرکت در سخنرانی‌ها و برنامه‌های آنلاین، راه‌اندازی کمپین‌های مختلف در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و همچنین ارسال عکس‌ و فیلم برای سایت “منشور تنوع” ، در برنامه‌های روز تنوع مشارکت داشته باشند. همچنین از مسئولان سازمان‌ها و موسسات خواسته شد که به روش‌های مختلف درباره لزوم تنوع فرهنگی در حوزه کاری اطلاع‌رسانی کنند. علاوه بر این‌ها، مسئولان پروژه، با برگزاری کارگاه‌های آموزشی آنلاین، تهیه پادکست‌ها، فیلم‌ها و بروشورهای آموزشی و همچنین نظرسنجی‌های آنلاین، سعی کردند تا توجه افکار عمومی آلمان را به اهمیت تنوع فرهنگی جلب کنند.

از طریق لینک زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید:

https://www.charta-der-vielfalt.de/diversity-tag/

افزایش شرکت‌کنندگان در کلاس‌های معارف اسلامی آلمان

Symbolbild: Religionsunterricht © Shutterstock, bearbeitet by iQ.

منبع: سایت اسلامیک

آمارهای دولت فدرال نشان می‌دهد که تعداد شرکت‌کنندگان در کلاس معارف اسلامی در مدارس دولتی آلمان افزایش داشته است. براساس آمارهای منتشر شده، در سال تحصیلی جاری، حدود ۶۰ هزار دانش‌آموز در کلاس‌های معارف اسلامی شرکت می‌کنند که این تعداد، ۱۸ هزار نفر بیش‌تر از آمار مربوط به سال تحصیلی ۲۰۱۵- ۲۰۱۶ است.       

آمارهای منتشرشده از سوی دولت فدرال نشان می‌دهد که که تعداد شرکت‌کنندگان در کلاس معارف اسلامی در مدارس دولتی آلمان افزایش داشته است. براساس این آمار، در حال‌حاضر حدود ۹۱۷ مدرسه در ۹ ایالت آلمان، درس معارف اسلامی را ارائه می‌دهند. البته هنوز در ایالت‌های شرق آلمان، هیچ امکانی برای تعلیم آموزش‌های اسلامی به شکل رسمی وجود ندارد. همچنین در هامبورگ و برمن نیز دانش‌آموزان از ادیان مختلف تحت آموزش یکسان مذهبی قرار دارند. در این میان، مسئولان سایر ایالت‌ها با همکاری جوامع اسلامی، کلاس معارف دینی را برگزار می‌کنند. به طور مثال، در هسن، آموزش اسلامی تاکنون با همکاری و تحت مسئولیت اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب و جامعه احمدیه انجام شده است. این در حالی است که در سال‌های اخیر، دیتیب به ارتباط با دولت ترکیه متهم شده است. مقامات آلمانی معتقدند که این اتحادیه در زمان کودتای ترکیه، اطلاعاتی را درباره مخالفان اردوغان به دولت این کشور داده است. بنابراین مسئولان وزارت آموزش هسن تصمیم گرفته‌اند که در سال آینده، همکاری خود را با اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب قطع کنند. این حرکت مسئولان وزارت آموزش با اعتراض شدید مسئولان دیتیب مواجه شده است. آن‌ها حتی اعلام کرده‌اند که به دادگاه ایالتی شکایت می‌کنند. با این وجود، به نظر می‌رسد که آموزش اسلامی بدون همکاری دیتیب ادامه خواهد یافت. از سوی دیگر، از سال ۲۰۱۹،  دانش‌آموزان کلاس هفتم در ایالت هسن نیز مجوز شرکت در کلاس‌های آموزش اسلامی را پیدا کرده‌اند. این امر تحت یک پروژه آزمایشی انجام می‌شود که انتظار می‌رود پس از سال ۲۰۲۰ نیز ادامه یابد. در نیدرزاکس نیز آموزش اسلامی با همکاری انجمن‌هایی مانند شورای اسلامی و اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب انجام می‌شود. همچنین در برلین، فدراسیون اسلامی، مسئولیت تهیه محتوا و تایید معلمان برای تدریس به ۵ هزار دانش‌آموز را برعهده دارد. در ایالت راینلاند-فالتس نیز از سال تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۸، درس تعلیمات اسلامی به شکل پروژه آزمایشی در ۱۹ مدرسه ابتدایی و ۷ مدرسه متوسطه آغاز شده و نزدیک به هزار و ۸۰۰ دانش‌آموز مسلمان در آن شرکت کرده‌اند. در این ایالت نیز، انجمن‌های اسلامی مانند دیتیب، جامعه اسلامی ملی گوروش و انجمن مراکز فرهنگی اسلامی در آموزش اسلامی با دولت ایالتی همکاری می‌کنند. در ایالت نوردراین-وستفالن اما شرایط کمی متفاوت است. در این ایالت، تاکنون، آموزش اسلامی به صورت پروژه‌ای آزمایشی در مدارس ابتدایی و متوسطه وجود داشته است، اما به‌تازگی دولت ائتلافی در نوردراین-وستفالن تصمیم گرفته‌ است که مدل آزمایشی را با نظارت کمیسیون آموزشی تا سال ۲۰۲۵ ادامه دهد. آنطور که گفته می‌شود، در بدنه کمیسیون آموزشی نیز قرار است از نمایندگان جوامع اسلامی استفاده شود. این‌ها در حالی است که آموزش اسلامی در ایالت بادن-وورتمبرگ به مسئله‌ای مناقشه‌برانگیز بدل شده است. نخست‌وزیر ایالت بادن-وورتمبرگ قصد دارد تا شرایط جدیدی برای همکاری با جوامع مذهبی اسلامی در این ایالت ایجاد کند. در همین راستا قرار است در آینده‌ای نزدیک “شورای مدرسه اهل‌ سنت” تشکیل ‌شود. البته این شورا با انتقاد‌های بسیاری روبرو شده و اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب و جامعه اسلامی بادن-وورتمبرگ اعلام کرده‌اند که حاضر به همکاری با دولت ایالتی نیستند. به گفته مسئولان این دو سازمان، دخالت دولت در امر آموزش اسلامی به معنای نقض قانون اساسی آلمان است. با این وجود، مرکز فرهنگی اسلامی در بادن-وورتمبرگ و جامعه اسلامی بوسنیایی‌ها اعلام کرده‌اند که حاضرند در این شورا شرکت کنند. حال باید دید که چه آینده‌ای در انتظار آموزش اسلامی در این ایالت است.

لینک گزارش:

گالری هنری روستوک میزبان نمایشگاه “کرنش به حافظ” شد

منبع: سایت گالری هنری روستوک

گالری هنری روستوک از بیست‌ونهم ماه مه، میزبان نمایشگاه “کرنش به حافظ” شده است. در این نمایشگاه، آثار گونتر اوکر، هنرمند شناخته‌شده آلمانی به همراه آثار هشت هنرمند ایرانی در معرض دید عموم قرار گرفته است.

گونتر اوکر از جمله هنرمندانی است که پس از جنگ جهانی دوم به شهرت جهانی رسید. تجربه‌ جنگ، خشونت و ویرانی، تأثیرِ عمیقی بر اوکر جوان گذاشت و باعث شد که آثار هنری جدیدی خلق کند. این آثار، باعث شهرت او در سراسر جهان شد. این هنرمند ۹۰ ساله، در طول زندگی خود، بارها به کشورهای مختلف از جمله ایران سفر کرده است. اوکر در سفرهایش به ایران، نه‌تنها با طبیعت زیبا و آثار باستانی ارزشمند این کشور آشنا شده، بلکه توانسته ارتباط خوبی با مردم و همچنین ادبیات ایران‌زمین برقرار کند. او چنان تحت تاثیر شعر فارسی و به‌خصوص شاعران بزرگ ایرانی قرار گرفته که ۴۲ اثر هنری خود را با الهام از اشعار حافظ خلق کرده است. این هنرمند آلمانی مجموعه “کرنش به حافظ” را از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ در هشت شهر ایران از جمله شیراز، تهران، اصفهان، کرمان، مشهد، رشت، بوشهر و کیش به نمایش گذاشته است. اوکر پس از نمایش آثارش در ایران تصمیم گرفت از هر شهر یک هنرمند را برای همراهی این پروژه هنری انتخاب کند و آثار این هنرمندان را در نمایشگاه “کرنش به حافظ” در اروپا به نمایش بگذارد.

بدین‌ترتیب، او آثار مرتضی ترسلی از شیراز، محمدرضا یزدی از تهران، علی محبوبی صوفیانی از اصفهان، شهریار رضایی از کرمان، بابک منتظری از مشهد، عارفه آراد از رشت، فرزاد دشتی زاده از بوشهر و ندا آیتی از کیش را به آلمان آورد تا در نمایشگاه “کرنش به حافظ “ به نمایش بگذارد. حال این آثار در گالری هنری روستوک به نمایش درآمده است. قرار بود که هنرمندان ایرانی نیز اوکر را در این رویداد همراهی کنند، اما بحران کرونا برنامه‌های آنان را تغییر داد. هر چند که تاریخ نمایشگاه تغییر نکرد، اما هنرمندان ایرانی امکان حضور در نمایشگاه را پیدا نکردند. با این وجود، آن‌ها به صورت لایو در افتتاحیه نمایشگاه روستوک حضور داشتند.

اوکر در افتتاحیه نمایشگاه به خبرنگار ولت گفت:« در آثار این نمایشگاه به خوبی می‌توان پیوندهای فرهنگی میان غرب و شرق را دید. حتی در این آثار می‌توان نشانه‌هایی از اسلام، مسیحیت، یهودیت و بودیسم را مشاهده کرد.»

همچنین مدیر گالری روستوک نیز در مراسم افتتاحیه ابراز امیدواری کرد که برگزاری این نمایشگاه باعث تبادل فرهنگی بیشتر میان هنرمندان ایران و آلمان شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت گالری هنری روستوک مراجعه کنید:

https://www.kunsthallerostock.de/en/ausstellungen/ausstellung/2020/uecker-hafez-zyklus

تشکیل کمیته مقابله با اندیشه‌های راست افراطی و نژادپرستی در دولت فدرال

منبع: سایت اسلام

برای اولین‌بار در تاریخ آلمان،‌کمیته مقابله با اندیشه‌های راست افراطی و نژادپرستی در دولت فدرال شکل گرفته است. این کمیته که پس از حملات مرگبار به یهودیان هاله و مسلمانان در شهر هاناو تشکیل شده، وظیفه دارد تا از قربانیان گروه‌های راست افراطی و حملات نژادپرستانه در آلمان حمایت کند. در این میان، اعضای شورای مرکزی مسلمانان نیز از دولت فدرال خواسته‌اند تا کمیسیونی برای مقابله با اسلام‌هراسی تاسیس کند.

 هفته گذشته،‌ کمیته مقابله با اندیشه‌های راست افراطی و نژادپرستی در دولت فدرال، برای اولین‌بار تشکیل جلسه داد. ایده شکل‌گیری این کمیته پس از حملات مرگبار به یهودیان هاله و مسلمانان هاناو در دولت فدرال مطرح شد و بالاخره پس از هفته‌ها گفت‌وگو، اعضای کابینه دولت آلمان تصمیم گرفتند تا  کار آن را آغاز کنند. در این کمیته، وزیر کشور، وزیر دادگستری، وزیر فرهنگ، وزیر خانواده، وزیر امور خارجه  و همچنین مسئول امور مهاجرت و ادغام در دولت فدرال حضور دارند و قرار است تا ماه اکتبر سال جاری، فهرستی از روش‌های مقابله با گروه‌های راست‌ افراطی ارائه دهند. کریستین لامبرشت، وزیر دادگستری آلمان در این باره گفت:« تشکیل چنین کمیته‌ای می‌تواند نقطه عاطفی در تاریخ آلمان باشد. این کمیته برای حمایت از جامعه متنوع و همچنین محافظت از افراد در برابر نفرت و خشم به وجود آمده است و از افرادی که تحت تاثیر نژادپرستی و یا گروه‌های افراطی قرار بگیرند، حمایت خواهد کرد.»

همچنین زی‌هوفر، وزیر کشور فدرال نیز درباره تشکیل این کمیته گفت:« تفکرات راست افراطی، یهودی‌ستیزی و نژادپرستی بزرگ‌ترین تهدید برای کشور آلمان به شمار می‌آیند. به همین‌دلیل دولت فدرال با تمام قدرت با این تهدیدات مقابله می‌کند. در این راستا نه‌تنها با نژادپرستی و تفکرات راست افراطی مقابله خواهیم کرد، بلکه با یهودی‌ستیزی و اسلام‌هراسی نیز مبارزه می‌کنیم.»

آنته ویدمان-ماوتس، مسئول امور مهاجرت و ادغام نیز با اشاره به ضرورت شکل‌گیری چنین کمیته‌ای گفت:« نژادپرستی بنیان دموکراسی را از بین می‌برد. در سال‌های اخیر، نژادپرستی نه‌تنها علیه مهاجران و پناهجویان، بلکه علیه شهروندان و سیاستمداران آلمان نیز وجود داشته است. بنابراین باید پذیرش تنوع فرهنگی، مذهبی و نژادی در جامعه را افزایش دهیم.»

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز گفت:« آلمانی‌ها برای مقابله با نژادپرستی مسئولیت ویژه دارند. حتی مقابله با افراط‌گرایی و نژاد‌پرستی، بخشی از آموزش‌هایی است که ما در وزارت خارجه فدرال ارائه می‌دهیم. در وزارت‌ خارجه، همه دیپلمات‌ها موظفند تا با نمایندگان کلیساها، کنیسه‌ها و مساجد، سازمان‌های مردم‌نهاد در زمینه مهاجرت و ادغام و همچنین روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر در ارتباط باشند.»

‌هر چند اعضای کمیته مقابله با اندیشه‌های راست افراطی و نژادپرستی در دولت فدرال ادعا می‌کنند که با اسلام‌هراسی نیز مقابله خواهند کرد، اما اعضای شورای مرکزی مسلمانان آلمان از دولت فدرال خواسته‌‌اند تا به قولی که به مسلمانان داده عمل کند و کمیسیونی برای مقابله با اسلام‌هراسی تشکیل دهد. آن‌ها اعلام کرده‌اند که با وجود افزایش تعداد حملات به مساجد و انجمن‌های اسلامی در آلمان، دولت فدرال باید از مسلمانان محافظت کند.

آیمان مازیک، رئیس شورای مرکزی مسلمانان در این باره گفت:«ما از حضور اعضای کابینه دولت فدرال در کمیته مبارزه با نژادپرستی استقبال می‌کنیم. حملات مرگبار در هاناو، بسیاری از مسلمانان را نگران کرده است. همچنین در یک سال گذشته حملات زیادی به مساجد صورت گرفته است. اعضای این کمیته اکنون باید به شهرهای مختلفی که در آن حملات به مسلمانان صورت گرفته، بروند و شرایط را بررسی کنند. اما من فکر می‌کنم که باید اقدامات بیشتری در این حوزه انجام شود.  اعضای دولت فدرال از سه ماه قبل به مسلمانان قول داده‌اند تا کمیسیونی برای مقابله با اسلام‌هراسی تشکیل دهند و من فکر می‌کنم این کار باید هر چه زودتر انجام شود.»

لینک گزارش:

http://islam.de/32236

تازه های نشر در آلمان

نژادپرستی علیه مسلمانان و اسلام‌هراسی

بسیاری از جنبش‌های راست‌گرا در سال‌های اخیر از اسلام‌هراسی و نژادپرستی علیه مسلمانان، به عنوان راهی برای جلب توجه افکار عمومی اروپا استفاده کرده‌اند. این امر را حتی می‌توان در مباحثات سیاسی و اجتماعی کشورهای اروپایی در سال ۲۰۱۵ نیز مشاهده کرد. در این سال، تعداد زیادی از مهاجران و پناهجویان از خاورمیانه، آقریقا، جنوب آسیا و منطقه بالکان وارد اروپا شدند. در نتیجه جامعه اروپا با تغییرات مختلفی مواجه شد. در این میان، طرفداران گروه‌های راست افراطی در سراسر اروپا، مسلمانان و اسلام را به عنوان مشکلات جامعه اروپا معرفی ‌کردند و درنتیجه اسلام‌هراسی نیز در کشورهای اروپایی به طرز قابل‌توجهی افزایش یافت. البته بحث درباره اسلام و مسلمانان در آلمان موضوع جدیدی نیست و در گذشته نیز وجود داشته است. از این رو، وازلیز کازیز و بولنت اوچار، نویسندگان آلمانی تصمیم گرفتند تا کتابی درباره نژادپرستی علیه مسلمانان و اسلام‌هراسی در آلمان منتشر کنند. نویسندگان در این کتاب، پدیده نژادپرستی علیه مسلمانان را از نظر تاریخی مورد بررسی قرار داده‌اند و دیدگاه‌های کارشناسان در این زمینه را جمع‌آوری کرده‌اند.

Gebundene Ausgabe: 338 Seiten
Verlag: V&R unipress; Auflage: 1. (11. März 2019)
Sprache: Deutsch
ISBN-13: 978-3847109563
von Wassilis Kassis (Autor), Bülent Uçar (Autor)

لینک کتاب:

https://www.vandenhoeck-ruprecht-verlage.com/themen-entdecken/theologie-und-religion/islamwissenschaft/49921/antimuslimischer-rassismus-und-islamfeindlichkeit

هفته‌نامه فارسی زبان رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان صرفا به منظور آشنایی با رویدادها و تحولات فرهنگی آلمان، خلاصه گزارش‌ها و اخبار رویدادهای فرهنگی این کشور را بدون دخل و تصرف و ارائه نظریه، با ذکر دقیق منبع و عینا همانگونه که منتشر شده است، منعکس می‌نماید. بر این اساس تاکید می‌کند که انعکاس این اخبار به هیچ‌وجه به منزله تأیید آن نمی‌باشد.در عین‌حال، هرگونه بهره‌برداری و نقل اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های این نشریه صرفا با ذکر منبع مجاز است

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist icro.png

هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
با همکاری هیات تحریریه رایزنی فرهنگی
انتشار از طریق وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
www.irankultur.com | info@irankultur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *