هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین شماره ۶۳۹ – ۱۲ دی ۱۴۰۲

وظایف کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت آلمان (BKM) در بخش ترویج هنر و فرهنگ(۳)‌

Literaturmuseum der Moderne in Marbach, Quelle: DLA Marbach 

حفاظت از آزادی مطبوعات و آزادی بیان و تامین تنوع رسانه ها نقش اساسی در سیاست گذاری فرهنگی و رسانه ای دارد. حتی اگر مسئولیت این امر اساساً بر عهده ایالت های فدرال است، دولت فدرال هنوز دارای اختیارات قانونگذاری در مورد موضوعات مهم سیاست رسانه ای است. وزیر فرهنگ و رسانه در اینجا و همچنین در سطح اروپا مسئول است.

حوزه مسئولیت کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت آلمان (BKM)  همچنین شامل تامین بودجه فیلم فدرال و دویچه وله است که تماماً از بودجه این نهاد تأمین می شود و شامل بودجه فیلم فرهنگی، حمایت از فیلم اقتصادی، موج آلمانی و صلاحیت فیلم و رسانه است.

بودجه فیلم فرهنگی

هدف از بودجه فیلم فرهنگی دولت فدرال افزایش کیفیت هنری فیلم های آلمانی و کمک به توزیع فیلم های هنری و در عین حال، ارتقای توسعه سینما به عنوان یک مکان فرهنگی است.

حوزه های تامین مالی

کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت آلمان از فیلم‌های بلندپروازانه هنری در بخش‌های مختلف از طریق اقدامات مالی مستقیم مرتبط با پروژه حمایت می‌کند. این بخش ها شامل تولید فیلم های بلند و مستند، تولید فیلم کوتاه، ساخت فیلمنامه و مواد برای فیلم های بلند و مستند، تامین مالی تولید فیلم کودک، بودجه فیلمنامه و درمان برای فیلم‌های پربرنامه کودکان، توسعه پروژه برای فیلم های کودکان و دستورالعمل تامین مالی فیلم های فرهنگی است.

تامین مالی فیلم های فرهنگی

کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت فدرال از پروژه های فیلم بلند و مستند از طریق بودجه تولید حمایت می کند. هدف ارتقای جایگاه هنری فیلم های آلمانی است. رسانه فیلم فرصت‌های خوبی را برای دستیابی به بسیاری از مردم و گشودن آن‌ها با هنر و فرهنگ ارائه می‌دهد. فیلم آلمانی بیانگر هویت فرهنگی مهمی است که سینما با ویژگی‌های زیبایی‌شناختی خاص خود تأثیرات بصری و هنری زیادی دارد. کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت آلمان می‌تواند از پروژه‌های فیلم مستند و بلند هنری برجسته از طریق بودجه تولید حمایت کند. برخلاف سایر اقدامات بودجه ای فدرال و ایالتی، بودجه فیلم فرهنگی کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت آلمان منحصراً بر اساس معیارهای کیفی، فراتر از ملاحظات سیاست اقتصادی و موقعیت مکانی است. پروژه های سینمایی برجسته فرهنگی باید بطور قابل ملاحظه ای تقویت شوند تا به فیلمسازان آزادی هنری بیشتری داده شود. از سال ۲۰۱۶، حداکثر مبلغ بودجه ۵۰۰ هزار یورو بوده است؛ در موارد استثنایی موجه، تا سقف یک میلیون یورو نیز پرداخت می شود. بودجه به عنوان کمک هزینه غیر قابل بازپرداخت اعطا می شود.

تصمیمات مالی کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت آلمان بر اساس توصیه های هیئت داوران متخصص و مستقل صورت می گیرد که همه درخواست های دریافت شده را با جزئیات و به روشی متفاوت ارزیابی می کنند. برای این منظور، وزیر کشور دو هیئت داوری مستقل را برای فیلم‌های داستانی و مستند هر کدام برای مدت سه سال تعیین می‌کند. سالیانه سه تاریخ ارسال برای هر دو بخش فیلم بلند و مستند وجود دارد که در طی آن درخواست‌های مربوط به بودجه تولید ارسال می شود.

تولید فیلم کوتاه

بودجه فیلم کوتاه، بیش از همه برای ارتقای استعدادهای جوان است و فیلمسازان جوان را قادر می‌سازد تا همه چیز را امتحان کنند و به اشتیاق خود برای آزمایش، فارغ از محدودیت‌های اقتصادی یا ملاحظات مکانی-سیاسی آزادانه رجوع کنند. اما فیلمسازان معتبری که خود را متعهد به فیلم های کوتاه به عنوان یک قالب هنری خاص می دانند نیز از بودجه دولت فدرال برای فیلم کوتاه بهره مند می شوند. بنابراین سهم مهمی در تنوع فیلم آلمانی دارد.

 بودجه برای فیلم های کوتاه با زمان نمایش حداکثر ۳۰ دقیقه که برای نمایش عمومی در سینماها یا جشنواره های فیلم در نظر گرفته شده و مناسب هستند در نظر گرفته می شود. حداکثر مبلغ بودجه ۳۰ هزار یورو است و به عنوان کمک مالی اعطا می شود. تصمیم بودجه توسط وزیر دولت بر اساس پیشنهاد هیئت داوران تامین مالی تولید (فیلم کوتاه) اتخاذ و تخصیص داده می شود.

تولید فیلم کودک

بودجه تولید فیلم‌های کودک محل تمرکز بودجه فیلم کمیسیون فرهنگ و رسانه دولت فدرال است. کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت آلمان می خواهد با بودجه فیلم کودک شرایطی را برای ساخت فیلم های کودکانه با هنر پیچیده و حرفه ای در آلمان ایجاد کند. هدف حمایت از تولید فیلم هایی است که به کودکان بینشی از دنیای خود می دهد، به رویاها و خواسته های آنها پاسخ می دهد و نیاز کودکان به سرگرمی و ماجراجویی را برآورده می کند.

کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت آلمان می تواند پروژه های برجسته هنری، مستند و انیمیشن حوزه کودک را از طریق بودجه تولید حمایت کند. بر خلاف سایر مؤسسات مالی فیلم فدرال و ایالتی، بودجه فیلم کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت آلمان صرفاً بر اساس معیارهای کیفی تعیین می شود و فراتر از ملاحظات سیاست اقتصادی و موقعیت مکانی است. پروژه های سینمایی برجسته فرهنگی باید بطور قابل ملاحظه ای تقویت شوند تا به فیلمسازان آزادی هنری بیشتری داده شود.

تصمیمات مالی کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت آلمان بر اساس توصیه های یک هیئت منصفه متخصص و مستقل اتخاذ می شود. در پروژه های فیلم کودک از برنامه هایی با مدت زمان ۵۹ دقیقه یا بیشتر و فیلم های کوتاه کودک با مدت زمان حداکثر ۳۰ دقیقه که برای نمایش عمومی در سالن های سینما در نظر گرفته شده، حمایت می شود. حداکثر مبلغ بودجه برای فیلم‌های کودک ۵۰۰ هزار یورو است که در موارد استثنایی موجه، تا سقف یک میلیون یورو نیز اعطا می شود.

 برای فیلم‌های کوتاه کودک، حداکثر بودجه ۳۰ هزار یورو یا در صورتی که فیلم‌های کوتاه به صورت دوره‌ ای ساخته شوند تا سقف ۲۰هزار یورو است. بودجه به عنوان کمک مالی اعطا می شود. هیئت داوران مشترک کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت آلمان و هیئت امنای فیلم جوان آلمانی برای ترویج پروژه های فیلم کودک با هم همکاری و همفکری می کنند.

حمایت از فیلم های اقتصادی

هدف از تامین مالی فیلم اقتصادی بهبود شرایط چارچوب صنعت فیلم در آلمان است. هدف از این کار تقویت رقابت بین المللی شرکت های فیلم به منظور دستیابی به انگیزه های پایدار برای آلمان به عنوان محل تولید فیلم و سایر اثرات اقتصادی است.

قانون تامین مالی فیلم

 قانون تأمین مالی فیلم (FFG) مبنای قانونی برای تأمین مالی فیلم توسط آژانس تأمین مالی فیلمدر آلمان  (FFA) است. قانون تأمین مالی فیلم آلمان بخش مهمی از بودجه فیلم این کشور است.  این بودجه برای صنعت فیلم آلمان به خصوص در رقابت اروپایی و بین المللی بسیار اساسی است. هدف از تامین مالی فیلم بر اساس قانون تامین مالی فیلم (FFG)  تقویت ساختار صنعت فیلم آلمان و کیفیت خلاقانه و هنری فیلم های آلمانی است.  اینها پیش نیاز موفقیت این فیلم ها در داخل و خارج از آلمان است.

بودجه فیلم تحت قانون تأمین مالی فیلم فقط به حمایت از تولید فیلم محدود نمی شود. تمام مراحل از فیلمنامه تا تکمیل فیلم تا بهره برداری بعدی در سینما و در مراحل بهره برداری بعدی توسعه پشتیبانی می شود.

آژانس تامین مالی فیلم

آژانس تامین مالی فیلم (FFA) وظیفه دارد این اهداف را با استفاده از ابزارهایی که در قانون تأمین مالی فیلم در اختیارش قرار داده است، دنبال کند.

علاوه بر این، باید در جهت هماهنگی بودجه فیلم فدرال و ایالتی کار کند.

مشارکت مشترک در ترویج فیلم آلمانی

قانون تأمین مالی فیلم بر اساس ایده اساسی همبستگی است که تمام بخش‌های این صنعت که از محصول «فیلم» بهره‌برداری می‌کنند، سهم مناسبی در حفظ و ترویج فیلم آلمانی دارند. بنابراین، بودجه‌ای که آژانس تأمین مالی فیلم برای تبلیغ فیلم آلمانی هزینه می‌کند، توسط صنعت سینما و ویدئو، از جمله ارائه‌دهندگان آنلاین و پخش‌کننده‌های تلویزیونی، از طریق مالیات مازاد مالی – به اصطلاح مالیه فیلم جمع‌آوری می‌شود. وصول مالیات فیلم منوط به الزامات مالی و قانون اساسی سختگیرانه است. سیستم تحویل باید به طور مرتب بررسی شود و در صورت لزوم تنظیم شود، زیرا اشکال بهره برداری و شرایط بازار دائما در حال تغییر است. بنابراین، جمع آوری مالیات فیلم تحت قانون تأمین مالی فیلم معمولاً به پنج سال محدود می شود؛ قانون تأمین مالی فیلم به طور منظم به ابتکار کمیساریای فرهنگ و رسانه آلمان اصلاح می شود.

دویچه وله

دویچه وله رسانه خارجی آلمان است و یکی از وظایفش این است که آلمان را در سطح بین المللی به عنوان یک ملت فرهنگی اروپایی و یک کشور لیبرال و دموکراتیک قانون اساسی معرفی کنند. دویچه وله توسط کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت فدرال تامین مالی می شود.

 دویچه وله (DW) اطلاعات چند رسانه ای را به ۳۲ زبان از طریق تلویزیون، رادیو و اینترنت عرضه می کند. حدود ۲۹۱ میلیون نفر در سراسر جهان هفته به هفته از این پیشنهادات استفاده می کنند. مرکز این شرکت رسانه ای آلمانی مستقل و بین المللی در بن مستقر است و ساختمان دیگری هم در برلین دارد.

دویچه وله (DW) از طریق خبر و  روزنامه نگاری با کیفیت، تبادل و تفاهم بین فرهنگ ها و مردمان مختلف را ترویج می کند. به ویژه در مناطق بحرانی، کارمندان دوییچه وله از کمک های خود برای دسترسی به اطلاعات مستقل و تقویت آزادی مطبوعات و آزادی بیان استفاده می کنند. علاوه بر این، دویچه وله دسترسی به فرهنگ اروپایی و همچنین زندگی روزمره و زبان مردمی که در اینجا زندگی می کنند را نه تنها با محتوای روزنامه نگاری، بلکه با یک دوره تعاملی آلمانی نیز فراهم می کند. کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت فدرال (BKM) مسئول نظارت قانونی پخش کننده و تامین مالی آن است.

 در سال ۲۰۲۳ حدود ۴۰۸ میلیون یورو برای اجرای برنامه در حوزه های رادیو، تلویزیون و اینترنت در نظر گرفته شد. حدود پنج میلیون یورو نیز در سال ۲۰۲۲ برای تقویت دویچه وله برای روسیه و اوکراین در دسترس قرار گرفت. در آلمان، دویچه وله با پخش عمومی ARD همکاری نزدیک دارد.

آکادمی دویچه وله

آکادمی دویچه وله، مرکز دویچه وله برای توسعه رسانه های بین المللی، آموزش روزنامه نگاری و انتقال دانش است و در بیش از ۷۰ کشور در حال توسعه و نوظهور فعال است و عمدتاً با شرکای محلی – با نیروهای محلی برای گروه های هدف محلی – کار می کند. به عنوان مثال، آکادمی دوییچه وله از تولیدات مستقل رسانه های منطقه ای اوکراین از طریق یک صندوق خلاق حمایت می کند. اینها شامل گزارش های تصویری ، مستندهایی درباره جنایات جنگی و یک مجموعه پادکست است که به آوارگان داخلی، پیامدهای روانی جنگ و میراث فرهنگی ویران شده می پردازد. بودجه آکادمی دوییچه وله همچنین شامل حمایت از رسانه های شرکت کننده و کارمندان فرهنگی از سوی مربیان با تجربه است. در گواتمالا، آکادمی دویچه وله (DW) به زبان‌های بومی پیشنهادهای رسانه‌ای ارائه می‌کند و به جوانان مهارت‌های رسانه‌ای و اطلاعاتی را آموزش می‌دهد. در بنگلادش و کنیا، آکادمی دوییچه وله به آموزش شهروندخبرنگار در کمپ های پناهندگان می پردازد.پروژه های آکادمی دوییچه وله عمدتا توسط وزارت همکاری اقتصادی و توسعه فدرال، وزارت خارجه و اتحادیه اروپا تامین می شود.

لینک گزارش:

https://www.kulturstaatsministerin.de/DE/kunst-und-kulturfoerderung/kunstsparten/kunstsparten_node.html

آشنایی با هنرمندان آلمانی؛ پاول کله (Paul Klee) ‌

پاول کله متولد ۱۸ دسامبر ۱۸۷۹ نقاش و نقشه‌کش سوئیسی-آلمانی که یکی از برجسته‌ترین هنرمندان قرن بیستم بود و  از سبک‌های مختلف هنری، از جمله؛ اکسپرسیونیسم، کوبیسم و سورئالیسم تأثیر گرفت.

«پاول کله» در یکی از محلات فقیر شهر برن سوئیس، در خانواده‌ای موسیقیدان به دنیا آمد. پدر و مادرش هر دو موسیقیدان بودند، ولی او نقاشی را انتخاب کرد. هانس کله، پدر کله آلمانی‌الاصل بود و به همراه همسرش ، هر دو به عنوان نوازنده آموزش دیده بودند. طبق قانون سوئیس، پل کله تابعیت پدرش را داشت و آلمانی بود. او در اواخر عمر برای تابعیت سوئیس درخواست داد اما چند روز قبل از اعطای آن درگذشت. او که ویولونیست با استعدادی بود، برای مدت کوتاهی موسیقی را به عنوان یک حرفه در نظر گرفت و بین سال های ۱۹۰۳ و ۱۹۰۶ گهگاه در ارکستر سمفونیک برن می نواخت. کله در Literarschule کلاسیک (یک مدرسه متوسطه ادبی) در برن تحصیل کرد. در جوانی شعر می سرود و حتی در نمایشنامه نویسی تلاش می کرد. خاطرات او از سال ۱۸۹۷ تا ۱۹۱۸ اسناد ارزشمندی است که حاوی گزارش های مفصلی از تجربیات و مشاهدات او در مورد هنر و ادبیات است.به عنوان یک پسر، کله نقاشی های منظره ظریفی انجام داد که در آن او و والدینش نویدحرفه ای شدن او را می دیدند. پس از فارغ التحصیلی از Literarschule در سال ۱۸۹۸ به مونیخ، که در آن زمان پایتخت هنری آلمان بود، رفت و در مدرسه هنری خصوصی هاینریش کنیر ثبت نام کرد. در سال ۱۸۹۹ او در آکادمی مونیخ پذیرفته شد که در آن زمان تحت مدیریت فرانتس فون اشتوک، برجسته ترین نقاش مونیخ بود. اشتوک یک نقاش آکادمیک نسبتاً سختگیر در تصاویر تمثیلی بود، اما تأکید او بر تخیل برای کله جوان بسیار ارزشمند بود.  در سالهای ۱۸۹۸-۱۹۰۱ در آکادمی مونیخ نقاشی آموخت. کله تحصیلات هنری خود را با یک سفر شش ماهه به ایتالیا و قبل از بازگشت به برن به پایان رساند. زیبایی هنر روم باستان و رنسانس او را بر آن داشت تا سبک های تقلیدی معلمانش و کارهای قبلی خود را زیر سوال ببرد. اوایل دهه ۱۹۰۰، پل کله بازنمایی اشیا و موجودات واقع‌گرا را کنار گذاشت. کله با توجه به نگرش طعنه آمیز خود نسبت به مردم و مؤسسات، به استعداد بی چون و چرای کاریکاتور خود بازگشت و آن را به یکی از سنگ بنای هنر خود تبدیل کرد. وی همراه با پیکاسو و دیگر هنرمندان آوانگارد سده بیستم، به سبکی از نقاشی با عنوان آبستره روی آوردند.

در ۱۹۰۱ به همراه دوست مجسمه سازش «هرمان هالر» راهی ایتالیا شد. اولین آثار مهم او، مجموعه‌ای از حکاکی‌ها، اختراعات، که در سال‌های ۱۹۰۳-۱۹۰۵ پس از بازگشتش از ایتالیا انجام شد و با تکنیکی فشرده با الهام از چاپ‌های رنسانس کشیده شد که تمثیل ‌های وحشتناکی از ادعای اجتماعی، پیروزی هنری و شکست است.کله طی چند سال بعد، شروع به پرداختن به ناآگاهی نسبی خود از هنر مدرن فرانسه کرد. در سال ۱۹۰۵ از پاریس دیدن کرد و در آنجا توجه ویژه ای به امپرسیونیست ها داشت و بین سال های ۱۹۰۶ و ۱۹۰۹ به طور متوالی با آثار پست امپرسیونیست های «ونسان ون گوگ» و «پل سزان» و هنرمند بلژیکی «جیمز انسور» آشنا شد. او همچنین شروع به کشف امکانات بیانی نقاشی های کودکان کرد. این تأثیرات متنوع به آثار او آزادی بیان و تمایل به سبکی را داد که با تعداد کمی از هنرمندان آن زمان برابر بود. در سال ۱۹۱۰ پنجاه و شش کار گرافیکی خود را در برن، زوریخ و وینترتور نمایش داد. کله یکی از اعضای گروه سوارکاری آبی بود. این گروه متشکل از تعدادی هنرمندان ساکن مونیخ بود که توسط واسیلی کاندینسکی و فرانتس مارک پایه‌گذاری شد و اعضای آن باید هنر خود را وقف بازآفرینی جهان فراطبیعی می‌کردند. در۱۹۱۲ در دومین نمایشگاه سوارکار آبی شرکت کرد و در بازدیدی که از پاریس در آوریل ۱۹۱۲ داشت با طیف گسترده‌ای از نقاشی‌های کوبیسم فرانسوی آشنا شد.

 او به‌ویژه تحت تأثیر کوبیسم اورفیک هنرمند فرانسوی «رابرت دلونه» قرار گرفت. پذیرش خود کله از سبک هندسی انتزاعی کوبیسم در تعدادی از نقاشی‌هایی که او در سال‌های ۱۳-۱۹۱۲ انجام داد، دیده می‌شود. او کوبیسم را به هنر کودکان ملحق کرد.کله در آثارش، از خطوط هیروگلیف و هنر آفریقایی بسیار الهام گرفت. استفاده مکرر از حروف و نشانه‌های دیگر در آثارش را نیز از کوبیسم دریافت کرد.

در کوبیسم اینها معمولاً نشانگرهای ساده‌ای از اشیایی هستند که بازنمایی می‌شوند، اما با کله به خودی خود به اشیا تبدیل می‌شوند و صحنه‌های او را با نشانه‌ها و اهمیت معمایی آغشته می‌کنند.وی در سال ۱۹۱۴ همراه با چند تن دیگر از هنرمندان به تونس رفت که باعث تغییر نگرش او در خلوص رنگ‌ها و همچین ورود سمبل‌های عرفانی به آثار او شد؛ مانند: ستاره‌ها، خورشید درخشان، شطرنجی‌های درهم و برهم و تندیس‌ها. آبرنگ های غنایی او از تونس، که در آن منظره به صفحات رنگی شفاف ساده شده است، اولین مجموعه اثر رنگی اوست. آنها از نظر موضوع و سبک اساس بسیاری از نقاشی های او در سال های بعدی شد.

به عنوان یک شهروند آلمانی، کله در سال ۱۹۱۶ در طول جنگ جهانی اول برای خدمت به ارتش آلمان فراخوانده شد. او ابتدا مانند بسیاری از هنرمندان و روشنفکران آلمانی درگیر غیرت میهن پرستانه و شور و شوق جنگ شد اما بعد طبق قوانینی که تصویب شد و هنرمندان را از مبارزه معاف می کرد در بایرن ماند و در آنجا توانست هنر خود را ادامه دهد. بسیاری از نقاشی‌هایی که کله در طول سال‌های جنگ انجام داد شامل مناظر عاشقانه کودکانه هستند، جایی که جنگ به طور غیرمستقیم در تصاویر شیاطین یا درگیری با سرنوشت ظاهر می‌شود. جذابیت آنها در بین مردم محبوب شد و آثار او شروع به فروش کرد.

با پایان جنگ در سال ۱۹۱۸، کله، مانند بسیاری از هنرمندان آلمانی، امید به یک جامعه جدید داشت. خوش بینی سیاسی او ممکن است انبوهی از کار او را در این زمان توضیح دهد. او به نقاشی مناظر خاطره انگیز ادامه داد، اما به تصاویر مسخره ای که قبل از جنگ کشیده بود نیز بازگشت. او از دادائیست ها در زوریخ دیدن کرد و کارش با طنز به آنها نزدیک شد. در میان برجسته‌ترین عکس‌های کله از دوره پس از جنگ، نقاشی‌های انتقال روغن او است که با تکنیک متمایزی که او در سال ۱۹۱۹ ابداع کرد خلق شده است. در میان آنها آثار معروفی مانند چشم انداز اتاق با ساکنان (۱۹۲۱) وجود دارد که ساکنان آن نه در اتاق بلکه در خطوط پرسپکتیو که آن را ایجاد می کند، زندگی می کنند و توییتر ماشین (۱۹۲۲)، که یک دستگاه کمیک برای آواز خواندن پرندگان را به تصویر می کشد.

در سال ۱۹۲۰، کله برای تدریس در باهاوس، مدرسه طراحی مدرن که در سال ۱۹۱۹ در وایمار، آلمان، توسط معمار والتر گروپیوس تأسیس شد، قرار ملاقات دریافت کرد. وظیفه اصلی کله، مانند دیگر هنرمندان باهاوس، کاندینسکی و لازلو، سخنرانی در برنامه طراحی پایه در مورد مکانیک هنر بود. سخنرانی های او در باهاوس، که در بیش از ۳۳۰۰ صفحه یادداشت و طراحی ثبت شده بود، تلاشی قابل توجه برای نشان دادن این بود که چگونه می توان از عناصر رسمی هنر -ساختارهای خطی ساده و نقوش هندسی- برای ساخت ترکیبات نمادین پیچیده استفاده کرد. کله روش‌های خود را در کتاب طراحی آموزشی (۱۹۲۵؛ کتاب طرح‌آموزی آموزشی) به نمایش گذاشت.

در اواسط دهه ۱۹۲۰، شهرت کله فراتر از آلمان گسترش یافت و در سال ۱۹۲۵ اولین نمایش انفرادی خود را در پاریس، پایتخت هنر اروپا، برگزار کرد. او به کار با فرم‌های هندسی، به ویژه در نقاشی‌های پوینتیلیستی ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۲، با سطوح موزاییک‌مانند آن‌ها ادامه داد، که یکی از بزرگترین نقاشی‌های او تا به امروز، Ad Parnassum (1932) است.

اما بیشتر عکس‌های او از اوایل و اواسط دهه ۱۹۳۰، تلاش‌های متفاوتی را برای سبک‌تر کردن سبک او، با ترکیب‌بندی‌ها و قلم‌سواری آزادتر نشان می‌دهد.در باوهاوس و سپس در «هنرکده دوسلدُرف» (۱۹۳۱–۱۹۳۳) به تدریس پرداخت. با «واسیلی کاندینسکی»، «آلکسی یاولنسکی» و «لیونل فاینینگر»، گروه چهار آبیفام را تشکیل داد (۱۹۲۴). نازی‌ها او را از کار بازداشتند، و آثارش را از موزه‌ها حذف کردند.کله تا سال ۱۹۳۳ که آدولف هیتلر به قدرت رسید در آکادمی دوسلدورف ماند. سپس برای فرار از حملات نازیها رهسپار سوئیس شد. او ابتدا در آکادمی دوسلدورف مقام استادی خود را حفظ کرد و در کار تعلیم بسیار جدی و پرشور بود. «دفتر طراحی آموزشی» و نوشته‌های نظری‌اش زمینه‌ساز روش‌های نوین آموزش هنر بوده‌اند.از آن زمان به بعد دیگر امکان کار در آلمان وجود نداشت اما به عنوان یک هنرمند مدرن، کله از سمت خود برکنار شد و گشتاپو خانه و استودیوی او را به دلیل نگرش های چپ شناخته شده اش مورد بازرسی قرار داد. با وجود این مشکلات، کله بدون محدودیت به تولید هنر خود ادامه داد. نقاشی هایی که او در این زمان انجام داد، عمدتاً بازنمایی و حتی روایت است. بسیاری از آنها مستقیماً ناآرامی های سیاسی روز را منعکس می کنند و به شیوه ای طعنه آمیز با عوام فریبی، نظامی گری، خشونت سیاسی و مهاجرت برخورد می کنند اما سرانجام در پایان سال ۱۹۳۳ او به انزوای نسبی هنری سوئیس بازگشت، جایی که اختلالات ناشی از حرکت او، همراه با عدم اطمینان مالی ناگهانی او، هم بر کیفیت و هم کمیت آثار او تأثیر گذاشت. مشکلات او در تابستان ۱۹۳۵ با شروع یک بیماری لاعلاج تشدید شد. در ابتدا به اشتباه به عنوان انواع بیماری های کمتر تشخیص داده شد، در نهایت به عنوان اسکلرودرمی شناخته شد، بیماری که در آن بافت های همبند بدن فیبری می شوند. علائم اولیه شدید آن که از بثورات پوستی تا اختلالات غدد و مشکلات تنفسی و گوارشی متغیر بودکه کله را برای بیش از یک سال ناتوان از کار کرد. اما در سال ۱۹۳۷ بهبودی موقت بیماری او منجر به هجوم چشمگیر انرژی خلاق شد که تا چند ماه قبل از مرگ او در سال ۱۹۴۰ ادامه داشت.نقاشی‌ها و طراحی‌های اواخر کله به شدت تحت تأثیر تحریف‌های شدید آثار پابلو پیکاسو در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۳۰ قرار دارند. چیزی که استاد اسپانیایی در این سال‌های آخر به کله داد، وسیله‌ای برای بیان فوریت‌هایی بود که او در هنگام کاهش سلامتی‌اش احساس می‌کرد. جزئیات کوچک و سایه‌ها و رنگ‌های ظریفی که به کارهای قبلی او ظرافت خاصی بخشیده بود، جای خود را به ضربات ساده و جسورانه می‌دهد و شدت رنگ جدیدی دارد. حس شوخ طبعی در این آخرین آثار اکنون به دلیل جاذبه سبک کله و بالاتر از همه با تصاویر مردن و مرگ خاموش شده است. از جمله این آثار می توان به نقاشی های خشمگین فرشتگان (۱۹۳۹-۱۹۴۰) اشاره کرد، که هنوز به خاطر خاطرات و آرزوها نیمه دلبسته به خود قبلی خود هستند، و مرگ و آتش (۱۹۴۰)، تداعی کله از عالم اموات، که در آن چهره ای غمگین از مرگ است. در یک محیط جهنمی از قرمز آتشین قرار می گیرد. این تصاویر متاخر از خاطره انگیزترین آثار کله هستند و برخی از مهم ترین تصاویر مرگ در تاریخ هنر هستند.

میراث پل کله

اگرچه کله به هیچ جنبشی تعلق نداشت، اما بیشتر گرایش های هنری زمان خود را در آثارش جذب کرد و حتی پیش بینی کرد. او با استفاده از هر دو رویکرد بازنمایی و انتزاعی، اثری عظیم از حدود ۹۰۰۰ نقاشی، طراحی و آبرنگ در سبک‌های بسیار متنوع تولید کرد. آثار او معمولاً در مقیاس کوچک هستند و به دلیل ظرافت های ظریف خط، رنگ و تونالیته قابل توجه هستندکله با ادعای اینکه هنر مَثَلی از آفرینش است، همه چیز را از چهره‌های انسانی و ناتوانی‌ها گرفته تا مناظر و کیهان‌های کوچک پادشاهی‌های گیاهی و جانوری را نشان می‌داد، او یکی از طنزپردازان بزرگ هنر قرن بیستم و برجسته ترین کنایه پرداز آن بود. موسیقی نقش برجسته‌ای در آثار او دارد – در بسیاری از تصاویر او از اپرا و نوازندگان، و تا حدی به عنوان الگویی برای ساخته‌هایش. اما ادبیات کشش بیشتری بر او داشت. هنر او غرق در کنایه‌های شاعرانه و اسطوره‌ای است و عناوینی که برای عکس‌هایش می‌گذارد، آنها را با معانی دیگری همراه می‌کند. کار کله بیش از حد شخصی بود که نمی توانست مکتب یا سبکی را پایه گذاری کند، اما تأثیر گسترده و عمیقی داشت.

در ۱۹۳۵ نمایشگاه مرور آثار خود را در خانه هنر مدرن برن برپا کرد. به بیماری مبتلا شد. در ۱۹۴۰ کمی قبل از مرگش، نمایشگاه بزرگی را از آخرین کارهایش برپا کرد. پل کله هنرمندی نواندیش بود که به سبب تخیل خلاق و آفرینش گسترده و متنوعش، یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های هنر مدرن به‌شمار می‌آید. پاول کله به شدت تحت تأثیر تجربه‌های کوبیست‌ها قرار گرفت که در سال ۱۹۱۲ در پاریس فرصت آشناییشان را پیدا کرده بود. به نظر او این تجربه‌ها، بیش از راهیابی به شیوه‌های جدید بازنمایی واقعیت، راه دست یابی به امکانات نوین بازی با فرم‌ها را نشان می‌داد. استفاده از سمبل‌ها و نشانه‌ها در آثار او، ویژگی دوران آغازین نقاشی مدرن است که در کنار متن و محتوا، معانی به خصوصی را ایفا می‌کنند. این سمبل ها بعدها منبع الهامی برای آثار سورئالیستی و اکسپرسیونیسم انتزاعی گردید؛ از جمله هنرمندان این دوره: خوان میرو و سالوادور دالی، مارک روتکو و روبرت مادرول و سایرین که سرمنشا تحولاتشان از آثار پل کله بود. پاول کله، هیچ‌گاه، به بازآفرینی جهان برونی نمی‌پرداخت؛ ولی بر طبیعت، هم‌چون سرمشقی برای سازماندهی عناصر صوری هنر، تکیه می‌کرد. او به منظور ارائه تصویرهای ذهنی، خویشتن را یک‌سره به قدرت القائی عناصر تصویری می‌سپرد. هم‌چون کودکان، تصویر را بدون هیچ مقصود معین آغاز می‌کرد. کله همچنین به شاخصه های هنر اسلامی توجهی خاص داشت و شدیدا متاثر از آن بود.

«پاول کله» سرانجام در ۲۹ ژوئن ۱۹۴۰ چشم از جهان فروبست.

لینک گزارش:

https://www.britannica.com/biography/Paul-Klee

مهمترین رخدادهای مرتبط با مسلمانان در آلمان در سال ۲۰۲۳ ‌

سال ۲۰۲۳ سالی سرشار از اتفاقات و رخدادها بریا مسلمانان آلمان بود که به مناسبت پایان این سال گزارشی از مهمترین آنها برای شما ذکر می کنیم. پس از سال بحرانی ۲۰۲۲، همه به سالی بهتر امیدوار بودند. اما سال ۲۰۲۳ نیز با زلزله های ویرانگر ترکیه و سوریه آغاز شد و با درگیری های خاورمیانه در نوار غزه به پایان رسید.

افزایش حملات به مسلمانان و مساجد، گزارش گروه مستقل کارشناسان در مورد اسلام هراسی در آلمان، رفع ممنوعیت حجاب در مدارس برلین،  انتخابات ایالتی در برمن، هسن و بایرن و افزایش قدرت حزب ضد اسلامی AfD از جمله موضوعات مهم در سیاست و رسانه آلمان در مورد مسلمانان در سال ۲۰۲۳ بود.

ده سالگی معاهده دولتی در برمن

ژانویه ۲۰۲۳ دهمین سالگرد انعقاد معاهده دولتی بین ایالت برمن و جوامع مذهبی اسلامی بود. در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۳، شهر آزاد هانسی برمن قرارداد ایالتی را با شورا برمن، انجمن منطقه ای DITIB نیدرزاکسن و برمن و انجمن منطقه ای انجمن مراکز فرهنگی اسلامی (VIKZ) امضا کرد. قریب به ده سال است که این معاهدات بین المللی پایه و اساس روابط همکاری در بسیاری از زمینه های زندگی مذهبی و اجتماعی را تشکیل داده اند. این دومین قراردادی است که یک ایالت با مسلمانان آلمان امضا کرده است. اولین معاهده دولتی در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۲ در هامبورگ امضا شد.

  انتخابات ایالتی و ظهور AfDضد اسلامی

  امسال انتخابات ایالتی در برمن، هسن و بایرن برگزار شد. CSU در انتخابات ایالتی در بایرن پیروز شد. با این حال، روند در این انتخابات به وضوح به سمت راست گراها بود. AfD که اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آن را به عنوان مظنون به جناح راست افراطی طبقه بندی می کند، دیگر یک پدیده توده ای در آلمان شرقی نیست. اکنون انتخابات ایالتی در شرق در سال ۲۰۲۴ نزدیکتر می شود. طبق نظرسنجی ها، سالی موفق برای AfD خواهد بود که حزبی ضد اسلامی است.

معلمان برلین مجاز به پوشیدن روسری هستند

در آغاز سال تحصیلی سال ۲۰۲۳، بعد از سالها معلمان محجبه برای اولین بار اجازه تدریس در مدارس دولتی برلین را پیدا کردند. با آغاز سال تحصیلی جدید در برلین، معلمان مسلمان مجاز به تدریس در مدارس با روسری شدند. ممنوعیت حجاب برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ رسما لغو شد. در فوریه سال جاری، دادگاه قانون اساسی فدرال شکایت قانون اساسی این ایالت علیه حکم دادگاه فدرال کار در مورد ممنوعیت حجاب را «بدون توجیه برای تصمیم گیری نپذیرفت». قانون بی طرفی باید بر این اساس تغییر می کرد. در آینده، معلمان مسلمان در برلین نباید از پوشیدن روسری منع شوند.

اولین گزارش مسلمان هراسی  UEM ارائه شد

پس از حدود سه سال، گروه مستقل متخصص مسلمان هراسی (UEM) گزارش نهایی خود را با عنوان «مسلمان هراسی – ترازنامه آلمان» در ۲۹ ژوئن ۲۰۲۳ ارائه کرد. بر اساس این گزارش، از هر دو نفر در آلمان یک نفر با اظهارات ضد مسلمانان موافق است. کارشناسان خواستار تشکیل شورای کارشناسان و کمیسر فدرال علیه احساسات ضد مسلمانان شدند. این اولین گزارش در نوع خود بود . در مجموع حدود ۵.۵ میلیون مسلمان در آلمان زندگی می کنند که اکثریت آنها تابعیت آلمانی دارند. بر اساس این گزارش، مسلمانانی که علناً وابستگی مذهبی خود را اعم از لباس یا عضویت در سازمان ها اعلام می کنند، به شدت آسیب می بینند. زنانی که روسری به سر داشتند، به ویژه «اشکال خصومت شدید» را گزارش کردند. بنابراین مردان در معرض «افزاینده اسناد پرخاشگری و خشونت» قرار دارند.

  درگیری خاورمیانه و افزایش اسلام هراسی

اسرائیل در ۷ اکتبر اقدام نظامی گسترده علیه حملات حماس پاسخ داد. به گفته مقامات در نوار غزه، بیش از ۲۱۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند. این جنگ ماههاست ادامه دارد. سازمان ملل چند هفته است که برای آتش بس تلاش می کند، اما موفقیت واقعی نداشته است. در حال حاضر بیش از ۵۷۰ هزار نفر در نوار غزه در معرض خطر شدید گرسنگی و در آستانه گرسنگی قرار دارند. سازمان ملل متحد نسبت به وضعیت «بی‌سابقه جهانی» در منطقه هشدار داد.

بر اساس گزارش Religion Monitor که اخیراً منتشر شده است، درگیری های خاورمیانه منجر به دودستگی در جامعه آلمان شده است. حدود نیمی از مردم آلمان اسلام را یک تهدید می دانند. از زمان مناقشه خاورمیانه، مسلمانان آلمان شاهد افزایش نگران کننده جنایات اسلام هراسی بوده اند. این جرایم علاوه بر صدمات بدنی شامل توهین، تحریک به نفرت، آسیب رساندن به اموال و استفاده از نمادهای سازمان های خلاف قانون اساسی نیز بوده است.تعداد حملات علیه مسلمانان و مساجد در آلمان نیز دوباره افزایش یافته است. در ۹ ماه اول حملات بیشتری نسبت به سال قبل ثبت شد. در مجموع، پلیس ۶۸۶ حمله اسلام هراسی را ثبت کرده است. بین ژوئیه و سپتامبر، دولت فدرال تاکنون ۲۷۱ حمله به مسلمانان را گزارش کرده است که با انگیزه های ضد اسلامی انجام شده است. این شامل ۲۰ حمله به یک مسجد بود.

حکم ممنوعیت حجاب دیوان دادگستری اروپا (ECJ)

تصمیم اخیر دیوان دادگستری اروپا (ECJ) در مورد استفاده از نمادهای مذهبی در محیط کار، به ویژه حجاب، بار دیگر بر آزادی حرفه ای زنان مسلمان در آلمان و اروپا سایه افکند.. اگرچه این تصمیمات مستقیماً برای دادگاه های ملی الزام آور نیستند، اما تأثیر پایداری بر نظام های حقوقی ملی دارند و دادگاه های ملی تمایل دارند از این تفسیر پیروی کنند.

در پایان می توان گفت سال ۲۰۲۳ سرشار از اتفاقات برای مسلمانان آلمان بود.

لینک گزارش:

آلمان تظاهرات حامیان فلسطین در شب سال نوی میلادی را ممنوع کرد‌

تجمع حامیان فلسطینی‌ها در شهر برلین پایتخت آلمان که برای شب سال نوی میلادی برنامه ریزی شده بود، از سوی مقام های برلین ممنوع اعلام شد.

پلیس برلین در بیانیه ای اعلام کرد که اجازه این راهپیمایی را که قرار است شب سال نوی میلادی با شعار «نه به جشن  های سال نوی میلادی در بحبوحه نسل کشی» در محله نویکلن برلین برگزار شود،  نخواهد داد.در این بیانیه آمده است: تصمیم ممنوعیت برگزاری این راهپیمایی با استناد به تجارب گذشته گرفته شده است و «خطر سر دادن شعارهای تحریک آمیز، ضد یهودی و خشونت آمیز و همچنین رخ دادن حوادث خشونت بار در این تظاهرات» وجود دارد.

این تجمع با عنوان «بدون جشن در زمان نسل کشی» برای محدوده زمانی از ساعت ۲۲:۳۰ (به وقت محلی) ۳۱ دسامبر تا ساعت ۰۱:۰۰ بامداد اول ژانویه برنامه‌ ریزی شده بود. برگزارکنندگان این تجمع، اسرائیل را به ارتکاب «نسل کشی» در غزه متهم کردند.

پلیس برلین درباره ممنوعیت این تظاهرات گفت، با توجه به شرایط ویژه شب‌های سال نو و آتش بازی، برپایی تظاهرات با نگرانی‌های امنیتی همراه است. پلیس گفت که از سازمان دهندگان خواسته است که تظاهرات را در مکان های دیگر و در زمان های دیگر ثبت کنند. از زمان آغاز حمله اسرائیل به غزه، تظاهرات های مختلفی در برلین در رابطه با جنگ غزه برگزار شده است. مقامات آلمانی تا کنون بارها به بهانه‌های واهی به منظور اثبات سرسپردگی خود به اسرائیل، از برگزاری تجمعات مردمی در اعتراض به وقوع نسل کشی در فلسطین توسط نیروهای اسرائیلی ممانعت کرده اند. حامیان فلسطین این بار قصد داشتند با برپایی تظاهرات حمایت از فلسطین اعلام کنند که جشن سال نو در زمان نسل کشی، ممنوع است.

ارتش اسرائیل از هفتم اکتبر گذشته جنگ ویران کننده ای را علیه غزه آغاز کرده که تا به امروز ۲۱ هزار و ۶۷۲ شهید و ۵۶ هزار و ۱۶۵ زخمی در پی داشته است. بیشتر شهدا زن و کودک بوده اند و زیرساخت های این منطقه به طور کامل نابود شده است.

لینک گزارش:

https://www.aa.com.tr/en/europe/pro-palestine-rally-planned-for-new-years-eve-in-berlin-banned/3096377

https://www.berliner-zeitung.de/politik-gesellschaft/propalastinensische-demonstration-an-silvester-verboten-li.2172448

افزایش قیمت مسکن و بالا رفتن نرخ اجاره نشینی در آلمان

Die Mietimmobilienpreise in Berlin und München sind in den letzten Jahren um über 20 Prozent gestiegen./ Natalie Carney/CGTN Europe

افزایش تورم و سیاست پولی بانک مرکزی آلمان برای افزایش نرخ بهره بانکی موجب افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن و به دنبال آن اجاره بها در بیشتر شهر‌های این کشور شده است و افراد بیشتری را به سمت اجاره سوق می دهد.

گزارش‌های میدانی در بیشتر شهر‌های آلمان حاکی از افزایش بی‌سابقه قیمت مسکن و اجاره بها در این کشور است که این افزایش قیمت‌ها در یک دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.طبق آمار‌های منتشر شده در سایت‌های دولتی کشور آلمان، قیمت اجاره تا پایان سال ۲۰۲۰ در شهر برلین ۱۱ دلار بود که در سال ۲۰۲۳ به  ۱۵ دلار به ازای هر متر مربع رسیده است. بیشتر شهروندان آلمانی و به خصوص مهاجرانی که دستمزد پایین دارند، از افزایش قیمت مسکن در شهر‌های این کشور شکایت دارند و اعتقاد دارند با وجود اینکه حقوق‌ها ثابت است، ولی قیمت مسکن و کالا‌های معیشتی در حال افزایش است.اشتفان کیپس، استاد دانشگاه نورتینگن-گیسلینگن دلیل بخشی از این افزایش چشمگیر را تورم بالای موجود در کشور‌های اروپایی ناشی از جنگ اوکراین عنوان کرد. بانک مرکزی آلمان برای مبارزه با این تورم، نرخ بهره را تا حدود ۴۰۰ درصد افزایش داده است که این منجر به مشکلاتی شد و بسیاری از خریداران در حال حاضر دیگر توانایی خرید ملک را ندارند و به سمت اجاره می روند و بنابراین بازار اجاره متشنج تر است. به گفته کارشناسان مشکل قیمت مسکن در آلمان ناشی از کمبود عرضه است و برای حل این مشکل نیاز به ۷۰۰ هزار خانه دیگر نیاز است.کیپس بالا بردن نرخ بهره‌های بانکی را نیز موجب ایجاد مشکلاتی می‌داند که یکی از آن‌ها بالا رفتن قیمت مسکن در اکثر شهر‌های آلمان است. با وجود اینکه دولت‌های ایالتی و فدرال برنامه‌های توسعه جدیدی را آغاز کرده‌ اند، این نرخ‌های بهره بالا و هزینه‌های تورمی مواد خام باعث شده است که برخی از تولیدکنندگان مسکن اعلام ورشکستگی کنند. کیپس پیشنهاد کرد مانند زمانهای گذشته آپارتمان برای سکونت کارمندان شرکت های بزرگ ساخته شود. دولت همچنین می تواند مسکن اجتماعی و معافیت مالیاتی را برای سازندگان که در حال ساخت خانه های جدید هستند افزایش دهد. وی تاکید کرد که هیچ راه حل سریعی برای این مشکل وجود ندارد و باید از اقدامات مختلف برای کنترل این مشکل استفاده کرد.در نتیجه  احتمالاً بازار اجاره در سراسر آلمان برای مدتی بالا باقی خواهد ماند، در حالی که عرضه کم است و تقاضا در حال افزایش است.

 لینک گزارش:

https://newseu.cgtn.com/news/2023-12-30/Rental-prices-increase-to-historic-highs-across-Germany-1pUAIFHcCmA/p.html

ارائه «گذرنامه فرهنگی» از موفقیت های فرهنگی دولت آلمان در سال ۲۰۲۳

به منظور حمایت از جوانان و فرهنگ، دولت آلمان در سال ۲۰۲۳ با الگوپذیری از سایر کشورهای اروپایی، «گذرنامه فرهنگی» در آلمان را معرفی کرد. وزیر فرهنگ و رسانه آلمان هدف از ارائه «گذرنامه فرهنگی» KulturPass را  آشنایی جوانان این کشور با تنوع فرهنگی کشورشان اعلام کرد. این مجوز فرهنگی ابتکار بوندستاگ آلمان به همراه کلودیا راث وزیر فرهنگ و رسانه و کریستین لیندنر وزیر دارایی فدرال است.

 «گذرنامه فرهنگی» پیشنهادی از طرف دولت فدرال برای همه جوانانی بود که در سال ۲۰۲۳ تولد ۱۸ سالگی خود را جشن گرفتند. طبق آمار اداره آمار فدرال، آمار ۱۸ ساله های این کشور سال گذشته میلادی حدود ۷۵۰ هزار نفر بود که  از روز تولد ۱۸ سالگی خود، ۲۰۰ یورو بودجه دریافت کردند تا از آن برای تهیه بلیط، کتاب، سی دی، صفحه و موارد دیگر فرهنگی استفاده کنند.

  برنامه KulturPass از ۱۴ ژوئن ۲۰۲۳ برای دانلود در دسترس قرار گرفت و از آن زمان، هزاران جوان ۱۸ ساله بودجه خود را با eID فعال کرده اند. با تقریباً ۹۸۴ هزار رزرو، فروش بیش از ۱۹.۹ میلیون یورو ایجاد شد. کتاب‌ها از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار بودند و پس از آن بازدیدهای جشنواره، کنسرت، تئاتر و سینما (از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۳) با استقبال بیشتر از سوی ۱۸ ساله های آلمانی روبرو شد. جوانان چه برای تهیه بلیط کنسرت، سینما یا موزه، کتاب، صفحه یا آلات موسیقی. درکل در انتخاب نحوه استفاده از ۲۰۰ یورو خود آزادند. جوانان می توانند از طریق برنامه یا وب سایت «KulturPass»، این بودجه را از زمان تولد ۱۸ سالگی خود دریافت کردند و پیش نیازش این بود که تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ ثبت نام می کردند. ارائه‌دهندگان محصولات فرهنگی مانند سینماها، کتاب‌فروشی‌ها و برگزارکنندگان کنسرت در یک «فروشگاه» در پلتفرم دیجیتال پیشنهادات خود را ثبت و ارائه کردند. ارائه دهندگان محصولات فرهنگی توانسته اند از اواسط ماه مه در این پلتفرم ثبت نام کردند و به عنوان مثال کنسرت، تئاتر و سینما را در آنجا ارائه دادند. این موارد همچنین شامل بلیط موزه ها، نمایشگاه ها یا پارک ها بود.

کلودیا روث، وزیر فرهنگ آلمان در این رابطه گفت: «ما دیدیم که گذرنامه فرهنگ کار می‌کند و اثر مورد نظر را دارد. این پروژه آزمایشی، که برای آسان‌تر کردن کشف دنیای فرهنگی ملی برای جوانان طراحی شده است. روث گفت بازخوردها تاکنون نشان می‌دهد که این اقدام ارزش مشارکت ارائه‌دهندگان محصولات فرهنگی در پروژه KulturPass را دارد.

تقویت تقاضا و برانگیختن اشتیاق برای تنوع فرهنگی

گذرنامه فرهنگی نه تنها برای حمایت از جوانان، بلکه برای حمایت از مؤسسات فرهنگی نیز در نظر گرفته شده است. آنها به شدت تحت تأثیر کرونا قرار گرفتند و هنوز در تلاش هستند تا مخاطبان خود را به دست آورند. هدف استفاده از گذرنامه فرهنگی برای تقویت تقاضای محصولات فرهنگی در موسسات و توانمندسازی آنها برای جذب مخاطبان جدید است.

 با این پروژه، دولت فدرال از دیگر کشورهای اروپایی که قبلاً مجوز فرهنگ را معرفی کرده اند، الگوبرداری کرده است. بوندستاگ آلمان ۱۰۰ میلیون یورو برای این پروژه آزمایشی در اختیار کمیساریای فرهنگ و رسانه این کشور قرار داده است.

مدل آلمانی “KulturPass” از فرانسه می آید، که قبلاً تجربیات بسیار مثبتی در این زمینه با ابزار تامین مالی داشته است. در سال ۲۰۲۲، کلودیا راث وزیر فرهنگ و عبدالمالک همتای فرانسوی او توافق کردند، هر دو کشور در توسعه نسخه آلمانی این پروژه از نزدیک با یکدیگر همکاری کنند. آنها بیانیه مشترکی را امضا کردند.

خبرگزاری های آلمان، در گزارش های ارزیابی عملکرد دولت آلمان ، راه اندازی و ارائه «گذرنامه فرهنگی» برای جوانان آلمانی را جزء عملکردها و اقدامات مثبت دولت آلمان در سال ۲۰۲۳ ارزیابی کردند . بر اساس گزارش این خبرگزاری ها حدود ۱۵۴ هزار جوان آلمانی طی دو ماه اول راه اندازی این پروژه از این پیشنهاد استفاده کردند و در بیش از ۳۰ هزار کنسرت و رویدادهای صحنه ای شرکت کردند، حدود ۱۲۵ هزار کتاب سفارش دادند و بیش از ۹۰ فیلم را دیدند. این فقط جوانان نبودند که از این مجوز و اجرای پروژه بهره مند شدند بلکه مشارکت در این برنامه برای ارائه دهندگان محصولات فرهنگی نیز بسیار ارزشمند بود و بر اساس آخرین آمار ارائه شده در این رابطه  موزه ها، سازمان دهندگان رویدادها و کتابفروشی ها توانستند از قبل مشارکت در این برنامه فرهنگی بیش از ۴.۱ میلیون یورو فروش داشته باشند.

لینک گزارش:

https://www.kulturstaatsministerin.de/SharedDocs/Standardartikel/DE/2023/06/2023-06-21-kulturpass.html?nn=8ffd07a8-0069-4524-8c90-9cf4a2724a46

#

تازه های نشر در آلمان

طب معنوی در اسلام

گفتارهای روان تنی و رستگاری معنوی

این کتاب به گفتمان طب معنوی در منابع عربی-اسلامی از دوره پیشامدرن می پردازد. در بطن این کتاب نوشته‌ای از قرن سیزدهم آمده است: « «نشاط النفس» (مفرح النفس) از طبیب دمشقی ابن قاضی بعلبک، محقق در سنت ابن سینا. بر اساس این منبع، نویسنده از رویکرد تحلیل گفتمان برای بررسی پیامدهای مختلف پزشکی معنوی که در کتاب مقدس قابل شناسایی است استفاده می‌کند و روشن می‌سازد که گفتمان مرتبط شامل هر دو جهت گیری پزشکی و دارویی است و می تواند به درک گفتمان اخلاقی در اسلام کمک کند.

ناشر: Ergon

نویسنده: آنتونیا اوکسوز اوغلو

 سال انتشار: ۲۰۲۳

تعداد صفحات: ۳۱۸

زبان: آلمانی

قیمت: ۷۹ €

ISBN-13: ‎ ۹۷۸-۳-۹۸۷۴۰۰۷-۸-۰

لینک کتاب:

https://www.thalia.de/shop/home/artikeldetails/A1069922139

، خلاصه گزارش‌ها و اخبار رویدادهای فرهنگی این کشور را بدون دخل و تصرف و ارائه نظریه، با ذکر دقیق منبع و عینا همانگونه که منتشر شده است، منعکس می‌نماید. بر این اساس تاکید می‌کند که انعکاس این اخبار به هیچ‌وجه به منزله تأیید آن نمی‌باشد.در عین‌حال، هرگونه بهره‌برداری و نقل اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های این نشریه صرفا با ذکر منبع مجاز است

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist icro.png

هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
با همکاری هیات تحریریه رایزنی فرهنگی
انتشار از طریق وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
www.irankultur.com | info@irankultur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *