هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین شماره ۴۷۸ – ۱۹ خرداد ماه ۹۹

> تحولات فرهنگی اجتماعی آلمان

انتقاد مسئولان کلیسای پروتستان از تصمیم رژیم صهیونیستی برای الحاق کرانه باختری

منبع: زونتاگز بلات

مسئولان کلیسای پروتستان آلمان از تصمیم رژیم صهیونیستی درخصوص الحاق مناطق اشغال‌شده کرانه باختری به خاک اسرائیل به شدت انتقاد کردند. 

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی چندی پیش مدعی شد که مناطق اشغال‌شده کرانه باختری را به خاک اسرائیل ضمیمه خواهد کرد. این ادعای او با انتقادهای زیادی در سراسر جهان مواجه شده است. هاینریش بدفورد اشتروم، رئیس شورای کلیسای پروتستان آلمان از جمله کسانی است که به تصمیم جدید نتانیاهو انتقاد کرده است. او در این باره گفت:« هرگونه اقدام یک‌جانبه، دستیابی به صلح را غیرممکن می‌کند و به خشونت و نقض قوانین بین‌المللی منجر می‌شود. این در حالی است که مسلمانان و یهودیان باید در امنیت و صلح کامل در کنار یکدیگر زندگی کنند.»

به اعتقاد او تصمیم جدید بنیامین نتانیاهو برای الحاق مناطق اشغال‌شده به کرانه باختری نه‌تنها با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد، بلکه تلاش‌های دیپلماتیک را برای بازگرداندن اسرائیل و فلسطین به میز مذاکره تضعیف خواهد کرد.

هاینریش بدفورد اشتروم گفت:« هیچ یک از طرفین نباید یک‌جانبه اقدامی انجام دهند، بلکه هر تصمیمی باید با موافقیت هر دو طرف انجام شود.»

از سوی دیگر، کمیسیون خاورمیانه کلیسای پروتستان نیز به تازگی در بیانیه‌ای از رژیم اسرائیل خواسته است تا برنامه‌های الحاق مناطق اشغال‌شده کرانه باختری به خاک اسرائیل را متوقف کند. اعضای این کمیسیون همچنین از سران فلسطین و اسرائیل خواسته‌اند تا درهای مذاکرات را نبندند.

مارکوس دروگه، رئیس کمیسیون خاورمیانه کلیسای پروتستان و اسقف ایالتی در برلین، در این باره گفت:«صلح در این منطقه تنها از راه مذاکره، رعایت قوانین بین‌المللی و احترام به حقوق بشر امکان‌پذیر است.»

کمیسیون خاورمیانه کلیسای پروتستان، یک انجمن کلیسایی است که مسئولیت برقراری ارتباط با خاورمیانه را برعهده دارد.

لینک گزارش:

https://www.sonntagsblatt.de/artikel/kirche/israel-palaestina-evangelische-kirche-kritisiert-annexionsplaene-israels

خطر تعطیلی همیشگی در کمین مساجد آلمان

منبع: سایت offenkundiges

مدتی است که محدودیت‌های ایجاد شده برای مقابله با ویروس کرونا در آلمان کاهش یافته و مراکز مذهبی نیز دوباره کار خود را از سر گرفته‌اند. این در حالی است که بسیاری از مسلمانان برای بازگشایی مساجد با مشکلات متعددی روبرو شده‌اند و حتی برخی از مساجد آلمان در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند. به‌نظر می‌رسد که بحران کرونا باعث شده تا کمبودها و نقایص موجود در مساجد، نمایان شوند. هادی آواد، نویسنده سایت offenkundiges، در گزارشی مفصل به مشکلات موجود مسلمانان و مساجد آلمان پرداخته است. به اعتقاد او، اگر این مشکلات به زودی حل نشود، می‌تواند منجر به تعطیلی همیشگی مساجد آلمان شود. آنچه در ادامه می‌خوانید ترجمه بخش‌هایی از این گزارش است:

پس از آنکه بحران کرونا، هفته‌ها مراکز مذهبی در سراسر جهان را به تعطیلی کشانده بود، اکنون این مراکز در بسیاری از نقاط جهان، درهای خود را به روی عبادت‌کنندگان باز کرده‌اند. این درحالی است که مسئولان مساجد آلمان در حال‌حاضر با مشکلات متعددی روبرو شده‌اند. اگر این مشکلات و نقایص به زودی برطرف نشوند، در آینده شاهد تعطیلی اکثر مساجد آلمان خواهیم بود.

مشکلات مالی

بزرگ‌ترین معضل مساجد آلمان، مشکلات مالی است. مسئولان مساجد، بخش اصلی مخارج خود را از طریق کمک‌های مالی در نمازهای جمعه تامین می‌کنند. در نتیجه، تعطیلی مساجد در بحبوحه شیوع بیماری کرونا، موجب شده که بسیاری از آن‌ها با مشکلات شدید مالی روبرو شوند. البته این تنها مشکل کشور آلمان نیست. در اکثر کشورهای اروپایی، مساجد در این مدت با مشکلات مختلف روبرو شده‌اند. حتی در اتریش، کشور همسایه آلمان نیز، یک‌سوم انجمن‌های مساجد اعلام کرده‌اند که در حال تعطیلی هستند. در این میان، بسیاری از خود می‌پرسند که چگونه می‌توان مشکل مالی مساجد را برطرف کرد؟ برخی نیز از خود سوال می‌کنند که چرا مسئولان مساجد نتوانسته‌اند، در این سال‌ها به جز نماز جمعه و رویدادهای مختلف، راه دیگری برای تامین بودجه پیدا کنند؟

شکی نیست که ما باید راه دیگری برای تامین بودجه مساجد پیدا کنیم. تا زمانی که بودجه مساجد تنها از طریق کمک‌های مالی نماز جمعه، روز عاشورا و اعیاد مختلف تامین ‌شود، خطر تعطیلی انجمن‌هایی اسلامی و مساجد نیز وجود دارد. کارشناسان امور مذهبی در آلمان معتقدند که مساجد مانند کلیساها باید از حق عضویت برای تامین بخش اصلی بودجه خود استفاده کنند. البته ما باید در کنار حق عضویت،‌ کمک‌های مالی نمازگزاران را نیز حفظ کنیم. تنها در این صورت می‌توانیم مساجد و مراکز مذهبی خود را توسعه دهیم. طبیعی است که ایجاد حق عضویت در مساجد با مخالفت‌های زیادی نیز روبرو خواهد شد، اما امامان مساجد می‌توانند در خطبه‌های نماز جمعه مشکلات موجود را با اعضا در میان بگذراند و راه‌حل برون رفت از تعطیلی این مراکز را مطرح کنند. به خصوص اکنون که همه ما شاهد تعطیلی بسیاری از مساجد در اروپا هستیم، محافظه‌کاران نیز بهتر می‌توانند، خود را با اصلاحات در مساجد تطابق دهند. علاوه بر این، ساختمان اکثر مساجد آلمان اجاره‌ای است و مسئولان مساجد در سال‌های اخیر برای تامین هزینه‌های اجاره با مشکلات زیادی روبرو بوده‌اند. از این‌رو، به نظر می‌رسد که اعضای انجمن‌های اسلامی باید راهی برای خرید زمین و ساخت مساجد نیز پیدا کنند.

اختلافات میان مسئولان و اعضای مساجد

پیش از آنکه بحران کرونا، مراکز مذهبی در آلمان را به تعطیلی بکشاند، خبرهای زیادی درباره اختلاف مسئولان و اعضای مساجد در آلمان به گوش می‌رسید. اکثر آن‌ها بر سر باز یا بسته‌بودن مساجد در دوران کرونا با یکدیگر اختلاف داشتند و هیچ‌یک حاضر نبودند نظر دیگری را بپذیرند. البته این اختلافات تنها به دوران کرونا ختم نمی‌شود. پیش از آن نیز در اکثر مساجد و انجمن‌های اسلامی، اختلافات مشکل‌ساز دیده می‌شد. این در حالی است که اختلاف میان هیات مدیره و اعضای یک مرکز مذهبی می‌تواند موجب فروپاشی آن شود. البته این را هم نباید از یاد برد که بحران کرونا و تعطیلی مساجد موجب شد تا میان هیات مدیره و اعضای مساجد همبستگی ایجاد شود. در واقع، ترس از تعطیلی مساجد سبب شد تا همه اعضا در کنار یکدیگر برای حل مشکلات موجود تلاش کنند. ما نیاز داریم تا این همبستگی را حتی در دوران پساکرونا نیز حفظ کنیم. هرج و مرج و تفرقه میان اعضای هر سازمانی می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد و موجب فروپاشی آن شود. بنابراین حفظ همبستگی میان مسئولان و اعضای مساجد باید به اولویت همه مسلمانان بدل شود.

واکنش دیرهنگام به حوادث

در سال‌های اخیر، گروه‌های راست افراطی بدون هیچ‌گونه نگرانی به مسلمانان و مساجد در آلمان حمله می‌کنند.  گزارش‌های جدید اداره آمار فدرال حتی نشان می‌دهد که تعداد این حملات افزایش داشته است. اسلام‌هراسی و حملات نژادپرستانه در برخی ایالت‌ها باعث شده که گروهی از اعضای مساجد، حتی از شرکت در نمازهای جماعت نیز بترسند. در این میان، سیاستمداران آلمانی واکنش زیادی به افزایش این حملات نشان نمی‌دهند. به‌نظر می‌رسد که این رفتار در آلمان طبیعی است. چرا که اعضای بسیاری از انجمن‌های اسلامی آلمان نیز خیلی دیر نسبت به حملات نژادپرستانه به مسلمانان و مساجد در سراسر جهان واکنش نشان می‌دهند. آن‌ها معمولا در برابر ظلم به سایر مسلمانان جهان سکوت می‌کنند. در حالیکه بر اساس دستورات اسلامی، مسلمانان باید همیشه از حال یکدیگر باخبر باشند و در برابر حوادث مختلف از یکدیگر محافظت کنند. از نگاه اسلام، بی‌تفاوتی مسلمانان نسبت به یکدیگر، باعث ایجاد تفرقه میان آن‌ها می‌شود و در نهایت به ضرر تمام مسلمانان تمام خواهد شد. به‌نظر می‌رسد این دقیقا همان اتفاقی است که برای اعضای مساجد آلمان نیز افتاده است. بسیاری از آن‌ها، تاکنون در برابر حملات پیش‌آمده به مساجد و انجمن‌های اسلامی سایر کشورها واکنش شدیدی نشان نداده‌اند. این امر موجب شده که بسیاری از مساجد و انجمن‌های اسلامی در آلمان در موضع ضعف قرار گیرند و گروه‌های نژادپرست به راحتی به آن‌ها حمله کنند. این فشارها می‌تواند در آینده، مساجد و مسلمانان را در شرایط سخت‌تری قرار دهد و حتی باعث تعطیلی مساجد شود.

فقدان آموزش جوانان

توسعه کار مساجد و انجمن‌های اسلامی در هر کشوری با آموزش جوانان، ارتباط مستقیم دارد. این در حالی است که بسیاری از مساجد در آلمان، انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش جوانان ندارند. در بحبوحه بحران کرونا، تنها مساجدی که بر روی جوانان سرمایه‌گذاری کرده بودند، توانستند به فعالیت خود ادامه دهند. در آن زمان، جوانان با اطلاعاتی که از شبکه‌های اجتماعی و اینترنت داشتند، توانستند راه‌هایی برای ارتباط میان اعضا و همچنین برگزاری دعا و نماز به صورت آنلاین ایجاد کنند. به نظر می‌رسد در دوران پساکرونا، همه مساجد باید آموزش جوانان را جدی بگیرند. در این راستا، مسئولان مساجد باید زبان آلمانی را فرا گیرند و با شیوه ارتباط‌گیری با جوانان نیز آشنا شوند. آن‌ها همچنین باید احساسات، افکار و نیازهای جوانان را بشناسند و بتوانند جوانان را به سوی خود جذب کنند.

بی‌کفایتی سازمان‌های بزرگ اسلامی

اینکه تعدادی از مساجد آلمان در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند، بی‌شک نشان‌دهنده بی‌کفایتی سازمان‌های بزرگ اسلامی است. آن‌ها باید با تمام مساجد زیرمجموعه خود ارتباط داشته باشند و از آن‌ها حمایت کنند. این در حالی است که تعداد زیادی از سازمان‌های بزرگ اسلامی در آلمان حتی از تعطیلی طولانی مدت مساجد در دوران کرونا نیز حمایت کردند. در شرایطی که مسئولان کلیساهای مسیحی در آلمان به تعطیلی اماکن مذهبی در این کشور انتقاد داشتند، روسای چند سازمان بزرگ اسلامی در آلمان اعلام کرده بودند که از تعطیلی مساجد استقبال می‌کنند. این رفتار مسئولان سازمان‌های بزرگ اسلامی باعث شد تا صدای گروه‌های کوچک شنیده نشود. البته این اتفاق تنها به دوران کرونا محدود نمی‌شود. متاسفانه مسئولان دولت‌های ایالتی همواره نظر روسای سازمان‌های بزرگ اسلامی را به عنوان نظر تمام مسلمانان آلمان در نظر می‌گیرند. این امر موجب شده که در سال‌های اخیر، مسلمانان ناراضی به صورت مستقل دست به راه‌اندازی انجمن‌های کوچک بزنند و از زیر مجموعه سازمان‌های بزرگ اسلامی خارج شوند. این اتفاقات در بسیاری از موارد باعث تفرقه میان گروه‌های اسلامی شده است و باید برای آن راه‌حلی پیدا کرد.

ناآگاهی

همه می‌دانیم که رسانه‌های آلمان و بسیاری از نویسندگان وابسته به گروه‌های راست افراطی، حقایق را به نفع خود تغییر می‌دهند. در این میان، متاسفانه بسیاری از مسلمانان در آلمان تحت تاثیر نوشته‌های آن‌ها قرار می‌گیرند و حتی اخبار دروغین درباره گروه‌ها و کشورهای اسلامی نیز باور می‌کنند. بی‌شک این اتفاق دلایل زیادی دارد، اما نداشتن آگاهی و اطلاعات کافی دلیل اصلی پذیرش کورکورانه در میان مسلمانان است. این در حالی است که مساجد می‌توانند در اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به اعضای خود نقش مهمی ایفا کنند. اما متاسفانه مسئولان مساجد در آلمان چندان بر روی آگاه‌سازی اعضای خود کار نمی‌کنند. آن‌ها باید جوانان و اعضای خود را تشویق نمی‌کنند تا به جای پذیرش هر اظهارنظری، بر روی آن تامل کنند. اگر آگاه‌سازی در مساجد صورت نگیرد و مسلمانان هر دروغی را به عنوان حقیقت بپذیرند، مشکلات زیادی ایجاد می‌شود. در این شرایط، گروه‌های مخالف اسلام به راحتی می‌توانند در میان مسلمانان ناآگاه نفوذ کنند و اندیشه‌های خود را به آن‌ها انتقال دهند.

رفع مشکلات و نقایص

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، بحران کرونا به مسلمانان آلمان نشان داد که مساجد این کشور با چه مشکلات و نقایصی روبرو هستند. اگر این مشکلات به زودی حل نشود، می‌تواند منجر به تعطیلی اکثر مساجد آلمان شوند. از این رو، انجمن‌ها و سازمان‌های اسلامی باید با شناخت نقاط ضعف و مشکلات، در رفع آن‌ها بکوشند و تلاش کنند تا مساجد این کشور را از بن‌بست پیش‌آمده خارج کنند. تنها در این صورت می‌توان به توسعه مساجد در آلمان امیدوار بود.

لینک گزارش:

https://offenkundiges.de/leben-mit-corona-wie-ein-virus-die-schwachen-der-moscheen-offenbart-hat/

نگاهی به ۶۰ سال رابطه فرهنگی میان آلمان و فرانسه

منبع: دفتر نمایندگی روابط فرهنگی آلمان و فرانسه، شورای فرهنگی آلمان و فرانسه، سازمان جوانان آلمان-فرانسه، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، شبکه دانشگاهی آلمان-فرانسه، مدارس آلمانی در فرانسه، گوته، بنیاد فردریش ابرت و بنیاد کنراد آدناور

شاید خوشبین‌ترین افراد هم فکر نمی‌کردند که با دشمنی‌های ریشه‌دار و تاریخی میان آلمان و فرانسه، روزی مقامات این دو کشور بتوانند بیشترین قراردادهای فرهنگی، آموزشی، سیاسی و تجاری را با یکدیگر امضا کنند. با این وجود، نطق تاریخی روبرت شومان، وزیر امور خارجه وقت فرانسه در سال ۱۹۵۰، شرایط را برای ارتباط دو کشور فراهم کرد. ۱۳ سال پس از آن نیز، چارلز دوگل، رییس جمهور فرانسه و کنراد آدناور، صدر اعظم آلمان، پیمانی برای دوستی و همکاری مشترک با یکدیگر امضا کردند و بدین ترتیب باب گفت‌وگو میان موسسات و انجمن‌های فرهنگی و پژوهشی آلمان و فرانسه باز شد.

دفتر نمایندگی روابط فرهنگی آلمان و فرانسه

تاسیس دفتر نمایندگی روابط فرهنگی آلمان و فرانسه را می‌توان نخستین گام این دو کشور برای گسترش روابط فرهنگی و آموزشی با یکدیگر دانست. این دفتر پس از امضای پیمان دوستی و همکاری مشترک میان دو کشور آلمان و فرانسه ایجاد شد. از آنجا که فرهنگ و آموزش در ۱۶ ایالت آلمان، متصدیان متعددی دارد، دولت فدرال نماینده‌ای را به عنوان مسئول امور آموزشی و فرهنگی تمام ایالت‌ها انتخاب کرده است که در راستای توسعه امور فرهنگی با نماینده فرانسه همکاری می‌کند. همچنین نمایندگان دو کشور با مجموعه‌ای از سازمان‌ها و انجمن‌های فرهنگی و آموزشی نیز ارتباط دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.land.nrw/de/kulturbevollmaechtigter

شورای فرهنگی آلمان و فرانسه

یکی دیگر از سازمان‌هایی که در راستای تقویت روابط فرهنگی دو کشور تاسیس شده، شورای فرهنگی آلمان و فرانسه است. این شورا در ۲۲ ژانویه سال ۱۹۸۸، به منظور تقویت تبادلات فرهنگی و همچنین ایجاد پیوند بین جوامع مدنی هر دو کشور شکل گرفت. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره شورای فرهنگی آلمان و فرانسه به علاقمندان ارائه دهد:

http://www.dfkr.org/ueber-uns/

سازمان جوانان آلمان-فرانسه

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دولت‌های آلمان و فرانسه از زمان امضای پیمان دوستی در سال ۱۹۶۳، حمایت از جوانان مستعد دو کشور و توسعه روابط میان آن‌ها است. از موسساتی که با هدف گسترش ارتباط میان جوانان دو کشور راه‌اندازی شده است، می‌توان به سازمان جوانان آلمان- فرانسه اشاره کرد.  هدف از راه‌اندازی این سازمان، گسترش ارتباط میان جوانان دو کشور و شناخت و درک بیشتر یکدیگر عنوان شده است. سازمان جوانان آلمان-فرانسه در زمینه تبادل دانشجو و پژوهشگر، برگزاری دوره‌های آموزش زبان، رقابت‌های ورزشی و کارآموزی در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کند. بودجه این سازمان نیز، توسط دولت‌های دو کشور تامین می‌شود. برای آشنایی با فعالیت‌های سازمان جوانان آلمان-فرانسه به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.dfjw.org/institution.html

شبکه دانشگاهی آلمان-فرانسه

تاسیس شبکه دانشگاهی آلمان-فرانسه از دیگر اقداماتی است که در راستای حمایت از جوانان دو کشور انجام شده است. در این شبکه دانشگاهی، ۱۹۴ موسسه آموزش عالی در ۱۱۰ شهر آلمان و فرانسه، دوره‌های آموزشی مشترک برگزار می‌کنند. بدین‌ترتیب، دانشجویانی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند، امکان تحصیل در دانشگاه‌های هر دو کشور را دارند و می‌توانند با شیوه‌های مختلف تحصیل آشنا ‌شوند. در حال حاضر حدود ۶۴۰۰ دانشجو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و ۳۵۰ دانشجوی دکترا در این دوره‌ها مشغول به تحصیل هستند. لینک زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های شبکه دانشگاهی آلمان-فرانسه در اختیار علاقمندان قرار دهد:

https://www.dfh-ufa.org/die-dfh/die-dfh-im-ueberblick

انجمن آلمانی- فرانسوی

همچنین انجمن آلمانی-فرانسوی نیز زیر نظر شبکه دانشگاهی آلمان-فرانسه فعالیت می‌کند.  این انجمن، هر سال نمایشگاهی درباره دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی دو کشور برگزار می‌کند و اطلاعات مفیدی درباره تحصیل و پژوهش در آلمان و فرانسه در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد. در این نمایشگاه همچنین درباره دانشگاه‌های سایر کشورهای آلمانی زبان مانند لوکزامبورگ، اتریش و سوسیس نیز اطلاع‌رسانی می‌شود. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های انجمن آلمانی-فرانسوی کسب کنید، می‌توانید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.ffa-dff.org/fr/accueil

موسسه تبادلات آکادمیک آلمان

دفتر موسسه تبادلات آکادمیک آلمان در پاریس نیز در راستای توسعه ارتباطات میان دانشجویان آلمان و فرانسه به وجود آمده است. این موسسه به دانشجویان آلمانی و فرانسوی، کمک‌هزینه تحصیلی اهدا می‌کند. موسسه تبادلات آکادمیک آلمان تاکنون، به هزاران دانشجوی آلمانی که تمایل داشتند در فرانسه درس بخوانند، کمک‌هزینه‌های تحصیلی و پژوهشی اهدا کرده است. همچنین دانشجویان فرانسوی که قصد دارند در کشور ژرمن‌‌ها ادامه تحصیل دهند، نیز امکان استفاده از کمک‌هزینه‌های این موسسه را دارند. موسسه تبادلات آکادمیک آلمان همچنین حامی محققان هر دو کشور است و به گسترش ارتباط میان موسسات آموزشی و پژوهشی آلمان و فرانسه کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.daad.de/de/laenderinformationen/europa/frankreich/

مدارس آلمانی در فرانسه

یکی از اهداف دولت فدرال در قاره اروپا، گسترش آموزش زبان و فرهنگ آلمانی است. در اروپا مدارس زیادی در حوزه آموزش زبان و فرهنگ آلمانی فعالیت دارند. مدرسه آلمانی پاریس از جمله نخستین مدارس آلمانی در اروپا به شمار می‌رود که در سال ۱۹۵۸ تاسیس شده است. این مدرسه کاملا براساس سیستم آموزشی آلمان فعالیت می‌کند و دانش‌اموزان آن به راحتی می‌توانند در دانشگاه‌های سراسر جهان مشغول به تحصیل شوند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درخصوص مدرسه آلمانی در پاریس به علاقمندان ارائه دهد:

https://www.idsp.fr/ueber-die-idsp/ueberblick/

مدرسه آلمانی تولوز نیز در سال ۱۹۸۷ تاسیس شده است. دانش‌آموزان آلمانی‌زبان که در شهر تولوز زندگی می‌کنند، اعضای اصلی این مدرسه را تشکیل می‌دهند. افرادی که در این مدرسه تحصیل می‌کنند، به راحتی می‌توانند در سیستم آموزشی آلمان به ادامه تحصیل بپردازند. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید:

https://www.lehrer-weltweit.de/schule/deutsche-schule-toulouse-frankreich/

فعالیت موسسه گوته در شش شهر

از مهم‌ترین موسساتی که در راستای آموزش زبان آلمانی در فرانسه فعالیت دارند، می‌توان به موسسه گوته اشاره کرد. این موسسه در شش شهر فرانسه از جمله پاریس، تولوز، لیون، لیل، نانسی و بوردو شعبه دارد. موسسه گوته در این شهرها، کلاس‌هایی برای آموزش زبان به بزرگسالان، جوانان و کودکان برگزار می‌کند. همچنین در این مراکز، امتحانات رسمی موسسه گوته برگزار می‌شود. سایت‌ زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری به علاقمندان ارائه دهد:

https://www.goethe.de/ins/fr/de/spr/kur/gia.html

فعالیت دو بنیاد مهم آلمان در فرانسه

بنیاد کنراد آدناور و بنیاد فردریش ابرت دو سازمان مهم آلمان به شمار می‌روند که فعالیت زیادی در کشور فرانسه دارند. بنیاد کنراد آدناور در راستای همبستگی بیش‌تر کشورهای اروپایی در سال ۱۹۸۰ در پاریس تاسیس شده است. اعضای این بنیاد در پاریس، هر ساله، کنفرانس‌ها، سمینارهای تخصصی و جلسات پرسش‌وپاسخی را در ارتباط با همبستگی و ادغام در جامعه اروپا برگزار می‌کند. همچنین اعضای این بنیاد، تحولات سیاسی فرانسه را به صورت منظم تحت بررسی قرار می‌دهند و گزارشی از این تحولات را برای اطلاع عموم منتشر می‌کنند. اگر مایلید اطلاعات بیشتری در ارتباط با بنیاد آدناور به دست آورید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.kas.de/de/web/frankreich/laenderberichte/detail/-/content/das-deutsch-franzoesische-tandem-ein-opfer-der-corona-krise

بنیاد فردریش ابرت نیز از دیگر سازمان‌های معروف آلمان است که در فرانسه فعالیت دارد. مسئولان این بنیاد در سال ۱۹۸۵،  دفتر خود را در پاریس افتتاح کردند. این بنیاد، سمینارهای تخصصی را در حوزه سیاست‌های فعلی اروپا برگزار می‌کند و همچنین تلاش می‌کند تا با تجزیه و تحلیل تحولات سیاسی و اجتماعی اروپا، روند دموکراسی در اتحادیه اروپا را تقویت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.kas.de/de/web/frankreich/ueber-uns

برلین میزبان سینمای ایران می‌شود

منبع: سایت جشنواره برلین

جشنواره برلین از دوازدهم تا بیست‌ویکم ماه ژوئن سال جاری، میزبان آثاری از سینمای ایران خواهد بود. در این فستیوال که به صورت آنلاین برگزار می‌شود، مجموعه‌ای از فیلم‌های ۵۰ سال گذشته ایران نمایش داده خواهد شد. 

جشنواره برلین، مرکزی فرهنگی است که به منظور برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری راه‌اندازی شده است. این مرکز در طول سال، میزبان انواع جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و رویدادهای مختلف بین‌المللی است. علاوه بر این‌ها، اکران فیلم، اجرای نمایش، کنسرت و برگزاری نمایشگاه‌های نقاشی نیز بخش دیگری از فعالیت‌های این مرکز را تشکیل می‌دهد.

آنطور که در وب‌سایت جشنواره برلین آمده، این مرکز فرهنگی امسال میزبان فستیوال آنلاین “ ۱۰ روز با سینمای ایران” خواهد شد. این فستیوال در دو بخش “فیلم‌های بلند سینمایی و مستند” و بخش “فیلم‌های کوتاه” برگزار می‌شود.  آثاری که برای نمایش در این جشنواره انتخاب شده‌اند، بیانگر تحولات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در ایران هستند و می‌توانند تماشاگران را با فرهنگ و جامعه ایرانی بیشتر آشنا کنند. بر اساس گزارشی که بر روی وب‌سایت جشنواره منتشر شده، فیلم‌های “ یک اتفاق ساده” اثر سهراب شهیدثالت، “بانوی اردیبهشت” اثر داریوش مهرجویی، “روزی که زن شدم” اثر مرضیه مشکینی، “هشتی تهران” اثر دانیل کاتر، “فریاد رو به باد” اثر سیاوش جمالی و عطا مهرداد، “تمارض” اثر عبد آبست و “هجوم” اثر شهرام مکری در بخش فیلم‌های بلند سینمایی و مستند به نمایش درخواهند آمد. در بخش فیلم‌های کوتاه نیز “فالگوش” اثر محمدرضا فرزاد، “کشتارگاه” اثر بهزاد آزادی، “حیوان” اثری از بهمن و بهرام آرک و “تنازع” ساخته مسعود حاتمی، نمایش داده می‌شوند.

همچنین قرار بود که فیلم‌های “باشو غریبه کوچک” ساخته بهرام بیضایی و “سیاه و سفید” اثر سهراب شهید ثالت نیز بخش اصلی فیلم‌های این جشنواره را تشکیل دهند، اما مسئولان جشنواره هنوز مجوز پخش آنلاین این دو فیلم را کسب نکرده‌اند.

علاوه بر تماشای آنلاین فیلم‌ها، علاقمندان می‌توانند از جلسات پرسش و پاسخ با سینماگران ایرانی نیز بهره‌ ببرند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.berlinerfestspiele.de/de/berliner-festspiele/programm/on-demand/iran-filme.html

گشت‌وگذار در خانه استثنائی‌ترین موسیقی‌دان جهان

Hegi, Franz: Beethoven am Bach, die Pastorale komponierend

منبع: سایت خانه بتهوون

ساختمان شماره ۲۰ در خیابان بونگاس در شهر بن آلمان، حالا سال‌ها است که به محل ملاقات علاقمندان به موسیقی کلاسیک و آهنگسازان سراسر جهان بدل شده است. ساختمانی که زمانی محل تولد بتهوون، یکی از استثنائی‌ترین موسیقی‌دانان جهان بوده و اکنون بیش از صد سال است که به موزه‌ای تاریخی و زیبا تبدیل شده است.

 بخش موزه خانه بتهوون که در سال ۱۸۹۳ در شهر بن آلمان تاسیس شده، بزرگ‌ترین مجموعه از میراث بتهوون را در خود جای داده است. اسناد، تصاویر و و همچنین وسایل شخصی این موسیقی‌دان شهیر، تنها بخشی از اشیای مهم این خانه تاریخی را تشکیل می‌دهند. در اتاق‌های خانه بتهوون می‌توان پیانو، نت‌های موسیقی و حتی دست‌نوشته‌های بتهوون را مشاهده کرد. همچنین در اتاق‌ها و سالن‌های طبقه دوم، صدای سمفونی‌های بتهوون به گوش می‌رسد. هر سال، ۱۰۰ هزار گردشگر از سراسر جهان برای تماشای میراث بتهوون و گوش سپردن به آثار او به ساختمان شماره ۲۰ خیابان بونگاس می‌روند. در کنار ساختمان اصلی که محل نمایش میراث بتهوون است، مرکز پژوهشی (آرشیو بتهوون)، کتابخانه، انتشارات و یک سالن موسیقی نیز قرار دارد.

آرشیو بتهوون محلی برای نگهداری نسخه کامل آثار بتهوون، دست‌نوشته‌های او و همچنین مطالب مربوط به زندگی و آثار این موسیقی‌دان است. این بخش همچنین مسئول برگزاری نمایشگاه‌ها، سخنرانی‌ها و همایش‌ها درباره این موسیقی‌دان است.

کتابخانه بتهوون نیز مرجعی مهم در حوزه موسیقی محسوب می‌شود. در این کتابخانه، بیش از ۸۰ هزار کتاب، مجله و نت موسیقی، بیش از ۶ هزار عکس و میکروفیلم و حدود ۱۰ هزار پرونده و مجموعه مربوط به بتهوون وجود دارد. علاقمندان می‌توانند به صورت رایگان از کتابخانه این مجموعه بازدید کنند، اما امکان قرض گرفتن آثار آن وجود ندارد.

بخش انتشارات نیز، از یک سو، نتایج تحقیقات درباره آثار و زندگی بتهوون را منتشر می‌کند و از سوی دیگر، بستری برای پژوهشگران بین‌المللی فراهم می‌کند تا آثار خود را در ارتباط با موسیقی کلاسیک و آثار بتهوون منتشر کنند. آثاری که در این بخش منتشر می‌شوند، در فروشگاه خانه بتهوون به فروش می‌رسند. همچنین امکان خرید آنلاین این آثار نیز وجود دارد.

علاوه بر این‌ها، در خانه بتهوون، کلاس‌هایی برای آموزش جوانان مستعد از سراسر جهان برگزار می‌شود. جوانان مستعد و علاقمند به حوزه موسیقی کلاسیک می‌توانند ضمن اقامت در شهر بن، در دوره‌های آموزشی این خانه نیز شرکت کنند و از نزدیک با زندگی و آثار بتهوون آشنا شوند. همچنین در این خانه، کارگاه‌های آموزشی برای علاقمندان برگزار می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با فعالیت‌های خانه بتهوون به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.beethoven.de/home

تازه های نشر در آلمان

کلماتی برای توصیف یک ما فراگیر

بسیاری از خود می‌پرسند که کلمه “ما” در فرهنگ آلمانی، شامل کدام افراد و گروه‌ها می‌شود؟ و آیا مسلمانان به این “ما” تعلق دارند؟

محمد سامر مرتضی، پژوهشگر مطالعات اسلامی و علوم سیاسی در کتاب جدید خود به این سوالات پاسخ داده است. او در اثر جدیدش با عنوان “ کلماتی  برای توصیف یک ما فراگیر“ به هویت مسلمانان و تاریخ پرفراز و نشیب زندگی آن‌ها در آلمان پرداخته است. او همچنین در بخش دیگری از کتاب خود، قانون اساسی آلمان، قوانین اسلامی و گروه‌های راست افراطی را نیز مورد بررسی قرار داده است.

 نویسنده: Muhammad Sameer Murtaza
عداد صفحات: ۲۲۴
سال انتشار: ۲۰۲۰
زبان: آلمانی

 ISBN-13: 978-3347051461

لینک کتاب:

هفته‌نامه فارسی زبان رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان صرفا به منظور آشنایی با رویدادها و تحولات فرهنگی آلمان، خلاصه گزارش‌ها و اخبار رویدادهای فرهنگی این کشور را بدون دخل و تصرف و ارائه نظریه، با ذکر دقیق منبع و عینا همانگونه که منتشر شده است، منعکس می‌نماید. بر این اساس تاکید می‌کند که انعکاس این اخبار به هیچ‌وجه به منزله تأیید آن نمی‌باشد.در عین‌حال، هرگونه بهره‌برداری و نقل اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های این نشریه صرفا با ذکر منبع مجاز است

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist icro.png

هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
با همکاری هیات تحریریه رایزنی فرهنگی
انتشار از طریق وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
www.irankultur.com | info@irankultur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *