هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین شماره ۴۶۶ – ۲۶ اسفند ماه ۹۸

> هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین
شماره ۴۶۶ – ۲۶ اسفند ماه ۹۸

تحولات فرهنگی اجتماعی آلمان >

گزارش متفاوت اشپیگل درباره زنان محجبه آلمان‌

منبع: اشپیگل

رسانه‌های مطرح اروپایی معمولا با رویکردی منفی به زنان مسلمان می‌پردازند. سال‌ها است که اخبار منفی درباره زنان محجبه و گزارش‌های مختلف درباره لزوم ممنوعیت حجاب، جایگاه ثابتی در رسانه‌های اروپایی دارند. این در حالی است که هیچ‌گاه این رسانه‌ها به خواسته‌ها و نیازهای زنان مسلمان توجه نکرده‌اند. حال، نشریه اشپیگل گزارشی متفاوت از زندگی زنان مسلمان و خواسته‌های آنان منتشر کرده است. در این گزارش، نویسنده از شش زن مسلمان موفق در آلمان خواسته است تا درباره نقش حجاب در زندگی خود، مد اسلامی و نگاه نژادپرستان به مسلمانان بگویند.

 ابتدای گزارش با صحبت‌های سیما حکیم،‌ زنی ۵۱ ساله از شهر بن آغاز شده است. او که از افغانستان به آلمان آمده، درباره حجاب اسلامی می‌گوید:« من با خواست قلبی خودم محجبه شدم. مرتب‌بودن برای من اهمیت زیادی دارد و فکر می‌کنم، حجاب باعث می‌شود که افراد مرتب و منظم باشند. من از افغانستان آمده‌ام و روسری‌های رنگی زیادی دارم، به همین دلیل سعی می‌کنم تا لباس‌هایم را متناسب با آن‌ها انتخاب کنم. در واقع، پوشیدن‌ روسری باعث شده که بیشتر در انتخاب لباس‌هایم دقت کنم.»

حکیم در بخش مراقبت‌‌های روزانه شاغل است و با حجاب در خیابان و محل کار تردد می‌کند، اما به نظر می‌رسد که حملات مرگبار شهر هاناو، او را به عنوان یک زن مسلمان وحشت‌زده کرده است:« حملات تروریستی در شهر هاناو مرا به شدت نگران کرده است. من از افغانستان به آلمان آمده‌ام تا فرزندانم در امنیت زندگی کنند. اما از وقتی به آلمان آمده‌ام، متوجه شده‌ام که در این‌جا، مسلمانان و مهاجرات تحت توهین‌ و حملات شدیدی قرار دارند. با این وجود، کشتار مهاجران در هاناو، روی من تاثیر بدی داشته است و به عنوان یک زن مسلمان و مهاجر برای آینده فرزندانم نگرانم.»

سلما لوکیمی زن دیگری است که درباره حجاب اسلامی و مشکلات مسلمانان با نشریه اشپیگل گفت‌وگو کرده است. او که دانشجوی رشته اقتصاد پزشکی در کلن است، در دفاع از حجاب اسلامی می‌گوید:« حجاب به من اعتماد به نفس می‌دهد. من هیچ‌گاه از پوشیدن روسری معذب نشده‌ام و به نظرم یکی از طبیعی‌ترین پوشش‌های بشری است.»

به اعتقاد این دختر ۲۲ ساله، پوشیدن روسری مانع از حضور در هیچ رویدادی نمی‌شود:« وقتی به خیابان می‌روم و یا به مهمانی، روسری می‌پوشم. حجاب هیچ منافاتی با پوشش‌های مختلف ندارد. من فرد فعالی هستم و از نمایشگاه‌های هنری زیادی در سال بازدید می‌کنم. هیچ وقت منعی برای پوشیدن روسری نداشته‌ام.»

او که از مراکش به آلمان آمده، می‌گوید:« من عاشق پوشش زنان مراکشی هستم. دوست دارم که از لباس آن‌ها در زندگی روزانه استفاده کنم و معتقدم که پوشش زنان مسلمان آفریقا بسیار زیبا است.»

از دیگر زنانی که با نشریه اشپیگل گفت‌وگو کرده، می‌توان به موتسین بک،‌ زنی ۳۴ از دورتمند اشاره کرد. او که به عنوان روان‌شناس در آلمان فعالیت می‌کند، درباره حجاب می‌گوید:« خیلی‌ها فکر می‌کنند که زنان مسلمان افرادی سرخورده هستند که به اجبار روسری به سر می‌‌کنند. این در حالی است که بسیاری از زنان مانند من به اختیار خود حجاب را انتخاب می‌کنند. به نظر من، حجاب نه‌تنها باعث سرخوردگی افراد نمی‌شود، بلکه به زنان کرامت می‌بخشد. در عین حال، نژادپرستی علیه زنان مسلمان در آلمان به آن‌ها صدمه می‌زند.من از شنیدن اخبار هاناو بسیار شوکه شده‌ام و امیدوارم که سیاستمداران برای مقابله با نژادپرستی در این کشور کاری انجام دهند.»

به اعتقاد او، مد اسلامی می‌تواند در آینده طرفداران زیادی در جهان پیدا کند:«چندی پیش یکی از دوستان آلمانی به من گفت که دوست دارد پرتره زنان مسلمان را بکشد. او از پوشش اسلامی بسیار خوشش می‌آید. من فکر می‌کنم که مد اسلامی می‌تواند در سطح جهان گسترش یابد.»

آیفر کاندان از دیگر زنان مسلمان است که نامش در این گزارش دیده می‌شود. او که به عنوان روان‌درمانگر در شهر گلادبک فعالیت می‌کند، درباره حجاب می‌گوید:«اسلام به زنان می‌گوید که حجاب داشته باشید، اما این به معنای پوشیدن لباس سیاه و تیره نیست. زنان مسلمان می‌توانند لباس‌های پوشیده به رنگ‌های شاد بپوشند. در واقع اسلام دست زنان را برای انتخاب سبک و رنگ لباس خود آزاد گذاشته است. من زمانی که جوان بودم، لباس‌های یکنواختی می‌پوشیدم، اما چند سالی است که در انتخاب لباس‌هایم دقت بیشتری می‌کنم. تلاش من این است که به عنوان یک زن مسلمان مرتب و شیک باشم. حالا گاهی برخی از رهگذران در خیابان از من می‌پرسند که لباس‌هایم را از کجا خریده‌ام. البته جواب این سوال کمی سخت است. چون من گاهی از لباس‌ها و روسری‌های قدیمی استفاده می‌کنم. به طور مثال روسری‌های ابریشمی که متعلق به ۲۰ سال پیش هستند را بسیار دوست دارم.»

از دیگر زنانی که با نویسنده اشپیگل به گفت‌وگو پرداخته می‌توان به فریدا موید اشاره کرد. این زن ۳۳ ساله که اکنون در بخش مراقبت‌های پوست و زیبایی در اسن فعالیت دارد، به عنوان یک زن مسلمان تجربه‌های تلخی در آلمان داشته است:« من ۲۰ سال است که در آلمان زندگی می‌کنم و باید بگویم به عنوان یک مسلمان تجربه‌های بدی در این کشور داشته‌ام. در مدرسه، همکلاسی‌هایم مرا به خاطر حجاب تحقیر می‌کردند و حتی یکبار مردی با چاقو مرا تهدید کرد. البته هیچ‌کدام از این مسائل باعث نشد که من حجابم را کنار بگذارم. فقط سعی کردم لباس‌های پوشیده با رنگ‌های شادتر بپوشم تا نگاه افراد به زنان مسلمان را تغییر دهم.»

در پایان گزارش، نویسنده با یوتا سلیمان، زنی ۵۸ ساله از مونستر گفت‌وگو کرده است که ۳۰ سال پیش به اسلام‌ گرویده است. او که در حوزه پرستاری فعالیت می‌کند، می‌گوید:« من عاشق ورزش و دوچرخه‌سواری هستم و با دوچرخه در شهر تردد می‌کنم. در عین‌حال محجبه هستم و لباس‌های ساده و راحتی را انتخاب می‌کنم که پوشیده باشند. جالب است بدانید که دوچرخه سواران در شهر وقتی مرا با حجاب می‌بینند، برخورد بسیار خوبی دارند. البته ۳۰ سال پیش که من دین اسلام را انتخاب کردم، پوشیدن روسری در شهر کاتولیک مونستر بسیار اتفاق عجیبی بود. در آن زمان، شهروندان با تعجب مرا نگاه می‌کردند و برایشان حضور یک زن محجبه در شهر عجیب بود. اما حالا وجود زنان محجبه در مونستر عادی شده است و حتی نگاه مثبتی به مسلمانان در این شهر به وجود آمده است.»

او همچنین درباره حضور در باشگاه‌های ورزشی می‌گوید:« من با حجاب ورزش می‌کنم و تاکنون برای حضور در باشگاه‌های ورزشی مشکلی نداشته‌ام.»

لینک گزارش:

https://www.spiegel.de/stil/muslimische-frauen-ueber-mode-all-meine-kleidungsstuecke-haben-einen-wert-fuer-mich-a-1f3f4def-8278-4886-b13b-1f5caf58faec

تاثیر کرونا بر رویدادهای آموزشی، فرهنگی و هنری در آلمان‌

منبع: تاگس‌شو، مورگن‌پست، زوددویچه و شبکه رادیویی آلمان

هفته‌ها است که ویروس کرونا جهان را بهم ریخته است، سلامت افراد در بسیاری از کشورها به خطر افتاده، کسب و کار بسیاری با مشکل مواجه شده و حتی رویدادهای فرهنگی و آموزشی نیز مختل شده است. در این میان، شهروندان کشورهای قدرتمندی مانند آلمان نیز از این امر مستثنی نیستند.گزارش جدید مورگن پست نشان می‌دهد که تاکنون۵۷۷۰ نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده‌اند. کرونا جان ۱۰ نفر را گرفته است و بسیاری از شهروندان نگران کمبود مواد غذایی و بهداشتی هستند. اما این همه ماجرا نیست. کرونا در این کشور مراکز آموزشی و برنامه‌های فرهنگی و هنری را نیز به تعطیلی کشانده است.  با این وجود، به نظر می‌‌رسد که تعطیلی مدارس و مراکز هنری و فرهنگی آلمان،  دغدغه‌ جدیدی برای خانواده‌ها و کارشناسان و منتقدان هنری این کشور ایجاد کرده است.

 آنطور که نشریات و رسانه‌های آلمان گزارش داده‌اند؛ شمار مبتلایان به کرونا در این کشور افزایش زیادی داشته است و مسئولان در ایالت‌های مختلف، تلاش می‌کنند تا با لغو تجمعات ورزشی، فرهنگی، سیاسی و تعطیلی مراکز آموزشی، جلوی شیوع بیشتر این بیماری را بگیرند. آمارها نشان می‌دهند که ایالت‌های نوردراین‌-وستفالن(۲۱۰۰ مبتلا)، بادن-وورتمبرگ(۹۷۷ مبتلا)، بایرن(۸۸۶ مبتلا)، نیدرزاکسن(۲۸۷ مبتلا)، برلین(۲۶۳ مبتلا) و اینلاند-فالتس( ۲۰۰ مبتلا) بیشترین تعداد مبتلایان به بیماری کرونا را در خود جای داده‌اند. در عین حال، مسئولان برخی ایالت‌های مرزی نیز نگران شیوع کرونا در این مناطق هستند. به طور مثال، ایالت زارالند به دلیل نزدیکی به کشورهای فرانسه و لوکزامبورگ، در هفته‌های اخیر با چالش‌های زیادی روبرو شده است و مسئولان این ایالت تلاش می‌کنند تا شرایطی برای مراقبت بیشتر از شهروندان ایجاد کند. یکی از راه‌هایی که این ایالت در نظر گرفته، تعطیلی مراکز آموزشی است. البته این تعطیلی تنها محدود به ایالت زارالند نیست. آمارها نشان می‌دهد که در آلمان ۱۱ میلیون دانش‌آموز وجود دارد و با بالا گرفتن خطر شیوع گسترده ویروس کرونا، اکثر دولت‌های ایالتی تصمیم گرفته‌اند با تعطیلی مهدکودک‌ها و مدارس، کودکان و نوجوانان را از خطر ابتلا به بیماری دور کنند. آنطور که تاگس‌شو گزارش داده، به جز ایالت زارالند، مهدکودک‌ها و مدارس در ایالت‌های‌ برلین، بایرن، نیدرزاکسن، بادن- ورتنبرگ، هسن، راینلاند فالتس، برمن، هامبورگ، تورینگن، نوردراین-وستفالن نیز تعطیل شده‌اند. برخی از مدارس تا بیستم و برخی دیگر حتی تا سی‌ام ماه مارس تعطیل خواهند بود. این در حالی است که در برخی ایالت‌ها مانند نیدرزاکسن، شاگردان دبیرستانی تا ۱۵ آوریل از رفتن به کلاس‌های درس معاف شده‌اند. البته به نظر می‌رسد که تعطیلی مدارس هم به دغدغه جدیدی برای خانواده‌های آلمانی بدل شده است.با وجود گسترش کرونا، هنوز ادارات و سازمان‌های زیادی در آلمان به کار خود ادامه می‌دهند. از سوی دیگر، در آلمان تاکید می‌شود که برای محافظت از کودکان در برابر بیماری کرونا، باید آن‌ها را از مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌هایشان جدا کنند. بنابراین خانواده‌ها برای نگهداری از کودکان با چالش جدیدی روبرو شده‌اند. البته مسئولان در ایالت‌های مختلف راه‌حل‌هایی برای این مشکل نیز پیدا کرده‌اند. آنطور که گزارش‌ها نشان می‌دهد در اکثر ایالت‌ها، به رغم تعطیلی مدارس، مراکز نگهداری از کودکان باز است. به طور مثال، میشائیل پیاتسولو، وزیر فرهنگ ایالت بایرن اعلام کرده است که مراکز نگهداری از کودکان در این ایالت دایر است و خانواده‌هایی که شاغلند، می‌توانند کودکان خود را به این مراکز بسپارند. او همچنین به خانواده‌ها اطمینان داده که این مراکز با رعایت نکات بهداشتی از کودکان مراقبت خواهند کرد. از سوی دیگر، دولت‌های ایالتی از سازمان‌ها و ادارات مختلف خواسته‌اند که در اعطای مرخصی به کارمندان خود منعطف باشند. بنابراین در اکثر ایالت‌ها، والدین می‌توانند با هماهنگی با مدیر سازمان و یا اداره خود، در کنار فرزندانشان بمانند. با این وجود، شرایط افراد در ادارات مختلف، متفاوت است. ممکن است یک فرد بتواند مرخصی با حقوق بگیرد و شخص دیگری مجبور شود بدون حقوق در کنار فرزندش قرار در خانه بماند.

لغو برنامه‌های هنری و فرهنگی

افزایش شیوع کرونا، همچنین باعث لغو بسیاری از رویدادهای فرهنگی و هنری در آلمان شده است. آنطور که رسانه‌های آلمانی گزارش داده‌اند؛ نمایشگاه کتاب لایپزیگ، نمایشگاه صنعت توریسم برلین، نمایشگاه موسیقی فرانکفورت، برنامه‌های مربوط به ۲۵۰ا‌مین سالگرد تولد بتهوون در شهر بن و نمایشگاه هنری آرت کلن از جمله برنامه‌های فرهنگی و هنری آلمان هستند که به دلیل شیوع کرونا لغو شده‌اند. علاوه بر این، درهای بسیاری از سالن‌های تئاتر و اپرا در ایالت‌های مختلف بر روی تماشاگران بسته شده است. با این وجود، بسیاری از کارشناسان و منتقدان فرهنگی و هنری در آلمان معتقدند؛ در شرایطی که کرونا بسیاری را وحشت‌زده کرده، برگزاری برنامه‌های هنری و فرهنگی می‌تواند روحیه را در جامعه حفظ کند. کارستن پروبست، منتقد هنری در این باره به رادیو آلمان گفت:«راه‌های زیادی برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری در شرایط فعلی وجود دارد. به عنوان مثال، بازدید از بسیاری از موزه‌ها مانند پرگامون از طریق آنلاین امکان‌پذیر است. همچنین پخش کنسرت‌های بدون مخاطب و یا پخش برنامه‌های هنری و فرهنگی از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به بالابردن روحیه عمومی کمک زیادی می‌کند.»

هرچند پروبست معتقد است که در شرایط کنونی، شبکه‌های اجتماعی و اینترنت می‌توانند به تبادل ارتباطات فرهنگی کمک کنند، اما او نگران است که اجرای برنامه‌های فرهنگی از طریق شبکه‌های اجتماعی به یک عادت بدل شود. این منتقد هنری در این باره گفت:« به اعتقاد من حضور تماشاگران در صحنه‌های هنری و بازدید عموم از نمایشگاه‌های مختلف باعث ایجاد ارتباطات انسانی بیشتری می‌شود. این در حالی است که تکنولوژی در طولانی‌مدت می‌تواند بر روابط انسانی تاثیرگذار باشد.»

لینک‌های گزارش:

https://www.tagesschau.de/inland/corona-schulschliessungen-101.html

https://www.tagesschau.de/inland/corona-schulen-eltern-101.html

https://interaktiv.morgenpost.de/corona-virus-karte-infektionen-deutschland-weltweit/

https://www.deutschlandfunkkultur.de/kunst-und-kultur-in-zeiten-von-corona-das-erlebnis-wird-die.2156.de.html?dram:article_id=472083

https://www.sueddeutsche.de/kultur/coronavirus-corona-kultur-1.4841283

از راه‌اندازی کمپین حمایت از سالمندان تا آگاه‌سازی در مساجد‌

منبع:سایت اسلامیک

در حالی که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور آلمان رو به افزایش است، جوامع اسلامی در این کشور تلاش می‌کنند تا از یک‌سو با راه‌اندازی کمپین در شبکه‌های اجتماعی، جوانان مسلمان را برای کمک به سالخوردگان و افراد بیمار در جامعه ترغیب کنند و از سوی دیگر با برگزاری سخنرانی در مساجد، مسلمانان را نسبت به خطرات این ویروس آگاه کنند.

سازمان‌های اسلامی آلمان به تازگی در شبکه‌های اجتماعی، کمپینی را برای کمک به افراد سالخورده و بیمار برپا کرده‌اند. در این کمپین از مسلمانان سراسر آلمان خواسته شده است تا نسبت به سلامت همسایگان سالخورده و بیمار خود که در خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند، حساسیت به خرج دهند. به طور مثال، دفتر مرکزی رفاه اسلامی و کار اجتماعی فودول در بیانیه‌ای از همه مسلمانان خواسته است تا انسجام خود را با سایر شهروندان آلمان نشان دهند. در این بیانیه آمده است:« سالمندان و تمام کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، در خطر ابتلا به بیماری کرونا قرار دارند. به این افراد توصیه شده است که در خانه بمانند. بنابراین جوانان مسلمان در محله‌های مختلف می‌توانند خرید و کارهای کوچک آن‌ها را انجام دهند.»

فدراسیون جوانان مسلمان نیز با صدور بیانیه‌ای خواستار انسجام اجتماعی و کمک به افراد مسن و بیمار در شرایط کنونی شده است. مسئولان این فدراسیون در بیانه خود از جوانان مسلمان خواسته‌اند که در هر محله برای کمک به سالخوردگان و بیماران بسیج شوند. در این بیانیه همچنین راهکارهایی برای بسیج افراد در محلات پیشنهاد شده است. این فدراسیون همچنین به شهروندان خاطر نشان کرده است که در زمان کمک، توصیه‌های موسسه ویروس‌شناسی رابرت کخ را جدی بگیرند.

البته این تنها اقدام سازمان‌های اسلامی آلمان برای مقابله با شیوع کرونا نیست. بسیاری از انجمن‌ها و سازمان‌های اسلامی در آلمان، آگاه‌سازی و حمایت از اعضای مساجد را در اولویت کار خود قرار داده‌اند. شورای اسلامی آلمان و جامعه اسلامی، از مساجد تحت‌نظر خود خواسته‌اند تا دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند. علاوه بر این قرار است که در گردهمایی‌های مساجد، درباره بیماری کرونا و راه‌های پیشگیری از آن، به مسلمانان اطلاع‌رسانی شود. همچنین گفته شده که مواد ضدعفونی‌کننده به اعضای مساجد داده شود. علاوه بر این‌ها، شورای مرکزی مسلمانان نیز از مسئولان مساجد تحت نظر خود خواسته است که در سخنرانی‌ها و خطبه‌های خود درباره بیماری کرونا اطلاع‌رسانی کنند. آن‌ها همچنین خواستار کمک اعضای این شورا به سالمندان و نیازمندان شده‌اند.

اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب نیز تجمعات بیش از ۵۰ نفر را لغو کرده است. همچنین مسئولان این اتحادیه از امامان مساجد خواسته‌اند تا در خطبه‌های نماز جمعه درباره ویروس کرونا و راه‌های ابتلا به آن اطلاع‌رسانی کنند. آن‌ها در بیانیه‌ای از مسلمانان سال‌خورده و بیماران خواسته‌اند تا در خانه به نماز و دعا بپردازند.

لینک‌های گزارش:

گشت‌وگذار در بزرگ‌ترین کتابخانه دیجیتال آلمان

منبع: سایت کتابخانه دیجیتال آلمان

اگر یک دهه پیش، بازدید از اشیاه موزه‌ها، خواندن مقالات علمی و یا تماشای یک فیلم از طریق یک سایت اینترنتی غیرممکن به‌نظر می‌رسید، حالا بزرگترین کتابخانه دیجیتال آلمان این کار را ممکن کرده است. کتابخانه‌ای که در بدو تاسیس در سال ۲۰۱۲، ۳.۶ میلیون نفر بازدیدکننده داشت و به تدریج به یکی از مهم‌ترین کتابخانه‌های کشور آلمان بدل شد.

بزرگ‌ترین کتابخانه دیجیتال آلمان بر مبنای تصمیم اتحادیه اروپا برای دیجیتال‌سازی منابع علمی و فرهنگی در این قاره شکل گرفت. نمایندگان بوندستاگ در سال ۲۰۰۹ تصویب کردند که این کتابخانه برای همکاری با کتابخانه دیجیتالی اروپا یا یوروپینا تاسیس شود. در همان سال مقرر شد که بودجه ایجاد کتابخانه دیجیتال از طریق کمک‌های دولت فدرال و دولت‌های ایالتی تامین شود. دو سال بعد، دولت فدرال ۸.۵ میلیون یورو برای تاسیس این کتابخانه در نظر گرفت. با این وجود، باز هم در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶، دولت مرکزی آلمان به همراه دولت‌های ایالتی بودجه‌ای بالغ بر ۲۹.۴ میلیون یورو به ساخت کتابخانه اختصاص دادند و در سال‌های پس از آن نیز برای توسعه کتابخانه سرمایه‌گذاری کردند. این در حالی است که نسخه بتای نرم‌افزاری این کتابخانه در سال ۲۰۱۲ با ۵.۶ میلیون کتاب، فیلم و سند دیجیتالی در اختیار مخاطبان قرار گرفت و بعدها در ۳۱ مارس ۲۰۱۴ کامل‌تر شد.

در حال‌حاضر، کتابخانه دیجیتال آلمان، نه‌تنها مکانی برای پیداکردن کتاب‌های علمی است، بلکه اتصال این کتابخانه به ده‌ها هزار موسسه علمی-فرهنگی، باعث شده تا مجموعه‌ای ارزشمند از آثار فرهنگی، هنری و تاریخی نیز در این مکان جمع‌آوری شوند. براساس آنچه بر روی سایت موزه قرار گرفته است تا ابتدای سال ۲۰۱۸، در حدود ۲۴ میلیون اثر در کتابخانه دیجیتال آلمان به ثبت رسیده است. این منابع، شامل آثار موجود در کتابخانه‌های ایالتی و دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، موزه‌ها، اسناد تاریخی، فیلم‌ها و آثار موسیقی است.

با این اوصاف، سایت کتابخانه، دسترسی محققان، مورخان، پژوهشگران، دانشجویان، روزنامه‌نگاران و معلمان را به منابع فرهنگی و علمی معتبر و رایگان امکان‌پذیر کرده است. این سایت به دو زبان انگلیسی و آلمانی در اختیار عموم قرار دارد و همه آثار و مدارکی که بر روی آن قرار گرفته، دارای مهر تایید از موسسات فرهنگی و علمی آلمان است. برای استفاده از این کتابخانه کافی است، افراد، عنوان کتاب، فیلم و یا عبارت مورد نظر را در سایت جست‌وجو کنند تا گزینه مورد نظر پیدا شود. در عین حال زمانی که افراد به جست‌وجو در کتابخانه دیجیتال می‌پردازند، می‌توانند مجموعه‌های مرتبط را نیز پیدا کنند. به طور مثال وقتی فردی دنبال کتاب یا فیلمی درباره بتهوون باشد، خواندن و یا تماشای مجموعه‌‌های دیگری درباره موسیقی کلاسیک نیز به او پیشنهاد می‌شود. همچنین این کتابخانه برای مخاطبان نابینا نیز مناسب است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت کتابخانه دیجیتالی آلمان مراجعه کنید:

https://www.deutsche-digitale-bibliothek.de

تماشای قدیمی‌ترین آثار هنری جهان در مونیخ

منبع: سایت موزه پیناکوتک

“مجموعه نقاشی‌های ایالت باواریا “  قرن‌هاست که برای هنرمندان و منتقدان هنری در سراسر جهان ارزشمند است. مجموعه‌ای که  ۳۰ هزار اثر هنری از آثار هنرمندان شهیر جهان مانند داوینچی، رامبراند، پیکاسو، ونگوگ و وارهول را در خود جای داده است و  علاقمندان بسیاری را برای بازدید به مونیخ می‌کشاند.

مجموعه نقاشی‌های ایالت باوریا برخلاف نامش تنها شامل نقاشی‌های ارزشمند نیست. این مجموعه شامل آثار نقاشی، مجسمه‌سازی، عکاسی، فیلم و هنر چیدمان است. این مجموعه در حال‌حاضر در موزه‌های پیناکوتک قدیم، پیناکوتک جدید، پیناکوتک مدرن، موزه برندهورست و گالری شارک در معرض بازدید عمومی قرار دارند.

موزه‌ پیناکوتک قدیم که در سال ۱۸۳۶ در کونستال مونیخ ساخته شده است، یکی از گالری‌های سه‌گانه پیناکوتک در مونیخ به‌شمار می‌رود. بسیاری از هنرمندان معاصر از این موزه به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین گالری‌های جهان نیز یاد می‌کنند. چرا که در آن مجموعه‌ای ارزشمند و پراهمیت از آثار نقاشان زبردست از دوران قرون وسطی تا پایان دوره‌ روکوکو قرار دارد. از جمله هنرمندانی که آثار آن‌ها در این موزه دیده می‌شود، می‌توان به لئوناردو داوینچی و پیتر پائول روبن اشاره کرد. در کنار پیناکوتک قدیمی که میزبان نقاشی‌های کهن است، دو موزه پیناکوتک جدید و موزه پیناکوتک مدرن از دیگر بخش‌های گالری سه‌گانه پیناکوتک هستند.

موزه پیناکوتک جدید در سال ۱۹۸۱ ساخته شده است. این موزه با شعار “از گویا تا ون‌گوگ”، آثار هنرمندان به نام قرن نوزدهم را در خود جای داده است. پیناکوتک مدرن نیز در سال ۲۰۰۲ افتتاح شده است و آثار هنری قرن بیستم و بیست‌ویکم در حوزه‌های معماری، گرافیک و سایر رشته‌های هنری را در خود جای داده است. در این موزه آثار هنرمندانی از جمله پیکاسو و وارهول به نمایش عمومی گذاشته شده است.

از دیگر موزه‌هایی که مجموعه نقاشی‌های ایالت باواریا را در اختیار دارد، می‌توان به موزه برندهورست اشاره کرد. این موزه بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ در مونیخ ساخته شده است و بنایی ۲ طبقه و مستطیلی دارد. نکته قابل توجه این موزه، نمای جالب آن است. نمای این موزه شبیه یک نقاشی انتزاعی است و توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. در این موزه آثار هنرمندی مانند اندی وارهول، فرانتس وست، سیگمار پولک و دیمین هرست دیده می‌شود.

گالری شاک که از آن به عنوان نگین گالری‌های مونیخ نام می‌برند، یکی دیگر از مجموعه‌های تحت‌نظر بنیاد نقاشی‌‌های ایالت باواریا است. آثار این گالری توسط آدولف فردریش فون شاک، شاعر و مورخ آلمانی جمع‌آوری شده‌اند. شاک این مجموعه را در سال ۱۸۹۴ به ویلهلم دوم، پادشاه پروس اهدا کرد.

هرچند بازدید از این موزه‌ها در اکثر روزهای سال آزاد است، اما در حال‌حاضر به دلیل شیوع بیماری کرونا، درهای موزه به روی علاقمندان بسته شده است. آنطور که اخبار منتشر شده بر روی سایت موزه نشان می‌دهد: این تعطیلی تا بیستم ماه مارس ادامه خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مجموعه نقاشی‌های ایالت باواریا می‌توانید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.deutsche-digitale-bibliothek.de/content/ueber-uns

افزایش شمار اسلام‌گرایان در زندان‌‌های آلمان

منبع: سایت رادیو کلیسای کلن

دولت فدرال آلمان هشدار داده است که تعداد اسلامگرایان در زندان‌های این کشور به طرز قابل‌توجهی افزایش یافته است. براساس گزارش جدید وزارت دادگستری فدرال، این زندانیان می‌توانند باعث گسترش افراط‌گرایی در زندان‌های آلمان شوند.

 وزارت دادگستری فدرال به تازگی، گزارشی درباره مجرمان و زندانیان آلمان منتشر کرده است. این گزارش نشان می‌دهد: تعداد زندانیان آلمان که پیشینه اسلام‌گرایی دارند به طرز قابل توجهی افزایش یافته است. مسئولان وزارت دادگستری در این گزارش هشدار داده‌اند که این زندانیان می‌توانند افراط‌گرایی را در میان سایر بازداشت‌شدگان گسترش دهند. این گزارش به درخواست احزاب چپ در آلمان منتشر شده است.

هم‌زمان با انتشار این گزارش، دولت فدرال نیز در بیانیه‌ای اظهار امیدواری کرده است که زندان‌ها بتوانند، تأثیر مثبتی بر افراط‌گرایان و خشونت‌طلبان داشته باشند و همچنین شرایطی را برای برای ادغام مجدد زندانیان در جامعه فراهم کنند.»

دولت‌های ایالتی، مسئولیت اسکان و مراقبت از زندانیان و نظارت بر گروه‌های افراطی در آلمان را برعهده دارند. این در حالی است که بسیاری از روزنامه‌نگاران آلمان معتقدند که این دولت‌ها اطلاعات کاملی درباره تعداد اسلام‌گرایان در ایالت‌های مختلف ندارند. حتی به نظر نمی‌رسد که دولت فدرال، آمار دقیقی از اسلام‌گرایان داشته باشد. اطلاعات وزارت دادگستری فدرال مربوط به بررسی‌ها و برآوردهای اواخر ژوئن سال ۲۰۱۸ در سراسر آلمان است. بر اساس اطلاعات این وزارتخانه، ۱۳۶ نفر از اسلام‌گرایان در سال ۲۰۱۸ به دلیل انجام جنایات یا حملات برنامه‌ریزی‌شده به زندان افتاده‌اند. در همان ‌سال، روزنامه‌ها از دستگیری ۱۰۶ مسلمان دیگر نیز خبر دادند که به همکاری با گروه‌های افراط‌گرای اسلامی مشکوک بودند. این‌ها در حالی است که دولت فدرال نیز در همان‌زمان اعلام کرد؛ افرادی که برای جنگ به سوریه و یا عراق رفته‌اند، به‌زودی به آلمان باز می‌گردند و از این رو تعداد زندانیان اسلام‌گرا نیز افزایش خواهد یافت. بنابراین به نظر می‌رسد که آمارهای ارائه شده از اسلام‌گرایان دقیق نیست و نیاز به بررسی‌های دقیق‌تری در این زمینه وجود دارد.

اولا یلپکه، کارشناس مسائل داخلی در حزب چپ معتقد است که دولت فدرال باید راه‌حلی برای افزایش اسلام‌گرایی در این کشور پیدا کند. او در این‌باره گفت:«وقتی افراد خود را از جامعه جدا بدانند، حتما به سوی گروه‌های رادیکال گرایش پیدا می‌کنند.به نظر من بهترین راه‌حل برای نجات از اسلام‌گرایی این است که زندان‌ها، زندانیان را برای بازگشت به جامعه و ادغام بهتر آماده کنند.»

لینک خبر:

https://www.domradio.de/themen/islam-und-kirche/2020-03-09/gefahr-fuer-andere-inhaftierte-bericht-zahl-verurteilter-islamisten-haft-nimmt-zu

تازه های نشر در آلمان

اسلام به عنوان دینی ‌جهان‌شمول در گذشته و زمان حال

منبع: سایت آمازون

کتاب “اسلام به عنوان دینی ‌جهان‌شمول در گذشته و زمان حال” حاصل گردآوری مجموعه سخنرانی‌هایی است که درباره تاریخ اسلام و همچنین شرایط حال‌حاضر این دین جهانی به زبان آلمانی‌ صورت گرفته است. این سخنرانی‌ها درباره اسلام در شهرهای بزرگ و همچنین جوامع کوچک‌تر آلمانی‌زبان سوئیس برگزار و محتوای آن‌ها به تدریج جمع‌آوری شده است. کتاب“ اسلام به عنوان دینی ‌جهان‌شمول در گذشته و زمان حال” توسط انتشارات دیوان منتشر شده است.

Taschenbuch: 158 Seiten

 (2. September 2019)

Sprache: Deutsch

ISBN-13: 978-3037232217

لینک:

https://www.amazon.de/Islam-als-Weltreligion-Geschichte-Gegenwart/dp/3037232218/ref=sr_1_3?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&keywords=Der+Islam+in+der+Gegenwart&qid=1582117810&sr=8-3

هفته‌نامه فارسی زبان رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان صرفا به منظور آشنایی با رویدادها و تحولات فرهنگی آلمان، خلاصه گزارش‌ها و اخبار رویدادهای فرهنگی این کشور را بدون دخل و تصرف و ارائه نظریه، با ذکر دقیق منبع و عینا همانگونه که منتشر شده است، منعکس می‌نماید. بر این اساس تاکید می‌کند که انعکاس این اخبار به هیچ‌وجه به منزله تأیید آن نمی‌باشد.در عین‌حال، هرگونه بهره‌برداری و نقل اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های این نشریه صرفا با ذکر منبع مجاز است

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist icro.png

هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
با همکاری هیات تحریریه رایزنی فرهنگی
انتشار از طریق وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
www.irankultur.com . info@irankultur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *