هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین شماره ۴۸۸ – ۲۷ مرداد ماه ۹۹

> تحولات فرهنگی اجتماعی آلمان

“محجبه‌ها در سفر”؛ صفحه‌ای محبوب در اینستاگرام آلمانی

منبع: شبکه رادیویی بایرن

“محجبه‌ها در سفر” عنوان یک صفحه پرطرفدار در اینستاگرام آلمانی است. این صفحه متعلق به دو زن جوان مسلمان است که با حجاب کامل اسلامی به اقصی‌نقاط جهان سفر می‌کنند و عکس‌ها و تجربه‌های خود از سفرهایشان را با کاربران اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند.

ادا چیمسیت و چنت اسلو دو زن جوان مسلمان آلمانی هستند که با حجاب کامل اسلامی به کشورهای مختلف سفر می‌کنند. آن‌ها در سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند تا تجربه خود از سفرهایشان را در شبکه اجتماعی اینستاگرام با کاربران آلمانی به اشتراک بگذارند. این دو زن جوان که هر دو در رشته روان‌شناسی تحصیل‌ کرده‌اند، می‌خواهند تصویر درستی از اسلام به مردم جهان ارائه دهند. آن‌ها همچنین به دختران و زنان مسلمان توصیه می‌کنند که به دلیل اسلام‌هراسی موجود در اروپا، از سفر به کشورهای مختلف واهمه نداشته باشند. این دو زن جوان با یک کوله‌پشتی سبک و کمترین هزینه موجود به کشورهای مختلف جهان سفر می‌کنند.

صفحه ادا چیمسیت و چنت اسلو در اینستاگرام، طرفداران زیادی دارد و در ماه‌های اخیر حتی مورد توجه رسانه‌های آلمانی نیز قرار گرفته است.  چندی پیش مروه کاییکیچی، وبلاگر و روزنامه‌نگار شناخته‌شده آلمانی نیز یکی از قسمت‌های پادکست “پریمامسلما” در رادیو بایرن را به معرفی صفحه اینستاگرام این دو زن مسلمان اختصاص داد. او در این پادکست، درباره شرایط زنان مسلمان در کشورهای مختلف و تجربه سفر به اقصی‌نقاط جهان، با ادا چیمسیت و چنت اسلو به گفت‌وگو پرداخت.

چنت اسلو در این گفت‌وگو درباره سفرهایشان گفت:«من و ادا از سال ۲۰۱۱ تصمیم گرفتیم که به کشورهای مختلف جهان سفر کنیم. در آن زمان، ما جزو معدود زنان محجبه‌ای بودیم که سفر می‌کردیم و تجربه سفرهایمان را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذاشتیم. خیلی‌ها دوست داشتند که با روسری و حجاب کامل به اقصی‌نقاط جهان سفر کنند، اما به دلیل اسلام‌هراسی موجود، جرات این کار را نداشتند. خوشبختانه در حال‌حاضر، زنان زیادی با حجاب اسلامی به کشورهای مختلف سفر می‌کنند و در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند. این امر باعث می‌شود که ذهنت مردم جهان نسبت به زنان مسلمان تغییر کند.»

او همچنین درباره باورهای غلط در میان برخی از خانواده‌های سنتی گفت:« مادرم همیشه می‌گفت تو زمانی که ازدواج کردی، می‌توانی به سفر بروی. من همیشه فکر می‌کردم که چرا نباید به تنهایی و یا با دوستانم سفر کنم. این اعتقادات در میان بسیاری از خانواده‌های سنتی وجود دارد. از نگاه آن‌ها، زنان به تنهایی نمی‌توانند کاری انجام دهند. همین امر موجب می‌شود که زنان در برخی جوامع منفعل می‌شوند. اما من نمی‌خواستم تسلیم چنین عقایدی شوم، بنابراین با ادا تصمیم گرفتیم که با یکدیگر به مسافرت برویم.»

این سفرها تجربه‌های مفیدی برای دو زن جوان داشته است. ادا چیمسیت در این باره گفت:« تجربه سفر با چنت باعث شد که من بسیاری از ترس‌هایم را کنار بگذارم. به طور مثال، من از ارتفاع واهمه داشتم، اما ما در بسیاری از سفرهایمان، مجبور بودیم که به کوه‌ها و ارتفاعات برویم و این امر موجب شد که من با ترس‌هایم کنار بیایم. علاوه بر این، سفر به کشورهای مختلف باعث آشنایی ما با فرهنگ‌ها و ادیان دیگر می‌شود. همچنین ما درباره دین و فرهنگ خودمان با مردم کشورهای دیگر به گفت‌وگو می‌پردازیم. بنابراین سفر می‌تواند به رشد و آگاهی ما و دیگران کمک کند.»

لینک گزارش:

https://www.br.de/nachrichten/kultur/hijabis-on-tour-wenn-frauen-mit-kopftuch-reisen,S7Fvgrc

مساجد و کلیساها، نقش مهمی در افزایش مشارکت اجتماعی جوانان دارند

Foto: Ronald Wittek/dapd

منبع: اسلامیشه تسایتونگ

چندی پیش، نتایج تحقیقات موسسه الهیات اسلامی و آموزش دینی در دانشگاه کالسروهه آلمان نشان داد که دین اسلام تاثیر مثبتی بر تعاملات اجتماعی جوانان دارد. براساس نتایج این پژوهش، جوانان مسلمان به خصوص دختران جوان در فعالیت‌های اجتماعی آلمان مشارکت زیادی دارند. حال، اسلامیشه تسایتونگ در ارتباط با نتایج این تحقیقات و زندگی جوانان مسلمان در آلمان، با یورگ عمران شرودر، مدیر گروه تحقیقاتی دانشگاه کالسروهه به گفت‌وگو پرداخته است. شرودر معتقد است که مساجد و کلیساها، نقش مهمی در افزایش مشارکت اجتماعی جوانان ایفا می‌کنند. آنچه در ادامه می‌خوانید ترجمه بخش‌هایی از این مصاحبه است:

شما اخیرا تحقیقاتی را درباره فعالیت اجتماعی جوانان مسلمان در آلمان انجام داده‌اید. انگیزه شما از این پژوهش چه بوده است؟

در سال‌های اخیر، بحث‌های زیادی درباره اسلام در آلمان شکل گرفته است. گروه‌های زیادی از کارشناسان و سیاستمداران در این سال‌ها، ادعا کرده‌اند که اسلام به آلمان تعلق ندارند و باعث رادیکالیزه‌شدن این کشور می‌شود. آن‌ها حتی معتقدند که نسل جدید مسلمانان نیز فعالیت مفیدی در جامعه انجام نمی‌دهند. این بحث‌ها مرا نگران می‌کند. به نظر من اکثر افرادی که علیه اسلام موضع می‌گیرند، از اسلام واقعی و فعالیت‌های مسلمانان، اطلاع درستی ندارند. من پروژه تحقیقاتی دانشگاه کالسروهه را با هدف آشنایی بیشتر با اسلام و مسلمانان آغاز کردم. می‌خواستم ببینم که مسلمانان در جامعه آلمان تا چه اندازه در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت می‌کنند. خوشبختانه تحقیقات من نشان داد که جوانان و به خصوص دختران مسلمان فعالیت زیادی در این کشور دارند. بسیاری از آن‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند و به راحتی با پیروان ادیان دیگر ارتباط برقرار می‌کنند. این‌ها نتایج مهمی در تحقیقات ما بودند.

چرا در این تحقیقات، بر روی میزان تحصیلات جوانان مسلمان در آلمان تاکید شده است؟

برخی در آلمان تلاش می‌کنند تا نشان دهند که افراد دین‌دار، بی‌سواد و عقب‌مانده هستند. متاسفانه از زمانی که سکولاریسم در اروپا توسعه یافته، این نظریه در میان عوام نیز پذیرفته شده است. اما تحقیقات موسسه الهیات اسلامی و آموزش دینی در دانشگاه کالسروهه نشان می‌دهد که جوانان مسلمان در آلمان از تحصیلات عالیه برخوردارند. ما در طول تحقیقات، از ۷۰۰ جوان مسلمان در سراسر آلمان نظرسنجی کردیم. نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از جوانان مسلمان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند. اکثر آن‌ها در فعالیت‌های اجتماعی آلمان، حضور مستمری دارند و مهم‌تر از همه اینکه، دینداری تأثیر مثبتی در تعاملات اجتماعی آن‌ها داشته است. این‌ها واقعیت‌هایی است که اکثر مردم آلمان از آن بی‌خبر هستند.

شما گفتید که دین‌داری تاثیر مثبتی در تعاملات اجتماعی جوانان مسلمان دارد. در این باره بیشتر توضیح می‌دهید؟

تحقیقات ما نشان می‌دهد؛ جوانان مسلمان که به اصول دین اسلام پایبندند، روابط گسترده‌ای در جامعه آلمان دارند. ‌آن‌ها با اعضای انجمن‌های مذهبی، خانواده، دوستان و آشنایان به راحتی ارتباط برقرار می‌کنند. جالب است که فعالیت آن‌ها به برنامه‌های مذهبی ختم نمی‌شود، بلکه جوانان مسلمان در بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی و خیرخواهانه نیز شرکت دارند. در سال‌های اخیر، چندین انجمن اسلامی و سازمان خیره توسط این جوانان تاسیس شده است. آن‌ها همچنین تلاش می‌کنند تا با سایر گروه‌های مذهبی در جامعه نیز ارتباط برقرار کنند.

به اعتقاد شما، درجه دین‌داری افراد نیز در میزان فعالیت آن‌ها در جامعه نقش دارد؟

بله، من فکر می‌کنم که درجه دین‌داری افراد در میزان فعالیت آن‌ها در جامعه نقش دارد. ببینید، ۷۲ درصد از افرادی که در نظرسنجی‌های ما شرکت کرده‌اند، بسیار مذهبی و یا معتقد بودند. یعنی آن‌ها در تمام فعالیت‌های مساجد مشارکت داشتند. ۶۱ درصد از این افراد نیز اعلام کرده‌اند که مشارکت بالایی در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی دارند. بنابراین از تحقیقات ما می‌توان نتیجه گرفت که افرد بسیار مذهبی و یا معتقد در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی نیز فعال‌ترند.

چرا در این تحقیقات، به صورت جداگانه به فعالیت‌های اجتماعی دختران مسلمان پرداخته شده است؟

واقعیت این است که دو سوم از کسانی که در نظرسنجی‌های ما شرکت کردند، زن بودند. این در حالی است که وقتی در آلمان درباره مسلمانان صحبت می‌شود، اکثر شهروندان، مردان مسلمان را مثال می‌زنند و درباره آن‌ها صحبت می‌کنند. در اکثر مواقع، زنان مسلمان در حاشیه قرار می‌گیرند و یا از آن‌ها به عنوان قربانی یاد می‌شود. با این وجود، نتایج تحقیقات ما نشان می‌دهد که دختران و زنان مسلمان در فعالیت‌های اجتماعی در آلمان نقش قابل توجهی دارند. آن‌ها به هیچ وجه قربانی یا حتی منفعل نیستند. من فکر می‌کنم نتایج تحقیقات ما می‌تواند تصویر ذهنی بسیاری از شهروندان آلمانی را تغییر دهد.

آیا نتایج این تحقیقات درباره کل جامعه آلمان نیز صادق است؟ یعنی می‌توانیم بگوییم که به‌طور کلی دین‌داری تاثیر مثبتی بر تعاملات اجتماعی جوانان دارد؟

من فکر می‌کنم در آلمان و در بسیاری از کشورهای اروپایی، این مسئله صادق است. در واقع در این کشورها، کلیساهای مسیحی نقش مهمی در تعاملات اجتماعی ایفا می‌کنند. این تعاملات تنها در حوزه مذهبی انجام نمی‌شود، بلکه مسیحیان معتقد در پروژه‌های اجتماعی مختلف مشارکت دارند. علاوه بر این، مطالعات ما در دانشگاه کالسروهه نیز نشان می‌دهد که جوانان مسلمان که در فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی مساجد مشارکت دارند، در عرصه اجتماعی نیز فعال‌ترند. همان‌طور که پیش‌تر نیز گفتم، براساس این تحقیقات، فعالیت جوانان مسلمان در آلمان نیز تنها به برنامه‌های مذهبی ختم نمی‌شود، بلکه آن‌ها در بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی و خیرخواهانه شرکت دارند. بنابراین می‌توانیم نتیجه بگیریم که مساجد و کلیساها نه‌تنها مکان‌هایی برای عبادت هستند، بلکه می‌توانند در اجتماعی‌کردن افراد و افزایش مشارکت جوانان در جامعه نقش پررنگی ایفا کنند.

لینک مصاحبه:

https://www.islamische-zeitung.de/triebfeder-der-zivilgesellschaft/

افزایش تبادلات فرهنگی و پژوهشی میان آفریقای جنوبی و آلمان طی ۲۰ سال

منبع: جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی، انجمن آفریقا، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، گوته، بنیاد فردریش ابرت، بنیاد رزا لوکزامبورگ، بنیاد کنراد آدناور، بنیاد فردریش نویمان و مدارس آلمانی در آفریقا

۲۰ سال از امضای تفاهم‌نامه فرهنگی میان آفریقای جنوبی و آلمان می‌گذرد و در دو دهه گذشته، حجم تبادلات فرهنگی و پژوهشی میان این دو کشور افزایش قابل توجهی یافته است. براساس گزارشی که بر روی سایت وزارت امور خارجه آلمان قرار گرفته؛ در حال‌حاضر، موسسه گوته و مدارس آلمانی در شهرهای مختلف آفریقای جنوبی فعالیت دارند. همچنین، آلمان و آفریقای جنوبی چندین طرح تحقیقاتی مشترک در حوزه‌های فناوری، محیط‌زیست و بهداشت دارند و در زمینه حفاظت از بحران‌های آب و هوا، انرژی‌های پایدار و درمان بیماری‌هایی مانند ایدز، سل و مالاریا در آفریقا با یکدیگر همکاری می‌کنند. علاوه بر این‌ها، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان در کنار بنیاد ملی تحقیقات آفریقای جنوبی، فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی را به دانشجویان و محققان هر دو کشور ارائه می‌دهند. در ادامه تلاش کرده‌ایم تا روابط فرهنگی و آموزشی آلمان و آفریقای جنوبی را مورد بررسی قرار دهیم:

مقابله با فقر و بیماری ایدز

مردم آفریقای جنوبی، سال‌ها است که با فقر، نابرابری‌های اجتماعی و بیماری ایدز، دست و پنجه نرم می‌کنند. از این رو، “جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی” یکی از مهم‌ترین سازمان‌های بین‌المللی است که در آفریقای جنوبی فعالیت دارد. این سازمان که از سال ۱۹۹۳ در آفریقای جنوبی کار خود را آغاز کرده است، تلاش می‌کند تا در راستای مقابله با بیماری ایدز، برقراری حکومت قانون و توسعه انرژی‌های پایدار با دولت آفریقای جنوبی همکاری ‌کند. دفتر این سازمان در سال ۱۹۹۶ در پرتوریا تاسیس شده است و اعضای آن با جامعه مدنی، سیاستمداران و دانشجویان در آفریقای جنوبی همکاری می‌کنند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این سازمان در اختیارتان قرار دهد:

https://www.giz.de/de/weltweit/312.html

توسعه همکاری‌های متخصصان و سیاستمداران آفریقایی

“انجمن آفریقا” از دیگر سازمان‌های مهم آلمانی است که در آفریقای جنوبی فعالیت دارد. این سازمان از نسل جدید کارآفرینان و متخصصان آفریقای جنوبی حمایت می‌کند. همچنین انجمن آفریقا تلاش می‌کند تا رابطه میان نسل جوان و سیاستمداران آفریقایی را بهبود بخشد. برای آنکه با فعالیت‌های انجمن آفریقا آشنا شوید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.afrikaverein.de/afrika-verein/indeed-africa/

معرفی جاذبه‌های گردشگری آفریقا به ژرمن‌ها

جاذبه‌های گردشگری و تاریخی آفریقای جنوبی برای مردم اقصی‌نقاط جهان جذابیت دارد و حتی این کشور به مقصد گردشگری برای بسیاری از آلمانی‌ها بدل شده است. از این رو، آفریقای جنوبی، سایتی برای معرفی جاذبه‌های دیدنی و تاریخی کشور خود به زبان‌های مختلف از جمله آلمانی ساخته است. هدف از این کار، آشنایی شهروندان آلمان با شهرهای مختلف آفریقای جنوبی، آثار باستانی و گردشگری این کشور و طبیعت زیبای آن است. در این وب‌سایت، اطلاعات مفیدی درباره فعالیت‌های هنری و فرهنگی، طبیعت‌گردی، گشت‌وگذارهای خانوادگی و ورزش‌های هیجان‌انگیز در آفریقای جنوبی وجود دارد:

https://www.southafrica.net/de/

فعالیت بنیادهای سیاسی مهم آلمان در آفریقا

گزارش سایت وزارت خارجه آلمان نشان می‌دهد که چهار بنیاد اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مهم آلمان در حال‌حاضر در آفریقای جنوبی فعالیت می‌کنند. به طور مثال، بنیاد فردریش ابرت یکی از قدیمی‌ترین بنیادهای آلمانی است که در آفریقای جنوبی فعالیت دارد. این بنیاد از دهه ۸۰ میلادی تلاش می‌کند تا از جنبش‌های تحول‌خواه در آفریقا حمایت و شرایط گفت‌وگو میان مخالفان حکومت با سیاستمداران را فراهم کند. در سال ۱۹۹۱، بنیاد فردریش ابرت، دفتر رسمی خود را در کیپ‌تان تاسیس کرد. این دفتر دو سال بعد، به ژوهانسبورگ منتقل شد. این بنیاد در آن دوران، از کنگره ملی آفریقا حمایت کرد تا با آپارتاید مبارزه کند. بنیاد فردریش ابرت حتی پس از قدرت‌گیری این حزب در آفریقای جنوبی نیز، همکاری با آن را قطع نکرد. این بنیاد، از ابتدا تاکنون به اتحادیه‌های کارگری نیز آموزش می‌دهد. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های بنیاد فردریش ابرت در آفریقا به علاقمندان ارائه دهد:

https://www.fes.de/standorte/fes-international/suedafrika

از دیگر سازمان‌های مهم آلمانی که در حال‌حاضر در آفریقای جنوبی فعالیت دارد، می‌توان به بنیاد رزا لوکزامبورگ اشاره کرد. این بنیاد از سال ۲۰۰۲ در آفریقای جنوبی فعالیت خود را آغاز کرده است. تمرکز این سازمان در آفریقای جنوبی، بر افزایش مشارکت اجتماعی، گسترش دموکراسی و توسعه فعالیت‌های صلح‌آمیز است. علاوه بر این، بنیاد رزا لوکزامبورگ در حوزه تحولات تاریخی و اجتماعی در آفریقا تحقیق می‌کند. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت این بنیاد در آفریقای جنوبی به‌دست آورید:

http://rosalux.co.za/about/

بنیاد کنراد آدناور از دیگر سازمان‌های مهم آلمانی است که در آفریقای جنوبی فعالیت می‌کند. این بنیاد، دفتر خود را از سال ۲۰۰۲ در کیپ‌تان تاسیس کرده است و سال‌ها است که دفتری نیز در ژوهانسبورگ دارد. هدف این بنیاد، ترویج دموکراسی و توسعه صلح در آفریقای جنوبی است. در این راستا، اعضای بنیاد با سیاستمداران، نمایندگان رسانه‌ها، فعالان اجتماعی و دانشجویان همکاری می‌کنند. مسئولان این موسسه با برگزاری کنفرانس‌ها، کارگاه‌های آموزشی و برگزاری میزگردهای مختلف در آفریقای جنوبی، تلاش می‌کنند تا در راستای اهداف خود قدم بردارند. سایت زیر اطلاعات بیشتری در این باره در اختیار علاقمندان می‌گذارد:

https://www.kas.de/de/web/suedafrika/ueber-uns

بنیاد فردریش نویمان نیز از سال ۱۹۹۱ در آفریقای جنوبی فعالیت دارد. این بنیاد با هدف تقویت دموکراسی، ترویج حقوق بشر، حمایت از حاکمیت قانون و توسعه اقتصادی در ژوهانسبورگ تاسیس شده است. از طریق سایت زیر می‌توانید با فعالیت‌های بنیاد فردریش نویمان در آفریقای جنوبی بیشتر آشنا شوید:

https://www.freiheit.org/buero/subsahara-afrika

تبادل دانشجو و محقق

دولت آفریقای جنوبی، برنامه‌های زیادی برای توسعه آموزش عالی این کشور دارد. در حال‌حاضر، در کنار دانشگاه‌های دولتی آفریقای جنوبی، دانشگاه‌های خصوصی بی‌شماری نیز تاسیس شده‌اند که از کیفیت آموزشی خوبی برخوردارند. براساس آمارهای منتشرشده توسط دولت آفریقای جنوبی، در سال ۲۰۱۷، بیش از یک میلیون نفر برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ثبت‌نام کرده‌اند، اما هدف مسئولان آموزش در آفریقای جنوبی این است که این تعداد را تا سال ۲۰۳۰ به ۱.۶ میلیون نفر برسانند. آن‌ها تلاش می‌کنند تا شرایط تحصیل افراد در مناطق دور افتاده را نیز فراهم کنند. همچنین دانشگاه‌های این کشور برای توسعه مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز برنامه‌های متعددی دارند. این تلاش‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که هزینه بالای دانشگاه‌ها، باعث کاهش دانشجویان در دانشگاه‌های آفریقای جنوبی شده است. البته از سال ۲۰۱۸، امکان تحصیل رایگان در این کشور برای خانواده‌های بی‌بضاعت فراهم شده است. اما هنوز هم گروه‌های زیادی از دانشجویان به هزینه‌های بالای تحصیل در این کشور اعتراض دارند. از این رو، بسیاری از دانشجویان آفریقایی ترجیح می‌دهند برای ادامه تحصیل و کار تحقیقاتی به دانشگاه‌های اروپایی که هزینه‌های کمتری دارند، مراجعه کنند. در این میان، آلمان از جمله کشورهایی است که در میان دانشجویان و پژوهشگران آفریقایی محبوبیت دارد. در نتیجه، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان در کنار بنیاد ملی تحقیقات آفریقای جنوبی، فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی را به دانشجویان و محققان هر دو کشور ارائه می‌دهند. بدین‌ترتیب، دانشجویان و محققان آفریقایی که تمایل به ادامه کار و تحصیل در آلمان دارند، می‌توانند از طریق موسسه تبادلات آکادمیک آلمان و یا بنیاد ملی تحقیقات آفریقای جنوبی اقدام کنند. در مقابل، این موسسات به دانشجویان و پژوهشگران آلمانی نیز که می‌خواهند به آفریقا مهاجرت کنند، مشاوره می‌دهند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در اختیارتان بگذارد:

https://www.daad.de/de/laenderinformationen/afrika/suedafrika/ueberblick-bildung-und-wissenschaft/

برگزاری دوره‌های زبان و برنامه‌های هنری و فرهنگی

تاسیس موسسه زبان گوته در دل شهر ژوهانسبورگ نیز از دیگر اقدامات فرهنگی آلمان در کشور آفریقای جنوبی است. موسسه گوته در این شهر، کلاس‌هایی برای آموزش زبان به بزرگسالان، جوانان و کودکان برگزار می‌کند. همچنین در این مرکز، امتحانات رسمی موسسه گوته برگزار می‌شود. این موسسه، پروژه‌های فرهنگی و هنری بسیاری نیز در شهر ژوهانسبورگ دارد. موسسه گوته به تازگی اعلام کرده است که برای سال میلادی آینده، از برگزاری هر رویداد هنری در آفریقای جنوبی استقبال خواهد کرد. بنابراین، مسئولان موسسه طی فراخوانی از همه هنرمندان خواسته‌اند که پیشنهادات خود را برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی و نمایشگاه‌های هنری در سال ۲۰۲۱ در آفریقا به دفتر موسسه گوته در ژوهانسبورگ ارسال کنند. این موسسه از پروژه‌های برتر حمایت خواهد کرد. سایت‌ زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری به علاقمندان ارائه دهد:

https://www.goethe.de/ins/za/de/kul/sup/gps.html

تاسیس چهار مدرسه آلمانی در آفریقا

تاسیس مدارس آلمانی در سه شهر ژوهانسبورگ، پرتوریا و کیپ‌تان و همچنین منطقه هرمانزبورگ از دیگر اقدامات مهم فرهنگی دولت آلمان در آفریقای جنوبی به شمار می‌رود. به طور مثال، مدرسه بین‌المللی آلمان در ژوهانسبورگ، یکی از قدیمی‌ترین مدارس بین‌المللی در آفریقای جنوبی است. در این مدرسه، دانش‌آموزان علاوه بر آشنایی با زبان و فرهنگ آلمانی، با تاریخ و فرهنگ آفریقای جنوبی نیز آشنا می‌شوند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره فعالیت‌های مدرسه بین‌المللی آلمانی ژوهانسبورگ ارائه دهد:

https://dsj.co.za/#

مدرسه بین‌المللی آلمانی کیپ‌تان نیز از دیگر مدارس آلمانی در آفریقای جنوبی است. در این مدرسه که در مقاطع مختلف تحصیلی فعالیت می‌کند، دانش‌آموزان از ۲۵ کشور جهان با فرهنگ‌های مختلف در کنار یکدیگر درس می‌خوانند. همچنین این مدرسه فعالیت‌های ورزشی و دوره‌های آموزش موسیقی نیز در دستور کار خود دارد. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های آن به‌دست آورید:

https://dsk.co.za/grusswort-des-schulleiters/

یکی دیگر از مدارس آلمانی موجود در آفریقای جنوبی نیز، مدرسه آلمانی پرتوریا است. این مدرسه با بنیادها و انجمن‌های پژوهشی آلمان همکاری می‌کند و فضای مناسبی برای پرورش کودکان و نوجوانان آلمانی ساکن آفریقای جنوبی دارد. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این مدرسه به‌دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.dspretoria.co.za/de/uber-uns/

مدرسه آلمانی در منطقه هرمانزبورگ نیز در سال ۱۸۵۶ تاسیس شده است. این مدرسه در مقاطع ابتدایی و متوسطه در آفریقای جنوبی فعالیت می‌کند. مدرسه آلمانی در منطقه هرمانزبورگ همچنین مرکزی برای نگهداری از کودکان کمتر از ۷ سال دارد. هر چند این مدرسه برای دانش‌آموزان آلمانی ساخته شده‌ است، اما تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزان انگلیسی‌زبان نیز در مدرسه آلمانی هرمانزبورگ مشغول به تحصیل هستند. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید:

https://hmbschool.co.za/

چاپ تصویر مسجد بر روی لباس‌های باشگاه کلن، باعث کناره‌گیری یک هوادار شد

منابع: اسلامیک

یکی از هواداران باشگاه کلن آلمان در اعتراض به چاپ تصویر مسجد کلن بر روی پیراهن‌های این باشگاه، عضویت خود در باشگاه را لغو کرده است. این در حالی است که مسئولان باشگاه نیز اعلام کرده‌اند که از کناره‌گیری چنین هواداری استقبال می‌کنند. 

مسئولان باشگاه کلن آلمان به‌تازگی تصویری از لباس جدید باشگاه را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند. در طراحی جدید پیراهن‌های باشگاه، تصویر کوچکی از مسجد کلن در کنار عکس کلیسای جامع کلن، رودخانه راین و سایر نقاط دیدنی شهر به چشم می‌خورد. توبیاس کافمان، مدیر بخش رسانه و ارتباطات باشگاه کلن، قرارگرفتن مسجد در کنار کلیسا و سایر جاذبه‌های تاریخی و دیدنی کلن را نشانه احترام به مسلمانان شهر می‌داند. او در این باره گفت:«در منشور باشگاه قید شده است که ملیت، باورها و اعتقادات افراد نباید ملاک قضاوت باشد. برای ما مهم نیست که افراد از کجا آمده‌اند؟ به چه دینی باور دارند و چه کارهایی در زندگی شخصی خود انجام می‌دهند. ما در باشگاه کلن با طرفداران مسیحی، یهودی و مسلمان در ارتباط هستیم. همچنین بسیاری از طرفداران باشگاه را مهاجران تشکیل می‌دهند. مسجد بزرگ کلن برای مسلمانان و به‌خصوص مهاجران ترک در آلمان اهمیت زیادی دارد. از این رو، ما فکر کردیم که تصویر این مسجد باید در کنار سایر بناهای مهم کلن بر روی لباس بازیکنان قرار گیرد.»

به گفته کافمن اکثر هواداران، واکنش مثبتی به چاپ تصویر مسجد بر روی لباس‌های باشگاه داشته‌اند. با این وجود، به نظر می‌رسد که گروه معدودی از هواداران نیز با چنین تصمیمی موافق نیستند. خبرها حاکی از آن است که یکی از هواداران باشگاه کلن در اعتراض به چاپ تصویر مسجد کلن بر روی پیراهن‌های این باشگاه، عضویت خود در باشگاه را لغو کرده است.  این هوادار در متنی که به‌منظور کناره‌گیری خود از عضویت باشگاه منتشر کرده، نوشته است که با مسلمانان و مساجد احساس نزدیکی نمی‌کند و نمی‌تواند با آن‌ها کنار بیاید. در ادامه این متن آمده است:«باشگاه کلن با این تصمیم به یک سازمان مذهبی تبدیل شده است. بنابراین من به‌طور علنی خروج خود را از این سازمان مذهبی اعلام می‌کنم.»

مسئولان باشگاه کلن نیز در واکنش به این موضوع در صفحه توییتر خود اعلام کردند:« مطلع شدیم که یکی از اعضا، عضویت خود را به دلیل وجود تصویر مسجد در طراحی جدید لباس‌های تیم، لغو کرده است. ما از این اقدام استقبال می‌کنیم.»

لینک‌های خبر:

آشنایی با تحولات تاریخی معماری جهان در فرانکفورت

منبع: سایت موزه معماری فرانکفورت

موزه معماری آلمان در فرانکفورت، مکان شناخته‌شده‌ای برای معماران و طرفداران هنر معماری در جهان است. این موزه که در دهه ۷۰ میلادی شکل گرفته است، نقش مهمی در بالا بردن آگاهی و درک عمومی از هنر معماری دارد و سالانه پذیرای هزاران گردشگر و معمار از اقصی‌نقاط جهان است.

 ایده شکل‌گیری موزه معماری در فرانکفورت، صد سال پیش مطرح شد، اما این ایده‌ تا سال ۱۹۷۰ تنها در حد یک پیشنهاد باقی ماند. با این وجود، در ابتدای دهه ۷۰ میلادی، هاینریش کلوتس از منتقدان هنر معماری در آلمان و جمعی از سیاستمداران شهر فرانکفورت، تصمیم گرفتند که ایده شکل‌گیری موزه معماری را به واقعیت تبدیل کنند. آن‌ها در سال ۱۹۷۷ یک ویلای قدیمی در کنار رودخانه ماین را به عنوان ساختمان موزه انتخاب کردند. پس از آن، ساختمان این ویلای قدیمی مورد بازسازی قرار گرفت و بالاخره در سال ۱۹۸۴، موزه معماری فرانکفورت افتتاح شد. در سال‌های ابتدایی، نمایشگاه‌های متعددی درباره آثار معماری پست‌مدرن در موزه معماری فرانکفورت برگزار شد و علاقمندان به معماری را از اقصی‌نقاط جهان به این موزه کشاند. این موزه به‌تدریج اعتبار زیادی در سراسر جهان پیدا کرد و از دهه ۹۰ میلادی، به یک مرکز مهم بین‌المللی در حوزه معماری تبدیل شد. از آن زمان، نمایشگاه‌های مهم و بزرگ در این موزه شکل گرفته و تصاویر و سمبل‌های معماری جهان به این موزه آورده شده است. در حال‌حاضر، در موزه معماری فرانکفورت، یک نمایشگاه دائمی وجود دارد که در آن، مدل‌هایی از سکونت‌گاه‌های پیش از میلاد مسیح تا ماکت‌هایی از آثار معماری قرن بیستم دیده می‌شود. همچنین سمبل‌هایی از آثار باستانی معروف جهان نیز در این موزه وجود دارند. بنابراین نمایشگاه دائمی موزه معماری فرانکفورت، محل مناسبی برای آشنایی با تاریخ معماری جهان و تحولات مربوط به این رشته است. علاوه بر این‌ها، موزه معماری آلمان هر ساله میزبان چندین نمایشگاه موقت و همچنین کنفرانس‌ها و سخنرانی‌ها در حوزه معماری است. در این بخش، هر ساله نمایشگاه‌هایی از آسمان‌خراش‌های شهر نیویورک تا معماری در اندونزی برگزار می‌شود. همچنین در این موزه، کتابخانه‌ای با ۸۰ هزار کتاب و مجله تخصصی در حوزه تاریخ معماری و شهرسازی وجود دارد. مدیران موزه، کودکان و نوجوانان را نیز فراموش نکرده‌اند. در این موزه، تورهایی برای آشنایی کودکان و نوجوانان با رشته معماری و تحولات تاریخی آن وجود دارد.

سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره موزه معماری فرانکفورت در اختیار علاقمندان قرار دهد:

https://dam-online.de/das-dam/portrait/

تازه های نشر در آلمان

نفرت جنگجویان

سال‌ها است که گروه‌های راست افراطی در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی از مخفی‌گاه‌های خود خارج شده‌اند. اگر از کاربران اینترنت و یا شبکه‌های اجتماعی باشید، به خوبی با شیوه جدید کار این گروه‌ها آشنا هستید. آن‌ها به راحتی، از طریق وب‌سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی، نظرات خود را در سطح جهانی منعکس می‌کنند و حتی از طریق اینترنت با اعضای خود در اقصی‌نقاط جهان، ارتباط می‌گیرند. این گروه‌ها با انتشار اخبار غیرواقعی در فضای مجازی درباره گروه‌هایی مانند مهاجران مسلمان، شهروندان دیگر را نیز ترغیب می‌کنند که به آن‌ها بپیوندند. در این شرایط، تعداد زیادی از کاربران اینترنت، جذب گروه‌های افراطی می‌شوند، گروهی از آن‌ها در فعالیت‌های خشونت‌آمیز مشارکت می‌کنند و برخی دیگر حتی حاضر می‌شوند که در این راه کشته شوند. کارولین شوارتز، روزنامه‌نگار و متخصص در حوزه گروه‌های راست افراطی در کتاب جدید خود “نفرت جنگجویان”، نشان می‌دهد که چگونه فعالیت‌های سازمان‌یافته گروه‌های راست افراطی در اینترنت، شکل جدیدی از تروریسم جهانی را به‌وجود آورده است. در این کتاب، همچنین به نقش سیاستمداران راست‌گرا و افراطی در افزایش خشونت‌ها در جوامع و فضای اینترنت نیز اشاره شده است.

Gebundene Ausgabe: 224 Seiten
Karolin Schwarz
Verlag: Verlag Herder; (17. Februar 2020)
Sprache: Deutsch
ISBN-13: 978-3451396700

لینک کتاب:

https://www.herder.de/geschichte-politik-shop/hasskrieger-klappenbroschur/c-34/p-18053/

هفته‌نامه فارسی زبان رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان صرفا به منظور آشنایی با رویدادها و تحولات فرهنگی آلمان، خلاصه گزارش‌ها و اخبار رویدادهای فرهنگی این کشور را بدون دخل و تصرف و ارائه نظریه، با ذکر دقیق منبع و عینا همانگونه که منتشر شده است، منعکس می‌نماید. بر این اساس تاکید می‌کند که انعکاس این اخبار به هیچ‌وجه به منزله تأیید آن نمی‌باشد.در عین‌حال، هرگونه بهره‌برداری و نقل اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های این نشریه صرفا با ذکر منبع مجاز است

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist icro.png

هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
با همکاری هیات تحریریه رایزنی فرهنگی
انتشار از طریق وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
www.irankultur.com | info@irankultur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *