هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین شماره ۴۸۷ – ۲۰ مرداد ماه ۹۹

> تحولات فرهنگی اجتماعی آلمان

سازمان‌های اسلامی آلمان، آمادگی هر گونه کمک به مردم لبنان را دارند

منابع: سایت مرکز اسلامی هامبورگ و سایت اسلامیک

سازمان‌های اسلامی آلمان پس از فاجعه بیروت، ضمن ابراز همدردی با مردم لبنان، اعلام کرده‌اند که آمادگی هرگونه کمک به مردم این کشور را دارند.

پایتخت لبنان، هفته گذشته شاهد دو انفجار مهیب بود. براساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی مقامات لبنان، ۱۳۷ نفر در اثر این انفجارها کشته و بیش از پنج‌ هزار نفر زخمی شده‌اند. علاوه بر این‌ها، ده‌ها نفر هنوز مفقود هستند و حدود ۳۰۰ هزار نفر از شهروندان بیروت خانه‌های خود را از دست داده‌اند. در پی این فاجعه، بسیاری از سازمان‌ها و انجمن‌های اسلامی آلمان با انتشار بیانیه و ارسال نامه برای مقامات لبنانی، اعلام کرده‌اند که آمادگی هرگونه کمک به مردم لبنان را دارند. دکتر محمد هادی مفتح، امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ از اولین شخصیت‌هایی بود که در آلمان به فاجعه بیروت واکنش نشان داد. او در پیام تسلیت خود خطاب به مردم لبنان نوشت:« واقعه دردناک انفجار عظیمی که در بندر بیروت اتفاق افتاد و بر اثر آن، جمع کثیری از انسان‌های بیگناه کشته و مجروح شدند، دل انسان را به درد می‌آورد. در این فاجعه، نه تنها تمامی مردم لبنان داغدار شدند، بلکه همه آنان که دارای عاطفه و محبت انسانی هستند، خود را مصیبت زده احساس می‌کنند. ای کاش، زمانی فرا برسد که بشریت قدر و ارزش زندگی و حیات را بداند و همه کشورها و قدرت‌های جهانی، عزم جدی برای از بین بردن تمامی سلاح‌ها و مواد قابل انفجار به کار ببرند، کره زمین خالی از هرگونه سلاح کشنده گردد و همه انسان‌ها همراه صلح و عدالت زندگی کنند. من این مصیبت بزرگ را به همه خانواده‌های داغدار تسلیت می‌گویم. برای درگذشتگان این فاجعه رحمت و غفران الهی، برای مجروحان این انفجار، شفا و برای خانواده‌های عزادار از خداوند صبر مسألت دارم.» آیمان مازیک، رئیس شورای مرکزی مسلمانان نیز در نامه‌ای به سفیر آلمان درباره این حادثه تلخ نوشت:« شورای مرکزی مسلمانان آماده ارسال کمک‌های خود برای مردم لبنان است.» انجمن ترکی-اسلامی دیتیب نیز از دیگر سازمان‌هایی بود که به این فاجعه واکنش نشان داد. عبدالرحمان آتاسوی، دبیرکل اتحادیه ترکیه اسلامی دیتیب در این باره گفت:« انفجار لبنان نه‌تنها باعث ایجاد تخریب گسترده در لبنان شده، بلکه قلب همه ما را نیز به درد آورده است. مردم لبنان در شرایط سختی قرار گرفته‌اند. من از سوی همه خواهران و برادران مسلمان در آلمان اعلام می‌کنم که مسلمانان آلمان آماده هرگونه کمک به مردم لبنان هستند.» اعضای جامعه اسلامی ملی‌ گوروش نیز در بیانیه‌ای با مردم لبنان ابراز همدردی کردند. در این بیانیه آمده است:« ما در این شرایط دشوار، برای مردم لبنان دعا می‌کنیم. ما برای قربانیان، خانواده‌های آن‌ها، بهبودی مجروحان و کادر پزشکی دعا می‌کنیم و امیدواریم هر چه زودتر شرایط لنبان بهبود یابد.» سازمان خیریه بین‌المللی هازنه نیز بیش از ۳۰ هزار یورو کمک مالی برای مردم لبنان ارسال کرد. این سازمان اعلام کرده است که در صورت نیاز می‌تواند مبلغ بیشتری برای مردم این کشور ارسال کند.

لینک‌های گزارش:

آغاز سال تحصیلی در آلمان بر اساس مقررات جدید کرونایی

منبع: سایت شیپ

مدارس آلمان هر سال در ماه اگوست کار خود را آغاز می‌کنند، اما امسال، بحران کرونا شرایط بازگشایی مدارس را کمی سخت کرده است. آنطور که رسانه‌های آلمان گزارش داده‌اند، هنوز ابهامات زیادی درباره استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری در کلاس‌های درس وجود دارد. براساس گزارش سایت شیپ، مدارس ایالت مِکْلِنبورگ-فورپومِن، اولین مدارس در کل آلمان بودند که کار خود را آغاز کردند. پس از آن نیز مدارس هامبورگ، برلین، نوردراین-وستفالن و شلسویگ-هولشتاین به تدریج فعالیت خود را از سر گرفتند. مدارس ایالت‌های دیگر نیز از اواخر ماه اوت و اوایل ماه سپتامبر، فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. اما آنطور که گزارش سایت شیب نشان می‌دهد؛ در هر کدام از ایالت‌های آلمان، مقررات بهداشتی متفاوتی برای سال تحصیلی جدید، در نظر گرفته شده است.

مِکْلِنبورگ-فورپومِن

مدارس ایالت مِکْلِنبورگ-فورپومِن، اولین مدارس در کل آلمان بودند که درهای خود را به سوی دانش‌آموزان باز کردند. ماه‌ گذشته، وزارت آموزش مِکْلِنبورگ-فورپومِن اعلام کرد که مدارس، براساس مقررات جدید در سوم ماه اوت کار خود را آغاز خواهند کرد. براساس مقررات جدید، دانش‌آموزان به گروه‌های کوچک تقسیم می‌شوند. این گروه‌ها نباید با یکدیگر ملاقات داشته باشند و در صورتی که دانش‌آموزان مجبور باشند در یک مکان جمع شوند، موظفند فاصله یک و نیم متری را با یکدیگر حفظ کنند. همچنین دانش‌آموزان و معلمان پایه پنجم در حیاط مدرسه و راهروها باید ماسک بزنند. علاوه بر این‌ها، معلمان و کارکنان مهدکودک‌ها، شخص می‌تواند تا پایان پاییز پنج مرتبه به صورت رایگان تست کرونا دهد.

هامبورگ

مقررات بهداشتی در مدارس هامبورگ، اندکی با مِکْلِنبورگ-فورپومِن متفاوت است. سال تحصیلی در هامبورگ از ششم ماه اوت آغاز شده و پوشیدن ماسک در مدارس این ایالت اجباری است، از این رو همه دانش‌آموزان موظفند هنگام ورود به مدرسه از ماسک استفاده کنند. البته آن‌ها می‌توانند در زمان حضور در کلاس درس، ماسک‌های خود را بردارند. پیتر چینچر، شهردار هامبورگ پیش از آغاز سال تحصیلی، از برنامه‌های جدید مدارس این ایالت دفاع کرد. به گفته او، معلمان و کارکنان مهدکودک‌ها و مدارس می‌توانند بدون پرداخت هزینه، چندین بار تست کرونا دهند.

برلین و براندنبورگ

در پاییتخت آلمان نیز کلاس‌های حضوری از دهم ماه اوت آغاز شده‌اند. وزارت آموزش در برلین اعلا کرده که کلاس‌های تئاتر، موسیقی و ورزش نیز می‌توانند از سر گرفته شوند، اما پوشیدن ماسک در راهروها، دستشویی و سایر مکان‌های عمومی اجباری است. همچنین دانش‌آموزان موظفند تا فاصله اجتماعی را نیز رعایت کنند. اما در ایالت براندنبورگ شرایط کاملا متفاوت است. هیچ اجباری برای پوشیدن ماسک در مدارس این ایالت وجود ندارد. همچنین در صورتی که بیماری کرونا در میان دانش‌آموزان و یا معلمان دیده شود، تنها فرد بیمار به خانه فرستاده می‌شود. البته مسئولان وزارت آموزش در براندنبورگ، تلاش می‌کنند تا تلفن‌های هوشمند و لپ‌تاپ را برای تحصیل همه دانش‌آموزان در دوران قرنطینه احتمالی فراهم کنند. همچنین معلمان و کارکنان مدارس می‌توانند به صورت رایگان، تست کرونا دهند.

شلسویگ-هولشتاین

‌در ایالت شلسویگ-هولشتاین نیز دانش‌آموزان به گروه‌های بزرگ تقسیم می‌شوند و تنها اعضای هر گروه اجازه دارند با یکدیگر در ارتباط باشند. مسئولان وزارت آموزش در ایالت شلسویگ-هولشتاین معتفدند که این عمل موجب می‌شود تا تعداد کمتری از دانش‌آموزان در خطر ابتلا قرار گیرند. جالب است بدانید که در این ایالت به اندازه سایر ایالت‌های آلمان، امکان گرفتن تست کرونا برای معلمان و کارمندان مدارس وجود ندارد.

نوردراین-وستفالن

نوردراین-وستفالن، پرجمعیت‌ترین ایالت‌ آلمان است. در این ایالت، ۵۵۰۰ مدرسه و حدود ۲.۵ میلیون دانش‌آموز وجود دارد. براساس گزارش سایت شیپ، در ایالت نوردراین-وستفالن، مقررات بهداشتی شدیدی در مدارس اعمال می‌شود. براساس مقررات جدید، همه دانش‌آموزن مقطع ابتدایی و متوسطه باید در مدارس این ایالت ماسک بپوشند. اگر معلمان نیز نتوانند فاصله یک و نیم‌ متری با یکدیگر را رعایت کنند،‌ ماسک برای آن‌ها نیز اجباری خواهد شد. علاوه بر این‌ها، برگزاری کلاس‌های ورزشی فعلا منتفی است و کلاس‌های موسیقی نیز تنها در فضای باز برگزار می‌شود. همچنین معلمان پیش از آغاز سال تحصیلی باید تست کرونا دهند و بعدها هر ۱۴ روز یک‌بار، بدون پرداخت هزینه، تست کرونا را تکرار کنند.

برمن، نیدرزاکسن و زاکسن-آنهالت

برمن، کوچک‌ترین ایالت آلمان است. وزارت آموزش در این ایالت، برنامه تحصیلی منظمی برای سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ تنظیم کرده است و می‌خواهد تا حد ممکن با رعایت مقررات بهداشتی، کلاس‌ها را به صورت حضوری برگزار کند. مسئولان آموزش در این ایالت معتقدند که همه کودکان و نوجوانان باید در کلاس‌های درس حضور داشته باشند. براساس مقررات بهداشتی در این ایالت، حتی اگر بحران کرونا دوباره اوج گیرد، گروهی از دانش‌آموزان که بیمار نیستند، باید در مدارس حاضر شوند.

در ایالت نیدرزاکسن، اوضاع کمی متفاوت است. در این ایالت برای سال تحصیلی جاری، سه سناریو بر مبنای افزایش و یا کاهش بحران کرونا در نظر گرفته شده است. البته در حال‌حاضر، قرار است که کلاس‌های درس با رعایت مقررات بهداشتی جدید به صورت حضوری برگزار شود. آنطور که مسئولان وزارت آموزش در این ایالت اعلام کرده‌اند، دانش‌آموزان در گروه‌های ثابت قرار می‌گیرند و با سایر گروه‌ها برخورد نخواهند داشت. علاوه بر این، استفاده از ماسک در فضاهای عمومی مدارس اجباری است. در زاکسن-آنهالت نیز قرار است، مدارس به صورت حضوری برگزار شوند. با این وجود، مقامات حوزه بهداشت اعلام کرده‌اند که در صورت شیوع دوباره کرونا، مدارس باید به صورت آنلاین کار خود را از سر گیرند. در نتیجه در زاکسن-آنهالت، مدارس هم‌زمان برای برگزاری دوره‌های حضوری و آنلاین آماده می‌شوند.

راینلاند-فالتز و زارلاند

مدارس ایالت‌های راینلاند-فالتز و زارلاند از هفته آینده کار خود را آغاز خواهند کرد. آنطور که اشتفانی هوبیش، وزیر آموزش در ایالت راینلاند-فالتز اعلام کرده؛ دو سناریو برای سال تحصیلی جدید در این ایالت در نظر گرفته شده است. براساس تصمیمات دولت ایالتی، مدارس از هفته آینده به شکل حضوری و با رعایت قوانین بهداشتی باز خواهند شد، اما چنانچه بیماری کرونا در راینلاند-فالتز توسعه یابد، مدارس بلافاصله بسته می‌شوند. آنطور که وزیر آموزش گفته، در صورت تعطیلی مدارس، کلاس‌ها به صورت آنلاین برگزار خواهند شد. در زارلاند نیز قرار است، کلاس‌های درس برای دانش‌آموزانی که مشکل خاصی ندارند، به صورت حضوری برگزار شود. البته در مدارس این ایالت، دانش‌آموزان در گروه‌های ثابت قرار می‌گیرند و هر گروه با گروه دیگر ارتباطی نخواهند داشت. همچنین دانش‌آموزانی که به بیماری کرونا مبتلا شوند، با ارائه برگه پزشک، از حضور کلاس‌های درس معاف می‌شوند. با این وجود، آن‌ها در مکانی جداگانه باید در امتحانات شرکت کنند. علاوه بر این‌ها، کلاس‌های موسیقی نیز باید در فضای باز برگزار شود.

زاکسن و تورینگن

در ایالت‌های زاکسن و تورینگن، مدارس از اواخر ماه اوت، فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. نگاهی به مقررات بهداشتی در زاکسن نشان می‌دهد که در این ایالت مقررات سختی حکم‌فرما نیست. آنطور که کریستین پیوارتس، وزیر فرهنگ در زاکسن اعلام کرده؛ کلاس‌های درس به شکل حضوری برگزار خواهند شد و هیچ‌گونه اجباری برای رعایت فاصله اجتماعی در مدارس این ایالت وجود ندارد. همچنین مسئولان هر مدرسه درباره استفاده از ماسک تصمیم خواهند کرد. البته دستورالعمل‌هایی برای جلوگیری از گسترش بیماری کرونا در مدارس وجود دارد. برای مثال، هر کس که وارد مدرسه می‌شود، باید دست‌های خود را بشوید. همچنین هر روز رفت‌وآمدها در مدارس ثبت می‌شوند تا اگر کسی بیمار شد، بتوانند جلوی شیوع بیشتر آن را بگیرند. اما در تورینگن شرایط کاملا متفاوت است. در این ایالت سه سناریو برای سال تحصیلی جدید در نظر گرفته شده است. براساس دستورالعمل‌های دولت ایالتی، در شرایط فعلی که وضعیت سبز حاکم است، دانش‌آموزان باید در کلاس‌های درس حاضر شوند. اگر بیماری در حد کمی افزایش یابد، وضعیت زرد اعلام می‌شود. در این شرایط،‌ تنها دانش‌آموزان یا معلمانی که بیمار شده‌اند، در خانه‌های خود می‌مانند. اما اگر بیماری به شکل قابل توجهی در ایالت تورینگن افزایش یابد، وضعیت قرمز اعلام خواهد شد و مدارس به طور موقت بسته می‌شوند. همچنین براساس دستورالعمل‌های دولت ایالتی، استفاده از ماسک در مدارس اجباری است و دانش‌آموزان تنها در کلاس‌های درس می‌توانند ماسک خود را بردارند. علاوه بر این‌ها، تست رایگان کرونا نیز برای معلمان و کادر آموزشی وجود دارد.

بادن-وورتمبرگ و بایرن

اما در میان شانزده ایالت فدرال، مدارس ایالت‌های بایرن و بادن-وورتمبرگ دیرتر از سایر مدارس (در ماه سپتامبر) فعالیت خود را آغاز می‌کنند. براساس گزارش سایت شیب، مدارس بایرن از هشتم ماه سپتامبر درهای خود را برای ورود دانش‌آموزان باز می‌کنند. در این ایالت، پوشیدن ماسک برای همه دانش‌آموزان اجباری است و معلمان پیش از شروع سال تحصیلی باید نتیجه تست کرونا خود را به مدرسه ارائه دهند. همچنین در مدارس بایرن، تمهیداتی برای دوارن افزایش بیماری کرونا نیز در نظر گرفته شده است. در بادن-وورتمبرگ نیز مدارس بر مبنای مقررات بهداشتی جدید در ۱۴ سپتامبر بازگشایی می‌شوند. براساس این مقررات، پوشیدن ماسک در مقطع متوسطه اجباری است. البته دانش‌آموزان می‌توانند در کلاس درس، ماسک خود را بردارند. همچنین دانش‌آموزانی که نمی‌توانند در کلاس‌های درس حاضر شوند، باید به مدرسه اطلاع دهند تا برای آن‌ها کلاس‌های غیرحضوری تشکیل شود. از سوی دیگر، معلمان و کادر آموزشی مدارس از اواسط ماه اوت تا پایان ماه سپتامبر می‌توانند دو بار تست کرونا دهند. این تست‌ها به صورت رایگان انجام می‌شود.

لینک گزارش:

https://www.chip.de/news/Das-neue-Schuljahr-beginnt-Die-Planungen-der-Bundeslaender-im-Ueberblick_182893925.html

اقدامات فرهنگی آلمان در عمان؛ از تاسیس دانشگاه تا فعالیت‌های باستان‌شناسی

منبع:دانشگاه فنی آلمان در عمان، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، گوته، موسسه باستان‌شناسی آلمان و انجمن دوستی آلمان و عمان

گزارش‌ها و آمارهای منتشرشده در سایت وزارت خارجه آلمان نشان می‌دهند که آلمان و عمان روابط دیرینه‌ای با یکدیگر دارند. آنطور که گزارش‌ سایت وزارت خارجه آلمان نشان می‌دهد؛ آلمان سال‌ها است که به عنوان یکی از مهمترین شرکای اقتصادی عمان در بخش غیرنفتی شناخته می‌شود. البته روابط دو کشور تنها به مبادلات اقتصادی محدود نمی‌شود. مقامات دو کشور در سال ۲۰۱۴،  بیانیه مشترکی برای همکاری در حوزه‌های فرهنگ، آموزش، علوم و تحقیقات امضا کردند. همچنین در سال‌های اخیر، موسسه گوته در مسقط نیز، دوره‌های آموزش زبان و رویدادهای متعدد فرهنگی برای علاقمندان برگزار می‌کند. علاوه بر این‌ها، موسسات متعددی برای دوستی میان دو کشور تشکیل شده است. همچنین، جاذبه‌های دیدنی و تاریخی عمان نیز برای آلمانی‌ها اهمیت زیادی دارد. براساس آمارها، آلمانی‌ها در سال ۲۰۱۹، حجم زیادی از گردشگران عمان را تشکیل داده‌اند. در گزارش پیش‌رو، فعالیت‌های فرهنگی آلمان در عمان را مورد بررسی قرار داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

 تاسیس دانشگاه فنی آلمان در عمان

بی‌شک یکی از مهم‌ترین اقدامات فرهنگی دولت آلمان در عمان، تاسیس دانشگاه فنی آلمانی در مسقط است. نگاهی به تاریخچه دانشگاه‌های عمان نشان می‌دهد که سیستم آموزش عالی این کشور قدمت طولانی ندارد و اکثر دانشگاه‌های این کشور تنها در مقطع کارشناسی فعالیت می‌کنند. بنابراین تاسیس دانشگاهی که رشته‌هایی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه دهد، برای کشور عمان ارزشمند است. دانشگاه فنی آلمان در عمان نیز از جمله دانشگاه‌هایی است که چندین رشته در مقطع کارشناسی ارشد راه‌اندازی کرده است. این دانشگاه با حمایت دانشگاه آخن در سال ۲۰۰۷ تاسیس شد و اکنون بیش از ۲ هزار دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند. سیستم آموزشی این دانشگاه براساس سیستم آموزش عالی آلمان برنامه‌ریزی شده است، اما رشته‌های مختلف در آن به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. در حا‌ل حاضر، رشته‌های زمین‌شناسی کاربردی، علوم کامپبوتر، تجارت بین‌الملل، لجستیک، معماری و برنامه‌ری‌ریزی شهری، مهندسی مکانیک و مهندسی محیط‌زیست در مقطع کارشناسی و رشته‌های زمین‌شناسی کاربردی، مهندس صنایع، مدیریت بازرگانی، معماری و طراحی شهری و علوم کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه وجود دارد. دانشگاه فنی آلمان در عمان همچنین دارای امکانات ورزشی و آزمایشگاه‌های تخصصی است. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره این دانشگاه در اختیار علاقمندان قرار دهد:

تبادل دانشجو و محقق

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، سیستم آموزش عالی کشور عمان قدمت طولانی ندارد. دانشگاه سلطان قابوس که در سال ۱۹۸۶ تأسیس شده، بزرگترین دانشگاه این کشور است. همچنین، ۱۵ دانشکده دولتی دیگر نیز وجود دارند که اکثرا در مقطع کارشناسی فعالیت می‌کنند و به وزارتخانه‌هایی مانند وزارت بهداشت یا وزارت ارتباطات وابسته هستند. البته، علاوه بر دانشگاه‌های دولتی، ده‌ها دانشکده خصوصی نیز در سال‌های اخیر در عمان شکل گرفته‌اند. با این وجود، آمارهای منتشر شده در سایت موسسه تبادلات آکادمیک آلمان نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۵، کمتر از ۱۲۷ هزار نفر در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی عمان مشغول به تحصیل بوده‌اند. این در حالی است که تحصیل در دانشگاه‌های عمان برای شهروندان این کشور مجانی است. با این وجود، آن‌طور که آمارها نشان می‌دهد، تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های عمان در مقایسه با سایر کشورها، بسیار کم است. یکی از دلایل کمبود دانشجویان در دانشگاه‌های عمان این است که سیستم آموزش عالی عمان پیشرفته نیست و اکثرا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هیچ فعالیتی ندارند. بنابراین جوانان عمانی‌ها ترجیح می‌دهند برای تحصیل به کشورهای خارجی از جلمه آلمان مهاجرت می‌کنند. در این میان، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان نقش مهمی ایفا می‌کند. این موسسه هر ساله پیشنهادات خوبی برای کار محققان و دانشجویان عمانی در آلمان ارائه می‌دهد. همچنین موسسه تبادلات آکادمیک در آلمان به شهروندان آلمانی که تمایل به تحصیل و کار تحقیقاتی در آلمان دارند نیز مشاوره می‌دهد. سایت زیر می‌تواند اطلات مفیدی درباره فعالیت‌های موسسه تبادلات آکادمیک آلمان در عمان ارائه دهد:

https://www.daad.de/de/laenderinformationen/asien/oman/

فعالیت موسسه گوته در مسقط

بر کسی پوشیده نیست که دولت آلمان می‌خواهد، زبان آلمانی را در سراسر جهان گسترش دهد. موسسه گوته در شهرهای مختلف جهان از جمله مسقط نیز در راستای تحقق این هدف تاسیس شده‌اند. موسسه گوته در شهر مسقط، کلاس‌هایی برای آموزش زبان به بزرگسالان، جوانان و کودکان برگزار می‌کند. همچنین در این مرکز، امتحانات رسمی موسسه گوته برگزار می‌شود. علاوه بر این، موسسه گوته در پاییتخت عمان، برنامه‌های فرهنگی و هنری بسیاری برگزار می‌کند. سایت‌ زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری به علاقمندان ارائه دهد:

https://www.goethe.de/ins/ae/en/spr/kur/dub/mas.html

انجمن دوستی آلمان و عمان

انجمن دوستی آلمان و عمان نیز ۲۵ سال پیش در راستای گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور شکل گرفته است. این انجمن که در سال ۱۹۹۲ در آلمان تاسیس شده است، وظیفه دارد تا ارتباط میان شهروندان، بازیگران اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و محققان دو کشور را توسعه دهد. از دیگر فعالیت‌های این انجمن می‌توان به تبادل دانشجو و برگزاری کنفرانس‌ها و سمینارهای علمی اشاره کرد. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این انجمن دراختیار علاقمندان قرار دهد:

https://www.deutschoman.de/de/ueber-uns/

فعالیت باستان‌شناسان آلمان در عمان

باستان‌شناسان آلمان در پروژه‌های متعددی در خاک عمان فعالیت می‌کنند. برای مثال در سال‌های اخیر، گروهی از باستان‌شناسان دانشگاه هایدلبرگ آلمان در پروژه بررسی سکونت‌گاه‌های متعلق به عصر آهن در شمال استان الشرقیه عمان همکاری می‌کنند. این گروه سال گذشته، محوطه‌ای باستانی با ۴۵ گور متعلق به عصر آهن را در استان الشرقیه کشف کردند. همچنین موسسه باستان‌شناسی آلمان نیز در پروژه‌های مختلف مرمت و نگهداری از آثار باستانی عمان مشارکت دارد. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در ارتباط با فعالیت‌های باستان‌شناسان آلمانی در خاک کشور عمان به علاقمندان ارائه دهند:

https://www.dainst.org/standort/-/organization-display/ZI9STUj61zKB/18199?p_r_p_1690909578_redirectURL=http%253A%252F%252Fwww.dainst.org%252Fen%252Fstruktur

نمایش آثار مجسمه‌ساز شهیر آلمانی در موزه هنر مدرن درسدن

منبع: شبکه رادیویی مرکز آلمان

موزه هنر مدرن درسدن( آلبرتینوم درسدن) از هشتم ماه اوت سال جاری تا دهم ژانویه سال آینده، میزبان نمایشگاهی به مناسیت ۱۵۰امین سالگرد تولد ارنست بارلاخ، مجسمه‌ساز شهیر آلمانی است.

ارنست بارلاخ مجسمه‌ساز، طراحِ اکسپرسیونیست و نمایشنامه‌نویس اهل آلمان در دوم ژانویه سال ۱۸۷۰ در شهر ودل هولشتاین به دنیا آمد. او دوران تحصیل خود را در هامبورگ به پایان رساند و  بعدها به دلیل استعداد هنری‌اش، به دانشکده سلطنتی هنرهای تجسمی درسدن راه یافت. بارلاخ نخستین مجسمه خود را در دوران دانشجویی‌اش خلق کرد و بعد از دوران تحصیل به عنوان مجسمه‌ساز در هامبورگ و آلتونا مشغول به کار شد. او که خود از حامیان جنگ جهانی اول بود، پس از حضور در جنگ تغییر موضع داد، مجسمه‌های ضد جنگش جنجال بسیار برانگیخت و از سوی نازی‌ها هنر فاسد قلمداد شد. بعد از پایان جنگ جهانی دوم و سقوط هیتلر، آثار او در نمایشگاه‌های مختلف در اقصی‌نقاط جهان در معرض دید عموم قرار گرفت. حتی در ده ۸۰ شمسی، بخشی از آثار او در موزه هنرهای معاصر تهران نیز به نمایش درآمد.

حال، موزه هنر مدرن درسدن به مناسبت ۱۵۰امین سالگرد تولد این مجسمه‌ساز شهیر آلمانی، ۲۳۰ اثر منتخب او را در معرض نمایش عموم قرار داده است. در این نمایشگاه که با همکاری بنیاد ارنست بارلاخ برگزار شده است، ۳۰ مجسمه چوبی، نمایش‌نامه‌ها و همچنین آثار هنری دیگر بارلاخ دیده می‌شوند. یکی از آثار برجسته این نمایشگاه، مجسمه چوبی “ دختر یخ‌زده” است که پس از ۸۰ سال در درسدن به نمایش درآمده است. به گفته مسئولان موزه هنر مدرن درسدن، تاکنون در هیچ‌کجای جهان، این حجم از آثار بارلاخ نمایش داده نشده است. به اعتقاد آن‌ها، این نمایشگاه فرصت ویژه‌ای برای علاقمندان به هنر اکسپرسیونیسم فراهم می‌کند تا با آثار مختلف بارلاخ آشنا شوند. مسئولان شهر درسدن معتقدند که این شهر نقش مهمی در شکوفایی هنر بارلاخ ایفا کرده است. آن‌ها امیدوارند که هنرمندان و علاقمندان غیرآلمانی نیز از این نمایشگاه بازدید کنند.

لینک گزارش:

https://www.mdr.de/kultur/barlach-ausstellung-dresden-100.html

به همت جامعه مسلمانان آلمانی‌زبان کارلسروهه؛

منبع: سایت بترپلیس

شهر کالسروهه آلمان از دوم تا یازدهم اکتبر سال جاری، میزبان ویژه برنامه‌های“روزهای فرهنگی مسلمانان” خواهد بود. این رویداد از سوی جامعه مسلمانان آلمانی‌زبان کارلسروهه برگزار می‌شود. 

جامعه مسلمانان آلمانی زبان کارلسروهه سی سال پیش، با هدف آشنایی شهروندان آلمانی با اسلام تاسیس شد. مسئولان انجمن در تمام این سال‌ها تلاش کرده‌اند تا رویدادها و برنامه‌های مربوط به مسلمانان را به زبان آلمانی برگزار ‌کنند. آن‌ها معتقدند که این کار موجب می‌شود که جامعه آلمان، درک و آگاهی بیشتری نسبت به اسلام پیدا کنند.

حال آنطور که سایت بترپلیس گزارش داده است؛ مسئولان این انجمن به مناسبت سی‌امین سالگرد تاسیس آن، می‌خواهند ویژه برنامه‌های “روزهای فرهنگی مسلمانان” را برگزار کنند. این برنامه‌ها با هدف آشنایی شهروندان کارلسروهه با اسلام و زندگی مسلمانان برگزار می‌شود. جامعه مسلمانان آلمانی‌زبان کارلسروهه می‌خواهد با برگزاری سمینار، کنسرت، کارگاه‌های آموزشی، برنامه‌های هنری و حتی آشپزی، وجه دیگری از زندگی مسلمانان آلمان را به شهروندان غیرمسلمان نشان دهد.

براساس گزارش سایت بترپلیس، آشنایی با زندگی مسلمانان در کالسروهه، برگزاری روز درهای باز مساجد، بازدید از عبادتگاه‌های مسلمانان، برگزاری کنسرت‌های سنتی شرقی، برنامه‌های تفسیر قرآن، برگزاری کارگاه‌های هنری و آشپزی اسلامی و همچنین برگزاری جلسات پرسش و پاسخ درباره اسلام، زنان مسلمان و زندگی مسلمانان کالسروهه، بخشی از برنامه‌های “روزهای فرهنگی مسلمانان” خواهد بود.

جامعه مسلمانان آلمانی‌زبان کالسروهه از شهروندان مسلمان و غیرمسلمانی که مایلند در برگزاری این ویژه برنامه‌ها مشارکت کنند، خواسته است تا آمادگی خود را اعلام کنند. اگر مایلید درباره برگزاری ویژه برنامه‌های“روزهای فرهنگی مسلمانان” در کالسروهه بیشتر بدانید، به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.betterplace.org/en/projects/78845-muslimische-kulturtage-im-faecher-2020

موزه کتاب؛ گنجینه‌ای از آثار ارزشمند و قدیمی

منبع: سایت کتابخانه ایالتی زاکسن

برای علاقمندان به کتاب و مطالعه، موزه کتاب درسدن نامی آشناست. این موزه که اکنون با عنوان موزه کتابخانه ایالتی زاکسن نیز شناخته می‌شود، از یک سو، محلی برای نگهداری کتاب‌های ارزشمند تاریخی است و از سوی دیگر، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های دانشگاهی و تحقیقاتی آلمان شناخته می‌شود.

 موزه کتاب درسدن قدمتی طولانی دارد. در تاریخچه‌ای که بر روی سایت موزه قرار گرفته، آمده است:«در سال ۱۷۸۸،‌کتابخانه سلطنتی در کنار کاخ ژاپنی شهر سدن تاسیس شد. اما استفاده زیاد علاقمندان و پژوهشگران از این کتابخانه در طول زمان، موجب شد که کتاب‌های نفیس و ارزشمند آن صدمه ببینند و حتی برخی از آن‌ها پاره شوند. از این رو، مسئولان کتابخانه در سال ۱۸۳۵ تصمیم گرفتند تا کتاب‌های تاریخی و نفیس را به بخش نسخ خطی منتقل کنند. بعدها مسئولان جدید کتابخانه، بخش نسخ خطی کتابخانه سلطنتی درسدن را برای بازدید عموم در قفسه‌های شیشه‌ای قرار دادند و بدین‌ترتیب موزه کتاب درسدن شکل گرفت.» نگاهی به متن کامل این تاریخچه نشان می‌دهد که موزه در قرن نوزدهم میلادی تاسیس شده، اما یک قرن طول کشیده تا کتاب‌ها و آثار تاریخی موزه کامل شوند و موزه شکلی جدی‌تر به خود بگیرد. در این میان، بمباران درسدن در واپسین ماه‌های جنگ جهانی دوم، بخش زیادی از موزه کتاب را تخریب کرد. در این حمله که در سال ۱۹۴۵ رخ داد، ۷۷۸ بمب‌افکن‌ نیروی هوایی بریتانیا و ۵۲۷ بمب افکن نیروی هوایی ایالات متحده، شهر درسدن را مورد هدف قرار دادند. این بمباران بناهای زیادی از جمله بخش‌هایی از موزه کتاب درسدن را نابود کرد. همچنین گزارش‌های‌ منتشر شده بر روی سایت موزه نشان می‌دهند که پس از پایان جنگ جهانی دوم، بخش باقی‌مانده موزه درسدن به ساختمان یک پادگان منتقل شد و در سال ۱۹۵۲ موزه کتاب درسدن در این مکان شکل گرفت. ۴۰ سال پس از آن نیز، ساختمان موزه شکل جدیدی به خود گرفت و علاوه بر اتاق اصلی موزه، دو سالن نیز برای برگزاری نمایشگاه‌های ویژه نیز در نظر گرفته شد. بعدها در سال ۲۰۰۳، مسئولان شهر درسدن تصمیم گرفتند تا موزه کتاب را به ساختمان کتابخانه ایالتی زاکسن منتقل کنند. در این کتابخانه، مکانی برای نمایش دائمی آثار موزه و سالنی نیز برای برگزاری نمایشگاه‌های موقت و ویژه درنظر گرفته شد. این موزه اکنون تاریخ هزارساله کتاب در درسدن را روایت می‌کند و گنجینه‌ای از آثار ارزشمند و تاریخی زاکسن و سایر نقاط جهان را در اختیار دارد. از مجموعه‌های ارزشمند این موزه می‌توان به دفترنامه درسدن اشاره کرد. این مجموعه در سراسر جهان به عنوان یکی از مشهورترین دفترنامه‌های مایا شناخته می‌شود و از قدیمی‌ترین کتاب‌های بازمانده از سده ۱۳ تا ۱۴ میلادی است. تصاویر و حروف این مجموعه توسط هنرمندان ماهر و با استفاده از رنگ‌های گیاهی نقاشی شده‌اند. کدنویسی این مجموعه نیز توسط هشت کاتب مختلف انجام گرفته که همگی آنها سبک نوشتن و طراحی خاص خود را داشته‌اند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره موزه کتاب درسدن و آثار ارزشمند آن در اختیارتان قرار دهد:

https://www.slub-dresden.de/ueber-uns/buchmuseum/

تازه های نشر در آلمان

اسرارعشق الهی

منبع: آمازون

کتاب پرفروش “اسرار عشق الهی” که در فوریه سال جاری توسط انتشارات Naulit Publishing House منتشر شده بود، وارد بازار کتاب آلمان شد. هلوا، نویسنده مسلمان در اثر جدید خود “اسرار عشق الهی” تلاش کرده است تا مخاطبان خود را با روایات قرآن و آداب اسلامی آشنا کند. او با استفاده از آیات قرآن، احادیث، آثار حافظ و مولانا و داستان‌های عرفانی الهام‌بخش سعی کرده تا تصویر جدیدی از اسلام به مخاطبان خود نشان دهد. در این اثر خواندنی، مطالب مفیدی درباره نماز، زکات، توبه، شهادت و حج وجود دارد.

Taschenbuch: 385 Seiten
Verlag: Naulit Publishing House (20. Februar 2020)
Sprache: Englisch
ISBN-13: 978-1734231205
A. Helwa

منبع:

هفته‌نامه فارسی زبان رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان صرفا به منظور آشنایی با رویدادها و تحولات فرهنگی آلمان، خلاصه گزارش‌ها و اخبار رویدادهای فرهنگی این کشور را بدون دخل و تصرف و ارائه نظریه، با ذکر دقیق منبع و عینا همانگونه که منتشر شده است، منعکس می‌نماید. بر این اساس تاکید می‌کند که انعکاس این اخبار به هیچ‌وجه به منزله تأیید آن نمی‌باشد.در عین‌حال، هرگونه بهره‌برداری و نقل اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های این نشریه صرفا با ذکر منبع مجاز است

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist icro.png

هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
با همکاری هیات تحریریه رایزنی فرهنگی
انتشار از طریق وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
www.irankultur.com | info@irankultur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *