هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین شماره ۵۱۰ – ۳۰ دی ماه ۹۹

> تحولات فرهنگی اجتماعی آلمان

گزارش دانشگاه گوته درباره کیفیت و کمیت آموزش اسلامی در مدارس آلمان

منبع: سایت دانشگاه گوته فرانکفورت

آکادمی اسلامی در حوزه علم و جامعه که زیرنظر دانشگاه گوته فرانکفورت کار می‌کند، به تازگی گزارشی درباره کیفیت و کمیت آموزش اسلامی در مدارس آلمان منتشر کرده است. این گزارش که با عنوان “ آموزش دینی اسلام در آلمان؛ کیفیت، چارچوب و اجرا” منتشر شده است؛ نشان می‌دهد که آموزش اسلامی در مدارس آلمان چطور و چگونه اجرا می‌شود.

در ابتدای این گزارش آمده است:«قانون اساسی آلمان، بر آموزش دینی در مدارس تاکید شده است. از این‌رو، دولت فدرال وظیفه دارد تا منابع انسانی و امکانات مورد نیاز برای آن را فراهم کند. با این وجود، در تمام ایالت‌های آلمان، امکان آموزش تعلیمات اسلامی در مدارس وجود ندارد. براساس آمارهایی که دولت فدرال منتشر کرده است؛ در حال‌حاضر ۶۰ هزار دانش‌آموز در سراسر آلمان در کلاس‌های تعلیمات اسلامی شرکت می‌کنند. این در حالی است که براساس تخمین مسئولان مربوطه، در حدود ۵۸۰ هزار دانش‌آموز مسلمان در سراسر آلمان مشغول به تحصیل هستند.»

در بخش دیگری از گزارش، نویسندگان به این امر اشاره کرده‌اند که آموزش اسلامی، تحت تأثیر مسائل سیاسی و قوانین ایالتی قرار دارد:«دولت‌های ایالتی در آلمان همواره با این سوال مواجه هستند که کدام سازمان‌های اسلامی می‌توانند در امر آموزش به دولت کمک کنند؟ همچنین آن‌ها نگران خطر دخالت نهادهای خارجی در امر آموزش دینی هستند. به علاوه، بسیاری از خود می‌پرسند که آیا اگر سازمان‌های اسلامی به عنوان جوامع مذهبی در آلمان شناخته شوند، تأثیری بر روند آمورش خواهد داشت؟»

 نویسندگان گزارش آکادمی اسلامی معتقدند که در این شرایط، تنها حساسیت‌های سیاسی درنظر گرفته می‌شود و فاکتورهای مهمی مانند کیفیت تدریس، تدوین معیارها برای تعلیم معلمان، حمایت از تحقیقات آموزشی و … اصلا اهمیتی ندارند.

دکتر فهیمه الفت، استاد تعلیم و تربیت دینی اسلامی در دانشگاه توبینگن و یکی از نویسندگان گزارش در این باره می‌گوید: «آموزش تعلیمات اسلامی موجب می‌شود تا کثرت مذهبی در مدارس و جامعه به رسمیت شمرده شود. دانش‌آموزان مسلمان می توانند در کنار همکلاسی‌های مسیحی خود، در کلاس درس به گفت‌وگو و بحث بپردازند. آن‌ها این حس را پیدا خواهند کرد که دین اسلام در مدرسه و جامعه پذیرفته شده است. به‌طور کلی می‌توان گفت که آموزش دینی باعث آگاهی بیشتر در سطح جامعه خواهد شد و به توسعه زندگی مسالمت‌آمیز کمک خواهد کرد.»

دکتر الفت در حالی از اهمیت آموزش اسلامی در سطح ایالت‌های فدرال سخن می‌گوید که هنوز در بسیاری از مدارس آلمان، امکان آموزش اسلامی وجود ندارد. در واقع، در بیشتر ایالت‌های فدرال، جوامع مذهبی اسلامی براساس قانون عمومی آلمان، هنوز به عنوان جوامع مذهبی به رسمیت شناخته نشده‌اند. در مقابل، دولت‌های ایالتی از مدل‌‌های جایگزین برای آموزش اسلامی استفاده می‌کنند. به طور مثال، در یکی از این مدل‌های جایگزین، چندین سازمان اسلامی به عنوان هیئت‌های مشورتی، به دولت فدرال در امر آموزش اسلامی کمک می‌کنند. در ایالت‌های بادن-وورتمبرگ، نیدرزاکسن و نوردراین-وستفالن، از چنین مدلی استفاده می‌شود. اما در ایالت دیگری مانند بایرن، مسیری متفاوت، طی می‌شود.در این ایالت، درس تعلیمات اسلامی بدون مشارکت جوامع اسلامی ارائه می‌شود. با این وجود، هر دو مدل، مشکلات اساسی دارد. دکتر جان فلیکس انگل‌هاردت، مدیرعامل جامعه اسلامی در حوزه علم و جامعه در این باره می‌گوید: «از یک طرف، دولت‌های ایالتی جوامع اسلامی را به عنوان جوامع مذهبی نمی‌پذیرند. از طرف دیگر، این خطر بزرگ وجود دارد که دولت با آموزش اسلامی، آزادی مذهبی و عقیدتی را نقض کند.»

لینک گزارش:

تاسیس مدرسه تحصیلات تکمیلی با هدف بررسی تغییرات مساجد و کنیسه‌ها

منبع:سایت اسلامیک

یک مدرسه تحصیلات تکمیلی با عنوان “ جوامع یهودی و اسلامی از دیدگاه علوم اجتماعی” به تازگی در آلمان تاسیس شده که تمرکز اصلی آن، مطالعه و پژوهش پیرامون تحولات مساجد و کنیسه‌ها است.

این موسسه که از سوی وزارت آموزش و تحقیقات آلمان حمایت می‌شود، با کمک بنیاد بورسیه‌های تحصیلی ابن سینا و صندوق بورسیه تحصیلی ارنست لودیگ ارلیش و با همکاری محققان دانشگاه‌های رور بوخوم، اسنابروک، لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ و موسسه مطالعات یهودیت در هایدلبرگ اداره خواهد شد. تمرکز کار این موسسه بر روی بررسی روند کار جوامع مذهبی و تغییرات مساجد و کنیسه‌ها در طول تاریخ خواهد بود. بنیاد بورسیه‌های تحصیلی ابن سینا و صندوق بورسیه تحصیلی ارنست لودیگ ارلیش در مجموع ۱۰ دانشجو مقطع دکترا را برای تحصیل در موسسه “ جوامع یهودی و اسلامی از دیدگاه علوم اجتماعی” بورسیه می‌کنند.

توماس راشل، معاون وزیر آموزش و تحقیقات فدرال درباره فعالیت‌های این موسسه گفت:«فعالیت این موسسه بیش‌تر بر روی فرایندهای تغییر در جوامع مختلف یهودی و مسلمان متمرکز است. هدف ما این است که گفت‌وگوی جوامع یهودی و اسلامی در آلمان بیش‌تر تقویت شود و همکاری میان محققان در حوزه‌ بین‌مذهبی گسترش یابد. علاوه بر این، بنیاد بورسیه‌های تحصیلی ابن سینا و صندوق بورسیه تحصیلی ارنست لودیگ ارلیش که در راستای حمایت از محققان مسلمان و یهودی به وجود آمده‌اند نیز همکاری‌های بیشتری با یکدیگر خواهند داشت.»

لینک خبر:

https://www.islamiq.de/2021/01/12/neue-forschungen-zu-moschee-und-synagogengemeinden/

نگاهی به سرمایه‌گذاری گسترده آلمان در اوکراین

منابع: شورای آلمانی‌های مقیم اوکراین، موسسه گوته، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، بنیاد فردریش ابرت، بنیاد کونراد آدناور، بنیاد فردریش نویمان، بنیاد هاینریش بل، بنیاد هانس زایدل، جامعه آلمان برای همکاری‌های بین المللی

بسیاری از کارشناسان مسائل سیاسی در جهان معتقدند که بخش عظیمی از تلاطم سیاسی در اوکراین تا به امروز، در اثر دخالت‌های قدرت‌های خارجی در این کشور به وجود آمده است. در واقع، موقعیت راهبردی اوکراین موجب شده تا کشورهای غربی و روسیه به دنبال نفوذ در اوکراین باشند. دولت فدرال آلمان از جمله دولت‌های غربی است که همواره تلاش کرده تا از طریق سرمایه‌گذاری‌های کلان و حمایت از دولت اوکراین، نفوذ بیشتری در این کشور به دست آورد. آنطور که سایت وزارت خارجه آلمان گزارش داده است؛ این کشور از سال ۲۰۱۴، مبلغ ۱.۲ میلیارد یورو به اوکراین کمک کرده است. علاوه بر این، دولت آلمان در بخش‌های فرهنگی، هنری و اقتصادی نیز سرمایه‌گذاری زیادی در اوکراین انجام داده است. سال‌ها است که موسسه گوته تلاش می‌کند تا زبان آلمانی را در اوکراین توسعه دهد. علاوه بر این، بنیادهای آلمانی نیز فعالیت گسترده‌ای در اوکراین انجام می‌دهند. همچنین تبادل دانشجو و پژوهشگر نیز از دیگر کارهایی است که در دهه‌های اخیر میان دو کشور انجام می‌شود.

تاسیس شورای آلمانی‌های مقیم اوکراین

براساس آخرین سرشماری‌های انجام شده در سال ۲۰۰۱، نزدیک به ۳۳ هزار شهروند آلمانی در اوکراین زندگی می‌کنند. از این‌رو، تاسیس شورای آلمانی‌های مقیم اوکراین، یکی از مهم‌ترین اقدمات ژرمنها در اوکراین به شمار می‌رود. این سازمان در راستای توسعه فرهنگی و آموزشی، یادگیری زبان آلمانی، اجرای پروژه‌های اجتماعی، گسترش تحقیقات در حوزه تاریخ آلمان، توسعه ارتباطات میان شهرهای اوکراین و آلمان و همچنین کارآفرینی برای جوانان و تبادل میان آن‌ها تاسیس شده است. شورای آلمانی‌های مقیم اوکراین در حال‌حاضر در بیش از ۶۰ شهر و روستای اوکراین فعالیت دارد و مراکزی برای آموزش زبان و تاریخ آلمانی راه‌اندازی کرده است. این مراکز همچنین میزبان رویدادهای هنری و فرهنگی آلمان در اوکراین هستند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این شورا در اختیارتان قرار دهد:

http://deutsche.in.ua/de/cms/o_sovete_nemcev_ukrainy.html

توسعه اقتصاد پایدار و حمایت از نهادهای اجتماعی

از دیگر سازمان‌های آلمانی که در حال‌حاضر در اوکراین فعالیت دارد، می‌توان به جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی اشاره کرد. هر چند این سازمان از سال ۱۹۹۳ در خاک اوکراین فعالیت خود را آغاز کرده است، اما مسئولان این سازمان، در سال ۲۰۰۹، شعبه‌ای را در کیف تاسیس کردند تا فعالیت‌هایشان جنبه رسمی‌تری به خود بگیرد. همه می‌دانیم که اوکراین از زمان فروپاشی شوروری تاکنون با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند، از این رو، جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی تلاش می‌کند تا در راستای توسعه اقتصاد پایدار، بهره‌وری از انرژی، توسعه شهری و روستایی و حمایت از نهادهای اجتماعی به دولت اوکراین کمک کند. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی به‌دست آورید:

https://www.giz.de/de/weltweit/302.html

 فعالیت گسترده بنیادهای مهم آلمان در اوکراین

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، بنیادهای مهم آلمانی، فعالیت گسترده‌ای در اوکراین دارند. از نهادهای مهم آلمانی که در سال‌های اخیر اقدامات زیادی در اوکراین انجام داده، می‌توان به بنیاد کونراد آدناور اشاره کرد. مسئولان این بنیاد در سال ۱۹۹۴، فعالیت خود را در کیف آغاز و در سال ۲۰۱۷ نیز دفتری در خارکیف، تاسیس کردند. هدف این بنیاد، ارتقا دموکراسی، تقویت جامعه مدنی، حمایت از آزادی رسانه‌ها و تحکیم نهادهای دموکراتیک است. اعضای این بنیاد با برگزاری کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی تلاش می‌کنند تا در راستای اهداف خود قدم بردارند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های بنیاد کونراد آدناور در اوکراین در اختیارتان قرار دهد:

https://www.kas.de/de/web/ukraine/ueber-uns

از دیگر سازمان‌های مهم آلمانی که در کیف فعالیت می‌کند، می‌توان به بنیاد فردریش ابرت اشاره کرد. بر کسی پوشیده نیست که اوکراین نیز مانند بسیاری از کشورهای استقلال ‌یافته از شوروی با بحران‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی روبرو است. از این‌رو، بنیاد فردریش ابرت تلاش می‌کند تا در راستای توسعه جامعه مدنی، دموکراتیزه‌کردن داخلی، افزایش مشارکت اجتماعی و گسترش روابط با کشورهای خارجی به دولت اوکراین کمک کند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این بنیاد در اختیارتان قرار دهد:

http://fes.kiev.ua/n/cms/42/?L=1

بنیاد هاینریش بل از دیگر سازمان‌های مهم آلمانی است که در اوکراین فعالیت دارد. مسئولان این بنیاد در دفتر تلاش می‌کنند تا با بازیگران جامعه مدنی اوکراین ارتباط برقرار کنند و در این راستا با دانشجویان، فعالان حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی وارد مذاکره می‌شوند. این بنیاد همچنین برای تقویت جامعه مدنی، توانمندسازی زنان و ترویج گفت‌وگو در میان شهروندان در اوکراین فعالیت می‌کند. از طریق لینک زیر می‌توانید از فعالیت‌های بنیاد بل مطلع شوید:

https://ua.boell.org/en/2013/12/10/who-we-are-what-we-do-mission-statement

بنیاد فردریش نویمان از دیگر نهادهای مهم آلمانی است که در اوکراین فعالیت می‌کند. اعضای این بنیاد در اوکراین تلاش می‌کنند تا بستری برای گفت‌وگو میان سیاستمداران و شهروندان ایجاد کنند. تمرکز بنیاد فردریش نویمان در اوکراین بر ارتقا دموکراسی، شکوفایی جامعه مدنی، آزادی بیان و عقیده، ثبات اقتصادی و پیشرفت علم است. از طریق سایت زیر می‌توانید با فعالیت‌های این بنیاد به خوبی آشنا شوید:

https://www.freiheit.org/ukraine-and-belarus

بنیاد هانس زایدل از دیگر نهادهای مهم آلمانی است که در اوکراین فعالیت می‌کند. اعضای این بنیاد در اوکراین تلاش می‌کنند تا بستری برای گفت‌وگو میان سیاستمداران و شهروندان ایجاد کنند. از طریق سایت زیر می‌توانید با فعالیت‌های بنیاد هانس زایدل به خوبی آشنا شوید:

https://www.hss.de/weltweit-aktiv/

تبادل دانشجو و محقق

گزارش سایت موسسه تبادلات آکادمیک آلمان نشان می‌دهد که اکراین ۲۸۹ دانشگاه دارد که شامل ۲۱۲ دانشگاه دولتی، ۷۷ دانشگاه خصوصی و ۱۴ دانشگاه علمی و کاربردی می‌شود. با این وجود، هر کدام از این دانشگاه‌ها، کیفیت آموزشی متفاوتی دارند. دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌های اوکراین به زبان‌های روسی، اکراینی و انگلیسی برگزار می‌شود. دانشجویان بین‌المللی نیز باید آزمون زبان بدهند و یا یک سال در کلاس‌های زبان روسی و یا اوکراینی حاضر شوند. دانشگاه ملی کارازین خارکف، دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کی‌اف و موسسه پلی‌تکنیک کی‌اف از جمله دانشگاه‌های معتبر در اوکراین به شمار می‌آیند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های اوکراین نیز در حدود ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال می‌شود که براساس رنکینگ دانشگاه‌ها و نوع رشته‌های تحصیلی متفاوت است. هر چند به نظر می‌رسد که سیستم آموزش عالی اوکراین در سال‌های اخیر رشد زیادی داشته است، اما هنوز هم نسبت به کشورهای غرب اروپا ضعف‌های زیادی دارد. از این‌رو، بسیاری از دانشجویان و محققان اوکراینی ترجیح می‌دهند که برای ادامه کار و تحصیل به غرب اروپا و حتی آمریکا سفر کنند. در این میان، آلمان مقصد محبوبی برای دانشجویان اوکراینی به شمار می‌رود. هزینه کم دانشگاه‌های آلمان و پایین بودن نرخ بیکاری در کشور ژرمن‌ها، موجب شده که اکثر دانشجویان و محققان اوکراینی این کشور را برای ادامه کار و تحصیل انتخاب کنند. در این میان موسسه تبادلات آکادمیک آلمان نیز اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار جوانان اوکراینی و علاقمندان به تحصیل در آلمان می‌گذارد. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهد:

https://www.daad.de/de/laenderinformationen/europa/ukraine/ueberblick-bildung-und-wissenschaft/

آموزش زبان آلمانی

گزارش‌های وزارت خارجه آلمان نشان می‌دهد که اوکراینی‌ها به یادگیری زبان آلمانی علاقه زیادی دارند. موسسه گوته در کیف، سال‌ها است که در راستای توسعه زبان و فرهنگ آلمانی در این کشور فعالیت می‌کند. مرکز گوته در کیف، کلاس‌هایی برای آموزش زبان به بزرگسالان، جوانان و کودکان به صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌کند. همچنین در این مرکز، امتحانات رسمی موسسه گوته برگزار می‌شود. علاوه بر این‌ها، موسسه گوته در کیف، اطلاعات کاملی درباره تحصیل و پژوهش در آلمان به علاقمندان ارائه می‌دهد و با انجمن‌ها و سازمان‌های فرهنگی و هنری اوکراین همکاری می‌کند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهد:

https://www.goethe.de/ins/ua/de/spr/kur/gia.html

amt.de/de/aussenpolitik/laender/ukraine-node/bilaterale-beziehungen/202760?openAccordionId=item-201956-0-panel

اختصاص ۴ میلیون یورو برای حمایت از پروژه‌های فرهنگی و هنری

منبع: بنیاد فرهنگی آلمان و شبکه رادیویی مرکز آلمان

بنیاد فرهنگی آلمان، بودجه‌ای بالغ بر چهار میلیون یورو برای اجرای پروژه‌ها و برنامه‌های فرهنگی در سال ۲۰۲۱ اختصاص داده است. این بودجه برای حمایت از پروژه‌های هنری و فرهنگی در سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته شده است.

بیش از یکسال از شروع بحران کرونا در جهان می‌گذرد، اما هنوز هم، شهروندان در اکثر کشورها با محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا، دست و پنجه نرم می‌کنند. این شرایط حتی زندگی کاری و شخصی بسیاری از هنرمندان و اهالی فرهنگ در اقصی‌نقاط جهان را نیز بهم ریخته است. در آلمان، موزه‌ها، سالن‌های نمایش، سینماها و گالری‌های هنری، هفته‌ها است که تعطیل شده‌اند و مشکلات مالی شدیدی برای اهالی فرهنگ و هنر این کشور به وجود آمده است. در این میان، بنیاد فرهنگی آلمان مانند گذشته، سعی دارد تا از پروژه‌های خلاقانه و باارزش در عرصه فرهنگی حمایت کند. بنیاد فرهنگی آلمان یکی از بزرگ‌ترین نهادهای فرهنگی اروپا به شمار می‌آید که با بودجه دولتی اداره می‌شود. آنطور که سایت این بنیاد فرهنگی گزارش داده است؛ هیات داوران آن در آخرین جلسه خود در پاییز ۲۰۲۰، مبلغ ۴ میلیون یورو برای اجرای ۲۴ پروژه جدید در عرصه هنرهای تجسمی و نمایشی، ادبیات، موسیقی، رقص، فیلم، عکاسی، معماری و رسانه های جدید در سال ۲۰۲۱ اختصاص داده‌اند.

ابتکار عمل آزاداندیشی

یکی از بحث‌برانگیز‌ترین برنامه‌های فرهنگی که در سال جاری از سوی بنیاد فرهنگی آلمان حمایت می‌شود، ابتکار عمل آزاداندیشی GG 5.3 است. این ابتکار عمل که در سال ۲۰۲۰ شکل گرفته است، از یک سو تحریم رژیم صهیونیستی را رد می‌کند و از سوی دیگر، با سواستفاده از اتهام یهودی‌ستیزی و محدود کردن فعالیت مخالفان و منتقدان رژیم صهیونیستی مخالف است. اعضای این ابتکار عمل معتقدند که تحریم هنرمندان و پژوهشگران مخالف اسرائیل، موجب نقض آزادی بیان و عقیده در کشور آلمان خواهد شد. این ابتکار عمل قصد دارد تا آزادی هنر و علم را تضمین کند. به اعتقاد امضاکنندگان این ابتکار، تنوع عقاید و اختلاف‌نظر در جامعه می‌تواند به رشد آن کمک کند. آن‌ها بر این باورند که در عرصه هنر و علم باید بردباری و صبر بیشتری وجود داشته باشد و افراد بتوانند نظرات مخالف یکدیگر را تحمل کنند. البته جالب است بدانید که اعضای ابتکار عمل آزاداندیشی GG 5.3، حامی جنبش جهانی انزوا، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل نیز نیستند. آن‌ها در بیانیه خود تحریم رژیم صهیونیستی را نیز محکوم می‌کنند.

توسعه تئاتر و موسیقی در تورینگن

همچنین پروژه‌های متعدد دیگری نیز در سطح ایالت‌های فدرال اجرا خواهد شد. به طور مثال، مسئولان فرهنگی در تورینگن قصد دارند تا موسیقی و تئاتر در این منطقه را توسعه دهند. در این راستا، نمایشگاهی با عنوان “چند صدایی” در موزه‌های دو شهر گرا آلمان و سنت دنیس فرانسه برگزار می‌شود. بنیاد فرهنگی آلمان برای برگزاری این نمایشگاه، بیش از ۱۰۳ هزار یورو در اختیار مسئولان شهر گرا قرار داده‌ است. چندصدایی، شیوه‌ای است که در آن، دو یا چند صدا در قالب ملودی‌های مستقل‌ وجود دارد. این ملودی‌ها با فواصل معین و تابع قوانین هارمونی و چندصدایی هستند. چندصدایی از قرن نهم میلادی در اروپا مرسوم شد. یوهان سباستیان باخ، که از وی با عنوان “پدر چندصدایی” نام برده می‌شود، از اولین آهنگ‌سازان و ابداع‌کنندگان این شیوه به‌شمار می‌آید. علاوه بر این، گروه‌های تئاتر در ۱۳ شهر ایالت تورینگن، نمایش‌هایی در ارتباط با پیشینه و اقدامات سازمان زیرزمینی ” ناسیونال سوسیالیست”، بر روی صحنه می‌برند. برای این پروژه، ۳۱۲ میلیون یورو بودجه در نظر گرفته شده است.

تولید محصولات فرهنگی در زاکسن و زاکسن-آنهالت

در ایالت زاکسن نیز بیش از ۱۰۵ میلیون یورو به تولید محصولات فرهنگی اختصاص یافته است که در راستای گسترش تنوع و تکثر فرهنگی، قومی و دینی قدم بردارند. در مجموع گفته می‌شود که بنیاد فرهنگی آلمان برای ایالت زاکسن، یک میلیون و ۲۴۱ هزار یورو بودجه در نظر گرفته است. در ایالت زاکسن-آنهالت نیز ۴۳۵ هزار یورو به تولیدات فرهنگی اختصاص یافته است. آمارها نشان می‌دهد که در مجموع، بودجه‌ای در حدود ۲ میلیون یورو برای بخش فرهنگ آلمان مرکزی تعلق گرفته است.

نگرانی از بحران کرونا

هرچند بنیاد فرهنگی آلمان، بودجه‌ زیادی را برای حمایت از پروژه‌های خاص هنر و فرهنگی در نظر گرفته است، اما بحران کرونا می‌تواند تمام برنامه‌ها را منحل کند. از این‌رو، مسئولان مربوطه تصمیم گرفته‌اند تا تمهیداتی را نیز برای به تعویق انداختن کمک‌هزینه‌ها و اجرای دیجیتال پروژه‌ها در نظر بگیرد.

همچنین بنیاد فرهنگی فدرال در حال برنامه ریزی برای سال ۲۰۲۲ است با این امید که تا آن زمان کرونا ریشه‌کن شده باشد و برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری به روال سابق برگردد.

لینک‌های گزارش:

https://www.mdr.de/kultur/kulturstiftung-des-bundes-foerderung-mitteldeutschland-100.html

https://www.kulturstiftung-des-bundes.de/de

جمع‌آوری همه آثار نقاش سرشناس آلمانی در یک وب‌سایت

منبع: ولت

ماکس بکمان،‌ نقاش، طراح، چاپگر، مجسمه‌ساز و نویسنده سرشناس اهل آلمان بود. او یکی از برجسته‌ترین هنرمندان اروپایی سده بیستم به شمار می‌آید. بسیاری معتقدند که بعد از پایان جنگ جهانی اول تحولی شگرف در سبک و نگرش بکمان پدیدار شد. پس از آن، این هنرمند آلمانی چند سالی در فرانکفورت به تدریس هنر پرداخت، اما در نهایت بر اثر فشار حکومت نازی، در سال ۱۹۳۷ به آمستردام رفت و  ۱۰ سال پس از آن تصمیم گرفت که در ایالات متحده آمریکا اقامت گزیند. او سرانجام در نیویورک دیده از جهان فروبست.

حال محققان هامبورگی توانسته‌اند پس از پنج سال تلاش بی‌وقفه، کل آثار نقاشی این هنرمند سرشناس را در وب‌سایتی جمع‌آوری کنند. علاوه بر تصاویر مربوط به نقاشی‌های بکمان، شرحی درباره آثار او نیز در این وب‌سایت وجود دارد. به‌طور مثال، اگر شخصی بر روی نقاشی کلیک کند؛ اطلاعات کاملی درباره سال خلق اثر، تکنیک‌های استفاده شده و صاحب فعلی اثر به دست خواهد آورد. همچنین منابع مربوط به هر کدام از توضیحات نیز در صفحه‌ای جداگانه به کاربران سایت نشان داده می‌شود. علاوه بر این گفته می‌شود که  اگر در آینده بحران کرونا پایان یابد، گزارش تصویری نمایشگاه‌های بکمان در این وب سایت منتشر می‌شود.

لینک گزارش:

https://www.welt.de/regionales/hamburg/article224418412/Kunsthalle-Hamburg-stellt-neues-Werkverzeichnis-von-Max-Beckmann-ins-Internet.html

کتابخانه‌ای به شکل مغز در دل دانشگاه آزاد برلین

منبع: سایت دانشگاه آزاد برلین

کتابخانه‌ واژه‌شناسی دانشگاه آزاد برلین را می‌توان، یکی از عجیب‌ترین و جالب‌ترین کتابخانه‌های جهان دانست. این کتابخانه‌ که به شکل مغز انسان ساخته شده است، هرساله،‌ مورد توجه گردشگران و بسیاری از علاقمندان به هنر معماری قرار می‌گیرد. در عین‌حال، وجود کتاب‌های تخصصی در حوزه زبان‌شناسی و سایر علوم انسانی موجب شده که محققان و دانشجویان زیادی نیز مشتاق بازدید از آن باشند.

تا همین یک قرن پیش، ساختمان کتاب‌خانه‌ها، ظاهری یکسان و ساده داشتند، اما در دهه‌های اخیر، کتاب‌خانه‌ها در بسیاری از نقاط جهان به شکل‌های عجیب و غریب ساخته می‌شوند. کتابخانه بییلیوتکاساندرا در ایتالیا، کتابخانه قایقی ایپوس در نروژ و کتابخانه واژه‌شناسی دانشگاه آزاد برلین، تنها چند نمونه از کتابخانه‌هایی هستند که در دهه‌های اخیر، با نمایی متفاوت ساخته شده‌اند.

جالب است بدانید که ایده شکل‌گیری یک کتابخانه منحصر به فرد در دل دانشگاه آزاد برلین، به سال ۱۹۹۹ برمی‌گردد. زمانی که مسئولان مربوطه تصمیم گرفتند، ساختمان‌ دانشگاه را مورد بازسازی قرار دهند و کتابخانه‌ای تخصصی در دل آن ایجاد کنند. آن‌ها در راستای تحقق خواسته خود، مناقصه‌ای میان شرکت‌های معماری برگزار کردند که در نهایت نورمن فاستر، معمار آلمانی، برنده مناقصه شد. او کارش را با بازسازی ساختمان دانشگاه آزاد برلین آغاز و در حین کار، تغییرات لازم را برای ایجاد کتابخانه تخضصی در دانشگاه ایجاد کرد.

فاستر چندین ساختمان قدیمی را تخریب و شش حیاط مرکزی را به یکدیگر وصل کرد تا فضای کافی برای خلق کتابخانه تخصصی ایجاد شود. او سپس ساختمان کتابخانه را به شکل کروی و شبیه مغز انسان طراحی کرد. بدین‌ترتیب کار ساخت کتابخانه از سال ۲۰۰۱ آغاز شد و چهار سال بعد به پایان رسید.

جالب است بدانید که ساختمان کتابخانه جوری طراحی شده است که بیش از ۶۰ درصد ایام سال نیازی به استفاده از تأسیسات مکانیکی وجود نخواهد داشت. همچنین برق مورد نیاز برای روشنایی فضاهای داخلی از طریق پانل‌های خورشیدی تامین می‌شود. کتابخانه‌ واژه‌شناسی دانشگاه آزاد برلین در حدود ۲۰ هزار مترمربع است و در آن ۷۰۰ هزار جلد کتاب و ۸۰۰ عنوان مجله و نشریه ادواری وجود دارد. اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره تاریخچه و عملکرد این کتابخانه به دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.fu-berlin.de/sites/philbib

تازه های نشر در آلمان

اسلام؛ دشمن یا دوست؟

منبع: آمازون

مخالفان اسلام در آلمان، همواره سعی می‌کنند نکات منفی را درباره دین اسلام منتشر کنند. آن‌ها اغلب ادعا می‌کنند که اسلام به آلمان تعلق ندارد و شهروندان را اسلامی‌شدن اروپا می‌ترسانند. این در حالی است که مونیکا و اودو تووروشکا، دو اسلام‌شناس برجسته آلمانی در اثر جدید خود با عنوان “اسلام؛ دشمن یا دوست؟” تلاش کرده‌اند تا در ۳۸ نظریه، قوانین اسلامی، رابطه اسلام با یهودیت و مسیحیت، شکوفائی فرهنگی و سیاسی کشورهای اسلامی را برای علاقمندان به حوزه ادیان توضیح دهند. این کتاب به مخاطبان کمک خواهد کرد تا نگرش درست‌تری نسبت به دین اسلام پیدا کنند.

Herausgeber : Kreuz Verlag; 1. Edition (18. Februar 2019)
Sprache: Deutsch
Taschenbuch : 144 Seiten
ISBN-13: 978-3946905691
Udo Tworuschka, Monika Tworuschka

لینک کتاب:

هفته‌نامه فارسی زبان رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان صرفا به منظور آشنایی با رویدادها و تحولات فرهنگی آلمان، خلاصه گزارش‌ها و اخبار رویدادهای فرهنگی این کشور را بدون دخل و تصرف و ارائه نظریه، با ذکر دقیق منبع و عینا همانگونه که منتشر شده است، منعکس می‌نماید. بر این اساس تاکید می‌کند که انعکاس این اخبار به هیچ‌وجه به منزله تأیید آن نمی‌باشد.در عین‌حال، هرگونه بهره‌برداری و نقل اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های این نشریه صرفا با ذکر منبع مجاز است

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist icro.png

هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
با همکاری هیات تحریریه رایزنی فرهنگی
انتشار از طریق وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
www.irankultur.com | info@irankultur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *