هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین شماره ۵۱۱ – ۶ بهمن ماه ۹۹

> تحولات فرهنگی اجتماعی آلمان

اسلام موجب پویایی اجتماعی در آلمان می‌شود

منبع: سایت اسلامیک

بسیاری از کارشناسان مسائل دینی در آلمان معتقدند که مفهوم دین‌داری در دنیای مدرن تغییر کرده است. این در حالی است که دتلف پولاک، جامعه‌شناس سرشناس آلمانی با چنین نظری مخالف است. از نگاه او، دین‌داری هنوز هم به معنای باورداشتن به احکام دینی و و التزام عملی به آن است. پولاک معتقد است که شباهت‌های زیادی میان دین‌داری مسیحیان و مسلمانان وجود دارد. او برخلاف بسیاری از جامعه‌شناسان و کارشناسان مسائل دینی در آلمان، اسلام را خطری برای جامعه نمی‌داند، بلکه معتقد است که اسلام  باعث پویایی اجتماعی در آلمان شود. این جامعه‌شناس آلمانی به تازگی با سایت اسلامیک مصاحبه‌ای انجام داده که در ادامه ترجمه بخش‌هایی از آن را می‌خوانید:

شما به عنوان جامعه‌شناس و کارشناس مسائل دینی، دین‌داری را چطور معنا می‌کنید؟

  دین‌داری به معنای باورداشتن به احکام دینی و و التزام عملی به آن است. به زبان ساده‌تر، دین، با متمایزکردن خوبی‌ها و بدی‌ها، راه زندگی را به افراد نشان می‌دهد، از این‌رو، من معتقدم آنچه که افراد از گنجینه غنی ادیان در زندگی خود یاد می‌گیرند و به کار می‌برند، دین‌داری است.

شباهت‌ها و تفاوت‌های دینداری مسلمانان و مسیحیان در چیست؟

شباهت‌های میان مسلمانان و مسیحیان زیاد است. به‌طور مثال، پیروان هر دو دین به خداوند یگانه ایمان دارند، هر دو گروه تاکید دارند که مراسم دعا و نماز را در کلیساها و مساجد برگزار کنند و همچنین اجرای احکام دینی و اخلاقی برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد. البته تفاوت‌هایی نیز در میان آن‌ها دیده می‌شود. به‌ طور مثال، مسلمانان معتقدند که قرآن، کلام خداوند است. این کتاب آسمانی، حضرت عیسی (ع) را  از بندگان خدا می‌داند و تاکید می‌کند که او از سوی خداوند برای هدایت بشر مبعوث شده است. اما در دین مسیحیت، حضرت عیسی(ع) به عنوان پسر خداوند معرفی شده است. در نتیجه، مسیحیان بر این باورند که حضرت عیسی(ع)  پسر خداست و کلام خدا در او تجسد یافته است. البته حتی اگر این تفاوت‌ها را نیز در نظر بگیریم، باز هم  در هر دو دین، رابطه میان بنده و معبود اهمیت زیادی دارد.

شما در مصاحبه‌ای گفته بودید که اگر حضور مسیحیان در کلیساها کمتر شود، اعتقادات مذهبی آن‌ها نیز کم خواهد شد. آیا این مسئله درباره مسلمانان نیز صدق می‌کند؟

اعتقادات انسان‌ها مانند حقایق علمی قابل اثبات نیستند و تنها عمل افراد نشان‌دهنده میزان اعتقاد و باور آن‌ها است. مشاهدات من نشان می‌دهد: زمانی که حضور مسیحیان در کلیساها کمتر می‌شود، اعتقادات مذهبی آن‌ها نیز کاهش می‌یابد. در واقع، افراد از طریق فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و مذهبی رشد می‌کنند. از این‌رو، مشارکت در امور کلیساها یا سایر عبادتگاه‌ها و پیوند با جوامع مذهبی نیز در رشد فکری و مذهبی افراد تاثیر زیادی دارد. به اعتقاد من، این مسئله درباره مسلمانان نیز صدق می‌کند، اما به‌نظر می‌رسد که در سال‌های اخیر پیوند میان مسلمانان و جوامع مذهبی در آلمان محکم‌تر شده است. در حقیقت، نسل جدید مسلمانان آلمان ارتباط خوبی با مساجد و انجمن‌های اسلامی دارند.

بسیاری از کارشناسان مسائل دینی در اروپا، پلورالیسم مذهبی در قاره سبز را یک چالش یا حتی خطری برای آن می‌دانند. شما در این باره چه نظری دارید؟

همه می‌دانیم که در گذشته، کلیساها در اروپا قدرت زیادی داشتند و انحصار مذهبی در اختیار آن‌ها بود. اما من فکر می‌کنم در حال‌حاضر، تنوع دینی در اروپا بیشتر شده است و این تغییر، همان‌طور که گفتید می‌تواند از ویژگی‌های جامعه سکولار باشد. در شرایط کنونی نسبت به زمان حاکمیت کلیسا، ما شاهد تنوع و تکثر فرهنگی و مذهبی بیشتری هستیم. بنابراین، طبیعی است؛ افرادی که به کلیسا وابستگی زیادی دارند، تنوع مذهبی را به عنوان تهدید می‌بینند.

این روزها، در بحث‌های سیاسی و اجتماعی آلمان، اصطلاح “اسلام سیاسی” بسیار باب شده است. بسیاری معتقدند که اسلام سیاسی زمینه‌ساز ظهور اسلام‌گرایان در جامعه است. از منظر جامعه‌شناسی دینی، اسلام‌گرایی چه طور به وجود می‌آید؟

زمانی که گروه‌های اقلیت مانند مسلمانان در جامعه آلمان یا اروپا نادیده گرفته می‌شوند و احساس می‌کنند که شهروندان تمایلی به ارتباط و شناخت آن‌ها و دین اسلام ندارند، زمینه برای ظهور اسلام‌گرایی به وجود می‌آید. علم جامعه‌شناسی بارها و بارها نشان داده است که ارتباطات اجتماعی میان گروه‌های اقلیت و اکثریت برای خنثی‌سازی تعارضات احتمالی تا چه اندازه مهم است.

در علم جامعه‌شناسی، از دین به عنوان عاملی یاد می‌شود که به شکل‌گیری ارتباطات اجتماعی و فرهنگی کمک می‌کند. اما وقتی در اروپا صحبت از اسلام می‌شود، این جنبه نادیده گرفته و اسلام غالبا به عنوان یک خطر تلقی می‌شود. شما در این باره چه نظری دارید؟

در آلمان ، مسیحیت به عنوان دینی تلقی می‌شود که می‌تواند تاثیرات اجتماعی و فرهنگی خوبی بر جامعه داشته باشد. از نگاه شهروندان آلمان، دین مسیحیت توانایی قابل توجهی در شکل‌گیری جامعه و تغییر آن دارد. اما از نگاه آن‌ها، اسلام چنین ویژگی ندارد. این در حالی است که اعتقادات اسلامی می‌تواند به پویایی اجتماعی کمک کند. اگر مسلمانان بتوانند گرایش‌های رادیکال به اسلام را محدود کنند، تاثیرات اجتماعی و فرهنگی اسلام بیش از گذشته در آلمان و اروپا دیده خواهد شد.

لینک مصاحبه:

https://www.islamiq.de/2021/01/21/religiositaet-soziale-dynamik-des-islams-ist-unbestritten/

چرا مسلمانان جهان از انتشار کاریکاتور حضرت محمد(ص) عصبانی می‌شوند؟

منبع: سایت تاگس‌شو

پس از قتل ساموئل پتی، معلم فرانسوی به دست یک جوان مسلمان، دور تازه‌ای از فشارها بر مسلمانان در کشورهای مختلف اروپایی آغاز شد که هنوز هم ادامه دارد. در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۰، ساموئل پتی که در کلاس‌های درس خود، کاریکاتورهای منتشر شده در مجله شارلی ابدو از پیامبر اسلام(ص) را نشان ‌داده بود، توسط یک جوان مسلمان به قتل رسید. از آن زمان، بسیاری به بهانه حمایت از آزادی بیان و عقیده، سعی دارند تا انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز به پیامبر اسلام(ص) در رسانه‌های اروپایی را عادی جلوه دهند. آن‌ها ادعا می‌کنند که اسلام‌گرایان تنها منتقدان و معترضان انتشار کاریکاتورهای موهن به پیامبر اسلام(ص) هستند. این در حالی است که به تازگی نشریه تاگس‌اشپیگل گزارشی تهیه کرده است که نشان می‌دهد اکثر مسلمانان به چاپ چنین کاریکاتورهایی معترض هستند. نویسنده تاگس‌اشپیگل در گزارش خود به این واقعیت اشاره کرده است که دین بخشی از هویت شهروندان را تشکیل می‌دهد و تبعیض و نژادپرستی موجب می‌شود که گروه‌های اقلیت از جامعه فاصله بگیرند.

مدت‌ها است که در کشورهای مختلف اروپایی بر سر انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام(ص) مناقشات زیادی ایجاد شده است. از یک سو، طرفداران آزادی بیان معتقدند که رسانه‌ها باید آزادانه افکار و عقاید خود را منتشر کنند و از سوی دیگر مسلمانان معتقدند ارزش‌ها و باروهای آنان در جامعه اروپا به سخره گرفته می‌شود. این در حالی است که بسیاری از شهروندان غیرمسلمان در اروپا نمی‌دانند که چرا مسلمانان تا این اندازه از انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام(ص) عصبانی و ناراحت هستند. بخش زیادی از آن‌ها بر این باورند که تنها مسلمانان رادیکال در برابر انتشار کاریکاتور حضرت محمد(ص) واکنش تند و خشن دارند. اما آنچه بدان توجه نمی‌شود، این است که بسیاری از شهروندان مسلمان که هیچ ارتباطی با گروه‌های اسلام‌گرا ندارند، نیز از انتشار کاریکاتورهای حضرت محمد(ص) ناراحت شده‌اند و نسبت به جامعه اروپا احساس بدی پیدا کرده‌اند.

حقیقت این است که اسلام بخشی از هویت آن‌ها را تشکیل می‌دهد و پیامبر اسلام (ص) نیز الگوی اصلی آن‌ها در زندگی است. از این‌رو، انتشار کاریکاتور و تصویری موهن از حضرت محمد(ص) برای بسیاری از مسلمانان توهین‌آمیز محسوب می‌شود. آن‌ها با دیدن چنین تصاویری احساس می‌کنند که در جامعه مورد آزار و اذیت و برخوردی ناعادلانه قرار گرفته‌اند.

البته این احساسات قدمتی طولانی دارد. اگر نگاهی به تاریخ استعمار قدرت‌های غربی در جهان عرب بیندازیم، متوجه می‌شویم که کشورهای غربی مانند فرانسه تا چه اندازه در قتل‌عام، بمباران مساجد و بهره‌برداری از کشورهای عربی و اسلامی نقش داشته‌اند.

علاوه بر این ، مسلمانان در اروپا حتی به دلیل نام‌شان نیز مورد تبعیض می‌گیرند. بسیاری از آن‌ها به دلیل داشتن اسامی عربی یا ترکی، قادر به یافتن آپارتمان و یا شغل مناسب نیستند. سال گذشته گزارش‌های دولت فدرال نشان داد که تا چه اندازه حمله به مساجد و نگرش ضد اسلامی احزاب راستگرا در آلمان افزایش یافته است.

این‌ها در حالی است که رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه‌های خود از تروریسم اسلامی و تجزیه طلبان مسلمان صحبت کرده است. بسیاری از مسلمانان معتقدند که حمایت آشکار رئیس‌جمهور فرانسه از انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز به پیامبر اسلام(ص)، ادامه موضع استعماری فرانسه در قبال جهان اسلام است.

مسلمانان بر این باورند که در اروپا همواره مورد ظن عمومی قرار دارند. به همین‌ دلیل است که آن‌ها تلاش می‌کنند تا در هر گردهمایی عمومی و یا حتی هنگام ساخت فیلم و کارتون نیز از جملاتی مانند “ما تروریست نیستیم” و “ اسلام یک دین مسالمت‌آمیز است” استفاده کنند.

مسلمانان غیررادیکال در سراسر جهان با قتل و کشتن انسان‌ها مخالفند، اما در عین‌حال معتقدند که نباید به پیامبر اسلام(ص) توهین شود. شاید وقت آن رسیده تا جامعه اکثریت در اروپا متوجه شود که انتشار کاریکاتور و تصاویر موهن از پیامبر اسلام(ص)، تنها موجب خشم مسلمانان در نقاط مختلف جهان می‌شود. این کار می‌تواند مسلمانان اروپا را تحریک کند و فضای دو دستگی در جامعه اروپایی پدید آورد. جامعه اروپا به فضای امنی برای بحث و تبادل‌نظر میان گروه‌های مختلف دینی و قومی نیاز دارد. تبعیض و جداسازی بخشی از جامعه می‌تواند باعث هرج و مرج و ناامنی در قاره سبز شود.

لینک گزارش:

https://www.tagesspiegel.de/politik/wut-auf-knopfdruck-warum-viele-muslime-so-emotional-auf-mohammed-karikaturen-reagieren/26731878.html

نگاهی به تبادلات علمی و فرهنگی میان آلمان و بلغارستان

منابع: موسسه گوته، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، بنیاد فردریش ابرت، بنیاد کونراد آدناور، بنیاد فردریش ابرت، مرکز بین‌دانشگاهی بلغارستان-رومانی، انجمن بین‌المللی آموزش بزرگسالان آلمان در صوفیه، مدرسه پروفسور گالایو و مدرسه آلمانی صوفیه

کارشناسان مسائل سیاسی در بلغارستان، آلمان را به عنوان مهمترین شریک استراتژیک این کشور در اروپا می‌شناسند. در سال‌های اخیر، روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این دو کشور بسیار گسترش یافته است. آلمان مهمترین شریک تجاری بلغارستان است. در حال‌حاضر، ۵ هزار شرکت آلمانی در بلغارستان فعالیت می‌کنند. همچنین گردشگران آلمانی یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های گردشگران بلغارستان را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این‌ها، تبادلات آکادمیک میان دو کشور نیز در دهه‌های اخیر گسترش زیادی یافته است. براساس گزارشی که بر روی سایت وزارت خارجه آلمان قرار گرفته است؛ هزاران دانشجوی بلغاری در دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل هستند. همچنین ۱۵۰ پروژه مشترک میان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی آلمان و بلغارستان وجود دارد. جالب است بدانید که زبان آلمانی نیز به عنوان یک زبان خارجی در بلغارستان محبوب است و پس از انگلیسی و روسی به عنوان سومین زبان خارجی مهم در مدارس به شمار می‌رود. از این‌رو، در بلغارستان، چندین مرکز آموزش زبان آلمانی وجود دارد و در مجموع ۴۰۰ زبان‌آموز در این دوره‌ها شرکت می‌کنند.

تبادلات آکادمیک

هر چند، از زمان ریاست‌جمهوری ومن رادف در بلغارستان، تغییراتی قابل توجهی در سیستم آموزشی این کشور به وجود آمده است، اما گزارش موسسه ملی آمار بلغارستان نشان می‌دهد که در دهه‌های اخیر، به‌دلیل نرخ پایین زاد و ولد و همچنین مهاجرت شهروندان از شهرهای کوچک به بزرگ، بخش زیادی از دانشگاه‌ها در شهرهای کوچک بلغارستان بسته شده‌اند. همچنین در شهرهای بزرگ نیز افزایش شهریه دانشگاه‌ها موجب شده که متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌ها کاهش یابد. آنطور که گزارش منتشرشده بر روی سایت موسسه تبادلات آکادمیک آلمان نشان می‌دهد؛ در حال‌حاضر در بلغارستان، ۳۷ دانشگاه دولتی و ۱۳ دانشگاه خصوصی وجود دارد. همچنین در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸، حدود ۲۳۰ هزار دانشجو در موسسات آموزش عالی این کشور مشغول به تحصیل بوده‌اند. در بخش تحقیقات نیز مشکلات مالی زیادی وجود دارد. در این شرایط، مسئولان بسیاری از دانشگاه‌های بلغارستان تلاش می‌کنند تا با کمک مسئولان سایر دانشگاه‌های اروپایی، شرایط خود را ارتقا دهند. آن‌ها از یک سو، پروژه‌های مشترکی را با دانشگاه‌های معتبر اروپا اجرا می‌کنند و از سوی دیگر به تبادل دانشجو و محقق با آن‌ها می‌پردازند. در این میان، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی آلمان محبوبیت زیادی در میان دانشجویان و محققان بلغارستانی دارد. شاید به همین دلیل است که موسسه تبادلات آکادمیک آلمان در دانشگاه فنی صوفیه، دانشگاه صوفیه، دانشگاه ولیکو تارنوو و دانشگاه کنستانتین دفتر دارد و به متقاضیان بلغارستانی که خواستار تحصیل و تحقیق در آلمان هستند، مشاوره می‌دهد. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در این باره در اختیارتان قرار دهد:

https://www.daad.de/de/laenderinformationen/europa/bulgarien/ueberblick-bildung-und-wissenschaft/

نقش آلمان در تاسیس مرکز بین‌دانشگاهی بلغارستان-رومانی

مرکز بین‌دانشگاهی بلغارستان-رومانی در پایان سال ۲۰۰۰ به عنوان پروژه متعلق به فدراسیون موسسات آموزش عالی آلمان، کار خود را آغاز کرد. هدف از تاسیس این مرکزِ، گسترش همکاری میان دانشگاه‌های رومانی و بلغارستان و سایر دانشگاه‌های بین‌المللی و همچنین رشد تحصیلی در جنوب شرق اروپا است. همچنین مسئولان این مرکز تلاش می‌کنند تا شبکه‌ای میان پژوهشگران و دانشجویان شرق اروپا ایجاد کنند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های مرکز بین‌دانشگاهی بلغارستان-رومانی به علاقمندان ارائه دهد:

http://brie.uni-ruse.bg/en/

فعالیت انجمن بین‌المللی آموزش بزرگسالان آلمان در صوفیه

از دیگر مراکز مهم ژرمن‌ها در حوزه آموزش که در حال‌حاضر در صوفیه فعالیت می‌کند، می‌توان به انجمن بین‌المللی آموزش بزرگسالان آلمان اشاره کرد. این انجمن در راستای سوادآموزی، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، آموزش فرهنگی، آگاه‌سازی شهروندان در حوزه محیط زیست و توسعه پایدار، فعالیت در حوزه ادغام مهاجران، اشتغال‌زایی برای پناهندگان، آموزش بهداشت، پیشگیری از درگیری‌های منطقه‌ای و برقراری دموکراسی فعالیت می‌‌کند. اعضای انجمن بین‌المللی آموزش بزرگسالان آلمان همچنین تلاش می‌کنند تا در صوفیه با فقر مبارزه کنند و سیستم اقتصادی پایداری به وجود آورند. جالب است بدانید که بخش اعظم بودجه این انجمن از سوی وزارت اقتصاد و توسعه پایدار آلمان تامین می‌شود. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این موسسه در اختیارتان قرار دهد:

https://www.dvv-international.de/ueber-uns/profil

فعالیت موسسه گوته در صوفیه

همان‌طور که در ابتدای گزارش اشاره شد؛ درس زبان آلمانی پس از انگلیسی و روسی به عنوان سومین زبان خارجی مهم در مدارس بلغارستان به دانش‌آموزان ارائه می‌شود. همچنین در این کشور، چندین مرکز آموزش زبان آلمانی وجود دارد و در مجموع ۴۰۰ زبان‌آموز در این دوره‌ها شرکت می‌کنند. یکی از مراکز مهمی که در راستای توسعه زبان آلمانی در بلغارستان فعالیت می‌کند، موسسه گوته است. این موسسه در صوفیه، کلاس‌های آموزشی برای بزرگسالان، جوانان و کودکان به صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌کند. همچنین در این مرکز، امتحانات رسمی موسسه گوته برگزار می‌شود. علاوه بر این، موسسه گوته در صوفیه با انجمن‌ها و سازمان‌های فرهنگی و هنری مجارستان همکاری می‌کند و هر ساله، میزبان رویدادهای مختلفی از جمله نمایشگاه‌های هنری، کنسرت‌ها و جشنواره‌های تئاتر است. سایت زیر می‌تواند اطلاعات کامل‌تری درباره فعالیت‌های این موسسه در اختیارتان قرار دهد:

https://www.goethe.de/ins/bg/de/spr/kur/gia.html

تاسیس مدارس آلمانی در بلغارستان

حتما می‌دانید که به جز موسسه گوته، مدارس آلمانی در سطح جهان نیز تا اندازه زیادی در توسعه زبان و فرهنگ آلمانی نقش دارند. از جمله مدارسی که در حوزه آموزش زبان آلمانی در صوفیه فعالیت می‌کند، می‌توان به مدرسه پروفسور گالایو اشاره کرد. این مدرسه که بیش از نزدیک به ۶۰ سال قدمت دارد، دارای کادر آموزشی با مهارت بالا است. معلمان در بخش آلمانی این مدرسه، به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا با زبان، فرهنگ و تاریخ آلمان بیشتر آشنا شوند. از طریق سایت زیر می‌توانید بیشتر با فعالیت‌های مدرسه پروفسور گالایو آشنا شوید:

http://91neg.bg/

سال‌ها است که طرح “مدارس؛ شرکای آینده” نقش پررنگی در ترویج زبان آلمانی دارد. این پروژه، در حال‌حاضر در ۱۰۰ کشور اجرا می‌شود و ۶۰۰ هزار دانش‌آموز از سراسر جهان، در دوره‌های آن شرکت می‌کنند. مجریان این پروژه تلاش می‌کنند تا تصویری مدرن از آلمان را به دانش‌آموزان نشان ‌دهند و زبان و فرهنگ آلمانی را به‌ آن‌ها بیاموزند. این طرح در پایتخت بلغارستان نیز اجرا می‌شود. مدرسه آلمانی صوفیه سال‌ها است که در راستای توسعه زبان و فرهنگ آلمان و بلغارستان تلاش می‌کند. این مدرسه از دوره پیش‌دبستانی تا پایان متوسطه، دانش‌آموز می‌پذیرد. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این مدرسه در اختیارتان قرار دهد:

https://www.ds-sofia.bg/?cid=5

گسترش فعالیت‌های بنیاد ملاقات آلمان و بلغارستان

بنیاد ملاقات آلمان و بلغارستان در سال ۱۹۹۳ به عنوان مرکز ملاقات ایالت زاکسن-آنهالت، کار خود را آغاز کرذ و بعدها در ابتدای سال ۲۰۰۰ به مرکز ملاقات آلمان و بلغارستان تغییر نام داد. این بنیاد در حال‌حاضر از فعالیت‌ها و ابتکارات شهروندان، صاحبان شرکت‌ها و موسسات آلمانی و بلغاری در حوزه‌های آموزشی، اقتصادی، فرهنگی، گردشگری، علمی و اجتماعی پشتیبانی می‌کند. از فعالیت‌های اصلی بنیاد می‌توان به برگزاری دوره‌های زبان آلمانی برای کودکان، دانش آموزان و بزرگسالان، برگزاری دوره‌های اقتصادی به زبان آلمانی، آمادهسازی متقاضیان برای امتحانات زبان آلمانی، پرورش معلمان زبان آلمانی، برگزاری دوره یادگیری زبان بلغاری برای شهروندان آلمانی و همچنین برپایی سمینارها، کارگاه‌ها و دوره‌های تخصصی برای کارگران و کارفرمایان اشاره کرد. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این بنیاد به دست آورید، به‌ سایت زیر مراجعه کنید:

https://eu-bs.org/%d0%b7%d0%b0-%d0%bd%d0%b0%d1%81/

فعالیت دو بنیاد مهم آلمانی در بلغارستان

علاوه بر مدارس و مراکز آموزشی، دو بنیاد مهم آلمانی نیز در بلغارستان فعالیت گسترده‌ای دارند. بنیاد کونراد آدناور یکی از آن مراکز مهم است. مسئولان این بنیاد همواره تلاش می‌کنند تا شبکه‌ای از جوانان مستعد در دو کشور تشکیل دهد. آن‌ها همچنین تحولات سیاسی و اجتماعی در بلغارستان و آلمان را مورد بررسی قرار می‌دهند. این امر امکان تبادلات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را بیش از گذشته فراهم می‌کند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره بنیاد آدناور در بلغارستان در اختیارتان قرار دهد:

https://www.kas.de/de/web/bulgarien/ueber-uns

بنیاد فردریش ابرت دومین بنیاد مهم آلمانی است که در بلغارستان فعالیت می‌کند. مدیران این بنیاد، دفتر خود را در سال ۱۹۹۴ در صوفیه تاسیس کردند. در حال‌حاضر، این بنیاد، فعالیت‌های زیادی در حوزه‌های حفاظت از محیط‌زیست، تحکیم ساختارهای دموکراتیک و پشتیبانی از اتحادیه‌های کارگری، حمایت ار رسانه‌ها و همچنین ارتقای دموکراسی دارد. سایت زیر می‌تواند اطلاعات کامل‌تری درباره فعالیت‌های بنیاد فردریش ابرت در اختیار علاقمندان قرار دهد:

https://www.fes-bulgaria.org/ueber-uns/fes-in-bulgarien/

https://www.auswaertiges-amt.de/de/aussenpolitik/laender/bulgarien-node/bilateral/210156?openAccordionId=item-210158-0-panel

پروژه تحقیقاتی درباره متون فارسی میانه

منبع: سرویس اطلاعات علمی

دانشگاه رور بوخوم، در سال جاری، پروژه تحقیقاتی را درباره متون فارسی میانه آغاز کرده است. پارسی میانه، زبان‌ رسمی امپراتوری ساسانی بود که نخست در جنوب غرب فلات ایران به وجود آمد و سپس در سراسر قلمرو ساسانی گسترش یافت. این زبان در متون زرتشتی و مانوی نیز دیده می‌شود. با این وجود، تاکنون تحقیقات گسترده‌ای در جهت جمع‌آوری این متون صورت نگرفته است. حال محققان دانشگاه رور بوخوم تصمیم گرفته‌اند تا در یک پروژه بلندمدت متون فارسی میانه را جمع‌آوری و دیجیتال‌سازی کنند.

پارسی میانه یکی از زبان‌های ایرانی است که در دوران اشکانی در جنوب غربی ایران به وجود آمد. در آن دوران، فارسی میانه زبانی محلی بود و تحت تاثیر زبان پهلوی اشکانی قرار داشت. اما بعدها در زمان ساسانیان، پارسی میانه به زبان رسمی کشور بدل شد. در آن زمان، سنگ‌نبشته‌ها، اسناد سیاسی و اقتصادی و بسیاری از کتاب‌ها به این زبان نوشته می‌شد. حتی مراکز مذهبی زرشتی و مانوی نیز از این زبان برای نوشتن متون مذهبی خود استفاده می‌کردند. پس از سقوط ساسانیان و برپایی حکومت اسلامی در ایران نیز، همچنان تولید اثر به این زبان ادامه داشت، اما به تدریج رو به افول گذاشت.

اگرچه متون فارسی میانه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های متون ایرانی شناخته می‌شود، اما تا به امروز فقط بخشی از آن جمع‌آوری شده است. از این‌رو، محققان دانشگاه رور بوخوم آلمان تصمیم گرفته‌اند تا در یک پروژه تحقیقاتی طولانی مدت، این خلا را پر کنند و با کمک محققان دانشگاه آزاد برلین و مرکز علوم انسانی کلن، به جمع‌آوری و دیجیتال‌سازی متون پارسی میانه بپردازند. هدف این پروژه ایجاد یک لغتنامه فارسی میانه- انگلیسی با بیش از ۷ هزار مدخل است. پروژه تحقیقاتی دانشگاه رور بوخوم درباره متون فارسی میانه در آینده می‌تواند در پژوهش‌های حوزه تاریخ دین، زبان‌شناسی، مطالعات فرهنگی و … مورد استفاده قرار گیرد. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره این پروژه در اختیارتان قرار دهد:

https://idw-online.de/de/news761423

گرایش به اسلام سیاسی جرم نیست

منبع: اسلامیشه تسایتونگ

از زمانی که دولت اتریش، گرایش به “اسلام سیاسی” را به عنوان جرم مطرح کرده است، در آلمان نیز زمزمه‌هایی مبنی بر ایجاد یک جرم کیفری به نام “اسلام سیاسی” در گرفته است. موافقان این طرح در آلمان معتقدند که در صورتی که اسلام سیاسی به عنوان جرم شناخته شود، کسانی که زمینه را برای عملیات تروریست‌ها آماده می‌کنند نیز در امان نخواهند بود. البته این طرح در آلمان مخالفان زیادی نیز دارد. یکی از این مخالفان گودرون کرمر، اسلام‌شناس سرشناس برلینی است. به اعتقاد او، چنین احکامی می‌تواند جلوی فعالیت‌های مختلف مسلمانان در جامعه آلمان را بگیرد و آن‌ها را منزوی کند.

چند ماه پیش، در پی حمله مرگ‌بار یک مسلمان افراطی در وین، دولت اتریش اعلام کرد که درباره طیف گسترده‌ای از اقدامات ضد تروریسم توافق کرده و جرم دانستن “اسلام سیاسی” یکی از آن‌ها است. از آن زمان تاکنون بحث‌هایی نیز برای ایجاد چنین جرمی در آلمان درگرفته است. اما این طرح مخالفان زیادی دارد. گودرون کرمر، اسلام‌شناس سرشناس برلینی به عنوان یکی از مخالفان این طرح، تلاش نمایندگان احزاب مختلف برای ایجاد چنین جرمی را بی‌معنا می‌داند. او در این باره می‌گوید:« گاهی افراد با استفاده از عبارت اسلام سیاسی از مسلمانان انتقاد می‌کنند. آن‌ها تنها می‌خواهند نشان دهند که با اسلام‌گرایی مخالفند و به هیچ وجه با جنبه‌های فرهنگی اسلام و اعتقادات مسلمانان کاری ندارند. این امر تا اندازه‌ای قابل پذیرش است، اما گرایش به اسلام‌ سیاسی به هیچ‌وجه نمی‌تواند به عنوان یک جرم تلقی شود.»

او با اشاره به اینکه باید میان بنیادگرایی اسلامی و اسلام سیاسی تفاوت قائل شد، گفت:« اسلام سیاسی به هیچ‌وجه به معنای بنیادگرایی اسلامی نیست. علاوه بر این، ایجاد چنین جرمی باعث مشکلات زیادی در جامعه خواهد شد. در آن صورت، مقامات مربوطه می‌توانند به جرم فعالیت سیاسی، هر انجمن‌ یا مساجدی را تعطیل کنند. این اقدامات باعث ایجاد دو دستگی و تفرقه در جامعه آلمان خواهد شد.»

لینک خبر:

سالن اپرای سمپر؛ مکانی برای اجرای معروف‌ترین گروه‌های موسیقی کلاسیک جهان

منبع: سالن اپرای سمپر

سالن اپرای سمپر نه تنها به‌عنوان یکی از تاریخی‌ترین مراکز موسیقی اروپا، شناخته می‌شود، بلکه مکانی برای اجرای معروف‌ترین گروه‌های موسیقی کلاسیک جهان به شمار می‌رود.

سالن اپرای سمپر که بخشی از مرکز تاریخی شهر درسدن به شمار می‌رود، در سال ۱۸۴۱ توسط گاتفرید سمپر، معمار آلمانی ساخته و در همان سال، با اپرای ساخته‌شده توسط کارل ماریا فون وبر، آهنگساز معروف آلمانی افتتاح شد. با این وجود، بخش‌های زیادی از این سالن در آتش‌سوزی سال ۱۸۶۹ از بین رفت. پس از این آتش‌سوزی، شهروندان درسدن از کاتفرید سمپر خواستند تا سالن اپرای شهر را بازسازی کند. او نیز این کار را به پسرش، مانفرد سمپر واگذار کرد. سمپر جوان نه تنها سالن اپرای شهر درسدن را بازسازی کرد، بلکه مساحت آن را نیز گسترش داد. بدین‌ترتیب سالن جدید در سال ۱۸۷۸ افتتاح شد.

اما سال‌ها بعد، بمباران شهر درسدن در طول جنگ جهانی دوم، باز هم باعث تخریب ساختمان اپرا شد و این بار ۴۰ سال طول کشید تا ساختمان اپرا دوبار سرپا شود. البته تخریب ساختمان به همین‌جا ختم نشد. طغیان رود البه در سال ۲۰۰۲ نیز ضرر زیادی به ساختمان اپرای شهر درسدن زد، اما این بار مسئولان شهر با کمک‌های بی‌شماری که از اقصی‌نقاط جهان آمده بود، توانستند ساختمان اپرا را در همان سال بازسازی کنند.

جالب است بدانید که ریچارد وگنر، آهنگ‌ساز، رهبر ارکستر و نظریه‌پرداز موسیقی آلمان نیز برخی از برجسته‌ترین آثار خود را در شهر درسدن ساخت و کارهای او اکنون نیز در سالن اپرای سمپر پخش می‌شود. همچنین سالن اپرای سمپر امروزه میزبان اجراهای بی‌شماری از برنامه‌های اپرا است. علاوه بر این‌ها، تورهای راهنما در سالن اپرای سمپر نیز فرصت خوبی برای علاقمندان و گردشگران فراهم می‌کنند تا از این بنای باشکوه و ساختمان مجلل آن دیدن کنند. رستوران شیک مجموعه نیز محبوبیت زیادی میان مهمانان خارجی و داخلی پیدا کرده است. اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره ساختمان زیبای اپرای سمپر و فعالیت‌های آن به‌ دست آورید، می‌توانید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.semperoper.de/en/

تازه های نشر در آلمان

تاریخ جنگ‌های صلیبی

کتاب “تاریخ جنگ‌های صلیبی” اثر استیون رونسیمان شاهکاری در زمینه تاریخ و فرهنگ اروپا به شمار می‌آید. جنگ‌های صلیبی به سلسله‌ای از جنگ‌های مذهبی گفته می‌شود که به دعوت پاپ و توسط شاهان و نجبای اروپایی داوطلب برای بازپس‌گیری سرزمین‌های مقدس از دست مسلمانان روی داد. صلیبیان در ابتدا موفقیت‌های موقتی داشتند؛ اما سرانجام از سرزمین‌های مقدس بیرون رانده شدند. با این حال، جنگ‌های صلیبی تأثیرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مهمی بر اروپا گذاشت. استیون رونسیمان در اثر جدید خود، یکی از مهم‌ترین بخش‌های تاریخ قرون وسطی را روایت کرده است.

Herausgeber : C.H.Beck; 9. Edition (1. Februar 2020)
Sprache : Deutsch
Gebundene Ausgabe : 1355 Seiten
ISBN-13 : 978-3406741692
Steven Runciman

لینک کتاب:

هفته‌نامه فارسی زبان رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان صرفا به منظور آشنایی با رویدادها و تحولات فرهنگی آلمان، خلاصه گزارش‌ها و اخبار رویدادهای فرهنگی این کشور را بدون دخل و تصرف و ارائه نظریه، با ذکر دقیق منبع و عینا همانگونه که منتشر شده است، منعکس می‌نماید. بر این اساس تاکید می‌کند که انعکاس این اخبار به هیچ‌وجه به منزله تأیید آن نمی‌باشد.در عین‌حال، هرگونه بهره‌برداری و نقل اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های این نشریه صرفا با ذکر منبع مجاز است

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist icro.png

هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
با همکاری هیات تحریریه رایزنی فرهنگی
انتشار از طریق وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
www.irankultur.com | info@irankultur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *