هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین شماره ۵۱۲ – ۱۴ بهمن ماه ۹۹

> تحولات فرهنگی اجتماعی آلمان

مقابله با اسلام سیاسی؛ جنگ با اسلام‌گرایان یا فشار بیشتر بر مسلمانان؟

منبع: offenkundiges

از زمانی که دولت اتریش، گرایش به “اسلام سیاسی” را به عنوان جرم مطرح کرده است، بسیاری از مسلمانان نگرانند که چنین دیدگاهی به سایر کشورهای اروپایی نیز نفوذ کند. حال در آلمان نیز تلاش‌هایی برای شکل‌گیری یک جرم کیفری به نام “ گرایش به اسلام سیاسی” در گرفته است. حتی به تازگی، نمایندگان احزاب مسیحی آلمان، خواستار گسترش اختیارات سازمان امنیت داخلی آلمان برای کنترل مساجد شده‌‌اند. موافقان این طرح‌ها در آلمان معتقدند؛ در صورتی که اسلام سیاسی به عنوان جرم شناخته شود، کسانی که زمینه را برای عملیات تروریست‌ها آماده می‌کنند نیز در امان نخواهند بود. این در حالی است که هیچ تعریف درستی از اصطلاح اسلام‌ سیاسی در اروپا و به خصوص در آلمان وجود ندارد و هر کس بر اساس سلیقه و خواست خود، این اصطلاح را تعریف می‌کند. در نتیجه از نگاه بسیاری از متخصصان حوزه مطالعات اسلامی، چنین جرمی تنها می‌تواند باعث منزوی شدن مسلمانان و کناره‌گیری آن‌ها از تمام فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی شود. سایت offenkundiges، در یادداشتی که در همین ارتباط تهیه کرده است، به مقابله سیاستمداران غربی با فرهنگ اسلامی پرداخته است. نویسنده این یادداشت، معتقد است که سیاستمداران و کارشناسان رسانه‌های اروپایی با استفاده از اصطلاح اسلام سیاسی، تلاش می‌کنند تا بیشتر از قبل مسلمانان را کنترل کنند و مانع فعالیت سیاسی و اجتماعی آن‌ها شوند. آنچه در ادامه می‌خوانید، ترجمه بخش‌هایی از این یادداشت است:

سال‌ها است که سیاستمداران و رسانه‌های آلمانی‌زبان از اصطلاح “اسلام سیاسی” برای تحریک مسلمانان استفاده می‌کنند. افرادی که از چنین اصطلاحی استفاده می‌کنند، معمولا جزو دو دوسته هستند. دسته اول شامل گروهی از سیاستمداران و کارشناسان رسانه می‌شود که می‌خواهند آلمان براساس سیستم لیبرال دموکراسی اداره شود و این دین را خطری برای کشور می‌دانند. دسته دوم نیز بخشی از شهروندان هستند که به دلیل باورهای مذهبی و اعتقادات سیاسی، نمی‌توانند مسلمانان را در جامعه آلمان تحمل کنند. این دو گروه به مسلمانان فشار زیادی وارد می‌کنند.

اما در این میان، اصطلاح “اسلام سیاسی” هیچ معنای مشخصی ندارد. منتقدان اسلام در بسیاری از مواقع به جای استفاده از عنوان “اسلام‌گراها” از اصطلاح “اسلام سیاسی” استفاده می‌کنند. در حالی که در بسیاری از مواقع، روشن است که منظور آن‌ها از “اسلام سیاسی”، عملکرد گروه‌های رادیکال اسلامی است. برخی نیز از این اصطلاح، تنها برای مخالفت با اسلام یا تحقیر مسلمانان استفاده می‌کنند. در واقع “اسلام سیاسی”، اصطلاح مبهمی است که هر کس بر اساس خواست و اراده خود، آن را معنا می‌کند. این اصطلاح بارها مورد سو استفاده گروه‌های راستگرا قرار گرفته و مشکلات زیادی را برای مسلمانان در جامعه آلمان ایجاد کرده است.

کافی است که عبارت اسلام سیاسی را در اینترنت جست‌وجو کنید تا متوجه شوید که این اصطلاح در موارد متفاوتی به کار رفته است. حتی در ویکی‌پدیا آلمانی نیز تعاریف متعددی از اسلام‌ سیاسی ارائه شده است. به‌طور مثال، در ویکی‌پدیا از قول جان او.ول، متخصص حوزه مطالعات اسلامی در آمریکا آمده است که این اصطلاح، بیانگر هویت و کنش سیاسی برخی از مسلمانان است. این در حالی است که در همان مقاله، سوزانه شروتر، مردم شناس و رئیس مرکز تحقیقات اسلام جهانی در فرانکفورت، اصطلاح اسلام سیاسی را به معنای سیستمی دانسته است که قاطعانه از هنجارها و قوانین غربی سرپیچی می‌کند و می‌خواهد ارزش‌های اروپایی را دگرگون کند. این دو تعریف تفاوت‌های زیادی دارند. با این وجود، جالب است بدانید که این اصطلاح از نگاه همه کارشناسان، بار معنایی منفی دارد و در راستای انتقاد از اسلام به کار می‌رود. برخی از متخصصان حوزه مطالعات اسلامی تاکید دارند که اصطلاح اسلام سیاسی تنها در ارتباط با باورها و عملکرد گروه‌های اسلام‌گرا به کار می‌رود، اما در عمل، اصطلاح اسلام سیاسی حتی در بحث‌های مرتبط با ادغام مهاجران و مسائل حقوقی جوامعی اسلامی نیز به کار می‌رود. حتی برخی از اصطلاح اسلام سیاسی برای اسلام‌هراسی استفاده می‌کنند. گروهی از سیاستمداران و محققان حوزه مطالعات اسلامی نیز معتقدند که این واژه بهترین تعریف برای  اسلامی است که می‌تواند بر ارزش‌های غربی تأثیر بگذارد.

با این تعریف گسترده، مشخص نیست که منظور صدراعظم اتریش از جرم دانستن اسلام سیاسی چیست؟ سباستیان کورتز، صدراعظم اتریش چندی پیش در مورد مبارزه با تروریسم اسلام‌گرایان در کشورش گفت: « قصد داریم یک جرم کیفری به نام “اسلام سیاسی” ایجاد کنیم تا بتوانیم علیه کسانی که تروریست نیستند اما زمینه را برای آن آماده می‌کنند اقدام کنیم.»

او همچنین گفت که دولت دست مقامات را برای تعطیل کردن انجمن‌ها یا مساجدی که در افراطی کردن افراد نقش دارند، باز بگذارد و  مرکزی برای ثبت مشخصات امامان جمعه نیز ایجاد کند.

حتی از این توضیحات نیز نمی‌شود مطمئن شد که هدف دولت اتریش، مقابله با اسلام‌گرایان است و یا آن‌ها می‌خواهند جلوی فعالیت هر مسلمانی را که در حوزه سیاسی و اجتماعی کار می‌کند، بگیرند. متاسفانه در این شرایط، هر کس می‌تواند تفسیر شخصی از این قانون داشته باشد.

پیش از این، در سال ۲۰۱۵ نیز “مرکز اسناد اسلام سیاسی” در اتریش تأسیس شد. سوزان راعب، وزیر ادغام اتریش که مسئولیت اداره این مرکز را نیر برعهده دارد، مدعی است که مرکز اسناد اسلام سیاسی، اولین موسسه‌ای است که با ایدئولوژی “اسلام سیاسی” برخورد می‌کند و تحقیقات گسترده‌ای درباره شبکه‌های پنهان انجام می‌دهد. او بارها اعلام کرده است که نفوذ خارجی به مساجد اتریش با قوانین مربوط به حق آزادی مذهبی ارتباط مستقیم دارد. تفکر راعب و مسئولانی مانند او،، باعث شده است که بسیاری از مسلمانان در اتریش در شرایط سختی قرار گیرند.

به نظر می‌رسد که اعلام جرمی با عنوان اسلام سیاسی، تلاشی برای تحت کنترل گرفتن ببشتر مسلمانان است. در واقع برخی از مسئولان کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند تا با استفاده از یک اصطلاح مبهم مسلمانان را به عنوان یک خطر بالقوه برای جامعه به تصویر بکشند، آن‌ها را بهتر کنترل کنند و جلوی فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی آن‌ها را بگیرند. نمونه این امر، ممنوعیت استفاده از روسری در مدارس بسیاری از کشورهای اروپایی است. بنابراین، مسلمانان باید هوشیار و آگاه باشند. مسلمانان اروپایی باید در مقابل مدافعان این اصطلاحات که به وضوح از آن برای محدود کردن و مبارزه با اسلام سواستفاده می کنند، بایستند و با چنین دیدگاه‌هایی مقابله کنند.

لینک یادداشت:

https://offenkundiges.de/der-politische-islam-als-vorwand-und-kampfbegriff/

توسعه زبان و فرهنگ آلمانی در قلب اروپا

منابع: موسسه گوته، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، بنیاد فردریش ابرت، بنیاد کونراد آدناور، بنیاد فردریش نویمان، بنیاد هاینریش بل، بنیاد هایس زایدل، بنیاد رزا لوکزامبورگ، جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی، مدرسه آلمانی بروکسل

۲۴ سپتامبر سال ۱۹۵۶ برای اهالی فرهنگ آلمان و بلژیک، روز خاصی به شمار می‌رود. روزی که مقامات دو کشور با یکدیگر توافقنامه فرهنگی امضا کردند و تحولی عظیم در روابط فرهنگی دو کشور پدیدار شد. از همان زمان، تمرکز سیاستمداران آلمانی بر گسترش زبان آلمانی در بلژیک است. آن‌ها می‌خواهند که زبان و فرهنگ خود را در قلب اروپا نیز رواج دهند. تاسیس موسسه گوته در بروکسل در همین راستا انجام شده است. علاوه بر این، دانشگاه‌های بلژیک هر ساله میزبان رویدادهای فرهنگی آلمان هستند.

توسعه زبان آلمانی

جالب است بدانید که آلمانی، سومین زبان ملی کشور بلژیک است. از این‌رو، همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، مسئولان دولت فدرال، تمایل دارند تا این زبان را در کشور بلژیک گسترش دهند. تاسیس موسسه گوته در بروکسل نیز در این راستا صورت گرفته است. این موسسه با داشتن کتابخانه‌ و سالن‌های مخصوص کتابخوانی، محبوبیت زیادی میان دانش‌آموزان و دانشجویان بلژیکی پیدا کرده‌ است. موسسه گوته در بروکسل، کلاس‌هایی برای آموزش زبان به بزرگسالان، جوانان و کودکان برگزار می‌کند. همچنین در این مرکز، امتحانات رسمی موسسه گوته برگزار می‌شود. علاوه بر این‌ها، موسسه گوته در بروکسل، شرایطی را برای ارتباط بیشتر میان هنرمندان آلمانی و بلژیکی فراهم می‌کند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های موسسه گوته در بلژیک در اختیار علاقمندان قرار دهد:

https://www.goethe.de/ins/be/de/spr/kur.html

تاسیس مدرسه آلمانی در بروکسل

از دیگر مراکزی که در توسعه زبان آلمانی در بلژیک نقش دارند، می‌توان به مدرسه آلمانی بروکسل اشاره کرد. این مدرسه در قلب بروکسل، سیستم آموزشی پیشرفته‌ای دارد و امکانات آموزشی و پژوهشی خوبی برای دانش‌آموزان کشورهای خارجی مهیا کرده است. در این مدرسه، زبان، فرهنگ و تاریخ آلمان در کنار زبان و فرهنگ بلژیکی به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. از این‌رو، دانش‌آموزانی که در این مدرسه مشغول به تحصیل هستند، به راحتی می‌توانند در سیستم آموزشی آلمان به ادامه تحصیل بپردازند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های مدرسه آلمانی بروکسل در اختیارتان قرار دهد:

https://www.idsb.eu/unsere-idsb/deutsch-als-zweit-fremdsprache/

تبادلات آکادمیک

دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی بلژیک از لحاظ علمی، دارای رنکینگ مناسبی هستند.  اما دانشجویانی که می‌خواهند در رشته پزشکی و دندان پزشکی درس بخوانند، باید در امتحان ورودی دانشگاه شرکت کنند. همچنین دانشجویان رشته‌های هنر و فنی و مهندسی نیز باید یک آزمون عملی در ارتباط با رشته خود بدهند. جالب است بدانید که شهروندان بلژیکی به سه زبان هلندی، فرانسوی و آلمانی صحبت می‌کنند. بنابراین دانشجویان در مقطع کارشناسی باید به یکی از این زبان‌ها مسلط باشند. اکثر دانشگاه‌ها یک مرکز زبان دارند که دانشجویان می‌توانند در دوره‌های آن شرکت کنند. در عین‌حال، در دوره کارشناسی ارشد، بسیاری از رشتهها به زبان انگلیسی نیز ارائه میشود. شرایط تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه‌های بلژیک کمی متفاوت است. به طور مثال، در این سطح، دانشجویان اغلب به عنوان پژوهشگر و یا دستیار استاد شناخته می‌شوند و در اکثر مواقع حقوق دریافت می‌کنند. در این شرایط، مسئولان این کشور تمایل زیادی به تبادلات آکادمیک با سایر دانشگاه‌های معتبر اروپا دارند. همچنین دانشجویان و محققان این کشور در برخی مواقع ترجیح می‌دهند که برای ادامه تحصیل و یا کار در مراکز تحقیقاتی عازم سایر کشورهای اروپایی شوند. آلمان از جمله کشورهایی است که مورد توجه دانشجویان و محققان قرار دارد. البته تلاش مسئولان موسسه تبادلات آکادمیک برای ترغیب دانشجویان و محققان به عزیمت به آلمان بی‌تاثیر نیست. آن‌ها تلاش می‌کنند تا از طریق مشاوره‌های تحصیلی و ارائه لیستی کامل از بورسیه‌های تحصیلی و پژوهشی، دانشجویان را به زندگی در آلمان ترغیب کنند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در این باره در اختیارتان قرار دهد:

https://www.daad.de/de/laenderinformationen/europa/belgien/ueberblick-bildung-und-wissenschaft/

جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی در بلژیک

یکی از مهم‌ترین سازمان‌های آلمانی که در حال‌حاضر در بلژیک فعالیت می‌کند، جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی است. مسئولان این سازمان، از سال ۱۹۹۳ در شهر بروکسل فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. این سازمان، از آن زمان، در راستای گفت‌وگو با نهادهای اتحادیه اروپا و به ویژه کمیسیون اروپا و پارلمان اروپا فعالیت می‌کند. جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی همچنین به بنیادها، انجمن‌ها و سازمان‌های غیردولتی بلژیک که در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی فعالیت می‌کنند، نیز مشاوره می‌دهد. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری به‌دست آورید:

https://www.giz.de/en/worldwide/34232.html

تقویت ادغام و اتحاد در اروپا

بنیاد کونراد آدناور، یکی دیگر از سازمان‌های مهم آلمانی است که در بلژیک فعالیت می‌کند. تمرکز اصلی این بنیاد بر ادغام مهاجران و اتحاد شهروندان قاره اروپا است. بیش از ۶۰ سال است که از آغاز جنگ جهانی دوم می‌گذرد و کشورهای اروپایی مانند آلمان و بلژیک نیاز به صلح و آرامش دارند. به همین‌دلیل، تمرکز اصلی بنیاد کونراد آدناور در بروکسل و سایر کشورهای اروپایی، بر روی ادغام مهاجران و اتحاد میان شهروندان است. این بنیاد همچنین به گسترش گفت‌وگوهای بین‌فرهنگی میان بلژیک و آلمان کمک می‌کند. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره این بنیاد به دست آورید. به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.kas.de/de/web/bruessel/home

تسهیل گفت‌وگو میان سیاستمداران و شهروندان

از دیگر سازمان‌ها مهم آلمانی که در بلژیک فعالیت می‌کند، می‌توان به بنیاد فردریش ابرت اشاره کرد. دفتر این بنیاد در بروکسل، به عنوان مقر اصلی بنیاد فردریش ابرت در اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند. تمرکز دفتر فردریش ابرت در بروکسل، بر روی فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی در اتحادیه اروپا است. همچنین این بنیاد تلاش می‌کند تا گفت‌وگو میان سیاستمداران و شهروندان در اروپا و سایر جهان را تسهیل کند. اگر مایلید که اطلاعات بیشتری درباره فعالیت این بنیاد در بروکسل به دست آورید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://brussels.fes.de/

همکاری با سازمان‌ها و انجمن‌های محلی

بنیاد هاینریش بل نیز سال‌ها است که فعالیت خود را در بروکسل از سر گرفته است. دفتر این بنیاد در بروکسل، شامل تیمی از متخصصان ذی‌صلاح است که برنامه‌ها و پروژه‌های خاص با همکاری سازمان‌ها و انجمن‌های محلی اجرا می‌کنند. مسئولان بنیاد تلاش می‌کنند تا با بازیگران جامعه مدنی در بروکسل ارتباط برقرار کنند و در این راستا با دانشجویان، فعالان حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی وارد مذاکره می‌شوند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این بنیاد در اختیارتان قرار دهد:

https://eu.boell.org/

آموزش، شبکه‌سازی و حقوق اجتماعی

از دیگر سازمان‌های مهم آلمانی که در حال‌حاضر در بلژیک فعالیت دارند، می‌توان به بنیاد رزا لوکزامبورگ اشاره کرد. این بنیاد در حوزه‌های آموزش، شبکه‌سازی، حقوق اجتماعی و سیاسی کار ‌می‌کند. لینک زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره این بنیاد در اختیار شما قرار دهد:

https://www.rosalux.eu/de/topic/1581.rosa-luxemburg-stiftung.html

فعالیت در بنیاد نویمان

 بنیاد فردریش نویمان نیز فعالیت گسترده‌ای در بلژیک دارد. مسئولان این بنیاد در راستای اتحاد بیشتر و نزدیک‌کردن کشورهای اروپایی با یکدیگر همکاری می‌کنند. همچنین این بنیاد به مهاجران کمک می‌کند تا در راستای اهداف خود قدم بردارند. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید:

ترویج گفت‌وگوی فرهنگی

مسئولان بنیاد هانس زایدل معتقدند که نسل‌های مختلف باید درک روشنی از مسائل سیاسی و مفهوم دموکراسی داشته باشند. از این‌رو، یکی از فعالیت‌های مهم بنیاد هانس زایدل در بروکسل، توسعه و ترویج گفت‌وگوهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است. این موسسه با همکاری بنیادها و سازمان‌های محلی، کارگاه‌های آموزشی، کنفرانس‌ها و برنامه‌های متعددی اجرا می‌‌کنند. برای آشنایی با فعالیت‌های این موسسه می‌توانید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.hss.de/ueber-uns/standorte/bruessel/

نمایشگاه کتاب لایپزیگ برای دومین سال پیاپی لغو شد

منبع:شبکه رادیویی مرکز آلمان

مسئولان برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب لایپزیگ به تازگی اعلام کرده‌اند که این نمایشگاه، امسال نیز به‌دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نخواهد شد. این در حالی است که پیش از این گفته شده بود؛ نمایشگاه کتاب لایپزیگ، امسال به جای ماه مارس در ماه مه برگزار خواهد شد. اما حالا چهار ماه مانده به برگزاری نمایشگاه، مسئولان مربوطه اعلام کرده‌اند که امسال نیز مانند سال گذشته، به دلیل شیوع دوباره بیماری کرونا در آلمان، خبری از نمایشگاه کتاب نخواهد بود. طبیعی است که چنین خبری باعث ناراحتی و نگرانی بسیاری از ناشران، نویسندگان و علاقمندان به حوزه ادبیات شده است.

نمایشگاه کتاب لایپزیگ، دومین نمایشگاه بزرگ آلمان و یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های کتاب در جهان محسوب می‌شود. این نمایشگاه، سال گذشته به دلیل شیوع بیماری کرونا، متوقف شد. امسال نیز قرار بود که این رویداد به جای ماه مارس در ماه مه برگزار شود، اما مسئولان مربوطه اعلام کرده‌اند که نمایشگاه به دلیل شیوع بیماری کرونا برگزار نخواهد شد. مارتین واگنر، مدیرعامل نمایشگاه کتاب لایپزیگ در این باره گفت:«متاسفانه شیوع دوباره بیماری کرونا در آلمان، چاره‌ای برای ما نگذاشته است. ما تصمیم داشتیم که نمایشگاه لایپزیگ را در ماه می برگزار کنیم، اما اکنون مجبوریم که از برگزاری نمایشگاه صرف‌نظر کنیم. البته جلسات کتابخوانی به صورت مجازی برگزار خواهد شد، همچنین مراسم جایزه کتاب نیز به صورت آنلاین وجود دارد.»

الیور سیله، مدیر نمایشگاه نیز با اشاره به این‌که لغو نمایشگاه بسیار تصمیم سختی بوده است، گفت:« ما تصور می‌کردیم که تولید واکسن می‌تواند تا حدودی شرایط را بهتر کند. بنابراین پیش‌بینی کرده بودیم که نمایشگاه امسال، ۱۰۰ هزار نفر بازدیدکننده خواهد داشت و ناشران می‌توانند ضرر و زیان سال گذشته را جبران کنند. اما متاسفانه شیوع دوباره بیماری کرونا، برنامه‌های ما را بهم ریخت. هیچ‌کدام از ما نمی‌دانیم که شرایط در ماه مه چگونه خواهد بود و به هیچ‌وجه نیز نمی‌خواهیم که سلامت ۱۰۰ هزار انسان را به خطر بیاندازیم. بنابراین تصمیم گرفتیم تا امسال نیز از برگزاری نمایشگاه صرف‌نظر کنیم. حتی مشخص نیست که ما چه زمانی می‌توانیم، نمایشگاه را به صورت سنتی برگزار کنیم.»

مشکلات ناشران و نویسندگان

لغو نمایشگاه کتاب لایپزیگ، اثرات منفی زیادی بر زندگی ناشران، فروشندگان کتاب و نویسندگان می‌گذارد. از ماه مارس ۲۰۲۰ و به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، بسیاری از کتاب‌فروشی‌های آلمان(به جز در برلین و زاکسن-آنهالت) تعطیل شدند. بدین‌ترتیب فروش کتاب در سراسر آلمان به‌شدت کاهش یافت و مشکلات زیادی برای صنعت نشر آلمان به وجود آمد. لغو نمایشگاه‌ کتاب لایپزیگ و برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت به صورت مجازی در سال گذشته نیز، شرایط را برای ناشران و نویسندگان سخت‌تر کرده است. مارک لهم اشتت، مدیر انتشارات لهم ‌اشتت لایپزیگ در این باره گفت:« لغو نمایشگاه لایپزیگ برای دومین‌بار می‌تواند ضرر زیادی به ناشران و نویسندگان بزند. چرا که ناشران فعالیت خود را برای حضور در نمایشگاه آغاز کرده بودند. با این وجود، در شرایط کنونی نمی‌توان انتظار داشت که نمایشگاه به شکل سنتی برگزار شود. من خوشحالم که حداقل چهار ماه زودتر خبر لغو نمایشگاه اعلام شده است. این امر مانع از ضرر بیشتر نویسندگان و ناشران می‌شود.»

دکتر بنیامین ایمانوئل هوف، وزیر فرهنگ تورینگن نیز در این باره گفت:« از لغو نمایشگاه بسیار متاسفم. به اعتقاد من، چنین نمایشگاه‌هایی می‌تواند موجب نزدیکی بیشتر میان نویسندگان و ناشران شود. همچنین این رویدادها باعث رونق بازار کتاب خواهد شد. علاوه بر این‌ها در چنین مراسمی، علاقمندان به ادبیات می‌توانند از نزدیک با نویسندگان و صاحبان نشر ملاقات کنند. با این وجود، همه می‌دانیم که شرایط کنونی بسیار حساس است و سلامتی شهروندان در اولویت قرار دارد. بنابراین، فعلا راه‌حلی برای برگزاری نمایشگاه به صورت سنتی وجود ندارد.»

هایکه هاپت، مدیرعامل انجمن مبادله تجارت کتاب آلمان نیز درباره لغو نمایشگاه گفت:«لغو نمایشگاه برای ناشران یک فاجعه بزرگ است. از زمان شیوع بیماری کرونا، صنعت نشر در آلمان دچار مشکلات زیادی شده است. در این شرایط، برگزاری خبر نمایشگاه لایپزیگ در ماه مه، امید زیادی در دل ناشران به وجود آورده بود. اما متاسفانه شیوع بیماری کرونا باز هم افزایش یافته است و به همین‌دلیل، برگزاری نمایشگاه‌های عمومی امکان‌پذیر نیست.»

باشتین سالیر یکی از ناشران لایپزیگ نیز در این باره گفت:« من از لغو نمایشگاه غافلگیر نشدم. متاسفانه بیماری کرونا، شرایط بدی در جهان ایجاد کرده است. با این وجود، اگر مسئولان نمایشگاه، امکان برگزاری این رویداد به صورت مجازی را فراهم کنند، ناشران و نویسندگان ضرر کمتری می‌بینند. من امیدوارم که مسئولان مربوطه چاره‌ای برای این معضل پیدا کنند.»

لینک‌های گزارش:

https://www.mdr.de/kultur/buchmesse/reaktionen-absage-leipziger-buchmesse-100.html

مهاجران در آلمان نسبت به شهروندان بومی، گرایشات مذهبی شدیدتری دارند

منبع: سایت اسلامیک

تحقیقات بنیاد کونراد آدناور وابسته به حزب دمکرات مسیحی آلمان نشان می‌دهد که مهاجران در آلمان نسبت به شهروندان بومی( بدون سابقه مهاجرت)، گرایشات مذهبی شدیدتری دارند. براساس این تحقیقات، گرایش مذهبی مهاجران ترک‌تبار بیش از سایر شهروندان آلمان است. آنطور که در نظرسنجی موسسه کونراد آدناور آمده است؛ ۸۲ درصد از شرکت‌کنندگان ترک بسیار مذهبی‌ هستند.

در این تحقیقات، پژوهشگران بنیاد کونراد آدناور از اکتبر سال ۲۰۱۸ تا فوریه سال ۲۰۱۹ با ۳۰۰۳ شهروند مهاجر یا مهاجرتبار آلمان به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده است. در میان پرسش‌شوندگان، مهاجران ترک‌تبار و پرسش‌شوندگان دارای ریشه‌های لهستانی و روسی اعلام کرده‌اند که تا حدود زیادی، مذهبی هستند.

علاوه بر این‌ها، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مهاجران در آلمان، اختلافات واضحی نیز درباره موضوع آزادی بیان و آزادی مطبوعات دارند. به‌طور مثال، حق تظاهرات فقط برای حدود ۴۰ درصد از مهاجران روس تبار در اولویت است. این در حالی است که ۹۰ درصد از مسلمانان ترک‌تبار در آلمان، آزادی بیان را بسیار مهم می‌دانند. همچنین ۸۰ درصد از مسلمانان انتظار دارند که دولت‌های ایالتی از آن‌ها در برابر توهین و تحقیر محافظت کنند.

بخش دیگری از تحقیقات نیز بیانگر این واقعیت است که رواداری مذهبی در میان خارجی‌تباران کمتر از شهروندان بدون سابقه مهاجرت است. بسیاری از مومنان با معاشرت با پیروان سایر ادیان و یا حتی رفتن به مراسم مذهبی در کلیسا و مسجد مشکلی ندارند، اما وقتی پای مسائل خانوادگی به میان می‌آید، این رواداری کمتر می‌شود. به‌طور مثال، بسیاری از مهاجران احساس خوبی نسبت به زدواج با فردی از دین دیگر ندارند. به طور کلی، این نظرسنجی نشان می‌دهد که حتی آلمانی‌های بسیار مذهبی نیز ​​کمتر از مهاجران، گرایش به تفکرات سنتی و مذهبی دارند.

لینک گزارش:

تعداد دانشجویان بین‌المللی در آلمان، ۱۰ درصد کاهش داشته است

منبع: سایت تحقیق و تحصیل

شیوع بیماری کرونا، موجب شده که شمار متقاضیان خارجی برای ورود به دانشگاه‌های آلمان کاهش یابد. براساس گزارش اداره آمار فدرال، تعداد دانشجویان بین‌المللی که در سال ۲۰۲۰ تحصیلاتشان را در آلمان آغاز کرده‌اند، نسبت به سال قبل ۱۰ درصد کاهش داشته است.

براساس اعلام اداره آمار فدرال، ۷۱ هزار و ۶۰۰ دانشجو در سال ۲۰۲۰، تحصیلاتشان را در دانشگاه‌ها و مدارس عالی آلمان آغاز کرده‌اند که این آمار نسبت به سال گذشته، ۱۰ درصد کاهش یافته است. گزارش اداره آمار فدرال همچنین نشان می‌دهد که بیماری کرونا، عامل کاهش تعداد متقاضیان تحصیل در آلمان است. در واقع، کرونا باعث شده تا دانشجویان خارجی کمتری برای تحصیل به آلمان بیایند.  این‌ها در حالی است که گزارش موسسه تبادلات آکادمیک آلمان نشان می‌دهد که تعداد دانشجویان بین المللی که علاقمند به اخذ بورسیه تحصیلی برای حضور در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان هستند، ۳۰ درصد افزایش یافته است. مقایسه این آمارها نشان می‌دهد که در شرایط کنونی، اکثر دانشجویان بین‌المللی در صورت اخذ بورسیه، حاضر به شرکت در کلاس‌های درس هستند.

همچنین براساس آمارهای اداره فدرال، تعداد دانشجویان آلمانی که برای ترم تابستان ۲۰۲۰ ثبت‌نام کرده بودند نیز نسبت به ترم تابستان سال ۲۰۱۹، افزایش داشته است. براساس آمارهای منتشرشده، تابستان سال گذشته، ۲.۷۲ میلیون دانشجو برای شرکت در ترم تابستان ثبت نام کردند که این رقم ۰.۸ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۹ بود. این آمارها نشان می‌دهد که از زمان شیوع بیماری کرونا، تعداد شهروندان آلمانی که خواستار ادامه تحصیل هستند، افزایش یافته است.

لینک گزارش:

https://www.forschung-und-lehre.de/lehre/zahl-der-studierenden-leicht-gestiegen-3446/

گشت‌وگذار در موزه فرهنگ‌های اروپایی

منبع: موزه فرهنگ‌های اروپایی

موزه فرهنگ‌های اروپا، یکی از قدیمی‌ترین و دیدنی‌ترین مراکز فرهنگی جهان به شمار می‌رود. این موزه که گنجینه‌ای ارزشمند از آثار قرن هجدهم میلادی تاکنون را در خود جای داده است، هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند.

ایده ایجاد موزه فرهنگ اروپا به ۱۵۰ سال پیش برمی‌گردد، زمانی که همگان در برلین منتظر افتتاح موزه مردم شناسی بودند. این موزه در سال ۱۸۷۳، ساخته شد،‌اما به دلایل نامشخص، ۱۴ سال طول کشید تا این موزه افتتاح شود. بعدها در سال ۱۹۹۴، موزه مردم‌شناسی تحت حمایت بنیاد میراث فرهنگی پروس درآمد.

بعد از جنگ جهانی دوم، براساس توافق‌هایی که بین چهار دولت اشغال‌کننده آلمان(شوروی، فرانسه، انگلستان و امریکا) صورت گرفت، آلمان میان چهار کشور تقسیم شد. در این میان، برلین نیز میان شوروی و سه دولت دیگر به دو قسمت تقسیم شد و  با ساخت دیوار معروف برلین، جدایی شرق و غرب بیش از پیش شدت گرفت. از این‌رو، موزه نیز به دو بخش تقسیم شد و بخش اصلی آثار موزه به شرق برلین رفت و بخش دیگری در غرب برلین باقی ماند.  اما بالاخره در سال ۱۹۹۲ دو موزه مردم‌شناسی برلین در یک مجموعه گردآوری شدند. هفت سال پس از آن، یعنی در سال ۱۹۹۹، مجموعه اروپایی با موزه مردم‌شناسی برلین ادغام شد و موزه فرهنگ‌های اروپایی شکل گرفت.

تأسیس این موزه جدید، باعث ایجاد تحولی عظیم در تحقیقات مربوط به حوزه فرهنگ اروپا و همچنین جمع‌آوری آثار مهم این منطقه شد. از سال ۲۰۱۱ نیز، نمایشگاه دائمی این موزه با عنوان “مخاطبین فرهنگی: زندگی در اروپا” شکل گرفت.

مسئولان این موزه همواره به دنبال ایجاد ارتباط میان مجموعه‌های تاریخی و مشکلات فرهنگی فعلی هستند و در این راستا، همکاری تنگاتنگی با گروه‌های ذی‌ربط در آلمان دارند. این موزه همچنین به‌طور فعال در پروژه‌های فرهنگی بین‌المللی شرکت می‌کند. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره این موزه به‌دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

http://www.smb.museum/museen-und-einrichtungen/museum-europaeischer-kulturen/home.html

تازه های نشر در آلمان

گزارشی از زندگی پس از مرگ

منبع: اسلامیکا

بشر، دیر زمانی است که تلاش می‌کند تا درباره زندگی پس از مرگ، اطلاعات کسب کند و پاسخی روشن برای سوالات خود بیابد.

آیت‌الله دستغیب شیرازی در کتاب “گزارشی از زندگی پس از مرگ”، با بهره‌گیری از آیات قرآن کریم، احادیث اهل بیت (ع) و سنت‌های تاریخی، زندگی پس از مرگ را توصیف کرده‌اند و به اکثر سوالات مرتبط با این مسئله پاسخ داده‌اند. ایشان در این کتاب، هدف از زندگی را سفر به آخرت و آغاز زندگی ابدی می‌دانند. کتاب “گزارشی از زندگی پس از مرگ” در سال ۲۰۲۱، توسط انتشارات اسلامیکا به زبان آلمانی ترجمه شده است.

Format: 13,5 x 21 cm, Softcover
Seiten: 220
Ort, Jahr:  Bremen, 2021
ISBN 978-3-946179-26-9

لینک کتاب:

https://www.eslamica.de/alle-buecher/verlag-eslamica/1102/berichte-aus-dem-jenseits?c=116

هفته‌نامه فارسی زبان رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان صرفا به منظور آشنایی با رویدادها و تحولات فرهنگی آلمان، خلاصه گزارش‌ها و اخبار رویدادهای فرهنگی این کشور را بدون دخل و تصرف و ارائه نظریه، با ذکر دقیق منبع و عینا همانگونه که منتشر شده است، منعکس می‌نماید. بر این اساس تاکید می‌کند که انعکاس این اخبار به هیچ‌وجه به منزله تأیید آن نمی‌باشد.در عین‌حال، هرگونه بهره‌برداری و نقل اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های این نشریه صرفا با ذکر منبع مجاز است

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist icro.png

هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
با همکاری هیات تحریریه رایزنی فرهنگی
انتشار از طریق وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
www.irankultur.com | info@irankultur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *