هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین شماره ۵۳۰ – ۱۸ خرداد ماه ۱۴۰۰

> تحولات فرهنگی اجتماعی آلمان

اخراج یکی از بازماندگان هولوکاست از دانشگاه هامبورگ به دلیل انتقاد از رژیم صهیونیستی

Adam Broomberg Foto: Robbie Lawrence

منبع: تاگس‌تسایتونگ

مسئولان دانشگاه هنرهای زیبا هامبورگ، یکی از استادان یهودی این دانشگاه و از بازماندگان هولوکاست را به دلیل انتقاد از رژیم صهیونیستی اخراج کردند. آدام برومبرگ، استاد عکاسی دانشگاه هنرهای زیبا هامبورگ، چندی پیش در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، رژیم صهیونیستی را حکومتی آپارتاید معرفی کرده بود.

در اواسط ماه مه، آدام برومبرگ، استاد عکاسی دانشگاه هنرهای زیبا هامبورگ در صفحه اینستاگرام خود، دولت اسرائیل را به عنوان یک رژیم آپارتاید معرفی کرد. او گفت که راست‌گرایان افراطی در غزه، به مردم فلسطین و حماس حمله می‌کنند. برومبرگ، علاوه بر رژیم صهیونیستی، خواستار تحریم سازمان‌ها و انجمن‌های فرهنگی شد که با این رژیم همکاری می‌کنند. به طور مثال، او از موزه زابلودویچ در لندن نام برد که با رژیم صهیونیستی همکاری نزدیکی دارد. این استاد دانشگاه، همچنین اطلاعات زیادی از مراکز فرهنگی و هنرمندان آلمانی که تحت نفوذ اسرائیل کار می‌کنند، در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد. او خطاب به همه هنرمندان آلمان و سایر نقاط جهان گفت که در صورت همکاری با اسرائیل، شریک جرم آن‌ها خواهند بود.

 از آن زمان، برخی از کاربران طرفدار رژیم صهیونیستی در اینستاگرام، این استاد دانشگاه را به یهودی‌ستیزی متهم کردند. این در حالی است که برومبرگ، یهودی است و خانواده‌‌اش از بازماندگان هولوکاست هستند. همچنین او در دوران آپارتاید در آُفریقای جنوبی بزرگ شده است و تجربیات زیادی از رفتارهای نژادپرستانه دارد. با این وجود، خبرها حاکی از آن است که مسئولان دانشگاه هنرهای زیبا هامبورگ نیز به بهانه یهودی‌ستیزی به همکاری خود با این مدرس دانشگاه پایان داده‌اند.

آن‌ها مدعی‌اند که تحریم سازمان‌ها و انجمن‌هایی که با اسرائیل همکاری دارند، براساس قوانین آلمان، یهودی‌ستیزی محسوب می‌شود. چرا که پارلمان فدرال آلمان(بوندستاگ) در سال ۲۰۱۹، قانونی را تصویب کرد که براساس آن، کمپین انزوا، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل به عنوان یهودی‌ستیزی طبقه‌بندی می‌شود.

البته در دسامبر سال ۲۰۲۰، گروهی از فرهنگیان، طوماری برای حذف این قانون تهیه کردند که برومبرگ نیز آن را امضا کرد. او در این باره به خبرنگار تاگس‌تسایتونگ گفت:« تهیه و امضا این طومار به آسانی انجام نشد. اما ما می‌خواستیم به قانون ظالمانه آلمان اعتراض کنیم. براساس این قانون، انتقاد از صهیونیسم به معنای ​​یهودستیزی است. در واقع آلمانی‌ها برای آنکه مسئله هولوکاست را کم‌رنگ کنند، در هر شرایطی از اسرائیل حمایت می‌کنند. حال سوال من این است که چرا فلسطینیان باید هزینه گناه آلمانی‌ها در گذشته را بپردازند؟»

او همچنین در بخش دیگری از مصاحبه گفت:« پوجو زابلودویچ و همسرش تا به امروز یک مجموعه هنری متشکل از ۵ هزار اثر هنری جمع‌آوری و نمایشگاهی بین‌المللی از این آثار در لندن راه‌اندازی کرده‌اند. براساس گزارش‌های سازمان‌های “اشپین‌واچ” و “مانیتور خاورمیانه”، این مجموعه تنها در راستای تبلیغ منافع اسرائیل ایجاد شده است.»

برومبرگ در این باره اضافه کرد:«اکنون مشخص شده است که خانواده زابلودویچ نقشی اساسی در روابط میان انگلیس و اسرائیل دارند. به‌همین دلیل، هنرمندان بسیاری از سال ۲۰۱۴، همکاری با موزه زابلودویچ را تحریم کرده‌اند.»

این استاد عکاسی، صریحاً زابلودویچ را به “باهنرشویی” متهم  کرد. باهنرشویی به معنای از بین‌بردن جنایات سیاسی و فساد اقتصادی با سوء‌استفاده از لطافت و زیبایی هنر است. به گفته او، زابلودویچ از فروش آثار هنری و فرهنگی برای تبلیغ اسرائیل استفاده می‌کند و می‌خواهد به دولت نژادپرست اسرائیل، مشروعیت دهد.

برومبرگ در این باره گفت:« در سال ۲۰۱۰، گروهی به من پیشنهاد دادند که در ازای ۱۰۰ هزار دلار، یک پروژه عکاسی را به انتخاب خودم در اسرائیل به نمایش بگذارم. من مخالفت کردم. آن‌ها در واقع می‌خواستند، من را به عنوان یک هنرمند بخرند تا به نفع اسرائیل اقدامی انجام دهند.این نمونه بارز تلاش برای باهنرشویی است.»

برومبرگ در سال ۱۹۷۰ در آفریقای جنوبی در یک خانواده یهودی متولد شد. خانواده او از بازماندگان هولوکاست بودند. این استاد دانشگاه، از ۱۶ سالگی علیه آپارتاید فعالیت‌های زیادی داشته است.

در حال‌حاضر، تعدادی از اعضای خانواده وی در بیت‌المقدس زندگی می‌کنند. با اوج‌ گرفتن اوضاع در نوار غزه، خانواده او نیز در شرایط نامناسبی قرار گرفته‌اند. به‌طور مثال، خواهرزاده او مجبور است با کودک تازه متولدش در پناهگاه مخفی شود. بنابراین، برومبرگ نگران خانواده‌اش است. با این وجود، او می‌داند که فلسطینیان شرایط خیلی سخت‌تری را تجربه می‌کنند. او در این باره گفت:«بسیاری از یهودیان از شرایط پیش آمده ناراضی هستند، اما نمی‌توان آن را با نگاهی که فلسطینیان در نوار غزه تجربه می‌کنند، مقایسه کرد. فلسطینیان رنج زیادی می‌برند.»

برومبرگ معتقد است که انتقاد از رژیم صهیونیستی را نباید با یهودی‌ستیزی یکی دانست:«از نظر من هر کسی که طرفدار نتانیاهو باشد، از یک سیستم آپارتاید حمایت می‌کند. همه باید بدانند که برابر دانستن یهودستیزی و انتقاد از اسرائیل، به خودی خود یهودی‌ستیزی محسوب می‌شود. همه باید بدانند که تحمل و صلح از اصول دین یهود است.»

به اعتقاد برومبرگ جهان در حال تغییر است. او در این باره گفت: «در حال‌حاضر، جهان نوعی همبستگی مقطعی را تجربه می‌کند. بسیاری در سراسر جهان، سعی می‌کنند تا از مواضع فلسطینیان حمایت کنند. سال‌ها پیش، جهانیان توجهی چندان به مسائل فلسطین نداشتند، اما اکنون بیش از هر زمان دیگری به آن توجه می‌کنند.»

لینک گزارش:

https://taz.de/Kunsthochschule-trennt-sich-von-Dozenten/!5772009/

اجرای دو پروژه تحقیقاتی برای تجزیه و تحلیل خطبه‌های نماز جمعه

منبع:سایت اسلامیشه تسایتونگ

دو پروژه تحقیقاتی در آلمان با هدف کنترل بیشتر مساجد این کشور و سایر کشورهای اروپایی راه‌اندازی شده است. در یکی از این پروژه‌ها، مهند خورشید، محقق علوم اسلامی و دکتر کریستل گرتنر، جامعه‌شناس، خطبه‌های نماز جمعه در چندین مسجد آلمان را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند و در پروژه دیگر، کنستانتین شرایبر، روزنامه‌نگار آلمانی، سایتی با عنوان “ویکی‌پدیا مساجد” راه‌اندازی کرده است و خطبه‌های نماز جمعه در سراسر جهان را در این سایت جمع‌آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. کارشناسان امور دینی معتقدند که این اقدامات با هدف کنترل بیشتر مساجد انجام می‌شود.

در ابتدای ژانویه سال جاری، برخی از نمایندگان و اعضای اتحادیه‌های مسیحی در آلمان – با الهام از تغییراتی که در قوانین فرانسه یا اتریش رخ داده است – ایده کنترل بیشتر مساجد آلمان را مطرح کردند. آنها مدعی شدند که باید “کمک‌های مالی” و نفوذ خارجی در مساجد آلمان مورد بررسی قرار بگیرد.

نمایندگان اتحادیه‌های مسیحی در حالی ایده کنترل بیشتر مساجد را مطرح کردند که در همان ‌زمان، کارشناسان مستقل امور دینی، چنین تصمیماتی را “دخالت شدید در آزادی مذهب” نامیدند. به گفته آن‌ها، چنین رفتاری به هیچ‌وجه با مسئولان کلیساها، کنیسه‌ها و یا معابد هندو صورت نمی‌گیرد. مریم کمیل عبدالسلام، وکیل ساکن آلمان در این باره گفت:«چنین اقداماتی دخالت شدید در آزادی دینی به شمار می‌آید و قابل توجیه نیست.»

حال دو محقق آلمانی تصمیم گرفته‌اند که در راستای خواست دولت فدرال برای کنترل بیشتر مساجد، پروژه‌ای برای تجزیه و تحلیل خطبه‌های نماز جمعه در آلمان راه‌اندازی کنند. مهند خورشید، محقق علوم اسلامی و دکتر کریستل گرتنر، جامعه‌شناس، پروژه‌ای با عنوان “مساجد در آلمان” راه‌اندازی کرده‌اند. در این پروژه، خطبه‌های نمازجمعه از چندین مسجد در آلمان جمع‌آوری و محتوای آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. خطبه‌های نمازجمعه می‌تواند موضع‌گیری‌های سیاسی-اجتماعی جوامع مساجد را نیز نشان دهد.

کنستانتین شرایبر، روزنامه‌نگار آلمانی نیز سایتی با عنوان “ویکی‌پدیا مساجد” راه‌اندازی کرده است و اطلاعات مربوط به مساجد و خطبه‌های نماز جمعه از سراسر جهان را در این سایت جمع‌آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. این سایت مانند ویکی‌پدیا معمولی عمل می‌کند و این امکان را به کاربران سایت نیز می‌دهد تا اطلاعات مرتبط با مساجد را در آن وارد و صفحه‌ها را ویرایش کنند.

لینک گزارش:

نگاهی به روابط فرهنگی و آموزشی میان آلمان و قرقیزستان

منابع: موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، گوته، ، بنیاد هانس زایدل، بنیاد فردریش ابرت، بنیاد کونراد آدناور و موسسه زبان و فرهنگ آلمانی

آلمان اولین کشور اروپایی بود که در سال ۱۹۹۲، استقلال قرقیزستان را به رسمیت شناخت و سفارت خود را در شهر بیشکک تاسیس کرد. بسیاری از کارشناسان امور بین‌الملل، معتقدند که دلیل توجه دولت آلمان به قرقیزستان و سرمایه‌گذاری در این کشور، حضور ۸ هزار آلمانی است که از زمان استقلال قرقیزستان، در این کشور زندگی می‌کنند. در واقع دولت فدرال برای تامین نیازهای اقلیت آلمانی ساکن در قرقیزستان، سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در حوزه‌های فرهنگی و آموزشی انجام می‌دهد، آن‌ها همچنین از دیرباز، به توسعه زبان آلمانی در قرقیزستان می پردازند. علاوه بر این‌ها، دانشگاه‌های دو کشور، پروژه‌های مشترک زیادی با یکدیگر دارند. موسسات آلمان همچنین در حوزه‌های سلامت و اقتصاد پایدار نیز به موسسات قرقیزستان مشاوره می‌دهند.

توسعه مراقبت‌های بهداشتی

هر چند در سال‌های اخیر، اقتصاد قرقیزستان رشد داشته است، اما هنوز هم بیش از یک سوم جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. بی‌ثباتی سیاسی و ساختارهای اقتصادی منسوخ شده، عامل اصلی مشکلات اقتصادی در این کشور است.  از سوی دیگر، دولت قرقیزستان، نیاز به کمک بیشتری در حوزه آموزش و مراقبت‌های بهداشتی به‌منظور پیشگیری از بیماری‌های واگیردار دارد. همچنین میزان مرگ و میر مادران در قرقیزستان نسبت به سایر کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی، بالاتر  است. در این شرایط، سازمان‌ها و انجمن‌های بین‌المللی تلاش می‌کنند تا به دولت قرقیزستان کمک کنند. جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی از جمله سازمان‌های آلمانی است که در  اوایل دهه ۹۰ میلادی، پروژه‌های مختلفی در قرقیزستان آغاز کرده است. دفتر این موسسه در بیشکک، پایتخت قرقیزستان واقع شده است و دفاتری نیز در شهرهای اوش و جلال آباد دارد. هدف از تاسیس این دفاتر کمک به دولت قرقیزستان در ارتباط با توسعه کشاورزی، گردشگری روستایی و بوم گردی است. اعضای این سازمان همچنین اقدامات زیادی را در راستای افزایش کیفیت و دسترسی به مراقبت‌های پزشکی، به ویژه در رابطه با بهداشت مادر و کودک انجام می‌دهند. بدین‌ منظور، آموزش کارکنان بخش بهداشت، بهبود مراقبت‌های دوران بارداری و همچنین ارجاع و مراقبت‌های مبتنی بر نیاز زنان باردار و نوزادان در دستور کار این موسسه قرار دارد. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهد:

https://www.giz.de/de/weltweit/356.html

آموزش سیاسی

از دیگر سازمان‌های مهم آلمانی که در حال‌حاضر در قرقیزستان فعالیت می‌کند، می‌توان به بنیاد کونراد آدناور اشاره کرد. این بنیاد در راستای حمایت از رسانه‌های آزاد، آموزش سیاسی و استقلال در کشور قرقیزستان فعالیت می‌کند. اعضای بنیاد کونراد آدناور در آسیای مرکزی با برگزاری کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی تلاش می‌کنند تا در راستای اهداف خود قدم بردارند. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره این بنیاد به دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.kas.de/de/web/zentralasien/ueber-uns

ارائه بورسیه به مدیران جوان

بنیاد هانس زیدل از دیگر سازمان‌های مهم آلمانی است که در حال‌حاضر در قرقیزستان فعالیت دارد. این بنیاد از سازمان‌های محلی در قرقیزستان حمایت می‌کند و به مدیران جوان برای حضور در یک دوره آموزشی، بورس تحصیلی ارائه می دهد. هدف از این اقدامات، تقویت جامعه مدنی، اصلاح ساختارهای اداری و توسعه فرهنگی است. حتی مسئولان این بنیاد از سال ۲۰۰۲، موسساتی را که در زمینه آموزش مدیران جوان در حوزه عمومی و شهری فعالیت دارند، مورد حمایت قرار می‌دهند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این بنیاد در اختیارتان قرار دهد:

https://centralasia.hss.de/hss-in-zentralasien/kirgisistan/

مقابله با خشونت خانگی و توانمندسازی جوانان

بنیاد فردریش ابرت نیز از دیگر سازمان‌های آلمانی است که در قرقیزستان تاسیس شده است. این انجمن در راستای مقابله با خشونت خانگی، توانمندسازی جوانان، تقویت نهادهای قانونی و جامعه مدنی و همچنین حمایت از اتحادیه کارگاری فعالیت می‌کنند. همچنین این گروه به دولت قرقیزستان کمک می‌کنند تا مواضع خود در سطح جهانی را دنبال کنند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های بنیاد فردریش ابرت در اختیار علاقمندان قرار دهد:

https://www.fes.de/standorte/fes-international/kirgisistan

تبادلات آکادمیک

براساس آمارهای مربوط به سال ۲۰۱۶،  قرقیزستان دارای ۵۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی است که از این تعداد ۳۱ دانشگاه به صورت دولتی و ۱۹ دانشگاه به صورت خصوصی اداره می‌شوند. در سیستم آموزشی این کشور، دوره کارشناسی در برخی از رشته‌ها، پنج ساله است و دانشجویان علاوه بر گذراندن ۴ سال تحصیلی، باید در یک دوره آموزش یک ساله نیز شرکت کنند. همچنین دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا نیز در اکثر دانشگاه‌های قرقیزستان وجود دارد. با این حال، ساختار آموزشی در دانشگاه‌های قرقیزستان کامل نیست و بیکاری و فقر موجب شده که بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران تصمیم به مهاجرت به اروپا بگیرند. در میان کشورهای اروپایی، آلمان محبوبیت زیادی دارد. از این‌رو، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، هر ساله فهرستی از فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی را برای دانشجویان قرقیزستانی منتشر می‌کند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در این باره در اختیار علاقمندان قرار دهد:

https://www.daad.de/de/laenderinformationen/asien/kirgisistan/ueberblick-bildung-und-wissenschaft/

تاسیس مرکز زبان و فرهنگ آلمانی

گزارش‌ سایت وزارت خارجه آلمان نشان می‌دهد که علاوه بر اقلیت آلمانی ساکن در قرقیزستان، شهروندان این کشور نیز به یادگیری زبان آلمانی علاقه زیادی دارند. از این رو، مرکز زبان و فرهنگ آلمانی در این کشور تاسیس شده و سال‌ها است که در راستای توسعه زبان و فرهنگ آلمانی فعالیت می‌کند. این مرکز، کلاس‌هایی برای آموزش زبان به بزرگسالان، جوانان و کودکان به صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌کند. همچنین در این مرکز، امتحانات رسمی موسسه گوته برگزار می‌شود. علاوه بر این‌ها، این مرکز، اطلاعات کاملی درباره تحصیل و پژوهش در آلمان به علاقمندان ارائه می‌دهد و با انجمن‌ها و سازمان‌های فرهنگی و هنری در قرقیزستان نیز همکاری می‌کند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در این باره در اختیارتان قرار دهد:

https://www.daad-kyrgyzstan.org/de/studieren-amp-forschen-in-deutschland/deutsch-lernen/deutsch-lernen-in-kirgisistan/

https://www.auswaertiges-amt.de/de/aussenpolitik/laender/kirgisistan-node/bilaterale-beziehungen/206744?openAccordionId=item-206748-0-panel

شهرآنسباخ میزبان هفته موسیقی باخ می‌شود

منبع: سایت هفته موسیقی باخ

هفته موسیقی باخ، امسال از سی‌ام ماه ژوئیه تا هشتم ماه اوت در شهرآنسباخ برگزار می‌شود. این جشنواره که از سال ۱۹۴۷ به زندگی و آثار یوهان سباستیان باخ می‌پردازد، سال گذشته، به دلیل شیوع بیماری کرونا، برگزار نشد.

یوهان سباستیان باخ که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین آهنگ‌سازان غربی شناخته می‌شود، عضوی از یک خانواده شگفت‌انگیز بود. خاندان باخ در طول دو قرن، توانست دوازده نوازنده و آهنگساز شایسته و توانا را پرورش دهد که مشهورترین آنان، یوهان سباستین است. دوران کودکی باخ در شهر آیزناخ گذشت. این شهر سرزمین موسیقی بود و موسیقی‌دانان بسیاری را در دامن خود پرورش داده بود. از این‌رو احساسات لطیف و استعداد هنری باخ از دوران کودکی با موسیقی، شعر، دین، طبیعت پرورش یافت. او نوجوان بود که پدر و مادر خود را از دست داد. باخ نزد برادر ۱۸ ساله‌اش، یوهان کریستوف رفت، در خانه او زندگی کرد و آموزش موسقی دید. اطلاعات چندانی از دوران کودکی و نوجوانی او وجود ندارد، جز آنکه کشش و عطشی غریب به موسیقی داشت. باخ به همین شیوه پرورش یافت و با ۲۳ سال توانست رهبری ارکستر دربار وایمار را بپذیرد. او در طی ۹ سال سکونت در وایمار نخستین قطعات موسیقی آوازی خود را به نگارش درآورد. باخ در سال ۱۷۱۷ از چنان موقعیتی برخوردار شده بود که حکومت وایمار به هیچ وجه نمی‌خواست او را از دست بدهد. این امر تا جایی پیش رفت که آهنگساز معروف آلمانی به دلیل پافشاری بر رفتن خود از وایمار و نافرمانی از خواست دربار، به یک ماه حبس محکوم شد. باخ در سال ۱۷۶۲ به لندن سفر کرد تا سه اپرا را در تئاتر کینگ به نمایش بگذارد. حضور در این سه اپرا، او را در لندن نیز به شهرت رساند. باخ بعدها در محافل فرهنگی لندن و سایر شهرهای اروپایی طرفداران زیادی پیدا کرد. او سرانجام در سال ۱۷۸۲ درگذشت.

او هنوز هم یکی از مشهورترین آهنگسازان آلمان به شمار می‌رود و طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارد. به همین دلیل است که شهر آنسباخ، از سال ۱۹۴۷، جشنواره‌ای به نام باخ برگزار می‌کند. در این جشنواره که هر دو سال یکبار برگزار می‌شود، شرکت‌کنندگان درباره زندگی و آثار باخ با یکدیگر به گفت‌وگو می‌پردازند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره جشنواره باخ و برنامه‌های امسال آن در اختیارتان بگذارد:

https://www.bachwoche.de/en.html

برگزاری ۴۰امین سالگرد تاسیس موزه فیلم پوتسدام

منبع:شبکه خبر برلین-براندنبورگ

ساکنان شهر پوتسدام، امسال ۴۰امین سالگرد تاسیس موزه فیلم در این شهر را جشن می‌گیرند. به همین مناسبت، نمایشگاهی درباره تاریخ شکل‌گیری و ۴۰ سال فعالیت این موزه در سالن اصلی آن برگزار شده است که می‌تواند برای بازدیدکنندگان بسیار جالب باشد. همچنین قرار است، بخش‌هایی از موزه بازسازی شود.

تاریخ تاسیس موزه فیلم پوتسدام به سال ۱۹۸۱ برمی‌گردد. مسئولان شهر، یک ساختمان قدیمی متعلق به قرن هفدهم میلادی را برای  موزه فیلم پوتسدام درنظر گرفتند که هنوز هم محل جذابی برای علاقه‌مندان به فیلم و سینما است. در این موزه تصاویری از فیلم‌های بین‌المللی و آلمانی به نمایش گذاشته شده است. همچنین بخش دیگری از این موزه به صنعت و تاریخ سینما در ۱۰۰ سال گذشته پرداخته است. موزه فیلم پوتسدام به بسیاری از پارک‌ها و کاخ‌های شهر نزدیک است.

دورت مولیتور، سرپرست موزه درباره ۴۰ سال فعالیت آن می‌گوید:«در این چهار دهه، ما با چالش‌های مختلفی روبرو شدیم و  خودمان را بارها و بارها از آشفتگی و سختی بیرون کشیدیم. نمایشگاه جدید در موزه، به خوبی نشان می‌دهد که چطور موزه فیلم پوتسدام شکل گرفته و در ۴۰ سال گذشته چه مسیری را طی کرده است.»

به گفته او، موزه فیلم پوتسدام تا سال ۱۹۹۰، بخشی از کاخ‌ها و باغ‌های ایالتی بوده است، اما از سال ۱۹۹۱، دولت ایالتی براندنبورگ بودجه‌ای در اختیار این موزه قرار می‌دهد تا بتواند به صورت مستقل فعالیت کند.

دورت مولیتور برای برگزاری نمایشگاه جدید، صدها مدرک و هزاران عکس را جمع‌آوری کرده است. او در ۴۰ سال گذشته، تجربیات زیادی به دست آورده است. مولیتور در این باره می‌گوید:«من فکر می‌کنم که تماشای این تصاویر و مدارک برای بازدیدکنندگان جذاب است. ما حتی عکس‌ها و مدارک زیادی از شهروندان پوتسدام داریم که در موزه قرار داده‌ایم.»

البته نمایشگاه دیگری نیز قرار است، درباره خاطرات بازدیدکنندگان از موزه برگزار شود. در واقع مسئولان موزه فیلم، به دنبال شاهدان معاصری هستند که در ۴۰ سال گذشته از موزه بازدید کرده‌اند. آن‌ها می‌توانند آگهی‌های تبلیغاتی، بلیط یا تصاویر قدیمی را به موزه ارسال کنند و خاطرات خود را بر روی آن‌ها بنویسند. بعدها این عکس‌ها و خاطرات به صورت نمایشگاهی مجازی برگزار خواهد شد.

هر چند ۴۰امین سالگرد تاسیس موزه فیلم در ساختمانی قدیمی برگزار می‌شود، اما قرار است به زودی این موزه به ساختمانی نوساز منتقل شود. در حال حاضر، ده‌ها هزار اثر از موزه در حال بسته بندی و آماده سازی برای انتقال به ساختمان جدید است.

لینک گزارش:

https://www.rbb24.de/kultur/beitrag/2021/06/Ausstellung-filmmuseum-potsdam-vierzig-jahre-jubilaeum.html

برگزاری کارگاه آموزشی برای پژوهشگران جوان

منبع: سایت دانشگاه اسنابروک

کنگره سالانه انجمن مطالعات خاورمیانه آلمان در حالی ماه سپتامبر در دانشگاه اُسنابروک برگزار می شود که در خلال آن، کارگاهی آموزشی برای پژوهشگران جوان برپا خواهد شد.

سایت دانشگاه اسنابروک آلمان در این باره نوشته است:« پژوهشگران جوان کمتر فرصت پیدا می‌کنند تا نتایج تحقیقات خود را در معرض عموم بگذارند. این امر موجب می‌شود که آن‌ها از بازخورد و حمایت کارشناسان و همچنین تبادل اطلاعات با سایر محققان جوان نیز بی‌بهره بمانند. کارگاه آموزشی که در خلال کنگره انجمن مطالعات خاورمیانه آلمان برگزار می‌شود، بستر مناسبی برای دانش‌پژوهان جوان است که می‌خواهند آثار خود را در عرصه‌ای علمی ارائه دهند. آن‌ها حتی می‌توانند نتایج پایان‌نامه‌های خود را در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در این کارگاه با دیگر محققان به اشتراک بگذارند. افرادی که مایل به شرکت در این کارگاه آموزشی هستند باید خلاصه‌ای از تحقیقات خود را تا پانزدهم ژوئن سال جاری برای کنگره سالانه انجمن مطالعات خاورمیانه آلمان ارسال کنند. اسامی پذیرفته‌شدگان در پانزدهم ماه ژوئیه اعلام خواهد شد.»

بیست و هفتمین کنگره سالانه انجمن مطالعات خاورمیانه آلمان در حوزه مستندات و تحقیقات معاصر،شانزدهم تا هجدهم سپتامبر سال جاری در دانشگاه اُسنابروک برگزار می‌شود. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره این کنفرانس و کارگاه آموزشی به دست آورید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.iit.uni-osnabrueck.de/en/events/27th_international_davo_congress/workshop_for_young_scholars.html

تازه های نشر در آلمان

زنان و مردان مسلمان در آلمان

منبع:آمازون

کتاب “زنان و مردان مسلمان در آلمان” اثر تحقیقی درباره تبعیض علیه مسلمانان در کشور آلمان است. این کتاب درباره مهاجران مسلمانی است که سال‌ها در آلمان زندگی کرده‌اند، اما آلمانی به شمار نمی‌آیند. آنان در طول زندگی خود بارها با رفتارهای تبعیض‌آمیز مواجه شده‌اند و آنطور که این کتاب نشان می‌دهد، جنسیت افراد نیز در میزان تبعیض موثر بوده است. علاوه بر این‌ها، در این کتاب، زندگی افرادی که به اسلام‌ گرویده‌اند نیز مورد بررسی قرار گرفته است. به‌نظر می‌رسد که آنان نیز پس از تغییر دین خود با رفتارهای تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه مواجه شده‌اند. کتاب “زنان و مردان مسلمان در آلمان” می‌تواند نقش مهمی در مطالعات جامعه‌شناسی و همچنین مطالعات اسلامی در آلمان داشته باشد.

Herausgeber : Springer VS; 1. Aufl. 2019 Edition (12. Januar 2019)
Sprache : Deutsch
Taschenbuch : 68 Seiten
ISBN-13: 978-3658248437
Lisa Joana Talhout

لینک کتاب:

هفته‌نامه فارسی زبان رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان صرفا به منظور آشنایی با رویدادها و تحولات فرهنگی آلمان، خلاصه گزارش‌ها و اخبار رویدادهای فرهنگی این کشور را بدون دخل و تصرف و ارائه نظریه، با ذکر دقیق منبع و عینا همانگونه که منتشر شده است، منعکس می‌نماید. بر این اساس تاکید می‌کند که انعکاس این اخبار به هیچ‌وجه به منزله تأیید آن نمی‌باشد.در عین‌حال، هرگونه بهره‌برداری و نقل اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های این نشریه صرفا با ذکر منبع مجاز است

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist icro.png

هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
با همکاری هیات تحریریه رایزنی فرهنگی
انتشار از طریق وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
www.irankultur.com | info@irankultur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *