هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین شماره ۵۲۹ – ۱۱ خرداد ماه ۱۴۰۰

> تحولات فرهنگی اجتماعی آلمان

روایت بازیگر یهودی از ظلم رژیم صهیونیستی به مسلمانان فلسطین

منبع:هایزه

نیریت سومرفلد، بازیگر یهودی ساکن آلمان، یادداشتی درباره ظلم به فلسطینیان برای نشریه هایزه نوشته که بسیار قابل تامل است. او که مدت زیادی در تل‌آویو زندگی کرده، از تجربه زندگی در این منطقه و شرایط سخت مردم فلسطین نوشته است. او در این یادداشت، به آلمانی‌ها تاکید کرده است که نمی‌توان با یهودی‌ستیزی مقابله کرد و در مقابل ظلم به مسلمانان ساکت ماند. آنچه در ادامه می‌خوانید بخش‌هایی از ترجمه یادداشت این بازیگر است:

اکثر شهروندان آلمان که اخبار را از طریق روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی دنبال می‌کنند، بر این باورند که در بیت‌المقدس و غزه همه چیز تحت کنترل است. آن‌ها هر روز از طریق اخبار رسانه‌ها به این نتیجه می‌رسند که اوضاع در خاورمیانه آرام شده است. اگر شما هم فکر می‌کنید که جنگ در غزه به صورت مسالمت‌آمیز پایان یافته است، سخت در اشتباهید. ظلمی که هر روز بر مردم فلسطین می‌رود، به راحتی پایان نمی پذیرد. با این وجود برای رسانه‌های آلمان، تنها موشک‌های حماس به عنوان عامل درگیری در خاورمیانه شناخته می‌شوند. این در حالی است که اگر می‌خواهیم خشونت در این منطقه پایان پذیرد، باید عامل اصلی درگیری‌ها را پیدا کنیم. با این کار می‌توانیم از تشدید خشونت در آینده نیز جلوگیری کنیم.

تجربه شخصی

من در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ در تل آویو زندگی می‌کردم. در آن زمان، ما صدای بمب‌افکن های جنگنده بر فراز غزه را می‌شنیدیم. من تصمیم گرفتم به سمت مناطق متعلق به مسلمانان بروم. اما آنچه در فلسطین اشغالی تجربه کردم، مرا به شدت متزلزل کرد. من در آنجا با افرادی آشنا شدم که دهه‌ها تحت ظلم قرار داشتند و غاصبان، آزادی و حقوق بشر را از آن‌ها ربوده بودند. کسانی که در کشور خود نیز هیچ‌گونه آزادی نداشتند.

زمین‌های آ‌ن‌ها توسط ارتش اسرائیل مصادره و خانه‌هایشان توسط بولدوزرهای اسرائیلی تخریب می‌شد، تا شهرک‌سازی‌های مغایر با قوانین بین المللی انجام شود. در مقابل، فلسطینیان مجبور بودند ساعت‌ها در ایست‌های بازرسی بمانند، برای هر کاری مجوز بگیرند و کسی نیز به فکر جبران خسارت‌های جانی و مالی وارده به این گروه نبود.

هنوز هم وضعیت به همان ترتیب است. بسیاری از جوانان فلسطینی بدون هیچ اتهامی، شبانه توسط سربازان مسلح دستگیر می‌شوند. از این‌رو، بسیاری از شهروندان فلسطین اشغالی همواره با ترس از دست‌دادن فرزندانشان زندگی می‌کنند. براساس گزارش سازمان ملل، هر ساله فقط در بیت‌المقدس، ۷۰۰ کودک دستگیر می‌شوند. در غزه نیز، دو میلیون نفر به مدت ۱۴ سال در محاصره کامل بودند. محاصره، بیکاری و جنگ، موجب شد که مشکلات اجتماعی، مالی و روانی زیادی برای شهروندان غزه ایجاد شود و این همان چیزی بود که طرف اسرائیلی می‌خواست.

تصور کنید؛ فلسطینیان که از سال ۱۹۴۸ در این منطقه زندگی می‌کنند، در سال‌های اخیر به عنوان شهروندان درجه دو شناخته می‌شوند و مورد تبعیض قرار می‌گیرند.  من هر هفته، خبرهای تکان‌دهنده زیادی درباره آزار و اذیت و حتی قتل فلسطینان دریافت می‌کنم.

در میان کشته‌شدگان همواره نام کودکان، جوانان، شهروندان معمولی و همچنین افراد معلول وجود دارد که همگی غیرمسلح بودده‌اند. آیا رسانه‌های آلمان گزارشی از چنین وقایعی را منتشر می‌کنند؟ طبیعی است که برای آ‌ن‌ها تنها شلیک موشک از سمت حماس مسئله اصلی است. این در حالی است که اسرائیل مسئول تمام این اتفاقات است و تمام کشورهایی که از او حمایت می‌کنند، شریک جرم او  هستند.

علت اصلی درگیری

حال می‌خواهم بدانم که درباره انسداد جاده‌ها و خشونت پلیس بیت‌المقدس با مسلمانان در ماه رمضان چه می‌دانید؟ درباره جشن “اتحاد” اورشلیم چه می‌دانید؟ آیا می‌دانیدکه این جشن با هدف تحریک مسلمانان برگزار می‌شود؟

علت اصلی درگیری‌های کنونی، ظلمی است که از سال ۱۹۴۷،رژیم اسرائیل در حق مردم فلسطین کرده است. حتما می‌دانید که در طول جنگ فلسطین در سال ۱۹۴۸، حدود ۷۰۰ هزار فلسطینی از سرزمین خود اخراج شدند و صدها شهر و روستا مورد تخریب قرار گرفتند.  پس از آن، آوارگان فلسطینی در مناطقی چون اردن، لبنان، سوریه، کرانه باختری و نوار غزه ساکن شدند. این جابجایی و پراکندگی مردم فلسطین با عنوان النکبه در عربی شناخته می‌شود.

گفتن این حقایق برای من نیز تبعات زیادی دارد، زیرا بسیاری از دوستان و اعضای خانواده‌ام در اسرائیل، به دلیل اظهاراتم، مرا خائن می‌شمارند و حاضر به معاشرت با من نیستند. آن‌ها سال‌ها تلاش کردند تا به من نشان دهند که یهودیان از ۲ هزار سال پیش تحت آزار و اذیت قرار داشتند و هولوکاست نتیجه آن شرایط است. من نیز به آن‌ها گفته‌ام که دیگر نباید فاجعه‌ای مانند هولوکاست برای هیچ گروهی از جمله مسلمانان تکرار شود.

سیاستمداران آلمانی معتقدند؛ می‌توانند گناه نازی‌ها را از طریق وفاداری کورکورانه به دولت اسرائیل جبران کنند. متاسفانه رسانه‌های آلمان نیز چنین رویکردی دارند. از این‌رو، اکثریت شهروندان آلمان نیز اسرائیل را فقط به عنوان قربانی و فلسطینیان را به عنوان تروریست می‌شناسند.

کسانی که در برابر این بی‌عدالتی سکوت می‌کنند، در افزایش جنایات علیه مسلمانان سهم زیادی دارند. ما نمی‌توانیم علیه نژادپرستی و یهود ستیزی موضع بگیریم و در عین حال در مورد ستم به فلسطینیان سکوت کنیم.

البته من می‌خواهم به کسانی که همه یهودیان را با رژیم اسرائیل یکی می‌دانند نیز بگویم که یهودیان طیف بسیار گسترده‌ای در سراسر جهان هستند. به طور مثال، من به عنوان عضوی از جامعه یهودیان آلمان برای صلح عادلانه در خاورمیانه تلاش می‌کنم و در کنار مظلومان فلسطین ایستاده‌ام.

لینک گزارش:

https://www.heise.de/tp/features/Das-geschieht-nicht-in-meinem-Namen-als-Juedin-Israelin-und-Deutsche-6052094.html

مرکز زیارتی- آموزشی سه دین یهودیت، مسیحیت و اسلام در برلین ساخته می‌شود

منبع:اسلامیشه تسایتونگ

پس از ده سال انتظار، بالاخره، سنگ بنای “خانه یک برلین”(مرکز زیارتی- آموزشی سه دین یهودیت، مسیحیت و اسلام) با حضور ولفگانگ شویبله، رئیس مجلس فدرال آلمان(بوندستاگ) در برلین گذاشته شد. آنطور که رسانه‌های آلمانی گزارش داده‌اند؛ در این مرکز، بنایی به شکل مسجد، کلیسا و کنیسه ساخته خواهد شد و همچنین قرار است، فضاهایی برای ارتباط بیشتر پیروان این سه دین در نظر گرفته ‌شود.

بنای “خانه یک برلین”(مرکز زیارتی- آموزشی سه دین یهودیت، مسیحیت و اسلام) در محل عمارت فروریخته یکی از کلیساهای متعلق به آلمان شرقی سابق ساخته می‌شود. براساس برآوردهای کارشناسان پروژه، ساخت آن، ۴ سال زمان خواهد برد و در مجموع برای این پروژه، بودجه‌ای بالغ بر ۴۷ میلیون یورو ر نظر گرفته شده است. این بودجه، توسط دولت فدرال، دولت ایالتی برلین و همچنان از طریق کمک‌های مردمی پرداخت خواهد شد. همچنین این پروژه از سوی کلیسای پروتستان، جامعه یهودیان برلین، کالج آبراهان برای آموزش خام‌خام‌ها و انجمن گفت‌وگوی مسلمانان آلمان حمایت می‌شود.

حامیان این پروژه معتقدند که از طریق نیایش زیر یک سقف، درک متقابل میان پیروان ادیان بیشتر می‌شود. ولفگانگ شویبله، رئیس مجلس فدرال و یکی از حامیان اصلی پروژه، درباره آن گفت:« این پروژه انگیزه‌ای برای پیردان ادیان است تا مسئولیت خود را در قبال جهان به عهده بگیرند.»

مایکل مولر، شهردار برلین نیز این پروژه را نمادی برای تحمل و گفت‌وگوی موفق میان ادیان خواند. مولر خواستار توسعه بیشتر این مرکز شد.

همچنین آز کارام، دبیرکل شبکه جهانی ادیان برای صلح در یک پیام ویدیویی از نیویورک، آغاز ساخت این مرکز را “لحظه‌ای تاریخی” خواند. او از مقامات دولت فدرال درخواست کرد که نمادهایی از سایر ادیان نیز در این بنا گنجانده شود.

شایان ‌ذکر است که نام مرکز(خانه یک) از اعتقاد پیروان ادیان ابراهیمی به وجود خدای واحد گرفته شده است.

لینک گزارش:

سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون یورویی آلمان در کلمبیا

منابع: موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، گوته، موسسه صلح آلمان – کلمبیا، بنیاد هانس زایدل، بنیاد فردریش ابرت، بنیاد کونراد آدناور و بنیاد هاینریش بل

سیاستمداران کلمبیایی، آلمان را به عنوان بزرگ‌ترین شریک تجاری کشورشان در اتحادیه اروپا می‌شناسند، اما آن‌ها، کمتر به این مسئله اشاره می‌کنند که در یک دهه اخیر، روابط دو کشور در حوزه‌های سیاسی، علمی و فرهنگی نیز رشد بسیار زیادی داشته است. مقامات آلمانی در دسامبر سال ۲۰۲۰، مبلغ ۵۰۹ میلیون یورو برای پروژه‌های مرتبط به امور صلح و انسجام اجتماعی، بحران‌های آب و هوا، بهره‌وری انرژی و همچنین حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی در کلمبیا اختصاص دادند. آلمانی‌ها همچنین هر ساله کمک‌های بشردوستانه‌ای برای پناهجویان و مهاجران کلمبیایی که از جنگ‌های داخلی متضرر شدند، در نظر می‌گیرند و از نهادهای داخلی که در راستای حمایت از جامعه مدنی فعالیت دارند، حمایت می‌کنند. همچنین در حوزه آموزشی، دو کشور روابط خوبی دارند. در حال ‌حاضر، بیش از ۲۶۰ پروژه مشترک میان دانشگاه‌های آلمان و کلمبیا اجرا می‌شود و همچنین ۳۵۰۰ دانشجوی کلمبیایی در آلمان مشغول به تحصیل هستند.

موسسه صلح آلمان کلمبیا

جامعه کلمبیا سال‌ها شاهد جنگ‌های داخلی بوده است، از این‌رو، یکی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده در کلمبیا، تاسیس موسسه صلح آلمان – کلمبیا است. این موسسه که به عنوان مرکز آموزشی و تحقیقاتی فعالیت می‌کند، زیرنظر وزارت خارجه و موسسه تبادلات آکادمیک آلمان اداره می شود. اعضای این موسسه، دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی و جامعه مدنی آلمان و کلمبیا هستند که در سال ۲۰۱۶، به عضویت این موسسه درآمدند. تمرکز اصلی موسسه صلح آلمان-کلمبیا حمایت و پشتیبانی از پروژه‌های تحقیقاتی، آموزشی و مشاوره‌ای است که در راستای درک صلح و مقابله با درگیری‌های داخلی در کلمبیا شکل گرفته‌اند. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این موسسه به‌دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.instituto-capaz.org/en/about-us-2/

تبادلات آکادمیک

پس از استقلال کلمبیا در قرن نوزدهم، سیستم آموزشی عالی این کشور دچار تغییرات اساسی شد. از آن زمان تاکنون، تعداد دانشگاه‌های این کشور رشد زیادی داشته است. براساس آمارهای منتشرشده در سایت موسسه آکادمیک آلمان، در حال‌حاضر ۳۳ دانشگاه دولتی و ۵۴ دانشگاه خصوصی در این کشور فعالیت می‌کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی در کلمبیا همانند دیگر کشور های دنیا بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. جالب است بدانید که اکثر دوره‌های کارشناسی در دانشگاه‌های کلمبیا تنها به زبان اسپانیایی برگزار می‌شود. البته در برخی از دانشگاه‌های خصوصی نیز آموزش‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. اما تعداد آن‌ها بسیار کم است و شهریه‌های بالایی نیز دارند. در عوض، مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در بسیاری از دانشگاه‌های کلمبیا، به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. با این وجود، ناامنی ناشی از جنگ‌های داخلی و وجود گروه‌های قاچاقچی از یک‌سو و همچنین کمبود فرصت‌های شغلی و فقر از سوی دیگر، موجب شده که دانشجویان و محققان بین‌المللی تمایل زیادی به کار و تحصیل در کلمبیا نداشته باشند. علاوه بر این، دانشجویان و محققان اهل کلمبیا نیز ترجیح می‌دهند که برای ادامه کار و تحصیل به کشورهای باثبات و پیشرفته مانند آلمان مهاجرت کنند. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد؛ دانشگاه‌های آلمان و کلمبیا پروژه‌های آموزشی و تحقیقاتی مشترک زیادی با یکدیگر دارند و از این‌رو، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی این کشور در کلمبیا بسیار شناخته شده است. علاوه بر این‌ها، سایت موسسه تبادلات آکادمیک آلمان نیز هر ساله، فهرستی از فرصت‌های تحقیقاتی و آموزشی در آلمان را برای دانشجویان کلمبیایی منتشر می‌کند. لینک زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره شرایط تحصیل و تحقیقات در کلمبیا و همچنین فعالیت دانشجویان و پژوهشگران کلمبیایی در آلمان ارائه دهد.

https://www.daad.de/de/laenderinformationen/amerika/kolumbien/ueberblick-bildung-und-wissenschaft/

فعالیت موسسه گوته در بوگاتا

آلمانی‌ها در کلمبیا نیز مانند سایر کشورها، موسسه گوته را با هدف گسترش زبان آلمانی تاسیس کرده‌اند. این موسسه در بوگاتا، پاییتخت کلمبیا، کلاس‌هایی برای آموزش زبان آلمانی به بزرگسالان، جوانان و کودکان به صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌کند. همچنین در این مرکز، امتحانات رسمی موسسه گوته برگزار می‌شود. علاوه بر این‌ها، موسسه گوته در بوگاتا با همکاری انجمن‌ها و سازمان‌های فرهنگی و هنری در کلمبیا، برنامه‌های فرهنگی متفاوتی برگزار می‌کند. یکی از این برنامه‌ها باشگاه کتابخوانی دیجیتال است که تلاش می‌کند تا آثار نویسندگان آلمانی‌زبان جوان و یا کمترشناخته شده را به علاقمندان معرفی کند. این باشگاه کتابخانی، سه‌شنبه اول هر ماه از طریق نرم‌افزار زوم برگزار می‌شود. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهد:

https://www.goethe.de/ins/co/de/index.html

فعالیت بنیادهای آلمانی در کلمبیا

علاوه بر پروژه‌های تحقیقاتی و آموزشی، دو کشور در زمینه صلح و انسجام اجتماعی، بحران‌های آب و هوا، بهره‌وری انرژی و همچنین حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی با یکدیگر همکاری می‌کنند. یکی از مهم‌ترین موسسات آلمانی که در این زمینه‌ها در کلمبیا به فعالیت می‌پردازد، بنیاد کونراد آدناور است. دفتر بنیاد کونراد آدناور در بوگاتا، تنها در حوزه کلمبیا فعالیت نمی‌کند. بلکه برنامه‌هایی را در راستای حمایت از جامعه مدنی، توسعه اجتماعی و اقتصادی، کمک به پیشرفت گفت‌وگوهای بین‌فرهنگی و پیشگیری از درگیری‌های داخلی در کشوررهای کلمبیا، ونزوئلا، پرو و ​​بولیوی اجرا می‌کند. علاوه بر این‌ها، این بنیاد روابط گسترده‌ای با دانشگاه‌ها، موسسات پژوهشی و اتاق‌های فکر در احزاب و موسسات دولتی این کشورها دارد. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این بنیاد در اختیارتان بگذارد:

https://www.kas.de/de/web/kolumbien/ueber-uns

از دیگر موسسات مهم آلمانی که در حال‌حاضر در کلمبیا فعالیت می‌کند، می‌توان به بنیاد فردریش ابرت اشاره کرد. هدف از تاسیس دفتر این بنیاد در بوگاتا، مقابله با جنگ‌های داخلی، توسعه عدالت اجتماعی، محافظت از محیط‌زیست، توانمندسازی زنان، حمایت از جوانان مستعد و تحکیم ساختارهای دموکراتیک است. اعضای این بنیاد در پاییتخت کلمبیا تلاش می‌کنند تا با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و دوره‌های مختلف، در جهت اهداف خود قدم بردارند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های بنیاد فردریش ابرت در کلمبیا در اختیارتان قرار دهد:

https://www.fes.de/?id=316

بنیاد هانس زایدل از دیگر سازمان‌های آلمانی است که در کلمبیا فعالیت دارد. این بنیاد که از سال ۱۹۹۲ ساخته شده است، در راستای توسعه صلح و دموکراسی در کلمبیا فعالیت می‌کند. همچنین از دیگر فعالیت‌های این بنیاد، افزایش آگاهی عمومی و کمک به توسعه اقتصادی است. علاوه بر این‌ها، بنیاد هانس زایدل در سال‌های اخیر، نقش مهمی در توسعه روابط میان دولت‌های آلمان و کلمبیا داشته است. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره این بنیاد به دست آورید:

https://latinamerica.hss.de/colombia/

بنیاد هاینریش بل از جمله موسسات مهم آلمان است که در حوزه منابع طبیعی، سیاست‌های آب و هوایی و همچنین توسعه دموکراسی و حقوق بشر در بسیاری از آمریکای جنوبی مانند کلمبیا فعالیت می‌کند. از سوی دیگر، همه می‌دانیم که ناامنی، مشکلات بخش بهداشت و آموزش، چالش‌های زیادی برای سیاستمداران و اعضای جوامع مدنی در این منطقه ایجاد کرده است. از این‌رو، بنیاد هاینریش بل تلاش می‌کند تا با حل مشکلات و معضلات موجود، به سیاستمداران کلمبیا کمک کند تا به یک کشور پایدار دست یابند. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری به دست آورید:

https://www.boell.de/de/navigation/lateinamerika-5113.html

جشن ۱۷۵امین سالگرد تاسیس انجمن صحنه تئاتر آلمان برگزار شد

منبع:رادیو شمال آلمان

اعضای انجمن صحنه‌ تئاتر آلمان، ۱۷۵امین سالگرد تاسیس این موسسه را با حضور اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهور دولت فدرال و سایر مقامات سیاسی و فرهنگی آلمان در سالن تئاتر اولدنبورگ جشن گرفتند. انجمن صحنه‌ تئاتر آلمان، سازمانی است که ۴۳۰ سالن تئاتر و مرکز اپرا کنسرت زیر نظر آن کار می‌کنند.

ایده شکل‌گیری انجمن صحنه تئاتر آلمان از سال ۱۸۴۶ شکل گرفت. در آن زمان، فردیناند فون گال، مدیر تئاتر دربار اولدنبورگ تصمیم گرفت تا به سالن‌های تئاتر نظم دهد و قراردادهای منظمی برای استخدام هنرمندان ایجاد کند. تا آن زمان، شرایط هنرمندانی که در تئاترهای آلمان بازی می‌کردند، چندان مشخص نبود و بازیگران می‌توانستند حتی در زمان کار نیز،‌صحنه را ترک کنند. از این‌رو،  انجمن صحنه تئاتر آلمان با هدف حمایت از هنرمندان و صاحبان سالن‌های تئاتر در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد. در نتیجه، اعضای انجمن، امسال ۱۷۵‌امین سالگرد تاسیس آن را جشن گرفتند. این مراسم با سخنرانی اشتیاین مایر، رئیس‌جمهور آلمان آغاز شد.

او گفت:«حفظ تنوع فرهنگی حتی در شرایط کنونی که کرونا در جهان گسترش پیدا کرده است، اهمیتی زیادی دارد . آنچه که ما در سالن‌های کنسرت، تئاتر و … تجربه می کنیم، بسیار ارزشمند است. بنابراین تا آنجا که امکان دارد باید از هنر و هنرمندان این رشته‌ها حمایت کنیم. »

مارک گرندمونتانیا، مدیر انجمن صحنه تئاتر آلمان نیز از دیگر سخنرانان این جلسه بود. او با بیان اینکه کرونا نتوانسته به تئاترهای عمومی آلمان ضربه زیادی بزند، گفت:« بخش دولتی شرایط بهتری نسبت به تئاترهای مستقل داشته است. اما هر دو بخش، راه زیادی تا بازگشت به شرایط پیش از کرونا دارند. ما تلاش می‌کنیم تا نقص‌های این بخش‌ها را از بین ببریم و شرایط را برای حضور دوباره علاقمندان فراهم کنیم.»

همچنین شرکت‌کنندگان در ادامه جلسه درباره وجود نژادپرستی در میان هنرمندان و لزوم مشارکت فرهنگی در جامعه آلمان، با یکدیگر به بحث پرداختند.

لینک گزارش:

https://www.ndr.de/kultur/175-Jahre-Deutscher-Buehnenverein-Festakt-am-Oldenburgischen-Staatstheater,buehnenverein108.html

نگاهی به زندگی ولفگانگ بورشرت، نویسنده برجسته قرن بیستم

منبع:شبکه خبر آلمان

هامبورگ چندی پیش، میزبان صدمین سالگرد ولفگانگ بورشرت، یکی از نویسندگان برجسته قرن بیستم در آلمان بود. نویسنده‌ای که بسیاری او را صدای اعتراض نسلی شکست‌خورده می‌دانند.

ولفگانگ بورشرت، شاعر، نمایشنامه‌نویس و نویسنده آلمانی بود که در بیستم ماه مه سال ۱۹۲۱ در شهر هامبورگ به دنیا آمد. تنها ۱۸ سال داشت که به جنگ فراخوانده شد. بورشرت بد اقبال بود،‌ در همان ابتدای جنگ مجروح شد و همزمان بیماری سختی نیز به سراغش آمد. بعدها حتی شرایط سخت‌تری پیدا کرد و به خاطر انتقاد از سیاست‌های هیتلر، در دادگاه نظامی به اعدام محکوم شد. اما سرانجام به دلیل پیشرفت بیماری و اینکه امیدی به زنده‌ماندنش نبود، بخشیده شد. فرماندهان جنگ تصمیم گرفتند به جای اعدام، او را دوباره به جهبه جنگ بفرستند.

او پس از پایان جنگ، نوشتن را آغاز کرد. حتی بسیاری معتقدند که با وجود پیشرفت بیماری، تنها شوق نوشتن توانست او را به مدت دو سال زنده نگه دارد. او در این مدت، سرنوشت سربازان بازگشته از جنگ را در داستان‌های کوتاه و اشعار خود بازگو کرد. بورشرت در سال ۱۹۴۷ در حالی که سخت بیمار بود، ظرف یک هفته نمایشنامه مشهور خود “بیرون، پشت در“ را نوشت. این نمایشنامه در ۲۱ نوامبر ۱۹۴۷ تنها یک روز پس از مرگ خالق جوانش، در هامبورگ به روی صحنه رفت.

بورشرت در این اثر نشان می‌دهد در پس جنگی که بازماندگان از آن به عنوان تاریخ یاد می‌کنند، چه درد و رنج عظیمی نهفته است. او که سال‌های جوانی را در جبهه‌ و زندان‌ گذرانده بود، در واقع صدای اعتراض نسلی بازنده و شکست خورده بود.

این نویسنده شهیر آلمانی سرانجام در بیستم نوامبر سال ۱۹۴۷ در آسایشگاهی در شهر بازل چشم از جهان فرو بست. اگر مایلید، اطلاعات بیشتری درباره این نویسنده به‌دست آورید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.deutschlandfunkkultur.de/100-geburtstag-von-wolfgang-borchert-der-autor-der.1008.de.html?dram:article_id=497495

گشت و گذار در تاریخ معاصر

منبع: انجمن تاریخ زمان آلمان

انجمن تاریخ زمان آلمان را می‌توان یکی از جذاب‌ترین موزه‌های تاریخی در این کشور دانست. در این موزه، اطلاعات مهمی درباره زندگی افراد در طول تاریخ، شیوه اداره آلمان شرقی و همچنین زمان اتحاد دو آلمان وجود دارد.

قدمت ساخت موزه تاریخ زمان آلمان به ۳۰ سال پیش برمی‌گردد. زمانی که نمایندگان مجلس فدرال آلمان در سال ۱۹۹۲ تصمیم گرفتند تا بایگانی برای اسناد مربوط به “اتحاد دو آلمان” و تاریخ پیش از آن ایجاد کنند.  از این‌ رو، ساخت بنای موزه تاریخ زمان آلمان آغاز شد. این بنا قرار بود، شامل انجمن تاریخ معاصر لایپزیگ، نمایشگاه، مرکز اسناد و اطلاعات باشد. براساس اطلاعاتی که بر روی سایت انجمن تاریخ زمان آلمان قرار دارد: ساخت بنای این مجموعه در سال ۱۹۹۹ به پایان رسید و توسط گرهارد شرودر، صدراعظم وقت آلمان افتتاح شد. از آن زمان، این موزه، نمایشگاه‌های متعدد و میزگردهای متفاوتی در حوزه تاریخ معاصر آلمان برگزار کرده است و از زمان افتتاح آن تاکنون بیش از ۳.۷ میلیون نفر از این مجموعه بازدید کرده‌اند.

نمایشگاه دائمی این مجموعه، از دوره پس از جنگ جهانی دوم آغاز می شود، پس از آن، شرایط زندگی در آلمان شرقی را به بازدیدکنندگان نشان می‌دهد و سپس به وقایع مرتبط به جمهوری فعلی فدرال می‌پردازد. جالب است بدانید که در این نمایشگاه تصاویر و فیلم‌هایی از شاهدان و راویان تاریخ معاصر آلمان نیز وجود دارد. همچنین در این نمایشگاه به تحولات تاریخی در شرق اروپا و تاثیر آن بر کل قاره سبز نیز پرداخته شده است. در بخش دیگری از نمایشگاه دائمی موزه نیز سوژه‌هایی مانند تروریسم بین الملل و دیجیتالی شدن مورد بررسی قرار گرفته‌اند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره این موزه در اختیارتان بگذارد:

https://www.hdg.de/zeitgeschichtliches-forum/organisation

تازه های نشر در آلمان

بازاندیشی!چگونه اسلام و یهودیت جامعه ما را بهتر می کنند؟

منبع: هردر

بسیاری بر این باورند که یهودیت و اسلام تفاوت زیادی با یکدیگر دارند و این تفکر در کشورهای آلمانی‌زبان بیش از دیگر کشورها به چشم می‌خورد. حتی وقتی صحبت از یهودی‌ستیزی می‌شود، در اکثر موارد منظور یهودی‌ستیزی توسط مسلمانان است. اما آنچه بسیاری نمی‌دانند، این است که اسلام و یهودیت شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند. خاخام والتر همولکا و مهند خورشید، محقق علوم اسلامی در کتاب خود “بازاندیشی!چگونه اسلام و یهودیت جامعه ما را بهتر می کنند؟” کلیشه‌های رایج درباره ادیان اسلام و یهودیت را زیر سوال می‌برند و به مخاطبان خود یادآوری می‌کنند که اسلام و یهودیت دارای چه پتانسیل زیادی برای بهتر شدن جوامع هستند.

Verlag Herder
1. Auflage 2021
Gebunden mit Schutzumschlag
192 Seiten
ISBN: 978-3-451-37625-2
Walter Homolka (Autor), Mouhanad Khorchide (Autor)

لینک کتاب:

https://www.herder.de/religion-spiritualitaet-shop/umdenken!-gebundene-ausgabe/c-38/p-20566/

هفته‌نامه فارسی زبان رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان صرفا به منظور آشنایی با رویدادها و تحولات فرهنگی آلمان، خلاصه گزارش‌ها و اخبار رویدادهای فرهنگی این کشور را بدون دخل و تصرف و ارائه نظریه، با ذکر دقیق منبع و عینا همانگونه که منتشر شده است، منعکس می‌نماید. بر این اساس تاکید می‌کند که انعکاس این اخبار به هیچ‌وجه به منزله تأیید آن نمی‌باشد.در عین‌حال، هرگونه بهره‌برداری و نقل اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های این نشریه صرفا با ذکر منبع مجاز است

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist icro.png

هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
با همکاری هیات تحریریه رایزنی فرهنگی
انتشار از طریق وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
www.irankultur.com | info@irankultur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *