هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین شماره ۵۲۵ – ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰

> تحولات فرهنگی اجتماعی آلمان

اقدامات فرهنگی دولت فدرال در روستاها و شهرهای دورافتاده آلمان

منبع: سایت دولت فدرال، ترافو، جایزه کتابفروشان آلمان، آژانس تامین مالی فیلم‌های سینمایی

اگر تا چند دهه پیش، تنها پیشرفت‌های اقتصادی به عنوان شاخص رشد و ملاک توسعه یک کشور در نظر گرفته می‌شد، اما امروزه همه به خوبی می‌دانند که توسعه فرهنگی می‌تواند چه نقش مهمی در رشد هر کشور داشته باشد. حتی در سال‌های اخیر، فرهنگ، قلمرو گسترده‌تری یافته و توسعه‌ اقتصادی، اجتماعی و امنیت کشورها با مسائل فرهنگی گره خورده است. شاید به همین دلیل است که مسئولان دولت فدرال آلمان نیز در دهه‌های اخیر بر روی توسعه فرهنگی در سراسر این کشور تمرکز کرده‌اند. آن‌ها در این سال‌ها، همواره تلاش کرده‌اند تا زیرساخت‌های فرهنگی را به شکلی متناسب در شهرها و روستاهای آلمان ایجاد کنند. در این راستا، دولت فدرال در چند سال اخیر، بودجه‌ای را برای توسعه فرهنگی در روستاها و شهرهایی با حداکثر ۲۰ هزار نفر در نظر گرفته است. این بودجه باید در جهت ساخت و بازسازی مراکز فرهنگی، کتابخانه‌ها، سینماها، موزه‌های محلی و … هزینه شود. علاوه بر این‌ها، بخشی از این بودجه نیز باید به آشنایی شهروندان روستایی با مراکز فرهنگی مهم آلمان اختصاص یابد. از این‌رو، چندین پروژه فرهنگی در روستاها و شهرهایی با جمعیت کم آغاز شده است. در این گزارش تلاش کرده‌ایم تا پروژه‌های فرهنگی دولت فدرال در روستاها و شهرهای کوچک آلمان را مورد بررسی قرار دهیم:

توسعه فرهنگی در مناطق دورافتاده

یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت فدرال برای توسعه فرهنگی در روستاهای این کشور، اجرای پروژه ترافو است. این پروژه به منظور گسترش برنامه‌های فرهنگی و همچنین توسعه نهادهای فرهنگی در روستاهای کم‌درآمد و شهرهای دورافتاده آلمان ایجاد شده است. بدین منظور از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴، بیش از ۲۶ میلیون یورو از بودجه فرهنگی فدرال برای این برنامه اختصاص یافته است. دست‌اندرکاران این پروژه در اولین قدم، برنامه‌ای جدید برای فعالیت موزه‌های محلی، سینماها، کتابخانه‌ها و سایر مراکز فرهنگی در روستاها تهیه کردند و وظایف جدیدی برای اعضای این نهادهای فرهنگی درنظر گرفتند. این پروژه در ابتدا در ۴ ایالت آلمان آغاز شد و قرار است تا پایان سال جاری در دو منطقه دیگر نیز اجرا شود. با این وجود، روستاهای ایالت‌های بایرن، هسن، مکلنبورگ-فورپومرن، نوردراین-وستفالن، راینلاند-فالتس، زاکسن، زاکسن-آنهالت، اشلسویگ-هولشتاین و تورینگن هنوز وارد این پروژه نشده‌اند. البته مسئولان دولت فدرال امیدوارند که این پروژه بتواند تا سال ۲۰۲۴ به سایر روستاها و شهرهای آلمان نیز برسد. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره پروژه درافو در اختیارتان قرار دهد:

https://www.trafo-programm.de/2415_programm/2558_uber-trafo

نگهداری از موسسات ملی

برنامه “سرمایه‌گذاری برای موسسات ملی” از دیگر پروژه‌های فرهنگی است که در راستای توسعه فرهنگی در آلمان انجام می‌شود. دولت فدرال سالانه ۲۰ میلیون یورو در اختیار دست‌اندرکاران این پروژه قرار می‌دهد. برنامه “سرمایه‌گذاری برای موسسات ملی” در راستای نگهداری و مدرن‌سازی مراکز فرهنگی در ایالت‌های مختلف آلمان راه‌اندازی شده است و مراکز فرهنگی مهم که در شهرهای کوچک و روستاها قرار دارند نیز تحت حمایت این پروژه قرار می‌گیرند. همچنین این برنامه به ایمن‌سازی و محافظت از بناهای مهم ملی آلمان نیز می‌پردازد. از طریق لینک زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره این پروژه به‌دست آورید:

https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/national-bedeutsame-kultureinrichtungen-1688588

حفاظت از بناهای تاریخی

یکی دیگر از اقدامات مهم دولت فدرال در راستای توسعه فرهنگی، پروژه حفاظت از بناهای تاریخی است. دولت فدرال از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، در مجموع ۱۳۰ میلیون یورو برای حفاظت از بناهای تاریخی در ایالت‌های مختلف اختصاص داد. در سال جاری نیز، مبلغ ۷۰ میلیون یورو برای این امر اختصاص یافته است.  پروژه حفاظت از بناهای تاریخی در راستای حفاظت از بناهای تاریخی و همچنین پارک‌ها و باغ‌های آلمان به وجود آمده است که به دلیل دستاوردهای معماری، تاریخی یا علمی از اهمیت ویژه ای برخوردارند. این پروژه سهم به‌سزایی در حمایت و حفاظت از بناهای تاریخی ایفا می‌کند. اگر دوست دارید که اطلاعات بیشتری درباره این پروژه به‌دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/kultur/kunst-kulturfoerderung/foerderbereiche/denkmalschutz-und-baukultur/denkmalschutz-404720

مراقبت از میراث جهانی یونسکو

۴۶ بنای باستانی آلمان در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. بسیاری از آن‌ها در شهرهای کوچک و دورافتاده قرار دارند. این آثار مانند تمام آثار باستانی آلمان زیر نظر شهرداری‌ها و دولت‌های ایالتی فعالیت می‌کند. با این وجود، دولت فدرال آلمان نیز به صورت ویژه از این بناهای تاریخی محافظت می‌کند. وزارت فرهنگ و رسانه فدرال، گزارشی مفصل درباره این بناهای تاریخی و مراقبت از آن‌ها منتشر کرده است که از طریق لینک زیر می‌توانید آن را بخوانید:

https://www.bundesregierung.de/resource/blob/992814/1681202/bb5d80f3183ccec6f736a11d0a7b2540/leuchtturmbroschuere-download-bkm-data.pdf

تامین مالی فیلم‌های سینمایی

از دیگر پروژه‌های مهم دولت فدرال آلمان، تاسیس آژانس تامین مالی فیلم‌های سینمایی است. این آژانس هر ساله بودجه‌هایی را برای ساخت فیلم‌های سینمایی در ژانرهای مختلف در سراسر آلمان و به خصوص به کارگردانان جوان در روستاها و شهرهای کوچک اختصاص می‌دهد. این بودجه شامل هزینه فیلم‌نامه، تجهیزات و امکانات ساخت فیلم و … می‌شود. همچنین در هر پروژه سینمایی، بخشی از بودجه نیز برای بخش تبلیغات در نظر گرفته خواهد شد. بودجه سازمان تامین مالی فیلم‌های سینمایی از مالیات‌ مرتبط با سینما، تلویزیون و صنعت ویدئو تامین می‌شود. علاوه بر این، بسیاری از سازمان‌های حامی سینما مانند صندوق تامین بودجه فیلم آلمان نیز به سازمان تامین مالی فیلم‌های سینمایی کمک مالی می‌کنند. همچنین این پروژه با بسیاری از سازمان‌های سینمایی اروپا نیز همکاری نزدیکی دارد. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره آژانس تامین مالی فیلم‌های سینمایی آلمان به دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.ffa.de/wir-ueber-uns.html

جایزه کتابفروشان آلمان

تاسیس جایزه کتابفروشان آلمان یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت فدرال در راستای توسعه فرهنگی در روستاها و شهرهای دورافتاده این کشور است. این جایزه هر ساله به  بیش از ۱۰۰ کتابفروشی‌ در ایالت‌های مختلف آلمان اهدا میشود. بیشتر این کتافروشی‌ها در شهرهای کوچک و دورافتاده قرار دارند. این جایزه هر ساله توسط مونیکا گوترز، وزیر فرهنگ و رسانه آلمان اهدا می‌شود. براساس گزارشی که بر روی سایت جایزه کتابفروشان آلمان آمده است؛ امسال مبلغ ۷ هزار یورو به صد کتابفروشی در سراسر آلمان اهدا خواهد شد که توسط هیات جایزه کتابفروشان آلمان انتخاب می‌شوند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره جایزه کتابفروشان آلمان در اختیارتان قرار دهد:

جمعیت مسلمانان در آلمان به بیش از ۵ میلیون نفر رسید

Foto: Frank May dpa/lni +++(c) dpa – Bildfunk+++

منبع: اشپیگل

نتایج مطالعات جدید مرکز تحقیقات اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال نشان می‌دهد که جمعیت مسلمانان در آلمان به بیش از ۵ میلیون نفر رسیده است. این آمار نسبت به آمارهای سال ۲۰۱۵ در حدود ۹۰۰ هزار نفر افزایش یافته است. مرکز تحقیقات اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال به نمایندگی از کنفرانس اسلامی آلمان، این مطالعات را انجام داده است.

براساس برآوردهای جدید مرکز تحقیقات اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال، در حال حاضر بین ۵.۳ تا ۵.۶ ​​میلیون نفر شهروند مسلمان در آلمان زندگی می‌کنند که در حدود ۶.۴ تا ۶.۷ درصد از کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. این آمار در مقایسه با آخرین سرشماری در سال ۲۰۱۵، در حدود ۹۰۰ هزار نفر افزایش داشته است.

سامر هانس اکهارد، رئیس مرکز تحقیقات اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال در این باره گفت:« مسلمان در سال‌های اخیر از کشورهای مختلف در خاور نزدیک و خاورمیانه به اروپا آمده‌اند، به همین‌دلیل شاهد تنوع و تفاوت در میان آن‌ها هستیم. در واقع مسلمانان از طیف‌ها و گروه‌های مختلفی هستند و با دلایل کاملا متفاوت اقدام به مهاجرت کرده‌اند.»

 براساس این تحقیقات، مسلمان ترکیه که سابقه طولانی مهاجرت به آلمان را دارند، همچنان بزرگترین گروه مسلمانان آلمان را تشکیل می‌دهند، آ‌ن‌ها ۴۵ درصد از اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند. پس از ترک‌ها، شهروندان اهل سوریه در رده دوم قرار دارند.  ۱۳ درصد از جمعیت کل  متعلق به آن‌ها است. این گروه‌ها از کشورهای مختلف به آلمان آمده‌اند و تجارب متفاوتی در زندگی دارند. بر این اساس نه‌تنها فرزندان مهاجران ترک، چهره اسلام در آلمان را شکل می‌دهند، بلکه مهاجران از خاورمیانه هم مدت‌هاست که در زمره این گروه قرار گرفته‌اند.

بسیاری از مسلمانان ساکن آلمان سال‌ها پیش به آلمان مهاجرت کرده‌اند و یا حتی در آلمان متولد شده‌اند. تقریبا نیمی از آن‌ها تابعیت آلمان را دارند.

لینک گزارش:

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/deutschland-zahl-der-muslime-deutlich-gewachsen-a-2ff75763-13b2-4dc5-981c-ce14150cd0a3

تبادلات علمی و فرهنگی میان آلمان و ترکمنستان

منابع: موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، بنیاد کنراد آدناور، مدرسه آلمانی ترکمن‌آباد، سایت وزارت خارجه آلمان

۱۵ سال پیش، اشتاین مایر، وزیر خارجه وقت آلمان در سفرش به عشق‌آباد، بر ضرورت گسترش روابط آلمان با ترکمنستان تاکید کرد. اشتاین مایر در آن زمان گفت که از پتانسیل‌های موجود بین دو کشور برای همکاری‌هــای دوجانبه بهره‌برداری کامل نشده است و باید مناسبات میان دو کشور بطور کامل در مسیر صحیح قرار گیرد. هر چند بعد از این دیدار، روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گسترش بیشتری یافت، اما هنوز هم تا رسیدن به شرایط ایده‌آل فاصله زیادی دارد. با این وجود، آمارها نشان می‌دهد که در حوزه فرهنگ و آموزش نسبت به سایر حوزه‌ها شرایط بهتری حکم فرما است.

تبادلات آکادمیک

ترکمنستان دارای ۲۳ دانشگاه‌ دولتی و خصوصی است. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کشور ترکمنستان رایگان و مدت تحصیل دانشجویان در دوره های کارشناسی به طور معمول، در حدود چهار سال است. در دانشگاه‌‌های دولتی این کشور، دروس به زبان ترکمنی و روسی تدریس می‌شود و تعداد دانشگاه‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، بسیار کم است. آنطور که سایت موسسه تبادلات آکادمیک آلمان گزارش داده است؛ دانشگاه‌های این کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا پیشرفت چندانی نداشته‌اند. از این‌‌رو، اکثر دانشجویان برای ادامه تحصیل در  مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به کشورهای برتر اروپا، آمریکا و آسیایی مهاجرت می‌کنند. طبیعی است که آلمان نیز یکی از مقاصد محبوب دانشجویان ترکمنستان به شمار می‌رود. دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی آلمان هر ساله پذیرای گروه پرشماری از دانشجویان ترکمنستان است که تمایل دارند در شرایط بهتری به تحصیل بپردازند. در همین ارتباط، سایت موسسه تبادلات آکادمیک آلمان نیز به دانشجویان و محققان کمک می‌کند و هر ساله فهرستی از فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی آلمان را برای اطلاع علاقمندان در ترکمنستان منتشر می‌کند.سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیتشری در اختیارتان قرار دهد:

https://www.daad.de/de/laenderinformationen/asien/turkmenistan/ueberblick-bildung-und-wissenschaft/

آموزش زبان آلمانی

توسعه زبان آلمانی در ترکمنستان از طریق مدارس آلمانی شماره ۲۷ در ترکمن‌آباد و شماره ۱۶ در عشق‌آباد صورت می‌گیرد. درباره مدرسه شماره ۱۶ عشق‌آباد اطلاعات زیادی در دسترس نیست، اما مدرسه آلمانی شماره ۲۷ در شهر ترکمن‌آباد، در حال‌حاضر، ۸۱۸ دانش‌آموز دارد. این مدرسه در سه مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان، دروس آموزشی را به سه زبان آلمانی، انگلیسی و روسی ارائه می‌دهد. دانش‌آموزان مدرسه آلمانی شماره ۲۷ در ترکمن‌آباد، در مقطع دبیرستان می‌توانند از میان رشته‌های ریاضی، علوم‌ طبیعی و علوم انسانی، یکی را انتخاب کنند. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این مدرسه به دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.pasch-net.de/de/pasch-schulen/schulportraets/asien/tkm/mittelschule-27-turkmenabat.html

حمایت از رسانه‌های آزاد

بنیاد کونراد آدناور در راستای آموزش نسل جوان، توانمندسازی زنان، حمایت از رسانه‌های آزاد، آموزش سیاسی و استقلال در آسیای مرکزی در ترکمنستان فعالیت می‌کند. اعضای این بنیاد در ترکمنستان با برگزاری کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی تلاش می‌کنند تا در راستای اهداف خود قدم بردارند. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره این بنیاد به دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.kas.de/de/web/zentralasien/ueber-uns

برگزاری نمایشگاه

بنیاد میراث فرهنگی پروس در سال ۲۰۱۸، نمایشگاهی با عنوان “عصر برنز در ترکمنستان” را برگزار کرد. این نمایشگاه از ماه آوریل سال ۲۰۱۸ تا آوریل سال ۲۰۱۹ برپا بود. نمایشگاه  “عصر برنز در ترکمنستان” در موزه  نویس در برلین، موزه باستان شناسی هامبورگ و موزه‌ای در مانهایم نشان داده شد. این نمایشگاه ۳۸۰ هزار بازدیدکننده داشت. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری به دست آورید:

https://www.auswaertiges-amt.de/de/aussenpolitik/laender/turkmenistan-node/bilaterale-beziehungen/206780?openAccordionId=item-206784-0-panel

اعتراض مسلمانان به توقف پروژه ساخت مسجد در هایلبرون

منبع: اسلامیک

اقدام مسئولان شورای شهر هایلبرون برای متوقف‌کردن پروژه ساخت مسجد این شهر، با اعتراض شهروندان مسلمان و اعضای انجمن‌های اسلامی مواجه شد.

شهروندان مسلمان در شهر هایلبرون آلمان، هفت سال است که در انتظار ساخت مسجدی جدید به سر می‌برند. این در حالی است که مسئولان شورای شهر هایلبرون به تازگی پروژه ساخت مسجد را متوقف کرده‌اند. این اقدام مسئولان شورا با واکنش شدید شهروندان مسلمان مواجه شده است.

اردینچ آلتوناش، رئیس جوامع مساجد در هایلبرون، در این باره گفت:«اقدام اعضای شورای شهر، مانند سیلی به چهره شهروندان مسلمان بود. مسئولان شهر همواره مدعی‌اند که در امر ادغام به خوبی عمل کرده‌اند، به همین دلیل تعطیل کردن پروژه ساخت مسجد می‌تواند به اعتبار آن‌ها خدشه وارد کند. در هر صورت، ما تمام راه‌های شکایت‌کردن را بررسی خواهیم کرد.»

آلتوناش در حالی از شکایت از مسئولان شورای شهر صحبت می‌کند که اعضای این شورا هفته گذشته با ۲۲ رأی مخالف و ۱۷ رأی موافق، خواستار تعطیلی پروژه مسجد شدند. گفته می‌شود که اعضای شورای محلی هایلبرون، به دلیل نگرانی از جمعیت زیاد مسلمانان و مشکلات ترافیکی و بهداشتی، ست را تغطیل کرده‌اند. همچنین مشارکت اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب در ساخت مسجد و ارتباط نزدیک اعضای آن با رئیس‌جمهور ترکیه نیز از دیگر عواملی است که موجب تعطیلی پروژه ساخت مسجد شده است.

ایده ساخت مسجد از حدود هفت سال پیش شکل گرفت. بر اساس گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌ها، تنها اعصای حزب سبزها و حزب دموکرات سوسیال در شورای محلی به نفع ساخت مسجد رأی دادند. سوزانه بای، رهبر حزب سبزها در این باره گفت:« برای من، درک صحبت‌های مخالفان پروژه مسجد دشوار بود. این مسجد باید هر چه زودتر براساس قوانین شهری ساخته شود.»

البته باید توجه داشت که، رد این پروژه توسط نمایندگان اتحادیه دموکرات مسیحی و حزب دموکرات آزاد آلمان تعجب آور نیست. نمایندگان این احزاب قبلاً اعلام کرده بودند که ساخت مسجد موجب می‌شود که ادغام به تعویق بیفتد. با این وجود، مسلمانان نباید ناامید شوند. آن‌ها باید از حقوق خود در دادگاه دفاع کنند و ساخت مسجد را پس از هفت سال به پایان برسانند.

لینک گزارش:

مجموعه تئاتر عروسکی درسدن صاحب موزه می‌شود

منبع: شبکه مرکز آلمان

مجموعه تئاتر عروسکی درسدن که سال‌ها در یک انبار نگهداری می‌شد، ظرف دو سال آینده صاحب موزه می‌شود.

مجموعه تئاتر عروسکی درسدن با بیش از ۱۲ هزار عروسک، یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های تئاتر عروسکی در سطح جهان به شمار می‌رود. این مجموعه روایتگر‌ تاریخ تئاتر عروسکی از قرن هجدهم تا به امروز است. هر چند که قرار است این مجموعه در چند سال آینده به ساختمانی جدید و بزرگ راه یابد، اما این آثار ارزشمند هنوز در انبار یک کلیسا در درسدن نگهداری می‌شوند.

آنطور که شبکه مرکز آلمان گزارش داده است؛ ظرف دو سال آینده،  ۱۲ هزار عروسک و ۵۰ هزار شی متعلق به مجموعه تئاتر عروسکی درسدن به ساختمانی جدید منتقل خواهند شد. همچنین در این ساختمان بخشی نیز برای نگهداری کتاب‌ها، نامه‌ها و تصاویر تاریخی در نظر گرفته شده است. این در حالی است که در چند دهه اخیر، این مجموعه ارزشمند در انباری یک کلیسا در درسدن نگهداری می‌شود. قدمت برخی از عروسک‌های این مجموعه به بیش از ۱۵۰ سال می‌رسد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید؛ ایالت زاکسن زمانی مهمترین مرکز برای فعالیت تئاتر عروسکی محسوب می‌شد و به همین‌دلیل درحال‌حاضر، عروسک‌ها و اشیا قدیمی در مرکز این ایالت یعنی شهر درسدن نگهداری می‌شوند. اگر دوست دارید درباره این نمایشگاه بیشتر بدانید، به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.mdr.de/kultur/theater/puppentheatersammlung-skd-dresden-100.html

تریر؛ شهری باستانی با فرهنگی غنی

منبع:سایت شهر تریر

شهر تریر، قدیمی‌ترین شهر آلمان است که زمانی مستعمره امپراتوری روم به شمار می‌آمد. این شهر امروزه با وجود حمام آب گرم و تماشاخانه‌اش و همچنین با دروازه تاریخی پرتا نیگرا، مجموعه بی‌نظیری از تاریخ معماری روم باستان را در اختیار دارد و گردشگران زیادی را از اقصی‌نقاط جهان به سوی خود می‌کشاند.

بسیاری معتقدند که سنگ بنای شهر تریر ۱۷ سال پیش از میلاد مسیح(ع) گذاشته شده است. این شهر از قرن اول میلادی مستعمره رومی‌ها بود و در آن زمان با عنوان “روم ثانی” شناخته می‌شد. تریر بخاطر تاریخ ‏و فرهنگ بسیار غنی، ساختمان‌ها و سازه‌های رومی و آثار باستانیش در میان گردشگران بسیار محبوب است.

این شهر، شبیه موزه‌ای سرباز است که بسیاری از بناهای تاریخی آن مانند حمام رومی، دروازه تاریخی پورتا نیگرا، میدان قدیمی مربوط به قرون وسطی و کلیسای جامع در معرض دید عموم قرار دارند و با ‏قدم زدن در شهر می توان همه این آثار باستانی را مشاهده کرد.‏ بناهای متعلق به دوران روم باستان و همچنین کلیسای لیب فرائن و کلیسای جامع شهر از سال ۱۹۸۶ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته‌اند. کلیسای جامع ترییر که ۱۷۰ سال پیش ساخته شده است، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای آلمان شناخته می شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، تریر در دوره‌ای به دلیل تعداد زیاد کلیساها و صومعه‌ها پیشوند ‏‏”شهر مقدس” را گرفت. در آن زمان، کلیسای” لیب فراون، به عنوان یکی از اولین ساز‌ه‌های ‏گوتیک در آلمان، در کنار کلیسای جامع تریر ساخته شد.‏ ‏‏‏‏

همچنین جالب است بدانید که کارل مارکس، اقتصاددان و نظریه‌پرداز اجتماعی نیز اهل شهر تریر است و هر ساله نمایشگاه‌هایی درباره زندگی و آثار او در خانه محل تولدش برگزار می‌شود.

لینک گزارش:

https://www.trier.de/kultur-freizeit/geschichte/ueberblick/

تازه های نشر در آلمان

داستان‌های پیامبران از قرآن کریم

منبع:آمازون

در طول تاریخ، ۱۲۴ هزار پیامبر برای هدایت انسان‌ها فرستاده شدند که از میان ایشان، تنها نام ۲۵ نفر از انبیا در قران ذکر شده است. کتاب “داستان‌های پیامبران از قرآن کریم” درباره شیوه زندگی ۲۵ پیامبر الهی است که نامشان در قرآن کریم ذکر شده است. این کتاب به ما می‌آموزد که چگونه پیامبران الهی توانستند با توکل به خداوند و اراده خود از سد مشکلات بزرگ بگذرند. کتاب “داستان‌های پیامبران از قرآن کریم” برای علاقمندان به کتب دینی می‌تواند بسیار مفید باشد.

Herausgeber : Define Verlag (12. Februar 2020)
Sprache : Deutsch
Gebundene Ausgabe : 200 Seiten
ISBN-13 : 978-3946871248
Shahada Sharelle Abdul Haqq

لینک کتاب:

هفته‌نامه فارسی زبان رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان صرفا به منظور آشنایی با رویدادها و تحولات فرهنگی آلمان، خلاصه گزارش‌ها و اخبار رویدادهای فرهنگی این کشور را بدون دخل و تصرف و ارائه نظریه، با ذکر دقیق منبع و عینا همانگونه که منتشر شده است، منعکس می‌نماید. بر این اساس تاکید می‌کند که انعکاس این اخبار به هیچ‌وجه به منزله تأیید آن نمی‌باشد.در عین‌حال، هرگونه بهره‌برداری و نقل اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های این نشریه صرفا با ذکر منبع مجاز است

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist icro.png

هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
با همکاری هیات تحریریه رایزنی فرهنگی
انتشار از طریق وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
www.irankultur.com | info@irankultur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *