هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین شماره ۴۷۰ – ۲۵ فروردین ماه ۹۹

> تحولات فرهنگی اجتماعی آلمان

از افزایش خشونت خانگی و نژادپرستی تا همدلی میان گروه‌های دینی

مدت‌ها است که تحقیقات پزشکی در اکثر کشورهای جهان برای مقابله با کرونا آغاز شده و محققان در اقصی‌نقاط دنیا تلاش می‌کنند تا راهی برای پیشگیری و مقابله با این بیماری پیدا کنند. این درحالی است که جامعه‌شناسان معتقدند باید به عواقب اجتماعی و فرهنگی این همه‌گیری در کشورهای مختلف نیز توجه شود. به طور مثال، آنطور که آمارها در آلمان نشان می‌دهد؛ این بیماری باعث افزایش خشونت‌های خانگی و همچنین نژادپرستی در جامعه شده است. در عین حال، شیوع کررونا در برخی ایالت‌های آلمان نیز، عامل همبستگی میان گروه‌های قومی و مذهبی بوده است. در این گزارش سعی کرده‌ایم تا اثرات فرهنگی و اجتماعی کرونا در آلمان را مورد بررسی قرار دهیم:

Symbolbild: Christen und Muslime. © shutterstock, bearbeitet by IslamiQ

محدودیت‌های رفت‌وآمد، خانه‌نشینی و استرس ناشی از شیوع کرونا در هفته‌های اخیر، شرایط سختی را برای بسیاری از خانواده‌های آلمانی ایجاد کرده است. برآوردهای سازمان‌های حمایت از زنان در آلمان نشان می‌دهد که زنان زیادی در این کشور تحت خشونت خانگی قرار گرفته‌اند. همچنین سازمان‌های حمایت از کودکان هشدار داده‌اند که هزاران کودک و نوجوان در معرض آسیب قرار دارند. پیش‌تر،‌ در واپسین روزهای سال ۲۰۱۹، پلیس جنایی آلمان اعلام کرده بود که بطور متوسط، هر سه روز یک‌بار، خبر کشته‌شدن یک زن بر اثر خشونت خانگی، در دفاتر پلیس این کشور ثبت می‌شود. براساس این آمار، ۸۲ درصد از قربانیان خشونت‌های خانگی در سال ۲۰۱۹، زنان بودند. حال شیوع ویروس کرونا و ماندن افراد در خانه باعث شده است تا باز هم هزاران زن در معرض خشونت خانگی قرار گیرند. سارا ترنتش از اعضای سازمان مبارزه با خشونت علیه زنان برلین در این باره می‌گوید:« قرنطینه ناشی از کرونا ممکن است، موجب مرگ هزاران زن در آلمان شود. وقتی خانواده‌ها برای مدت طولانی در خانه بمانند، احتمال درگیری میان اعضای خانواده بالا می‌رود. این امر گاهی  موجب صدمه ‌دیدن اعضای خانواده و حتی مرگ آن‌ها می‌شود.» البته نگرانی از افزایش خشونت‌های خانگی تنها محدود به آلمان نیست. در چین تعداد شکایات از خشونت خانگی در زمان کرونا سه برابر شده و در اسپانیا نیز شکایات افزایش زیادی داشته است. برآوردهای سازمان‌های حمایت از زنان در آلمان نشان می‌دهد که این آمار در این کشور نیز افزایش داشته است. ترنتش در این باره می‌گوید:« دولت فدرال دو خط تلفن رایگان برای مشاوره به دو گروه کودک و نوجوان و گروه بزرگسالان اختصاص داده است. کار مشاوران این خطوط، گوش سپردن به شکایات و ارجاع موضوع به تشکل‌های تخصصی‌تر است. برآوردهای ما نشان می‌دهد که از زمان شیوع کرونا در آلمان، تماس‌های تلفنی با این شماره‌ها افزایش محسوسی داشته است.»

او همچنین با اشاره به کاهش تعداد پناهگاه‌های امدادرسانی به زنان می‌گوید:«سازمان‌های امدادرسانی به زنان، روزهای شلوغی را سپری می‌کنند. پناهگاه‌های زیادی در سراسر آلمان بسته شده‌اند. کارکنان پناهگاه‌ها نیز کاهش یافته و به همین دلیل، امدادرسانی به زنان با مشکلات زیادی روبرو است.» به اعتقاد این عضو سازمان مبارزه با خشونت علیه زنان، بسته‌شدن پناهگاه‌ها، زنان زیادی را در آلمان مضطرب کرده است. از این رو، دولت‌های ایالتی و شهرداری‌ها در شهرهای مختلف به دنبال راهکاری برای کمک به زنان هستند. به عنوان مثال در کاسل، آپارتمان‌های خالی برای سکونت زنان آسیب‌دیده آماده شده‌اند. در برلین نیز دو هتل برای افراد بی‌خانمان و زنان آسیب‌دیده تجهیز شده است. فرانسیسکا گیفی، وزیر امور خانواده آلمان نیز از دولت‌های ایالتی خواسته است تا شرایطی را برای اسکان زنان و افراد آسیب‌دیده فراهم کند. در این میان، دولت فدرال نیز سعی دارد تا با اختصاص بودجه، شرایط بهتری برای زنان آسیب‌دیده فراهم کند. در کنار این‌ها، روان‌شناسان در رادیو و تلویزیون آلمان از شهروندان می‌خواهند که موارد خشونت خانگی را به پلیس گزارش دهند. در این برنامه‌ها تاکید می‌شود که خشونت خانگی یک موضوع خصوصی نیست و همه در برابر آن مسئول هستند. البته در کنار خشونت علیه زنان، به نظر می‌رسد در این مدت، رفتارهای خشونت‌آمیز با کودکان و نوجوانان نیز در آلمان افزایش داشته است. گرد لندزبرگ، مدیر اتحادیه انجمن‌های شهر و شهرداری آلمان می‌گوید: «از زمان شیوع کرونا، کودکان و نوجوانان زیادی با مشاورهای سازمان‌های اجتماعی تماس گرفته‌اند. پیش از بحران کرونا، مسئولان اداره جوانان و نوجوانان از طریق مدارس و مهدکودک‌ها با والدین و مربیان در ارتباط بودند و بر وضعیت روحی، تربیتی، بهداشتی، تغذیه‌ای و آموزشی کودکان و نوجوانان در خانه‌ها نظارت می‌کردند. این در حالی است که مهدکودک‌ها و مدارس، در حال‌حاضر به دلیل بحران کرونا تعطیل شده‌اند و ارتباط کارشناسان اداره جوانان و نوجوانان با والدین کم شده است.» گرد لندزبرگ معتقد است که کارشناسان ادارات جوانان و نوجوانان و مددکاران باید با پوشش مخصوص، شخصا به خانه‌ها سرکشی کنند تا از شرایط کودکان و نوجوانان آگاه شوند.

افزایش تبعیض و نژادپرستی

از سوی دیگر، اداره حفاظت از قانون اساسی فدرال هشدار داده است که گروه‌های راستگرای افراطی، از بیماری کرونا برای پیش‌برد اهداف خود استفاده می‌کنند. براساس گفته‌های مسئولان این اداره، گروه‌های راستگرای افراطی تلاش می‌کنند تا مهاجران و پناهجویان را عامل شیوع کرونا معرفی کنند. توماس هالدن وَنگ، رئیس اداره حفاظت از قانون اساسی در این باره می‌گوید:« گروه‌های راستگرای افراطی از این ویروس برای تخریب دولت فدرال و ترویج تئوری‌های توطئه استفاده می‌کنند. آن‌ها، مهاجران و پناهجویان را عامل شیوع کرونا در جامعه معرفی می‌کنند و از این راه، به تبیعض و نژادپرستی در جامعه دامن می‌زنند. البته اظهارنظرهای سیاستمداران احزاب راست نیز در این امر بی‌تاثیر نیست.»

آندراس زیک، پژوهشگر حوزه درگیری نیز در این باره می‌گوید:« متاسفانه خطر درگیری در جامعه آلمان وجود دارد. تحقیقات نشان داده که در شرایط بحران، احتمال درگیری در جامعه افزایش می‌یابد و گروه‌های اقلیت و ضعیف در جامعه تحت ظلم گروه‌های دیگر قرار می‌گیرند. در شرایط کنونی نیز، گروه‌های افراطی از بحران کرونا برای ترویج عقاید خود استفاده می‌کنند. این اثر اجتماعی کرونا بر جامعه آلمان است. در واقع، در شرایطی که گروه‌های زیادی به فکر ایجاد همبستگی در جامعه هستند، گروه‌های افراطی، جامعه را به خودی و غیرخودی تبدیل می‌کنند. طبیعی است که بخشی از جامعه نیز به دلیل استرس ناشی از شیوع کرونا و همچنین محدودیت‌هایی که به وجود آمده، شایعات درباره گروه‌های اقلیت را باور می‌کنند.» این‌ها در حالی است که فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان در پیامی تلویزیونی به مناسبت عید پاک، از شهروندان کشورش خواست تا بردباری، نظم و همبستگی را از یاد نبرند. او گفت دنیای پس از این پاندمی، دنیای دیگری خواهد بود.

نقش گروه‌های مذهبی

هر چند بحران کرونا در آلمان اثرات مخربی داشته است، اما به نظر می‌رسد باعث نزدیکی گروه‌های مذهبی و فعالیت بیشتر آن‌ها در جامعه آلمان نیز شده است. در هفته‌های اخیر، گروه‌های مذهبی تلاش کرده‌اند تا با ایجاد کمپین‌های مختلف، به شهروندان آسیب‌دیده و نیازمند کمک کنند. آن‌ها همچنین با تعطیلی مراکز مذهبی، از گسترش بیماری‌های کرونا جلوگیری کردند. آنطور که رسانه‌های آلمان گزارش می‌دهند، مسئولان کلیساها در غیاب شهروندان، مراسم خود را برگزار می‌کنند و این مراسم از طریق شبکه‌های اجتماعی برای علاقمندان پخش می‌شود. همچنین برگزاری نماز در مساجد و مراسم دعا در کنیسه‌ها نیز لغو شده است. در این شرایط، گروه‌های مذهبی تلاش می‌کنند تا با اعلام همبستگی با یکدیگر، به ایجاد انسجام در جامعه کمک کنند. به طور مثال در شهر روسلزهایم، مسئولان کلیساها و مساجد از پیروان خود خواسته‌اند که هر روز در یک زمان مشخص برای بهبود شرایط بیماران دعا کنند. بدین منظور،‌ مسئولان کلیساهای کاتولیک و پروتستان در یک زمان مشخص، ناقوس کلیسا را به صدا درمی‌آورند و در همان‌زمان، صدای اذان نیز از مساجد این شهر پخش می‌شود. این اقدامات به منظور اعلام همبستگی میان گروه‌های مذهبی شهر روسلزهایم انجام می‌شود. همچنین در دورتمند نیز انجمن‌های اسلامی با همکاری مسئولان کلیساها، کمپینی برای همبستگی میان پیروان ادیان مختلف راه‌اندازی کرده‌اند. در این شهر نیز هم‌زمان با ناقوس کلیساها، صدای اذان از مساجد پخش می‌شود. انجمن گفت‌وگو میان ادیان ابراهیمی در شهر دورتمند از تمام یهودیان، مسیحیان و مسلمانان خواسته است تا برای دعا به این کمپین بپیوندند. یکی از مسئولان اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب در شهر دورتمند در این باره می‌گوید:« همه شهروندان در شرایط کنونی باید بدون در نظر گرفتن اختلاف ‌نظرها، در کنار یکدیگر باشند.»

علاوه بر این‌ها، جامعه مسیحی-اسلامی آلمان نیز پروژه‌ای را برای نزدیک‌ترکردن مسلمانان و مسیحیان در تمام ایالات آلمان آغاز کرده است. مبتکران این پروژه از تمام مسلمانان و مسیحیان در نقاط مختلف آلمان خواسته‌اند تا روزهای شنبه به دعا و نیایش بپردازند. این دعا به صورت آنلاین از صفحه اینترنتی جامعه مسیحی-اسلامی پخش خواهد شد. هدف از راه‌اندازی این پروژه، کاهش اضطراب شهروندان و نزدیک‌ترکردن مسیحیان و مسلمانان آلمان به یکدیگر است. پروفسور توماس لمان، مدیرعامل جامعه مسیحی-اسلامی درباره راه‌اندازی این پروژه می‌گوید:« هر هفته موضوعی برای دعا مطرح خواهد شد. ما می‌خواهیم به همه یادآوری کنیم که جامعه آلمان از گروه‌های مختلفی تشکیل شده است و ما در کنار یکدیگر می‌توانیم از هر بحرانی عبور کنیم»

لینک‌های گزارش:

https://www.br.de/nachrichten/kultur/leben-im-ausnahmezustand-wie-corona-die-gesellschaft-veraendert,RtlybzD

https://www.swp.de/panorama/coronavirus-corona-krise-lagerkoller-und-haeusliche-gewalt-gewalt_gegen-frauen-isolation-ist-fatal-45059992.html

https://www.tagesschau.de/inland/verfassungsschutz-rechtsextreme-corona-101.html

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/osteransprache-bundespraesident-frank-walter-steinmeier-zur-corona-krise-a-a931f25f-eb0a-4229-925e-53eee311bede

https://www.dortmund.de/de/leben_in_dortmund/nachrichtenportal/alle_nachrichten/nachricht.jsp?nid=626181

https://www.fnp.de/lokales/kreis-gross-gerau/ruesselsheim-ort29367/corona-ruesselsheim-gebetsruf-christen-muslime-rufen-gemeinsam-gebet-zr-13643927.html

مخالفت مسلمانان آلمان با تعویق مناسک ماه مبارک رمضان

مسلمانان آلمان، در حالی خود را برای ماه مبارک رمضان آماده می‌کنند که برخی از رسانه‌های این کشور در هفته‌های اخیر، فرضیه‌‌هایی مبنی بر تعویق مناسک ماه رمضان به دلیل شیوع بیماری کرونا مطرح کرده‌اند. برخی از آن‌ها مانند نشریه تاگس‌شو حتی با انتشار نقل‌قول‌هایی از مراجع دینی در مصر، احتمال داده‌اند که مناسک ماه رمضان به زمان دیگری موکول خواهد شد. این در حالی است که سایت‌های متعلق به جوامع اسلامی آلمان در پاسخ به مطالب منتشر شده در رسانه‌های این کشور اعلام کرده‌اند که برنامه‌های ماه رمضان به موقع اجرا می‌شود.

جهان هفته‌ها است که با بحران کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کند و در این میان، مسلمانان در اقصی‌نقاط جهان برای آغاز ماه مبارک رمضان لحظه‌شماری می‌کنند. این در حالی است که برخی در آلمان معتقدند که روزه‌گرفتن در دوران کرونا باعث تضعیف بدن و شیوع بیشتر بیماری کرونا می‌شود. نشریه تاگس‌شو، هفته گذشته از قول علمای دانشگاه الازهر در قاهره اعلام کرد که احتمالا مناسک ماه رمضان به دلیل ضرورت مقابله با شیوع کرونا منتفی می‌شود. براساس گزارشی که در نشریه تاگس‌شو منتشر شده است؛ شیخ خالد عمران، دبیرکل شورای فتوای مصر نیز تغییر در مناسک ماه رمضان به خاطر شیوع کرونا را ممکن دانسته است. او در این باره گفت:« ما منتظر تصمیمات وزارت بهداشت مصر و پزشکان هستیم.  اگر سازمان جهانی بهداشت اعلام کند که نوشیدن و خوردن برای مقابله با کرونا ضروری است، ما فتوایی متناسب با آن صادر می‌‌کنیم و مناسک ماه رمضان و روزه‌داری را به زمان دیگری موکول خواهیم کرد.»

در دین اسلام، روزه‌داری بر بیماران واجب نیست. بنابراین مسلمانانی که در طول بحران کرونا با مشکل جسمی روبرو هستند، اجباری برای گرفتن روزه ندارند. با این وجود، برخی در آلمان و بسیاری از کشورهای اروپایی مدعی‌اند که ضعف ناشی از روزداری، باعث تضعیف مسلمانان می‌شود و آن‌ها را در خطر ابتلا به بیماری کرونا قرار می‌دهد. این گروه می‌خواهند همان‌طور که برگزاری نماز جمعه و مراسم مذهبی در مساجد ممنوع شده است،  روزه‌داری نیز ممنوع و یا به زمان دیگری موکول شود. آن‌ها‌ قصد دارند تا از راه‌های مختلف، مسلمانان را راضی کنند که مناسک ماه رمضان را اجرا نکنند. در این راستا،‌ نشریه تاگس‌شو حتی از قول شیخ عمران اعلام کرده که کنار گذاشتن برخی احکام و مناسک در روایات و احادیث دوران پیامبر اسلام نیز سابقه داشته است. به گفته او، زمانی که برگزاری نماز جماعت در مسجد به دلایلی ممکن نبود، پیامبر اسلام به پیروانش امر کرد تا در خانه و چادرهایشان بمانند و نماز را همان‌جا برگزار کنند. دبیرکل شورای فتوای مصر همچنین گفته است که مسلمانان در برابر یکدیگر مسئولند و اگر شخصی به بیماری دچار شود، به دیگران نیز آسیب می‌رساند. نشریه تاگس‌شو و بسیاری از رسانه‌های آلمان در حالی از احتمال منتفی‌شدن مناسک ماه رمضان خبر می‌دهند که محمد سویچمس، سردبیر بخش اخبار سایت اسلامیک در یادداشتی، این امکان را رد کرده است. سویچمس که کارشناس ارشد در حوزه الهیات اسلامی است، نوشته:« عده‌ای به دلیل شیوع کرونا، خواستار تعویق ماه رمضان هستند و مدعی شده‌اند که روزه گرفتن، سلامتی بدن را به خطر می‌اندازد. اما این خواسته قابل درک نیست. ماه رمضان در تقویم اسلامی ثبت شده است و نمی توان آن را به تعویق انداخت، همان‌طور که آوریل را نمی‌توان به اکتبر منتقل کرد.»

او در بخش دیگری از یادداشت خود اضافه کرده است:« برخی می‌پرسند که آیا می‌توان مناسک ماه رمضان را در زمان دیگری انجام داد؟ پاسخ این سوال نیز منفی است. قرآن به روزه‌گرفتن در ماه رمضان اشاره کرده است و به همین‌دلیل، مسلمانانی که توانایی جسمی دارند، باید در این ماه روزه بگیرند.»

سویچمس همچنین به صحبت‌های دبیرکل شورای فتوای مصر نیز اشاره کرده و نوشته است:« شیخ خالد عمران گفته که اگر سازمان جهانی بهداشت اعلام کند که خوردن و نوشیدن در طول روز ضروری است، روزه گرفتن برای همه مسلمانان به تعویق خواهد افتاد. این در حالی است که براساس دستورات اسلام، روزه‌گرفتن برای بیماران و سالخوردگان واجب نیست و بنابراین ضرورتی ندارد که چنین فتوایی صادر شود. خداوند در قرآن، انسان را به هیچ وظیفه‌ای که خارج از توانش باشد، موظف نکرده است و لازم نیست که مراجع برای محافظت از بیماران و افراد ناتوان،‌ فتوایی درباره روزه‌داری صادر کنند.»

سردبیر سایت اسلامیک در ادامه یادداشت خود آورده:«مساجد آلمان به دلیل، شیوع کرونا بسته شده‌اند. این قانون در ماه رمضان نیز اجرا خواهد شد. از این رو، میلیون‌ها انسان در ماه رمضان بدون آنکه به مساجد بروند، در خانه‌های خود جمع می‌شوند و مناسک ماه رمضان را به تنهایی اجرا می‌کنند. بنابراین حتی نگرانی از شیوع بیماری کرونا در مساجد بی‌معنی است. این اولین‌بار در تاریخ است که مسلمانان بدون رفتن به مسجد، ماه رمضان را برگزار می‌کنند. امیدوارم دیگر چنین شرایطی پیش نیاید.»

همچنین سایت اسلام نیز در این ارتباط، یادداشتی از آیمان مازیک، رئیس شورای مرکزی مسلمانان آلمان منتشر کرده است. مازیک در یادداشت خود نوشته است:« بحث بر سر تعویق ماه مبارک رمضان شاید از نگاه بسیاری از روزنامه‌نگاران آلمانی ساده باشد. اما برای مسلمانان، گذشتن از ماه مهمانی خدا امکان‌پذیر نیست. مناسک ماه رمضان تنها به نخوردن غذا و ننوشیدن آب ختم نمی‌شود. بلکه ماه رمضان، ماه رحمت، بخشش، خواندن قرآن و نزدیک شدن به خداوند است. مسلمانان ترجیح می‌دهند در این ماه در مساجد گرد یکدیگر جمع شوند، اما به دلیل شیوع کرونا ما مجبوریم در خانه‌هایمان به عبادت بپردازیم. بنابراین نگرانی برخی از افراد از بازگشایی مساجد بی‌مورد است. از سوی دیگر، از نگاه اسلام، بیماران، سالخوردگان، زنان باردار و مادرانی که به بچه‌های خود شیر می‌دهند از روزه گرفتن معاف هستند. در واقع، اسلام هیچ‌کس را مجبور به روزه‌داری نمی‌کند. بنابراین، روزه‌داری باعث ضعف بیماران نیز نمی‌شود.»

رئیس شورای مرکزی مسلمانان همچنین در ادامه یادداشت خود، تعویق مناسک ماه رمضان به زمان دیگر را به یک شوخی عجیب و بی‌معنی تشبیه کرده است:« برخی می‌گویند همان‌طور که مساجد بسته شده‌اند، ماه رمضان نیز باید به زمان دیگری موکول شود، این خواسته عجیبی است. مثل اینکه به مسیحیان بگوییم چون کلیساها بسته است، جشن عید پاک را در دوره‌ای دیگر برگزار کنید و یا از یهودیان بخواهیم که به دلیلی تعطیلی کنیسه‌ها، عید پسح را برگزار نکنند. از نظر من، چنین خواسته‌هایی نامعقول است.»

 لینک‌های گزارش:

https://www.tagesschau.de/ausland/corona-ramadan-101.html

http://islam.de/32123

دانشگاه اسنابروک؛ میزبان بیست و هفتمین کنگره سالانه انجمن مطالعات خاورمیانه آلمان

بیست و هفتمین کنگره سالانه انجمن مطالعات خاورمیانه آلمان در حوزه مستندات و تحقیقات معاصر، بیست‌وچهارم تا بیست‌وششم سپتامبر سال جاری در دانشگاه اُسنابروک برگزار می‌شود.

© Uni Osnabrück, Manfred Pollert

  برگزارکنندگان کنگره سالانه انجمن مطالعات خاورمیانه آلمان از محققانی که در حوزه خاورمیانه، شمال آفریقا و جهان اسلام  فعالیت می‌کنند، دعوت کرده‌اند تا پیشنهادات خود را برای این کنگره ارسال کنند. این پیشنهادات می‌تواند در دو بخش پنل‌های از پیش‌سازماندهی شده و مقالات فردی ارائه شود.

شرکت در پنل‌ها و کارگاه‌های از پیش سازمان‌یافته، با حداقل سه مقاله ارائه شده امکان‌پذیر است. برگزارکنندگان پنل‌ها، مسئولیت بررسی کیفیت مقالات را بر عهده دارند و ممکن است مقالات با خلاصه‌های کم‌کیفیت را رد کنند.

مقالات فردی نیز از نظر موضوعی با پنل‌ها در ارتباط هستند. محققان در این کنگره، ۲۰ دقیقه فرصت دارند تا به ارائه مقاله خود بپردازند و پس از آن، ۱۰ دقیقه برای بحث و گفت‌وگو درباره مقاله زمان دارند. مقالات می‌تواند به زبان‌های آلمانی و انگلیسی ارائه شوند. هر چند با توجه به ماهیت بین‌المللی کنگره، دست‌اندرکاران آن، ترجیح می‌دهند که دانشجویان از زبان انگلیسی استفاده کنند. در این کنگره، حداکثر هر محقق به صورت انفرادی می‌تواند دو مقاله ارائه کند.

علاقمندان به شرکت در این کنگره باید خلاصه‌ای از مقالات خود را تا ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۰ به کنگره انجمن مطالعات خاورمیانه آلمان در حوزه مستندات و تحقیقات معاصر ارسال کنند. تصمیم‌گیری در مورد پذیرش یا رد مقالات تا تاریخ ۳۱ ژوئیه اعلام خواهد شد. محققان باید توجه داشته باشند که خلاصه مقالات باید حداکثر ۳۰۰ کلمه باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه اسنابروک مراجعه کنید:

https://www.islamische-theologie.uni-osnabrueck.de/en/events/27th_international_davo_congress.html

۸۰ درصد از دانشجویان رشته الهیات اسلامی در دانشگاه‌های آلمان را زنان تشکیل می‌دهند

نتایج نظرسنجی آکادمی اسلامی در حوزه علم و جامعه در دانشگاه گوته فرانکفورت نشان می‌دهد که  ۸۰ درصد از دانشجویان رشته الهیات اسلامی در دانشگاه‌های آلمان را زنان تشکیل می‌دهند. این نظرسنجی همچنین بیانگر این واقعیت است که اغلب فارغ‌التحصیلان این رشته در آلمان بیکار هستند.

© dpa

نتایج نظرسنجی آکادمی اسلامی در حوزه علم و جامعه که  به تازگی در نشریه فرانکفورتر آلگماینه به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که زنان بیش از مردان به مطالعه رشته الهیات و معارف اسلامی تمایل دارند. این نظرسنجی  ابعاد مختلفی از زندگی و شرایط دانشجویان رشته الهیات اسلامی در دانشگاه‌های آلمان را نشان می‌دهد. به طور مثال، والدین سه چهارم از دانشجویان رشته الهیات اسلامی تحصیلات آکادمیک ندارند و آلمانی، زبان مادری ۸۰ درصد از این دانشجویان نیست. همچنین براساس این نظرسنجی، ۹۰ درصد از افرادی که رشته الهیات اسلامی را انتخاب کرده‌اند، اعتقاد راسخی به اسلام دارند.

علاوه بر این‌ها، دانشجویان الهیات اسلامی در این نظرسنجی اعلام کرده‌اند که احساس می‌کنند در دانشگاه‌های آلمان مورد تبعیض قرار می‌گیرند. آن‌ها همچنین از نبودن فرصت‌های شغلی کافی گله کرده‌اند. بسیاری از این دانشجویان گفته‌اند که در آینده امکان کار به عنوان معلم و امام در جامعه آلمان برای آن‌ها وجود ندارد، این در حالی است که آن‌ها می‌خواهند در سطح جامعه فعالیت بیشتری داشته باشند.

مسئولان آکادمی اسلامی در حوزه علم و جامعه در دانشگاه گوته فرانکفورت نیز با استناد به نتایج این نظرسنجی اعلام کرده‌اند که جامعه آلمان باید فرصت‌های شغلی بیشتری برای دانشجویان رشته الهیات اسلامی ایجاد کند. به گفته آن‌ها بسیاری از این دانشجویان پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه بی‌کار هستند و دچار سرخوردگی می‌شوند. آمارها نشان می‌دهد که در حدود ۲۵۰۰ دانشجو در حال‌حاضر در رشته الهیات اسلامی در دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل هستند. این در حالی است که تعداد این دانشجویان نسبت به مساجد و مدارسی که در ایالت‌های مختلف نیاز به امام و معلم دارند، خیلی بیشتر است. از این رو، مسئولان آکادمی اسلامی در حوزه علم و جامعه معتقدند که جامعه آلمان نیاز به تغییر دارد. به گفته آن‌ها، فارغ‌التحصیلان رشته الهیات اسلامی باید بتوانند در ادارات مختلف مشغول به کار شوند.

لینک خبر:

https://www.faz.net/aktuell/rhein-main/universitaet-frankfurt-islam-studenten-meist-weiblich-16719435.html

نمایش آثار جنگ جهانی اول و دوم در مونستر

۳۷ سال از تاسیس موزه خودروهای زرهی در شهر مونستر می‌گذرد و حالا این موزه به یکی از جاذبه‌های دیدنی آلمان بدل شده است. موزه‌ای که کلکسیونی از تانک‌ها و ماشین‌های جنگی از سال ۱۹۱۷ را در خود جای داده است و هر سال، میزبان بیش از ۱۰۰ هزار گردشگر از سراسر جهان است.

  موزه خودروهای زرهی در شهر مونستر یکی از بزرگ‌ترین و جذاب‌ترین موزه‌های مربوط به جنگ است. هدف از تاسیس این موزه، نمایش تاریخ ماشین‌های جنگی و زرهی از قرن نوزدهم تاکنون است. این موزه برخلاف آنچه بسیاری می‌پندارند، نگاهی ضدجنگ ندارد و برای تحقیر جنگ و تجهیزات جنگی ساخته نشده است. با این وجود، اشیا موزه، خشونت ناشی از ابزارآلات و ماشین‌های جنگی را به خوبی به بیننده نشان می‌دهند.

آنطور که سایت موزه خودروهای زرهی گزارش داده؛ مساحت این موزه، بالغ بر ۹ هزار متر مربع است و در سالن اصلی آن، خودروهای نظامی، سلاح، لباس‌، مدال و تجهیزات نظامی از جنگ جهانی اول تا به امروز به نمایش گذاشته شده است. مهم‌ترین آثار این نمایشگاه شامل تجهیزات جنگی منحصربه‌فرد ارتش آلمان در دوره‌های تاریخی مختلف و تانک‌های متعلق به دولت آلمان شرقی است. علاوه بر این، تانک‌های ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی، ارتش انگلیس و ارتش ایالات متحده آمریکا از جنگ جهانی دوم نیز در این بخش از موزه دیده می‌شود. همچنین تانک‌های دیگری مانند مرکاوا (تانک اصلی میدان نبرد اسرائیلی) نیز در این موزه وجود دارد. آثار موزه توسط مسئولان ارتش آلمان جمع‌آوری شده است و نگهداری از آن‌ها به عهده مسئولان شهر مونستر است. هر سال بیش از ۱۰۰ هزار نفر از این موزه بازدید می‌کنند که در میان آن‌ها کودکان و نوجوانان زیادی وجود دارند.

علاوه بر این‌ها، در موزه خورروهای زرهی مونستر برای علاقمندان،‌ دوره‌های کارآموزی نیز برگزار می‌شود. این دوره‌های کارآموزی برای کسانی که علاقه به کار در موزه‌ها دارند، می‌تواند مفید باشد. براساس گزارشی که بر روی سایت موزه خودروهای زرهی قرار گرفته است؛ کسانی که برای شرکت در دوره‌های کارآموزی پذیرفته می‌شوند،‌۳۰۰ یورو کمک‌هزینه نیز دریافت می‌کنند. همچنین از سال ۲۰۰۳ در کنار موزه، فروشگاه و کافه نیز ساخته شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://daspanzermuseum.de/

تازه های نشر در آلمان

جهان ما را فراموش کرده است

نیروهای داعش در آگوست  سال ۲۰۱۴، به شهر شنگال در عراق حمله کردند و به سرعت، این شهر و روستاهای اطراف آن را به تصرف خود درآوردند. پیش از حمله داعش، ایزدی‌ها، مسیحیان و شیعیان در شهر شنگال زندگی می‌کردند.

زمانی که داعش به این شهر حمله کرد، بسیاری از شهروندان به سمت کوه شنگال فرار کردند، اما گروه دیگری نیز در محاصره داعش افتادند. نیروهای داعش به هیچ‌کس رحم نکردند. آن‌ها در شنگال، بیش از هفت هزار نفر را کشتند و حدود پنج هزار زن و دختر را به اسارت گرفتند. در این میان، هزاران نفر از شهروندان شنگال نیز آواره شدند. با وجود آنکه، چندین سال از این اتفاق می‌گذرد، اما هنوز هم بسیاری از بازماندگان شنگال شرایط مناسبی ندارند. برخی از آن‌ها هنوز هم در اردوگاه‌های پناهندگان در اروپا  زندگی می‌کنند و گروهی دیگر از آن‌ها در ترکیه، سوریه و عراق آواره هستند. این‌ها در حالی است که به نظر می‌رسد، سرنوشت بازماندگان شنگال برای مردم و سیاستمداران جهان مهم نیست. در این شرایط، توماس اشمیدینگر در اثر جدید خود “جهان ما را فراموش کرده است” درباره تاریخ شنگال، حمله نیروهای داعش، قربانیان و وضعیت آن‌ها در سال‌های اخیر نوشته است.

Taschenbuch: 280 Seiten

2019

Sprache: Deutsch

ISBN-13: 978-3854765905

Thomas Schmidinger

https://www.amazon.de/%C2%BBDie-Welt-hat-uns-vergessen%C2%AB/dp/3854765908/ref=sr_1_51?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&dchild=1&keywords=ISLAMISCHE+B%C3%9CCHER&qid=1586726961&s=books&sr=1-51

هفته‌نامه فارسی زبان رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان صرفا به منظور آشنایی با رویدادها و تحولات فرهنگی آلمان، خلاصه گزارش‌ها و اخبار رویدادهای فرهنگی این کشور را بدون دخل و تصرف و ارائه نظریه، با ذکر دقیق منبع و عینا همانگونه که منتشر شده است، منعکس می‌نماید. بر این اساس تاکید می‌کند که انعکاس این اخبار به هیچ‌وجه به منزله تأیید آن نمی‌باشد.در عین‌حال، هرگونه بهره‌برداری و نقل اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های این نشریه صرفا با ذکر منبع مجاز است

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist icro.png

هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
با همکاری هیات تحریریه رایزنی فرهنگی
انتشار از طریق وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
www.irankultur.com . info@irankultur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *