هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی – برلین شماره ۵۰۵ – ۲۴ آذر ماه ۹۹

> تحولات فرهنگی اجتماعی آلمان

مقابله با اسلام‌گرایی یا ترویج اسلام‌هراسی؛ مسئله این است

منبع: سایت قنطره

چند سالی است که سیاستمداران احزاب راست افراطی در آلمان از اصطلاح “ اسلام سیاسی” برای به حاشیه راندن اسلام و مسلمانان استفاده می‌کنند. آن‌ها ادعا می‌کنند که نگران افزایش اسلام‌گرایی در آلمان هستند، در حالیکه خودشان به اسلام‌هراسی در این کشور دامن می‌زنند. اولریش پافراس، محقق حوزه علوم اجتماعی در آلمان معتقد است که احزابی مانند آلترناتیو برای آلمان از فضای آزادی بیان در آلمان سواستفاده می‌کنند و دشمنی با اسلام را در این کشور رواج می‌دهند.  به اعتقاد او، در سراسر اروپا، اسلام‌هراسی سیاسی وجود دارد. اولریش پافراس سال‌ها است در آکادمی اسلامی در حوزه علم و جامعه در دانشگاه گوته فرانکفورت فعالیت می‌کند. او در یادداشتی که به تازگی برای سایت قنطره نوشته، به اسلام‌هراسی در جامعه آلمان و اروپا پرداخته است که در ادامه ترجمه بخش‌هایی از آن را می‌خوانید:

هرگاه که از “اسلام‌هراسی” در آلمان صحبت می‌شود، نام حزب آلترناتیو برای آلمان نیز به میان می‌آید. اعضای این حزب همواره ادعا می‌کنند که با اسلام‌گرایان مشکل دارند. این در حالی است که به اعتقاد بسیاری، حزب آلترناتیو برای آلمان به اسلام‌هراسی در آلمان دامن می‌زند. منتقدان این حزب معتقدند که اعضای آن در بیانیه‌ها و مصاحبه‌های خود، ادعاهایی را علیه اسلام و مسلمانان مطرح می‌کنند و بدین ترتیب، شهروندان جامعه را علیه جامعه مسلمانان بسیج می‌کنند.

به‌طور مثال، در برنامه حزب آلترناتیو برای آلمان در سال ۲۰۱۶، اعضای این حزب تنها درباره اصلاحات در جامعه مسلمانان و انطباق دین اسلام با هنجارها و ارزش‌های عصر جدید صحبت کردند. مدتی پس آن، بئاتریکس فون استورچ، نماینده این حزب در بوندستاگ در یکی از مصاحبه‌هایش، درباره اسلام گفت:« اسلام، یک ایدئولوژی سیاسی است که با قانون اساسی آلمان سازگاری ندارد.» همچنین، نیکولاس فست، روزنامه‌نگار سابق بنگاه خبری اسپرینگر نیز پس از عضویت در حزب آلترناتیو برای آلمان اسلام را تنها یک ایدئولوژی سیاسی معرفی کرد. علاوه بر این‌ها، اعضای حزب آلترناتیو برای آلمان بارها از ساخت مساجد و مناره‌ها در این کشور انتقاد کرده‌اند.

البته ترفندهای گروه‌های راست افراطی کاملا مشخص است. آن‌ها مدعی‌اند که اسلام نیاز به اصلاحات دارد و انتقاد کردن از دین اسلام مانع افزایش اسلام‌هراسی در جامعه می‌شود. این در حالی است که آن‌ها، اسلام را تنها به عنوان یک ایدئولوژی سیاسی می‌شناسند و هیچ‌گاه به اسلام به عنوان یک دین الهی نگاه نمی‌کنند. گروه‌های راست افراطی از آزادی بیان در جامعه آلمان سواستفاده می‌کنند و به اسلام‌هراسی در جامعه دامن می‌زنند. اعضای این گروه‌ها حقوق اساسی مسلمانان را نادیده می‌گیرند. گروه‌های راست افراطی مدعی‌اند که با “اسلام سیاسی” مبارزه می‌کنند، این در حالی است که آن‌ها با اهداف سیاسی، “اسلام‌هراسی”  را در جامعه رواج می‌دهند.

نقد دینی سال‌ها است که در جامعه اروپا رواج دارد و گروه‌های بسیاری به این کار مشغولند، اما حزب “آلترناتیو برای آلمان” به هیچ‌وجه نمی‌تواند به عنوان منتقد دین در آلمان شناخته ‌شود. اعضای این حزب به وضوح به سنت‌های مسیحی باور دارند و حتی ادعا می‌کنند که یک حزبی مسیحی هستند. آلیس وایدل از سران حزب آلترناتیو برای آلمان در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۷، درباره باورهای مذهبی اعضای این حزب گفت:«برای درک بهتر اهداف حزب آلترناتیو برای آلمان، خوب است بدانید که اعضای حزب به سنت‌های مسیحی پایبند هستند.» در واقع او به طور نامحسوس به این واقعیت اشاره کرد که انتقاد اعضای حزب آلترناتیو برای آلمان تنها محدود به دین اسلام و مسلمانان است. همه ما به خوبی می‌دانیم که وایدل و هم‌فکرانش بارها با سخنرانی‌های خود موجب افزایش اسلام‌هراسی در جامعه آلمان شده‌اند.

یاسمین شومان، مورخ اهل آلمان درباره تاثیر گروه‌های راست افراطی بر افزایش اسلام‌هراسی در سطح جامعه می‌گوید:« گروه‌های راست افراطی مدعی‌‌اند که تنها هدف‌شان انتقاد از برخی از گروه‌های اسلامی و مسلمانان است. این در حالی است که آن‌ها در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌هایشان،‌ اسلام و مسلمانان را زیر سوال می‌برند و هر مشکلی را به کل مسلمانان تعمیم می‌دهند. این اتفاق در ذهن همه ما به عنوان اسلام‌هراسی شناخته می شود. این در حالی است که اگر آن‌ها به گروهی خاص اشاره کنند و تنها درباره آن‌ها صحبت کنند، هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد.»

او همچنین معتقد است که باید میان اسلام و اسلام‌گرایی تفاوت قائل شد:« دین اسلام و ایدئولوژی اسلام‌گرایی کاملا با یکدیگر فرق دارند. این در حالی است که بسیاری میان مسلمانان و اسلام‌گرایان تفاوت قائل نیستند. طبیعی است که این طرز تفکر، موجب افزایش اسلام‌هراسی در سطح جامعه آلمان می‌شود. از سوی دیگر، کسانی که خود را منتقد اسلام یا منتقد دین می‌نامند، به هیچ‌وجه اسلام را به عنوان دین الهی قبول ندارند و درعوض، آن را به عنوان یک ایدئولوژی سیاسی می‌شناسند. آن‌ها معتقدند که این ایدئولوژی سیاسی باید از جهات مختلف مورد نقد قرار گیرد. اعضای این گروه‌ها، هرگونه نژادپرستی و تبعیض در جامعه را نیز به اسم انتقاد از اسلام و مسلمانان می‌گذارند.»

در حقیقت،‌ گروه‌های راست افراطی معتقدند که تمام مسلمانان باید به عنوان یک کل واحد دیده شوند. اعضای این گروه‌ها اسلام و مسلمانان را به عنوان یک خطر در مقابل خود می‌بینند و هدف‌شان را براساس مقابله با اسلام و مسلمانان تعریف می‌کنند.

از سوی دیگر آن‌ها خود را منتقد اسلام می‌نامند، در حالیکه مرزبندی میان “انتقاد از اسلام” و “اسلام هراسی” امکان پذیر نیست. علاوه بر این، همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، آن‌ها را نمی‌توان به هیچ‌وجه در گروه منتقدان دین به شمار آورد. گروه‌های راست افراطی مانند حزب آلترناتیو برای آلمان تنها براساس مقاصد سیاسی خود، دین اسلام و مسلمانان را مورد هجمه قرار می‌دهند. آن‌ها از عباراتی مانند اسلام سیاسی و منتقد دینی نیز استفاده می‌کنند تا افکار عمومی در آلمان و اروپا را با خود همراه کنند.

اعضای حزب آلترناتیو برای آلمان و سایر گروه‌های راست افراطی باید هر چه سریع‌تر گفتمان و عملکرد خود درباره اسلام را تغییر دهند. آن‌ها باید بدانند که دیگر نمی‌توانند با روش‌های نخ‌نما شده و به کار بردن اصطلاحات ساختگی، باعث افزایش اسلام‌هراسی در جامعه آلمان و همچنین اروپا شوند.

لینک مطلب:

https://de.qantara.de/inhalt/islamfeindlichkeit-in-deutschland-wie-religionskritisch-ist-die-islamkritik-der-afd

آلمان و استرالیا؛ شرکای قدیمی

منابع: موسسه گوته، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، مدرسه آلمانی سیدنی و ملبورن

روابط فرهنگی بین آلمان و استرالیا سنتی دیرینه دارد. آلمانی‌ها از نخستین مهاجران اروپایی در استرالیا بودند و سهم قابل توجهی در کشف و توسعه قاره اقیانوسیه داشتند. حتی تخمین زده می‌شود که ۱.۳ میلیون استرالیایی، ریشه آلمانی دارند. شاید به همین‌ دلیل است که آلمانی‌ها در استرالیا به فکر توسعه زبان و فرهنگ آلمانی افتاده‌اند. براساس گزارش بخش فرهنگی وزارت خارجه آلمان، در حال‌حاضر حدود ۹۰ هزار دانش‌آموز در مدارس استرالیا مشغول یادگیری زبان آلمانی هستند. همچنین سال‌ها است که موسسه گوته در سیدنی و ملبورن شعبه دارد. علاوه بر این‌ها، در هر دو شهر، مدارس آلمانی تاسیس شده است.

در بخش آموزش نیز همکاری فشرده‌ای میان دو کشور وجود دارد. در ده سال گذشته، بیش از ۶۰۰ پروژه مشترک میان دانشگاه‌های استرالیا و آلمان اجرا شده است. حتی گفته می‌شود که آلمان پس از چین، ایالات متحده آمریکا و ژاپن، چهارمین شریک استرالیا در پروژه‌های دانشگاهی به شمار می‌رود. همچنین در سال‌های اخیر، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، یک مرکز در سیدنی تاسیس کرده است و در راستای تبادل دانشجو و پژوهشگر فعالیت می‌کند.

فعالیت مدارس آلمانی در استرالیا

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد؛ آلمانی‌ها در استرالیا به فکر توسعه زبان و فرهنگ آلمانی هستند. تاسیس موسسه گوته در دو شهر سیدنی و ملبورن نیز در همین راستا انجا شده است.  مدرسه آلمانی سیدنی اولین مدرسه ژرمن‌ها در کشور استرالیا به شمار می‌رود. این مدرسه در سال ۱۹۸۹ با ۲۸ دانش‌آموز کار خود را آغاز کرد و به تدریج توسعه یافت. در حال‌حاضر در این مدرسه، دوره‌های آموزشی از مقطع پیش‌ دبستانی تا پایان دوره متوسطه وجود دارد. دانش‌آموزان در این مدرسه به دو زبان آلمانی و انگلیسی به تحصیل می‌پردازند و در پایان دیپلم آلمانی دریافت می‌کنند. بدین ترتیب آن‌ها می‌توانند برای ادامه تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های استرالیا و آلمان اقدام کنند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در اختیار علاقمندان قرار دهد:

https://www.germanschoolsydney.com/

مدرسه آلمانی ملبورن دومین مدرسه ژرمن‌ها در کشور استرالیا به حساب می‌آید که در سال ۲۰۰۸ درهای خود را به سوی علاقمندان باز کرده است. البته ایده شکل‌گیری این مدرسه به سال ۲۰۰۴ برمی‌گردد. زمانی که گروهی از اعضای ارشد سرکنسولگری آلمان در ملبورن به همراه اعضای موسسه گوته ملبورن تصمیم گرفتند تا یک مدرسه ابتدایی دو زبانه آلمانی-انگلیسی در ملبورن تاسیس کنند. بدین‌ترتیب مدرسه آلمانی ملبورن در سال ۲۰۰۸ با هدف گسترش و توسعه زبان و فرهنگ آلمانی افتتاح شد. در حال‌حاضر،‌ ۱۳۰ دانش‌آموز از ۱۰ کشور مختلف در این مدرسه به دو زبان انگلیسی و آلمانی، مشغول به تحصیل‌اند. دانش‌آموزانی که در این مدرسه به تحصیل می‌پردازند، در آینده به راحتی می‌توانند تحصیلات خود را در هر کدام از دانشگاه‌های معتبر اروپا ادامه دهند. همچنین مدرسه آلمانی ملبورن از جمله موسسات آلمانی در استرالیا به شمار می‌رود که برگزارکننده امتحان دیپلم زبان آلمانی است. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این مدرسه به دست آوری، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.dsm.org.au/en/

تاسیس موسسه گوته در ملبورن و سیدنی

از دیگر فعالیت‌های ژرمن‌ها برای توسعه زبان و فرهنگ آلمانی در استرالیا می‌توان به تاسیس موسسه گوته در دو شهر سیدنی و ملبورن اشاره کرد. سال‌ها است که کلاس‌هایی برای آموزش زبان به بزرگسالان، جوانان و کودکان در موسسات گوته در دو شهر ملبورن و سیدنی برگزار می‌شود. همچنین در این مراکز، دوره‌هایی برای آموزش گروه‌های خاص نیز درنظر گرفته می‌شود. علاوه بر این‌ها، موسسه گوته در استرالیا برنامه‌های فرهنگی و هنری مختلفی برگزار می‌کند. به‌طور مثال، پروژه کنسرت‌های سینمایی از جمله مهم‌ترین برنامه‌های فرهنگی موسسه گوته در استرالیا در سال جاری به شمار می‌رود. در این پروژه که در ماه‌های سپتامبر و اکتبر سال جاری در شهر سیدنی اجرا شد، کنسرت‌هایی از موسیقی متن فیلم‌ها در سینماهای شهر سیدنی به نمایش درآمد. همچنین سایت موسسه گوته،‌ هر ماه اخبار مربوط به برنامه‌های فرهنگی و هنری این موسسه در استرالیا را منتشر می‌کند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در این باره در اختیارتان قرار دهد:

https://www.goethe.de/ins/au/de/kul.html

تبادل دانشجو و محقق

سیستم آموزش عالی استرالیا در سال‌های اخیر توسعه زیادی یافته است و اکنون، نام ۶ دانشگاه‌ این کشور در فهرست ۱۰۰ دانشگاه‌ برتر جهان قرار دارند. این در حالی است که هزینه بالای دانشگاه‌های این کشور، ‌بسیاری از دانشجویان استرالیایی را برای ادامه تحصیل به فکر مهاجرت انداخته است. آنطور که رسانه‌های این کشور گزارش داده‌اند؛ هزینه‌های تحصیل در استرالیا در سال‌های اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است و اکنون بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی بین ۹ هزار تا ۳۷ هزار دلار استرالیا در هر سال تحصیلی است. این هزینه حتی برای دانشجویان بین‌المللی بیشتر می‌شود. از این‌رو، همان‌طور که پیش‌تر گفته شد؛ دانشجویان استرالیایی ترجیح می‌دهند برای ادامه تحصیل به یکی از کشورهای اروپایی مهاجرت کنند. از جمله کشورهای اروپایی که محبوبیت زیادی در میان دانشجویان و حتی پژوهشگران استرالیایی دارد، می‌توان به آلمان اشاره کرد. دانشگاه‌های دو کشور، سال‌ها است که پروژه‌های مشترک زیادی با یکدیگر دارند و همین امر موجب شده که دانشجویان استرالیایی با دانشگاه‌های آلمان بیشتر آشنا شوند. علاوه بر این، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان نیز شعبه‌ای در سیدنی تاسیس کرده است و به تبادل دانشجو و پژوهشگر میان دو کشور آلمان و استرالیا کمک می‌کند. این موسسه هر ساله، فهرستی از فرصت‌های تحصیلی و تحقیقاتی آلمان و استرالیا را برای دانشجویان و پژوهشگران دو کشور منتشر می‌کند و به آن‌ها یاری می‌رساند تا انتخاب خوبی برای آینده خود داشته باشند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در اختیار علاقمندان قرار دهد

:https://www.daad.de/de/laenderinformationen/ozeanien/australien/ueberblick-bildung-und-wissenschaft/

طرح جدید وزیر دارایی فدرال برای کمک به صنعت موسیقی آلمان

منبع: شبکه رادیویی مرکز آلمان

مدت‌ها است که بحران کرونا، برگزاری برنامه‌های فرهنگی در آلمان را با اختلال مواجه کرده است. آنطور که رسانه‌های آلمان گزارش می‌دهند؛ از زمان شیوع بیماری کرونا تاکنون، بارها، درهای سینماها، سالن‌های تئاتر و نمایشگاه‌های هنری و فرهنگی به روی تماشاگران بسته شده‌ است. در این میان، اهالی موسیقی و صاحبان سالن‌های کنسرت بیش از دیگر دست‌اندرکاران عرصه هنر با مشکل مواجه شده‌اند. ماه‌ها است که کنسرت‌های موسیقی در ایالت‌های مختلف آلمان تعطیل شده‌اند و بسیاری از صاحبان سالن‌های کنسرت نیز با مشکلات شدید مالی دست و پنجه نرم می‌کنند. از این رو، هفته گذشته، اولاف شولتس، وزیر دارایی دولت فدرال اعلام کرد که بودجه‌ای برای کمک به برگزارکنندگان برنامه‌های فرهنگی و کنسرت‌های موسیقی اختصاص خواهد داد. او از کنسرت‌گذاران کشور خواست تا برای نیمه دوم سال ۲۰۲۱ آماده شوند.  به‌نظر می‌رسد، وعده‌های وزیر دارایی آلمان، بسیاری از برگزارکنندگان کنسرت‌های موسیقی و نمایشگاه‌های هنری در آلمان را به آینده‌ای بهتر امیدوار کرده است.

هفته گذشته، اولاف شولتس، وزیر دارایی دولت فدرال آلمان از اهدای کمک‌هزینه به برگزارکنندگان برنامه‌های فرهنگی و کنسرت‌های موسیقی در این کشور خبر داد. او از دست‌اندرکاران عرصه هنر خواست که برای نیمه دوم سال ۲۰۲۱ آماده شوند.شولتس همچنین وعده داد که اگر بیماری کرونا در سال آینده نیز شایع شود، دولت خسارت برگزارکنندگان برنامه‌های فرهنگی و هنری را پرداخت خواهد کرد. پیش‌تر گفته شد که از زمان شیوع بیماری کرونا، برگزارکنندگان کنسرت در آلمان با مشکلات مالی شدیدی مواجه شده‌اند. از این‌رو، صحبت‌های وزیر دارایی آلمان، موجی از امید را در میان برگزارکنندگان کنسرت ایجاد کرده است. ماتیاس وینکلر، مدیرعامل شرکت کنسرت‌گذار ماوی از جمله کسانی است که از صحبت‌های وزیر دارایی خشنود شده است. شرکت ماوی که پیش از شیوع بیماری کرونا در منطقه لایپزیگ و هاله کنسرت برگزار می‌کرد، اکنون فعالیت چندانی ندارد. با این وجود، وینکلر، سخنان وزیر دارایی فدرال را نشانه‌ای از بهبود شرایط می‌داند.

همچنین مدیران شرکت زیکر که برگزارکننده جشنواره‌های موسیقی در آلمان هستند نیز به بهبود شرایط امیدوار شده‌اند. شرکت زیکر از برگزارکنندگان جشنواره موسیقی در شهرهای تورینگن و بیترفلد است. فیلیپ هلمرز، سخنگوی این شرکت می‌گوید که پس از سخنان وزیر دارایی آلمان، بسیاری از هنرمندان با او تماس گرفته‌اند و خواستار برگزاری جشنواره موسیقی شده‌اند. ینس میچو، رئیس اتحادیه صنعت و رویدادهای آلمان نیز درباره تاثیر مثبت سخنان وزیر دارایی بر کنسرت‌گذاران می‌گوید:«کنسرت‌گذاران و صاحبان سالن‌های هنری در آلمان معتقدند که پیشنهاد جدید وزیر دارایی می‌تواند به بقای صنعت موسیقی در آلمان کمک کند. سیاستمداران آلمانی تاکنون توانسته‌اند شرایط را کنترل کنند، اما بهتر است که استراتژی بلندمدتی برای کنترل شرایط درنظر گرفته شود.»

او اضافه می‌کند:« صنعت موسیقی به کمک مالی دولت نیاز دارد. در ۹ ماه اخیر، فعالیت چندانی در این صنعت انجام نشده است. اهالی موسیقی هیچ چشم‌اندازی برای آینده ندارند و این امر بسیار خطرناک است.»

از وعده‌های توخالی تا واقعیت

هرچند بسیاری از اهالی موسیقی از اظهارات اولاف شولتس شادمان شده‌اند، اما در واقعیت، وعده‌های وزیر دارایی آلمان تنها در حد مصاحبه با رسانه‌ها است و هنوز صنعت موسیقی در شرایطی بلاتکلیفی قرار دارد. ماتیاس وینکلر، مدیرعامل شرکت کنسرت‌گذار ماوی از جمله کسانی است که نگران عملی‌نشدن وعده‌های وزیر آلمانی است. او می‌گوید:« مدام از خودم می‌پرسم که اگر کنسرت‌ها به دلیل همه‌گیری کرونا دوباره لغو شوند، چه هزینه سنگینی بر دوش ما گذاشته خواهد شد.»

این سوال تنها ذهن وینکلر را مشغول نکرده است. مسئولان شرکت زیکر نیز نگران لغو برنامه‌ها هستند. در جشنواره‌هایی که هر ساله به همت شرکت زیکر برگزار می‌شوند، ده‌ها هزار بازدیدکننده حضور دارند. برگزاری چنین رویدادهای عظیمی به معنای ماه‌ها برنامه‌ریزی و اخذ مجوزهای رسمی است. به گفته فیلیپ هلمرز، سخنگوی زیکر، در حال‌حاضر امکان اخذ مجوز بسیار دشوار است. زیرا هیچ‌کدام از کارمندان ادارات دولتی نمی‌خواهند در خلال بحران کرونا، مسئولیت برگزاری کنسرت یا برنامه فرهنگی را برعهده بگیرند. هلمرز معتقد است که وزیر دارایی فدرال باید نظرات خود را به صورت کتبی اعلام کند تا کنسرت‌گذاران بیش از این دچار خسارت نشوند.

برگزاری کنسرت برای اهالی موسیقی اهمیت دارد

در حالیکه دولت فدرال و کنسرت‌گذاران آلمانی به فکر چاره‌ای برای حل مشکلات صنعت موسیقی در دوران کرونا هستند، بسیاری از شهروندان آلمان، برگزاری کنسرت در دوران کورنا را نادرست و غیرعقلانی می‌دانند.

فیلیپ هلمرز، سخنگوی زیکر در این باره می‌گوید:« ما می‌دانیم که شرایط جامعه به‌ دلیل بحران کرونا خوب نیست و روزانه صدها نفر جان خود را از دست می‌دهند. حتی می‌دانیم که بسیاری از شهروندان از برگزاری کنسرت در دوران کرونا راضی نیستند. اما آنها باید درک کنند که برگزاری کنسرت برای اهالی موسیقی اهمیت زیادی دارد. در واقع، برگزاری کنسرت بخش مهمی از کار ما است. هر کنسرت می‌تواند بخش زیادی از هزینه‌های بخش موسیقی را تامین کند. به همین‌دلیل است که ما در طول زندگی خود، بارها کنسرت برگزار کرده‌ایم و می‌خواهیم این راه را ادامه دهیم.»

آیا وعده‌های وزیر عملی می‌شود؟

ایده اولاف شولتس وزیر دارایی فدرال برای کمک به برگزارکنندگان رویدادها و کنسرت‌ها، هنوز در مراحل ابتدایی است. در واقعیت هنوز بودجه‌ای برای برگزاری کنسرت‌ها و برنامه‌های هنری در نظر گرفته نشده است. علاوه بر این، مشخص نیست که در نیمه دوم سال ۲۰۲۱، مراسم هنری و کنسرت‌های موسیقی به چه شکلی برگزار خواهند شد. آیا کنسرت‌ها، تنها با حضور افراد واکسینه شده برگزار می‌شود، یا برنامه‌های موسیقی با مخاطبان کم و در سالن های بزرگ برگزار خواهد شد؟ هیچ‌کس حتی نمی‌داند که چه مقرراتی برای برگزاری کنسرت در آینده ایجاد می‌شود؟ هر چه هست، باید منتظر ماند و دید وعده‌های وزیر دارایی آلمان برای برگزاری کنسرت‌ها و رویدادهای هنری عملی می‌شود یا خیر!

لینک گزارش:

https://www.mdr.de/kultur/musik/scholz-hoffnung-fuer-veranstaltungsbranche-in-der-corona-krise-100.html

فیس بوک، محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در میان اعضای مساجد آلمان است

منبع: سایت اسلامیک

مطالعات جدید پلتفرم اینترنتی “خدمات رسانه‌ای در زمینه ادغام” نشان می‌دهد که بسیاری از مساجد و سازمان‌های اسلامی در آلمان در یکسال اخیر، خدمات آنلاین خود را گسترش داده‌اند. آنطور که این تحقیقات نشان می‌دهد، بیش از نیمی از مساجد و سازمان‌های اسلامی در آلمان برای ارتباط بیشتر با اعضای خود از شبکه اجتماعی‌های و وب‌سایت‌های اینترنتی استفاده می‌کنند. براساس این پژوهش، فیس‌بوک محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در میان اعضای مساجد و سازمان‌های اسلامی است و در مقابل اینستاگرام و توییتر کاربرد چندانی ندارند.

سمیرا تابتی، محقق حوزه دین در پروژه تحقیقاتی که برای پلتفرم اینترنتی “خدمات رسانه‌ای در زمینه ادغام” انجام داده، به این نتیجه رسیده است که بسیاری از مساجد به دلیل بحران کرونا، خدمات دیجیتالی خود را گسترش داده‌اند و یا در حال توسعه این خدمات هستند. این تحقیق بر روی ۴۸۰ مسجد و ۱۰۰ جامعه اسلامی در آلمان صورت گرفته است.

او معتقد است که اخبار فعالیت مسلمانان در شبکه‌های اجتماعی و فضای وب کمتر انتشار می‌یابد. برای مثال، رسانه‌های آلمان هیچ خبری مبنی بر فعالیت مساجد در سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی منتشر نمی‌کنند. این در حالی است که هر لحظه اخبار و گزارش‌های متعددی درباره خطرات سلفی‌گری در رسانه‌های آلمان دیده می‌شود.  

با این اوصاف به گفته تابتی، بیش از نیمی از مساجد و سازمان‌های اسلامی برای ارتباط با اعضای خود از شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های اینترنتی استفاده می‌کنند. همچنین تحقیق تابتی نشان می‌دهد که فیس بوک، شبکه اجتماعی محبوبی در میان اعضای مساجد و سازمان‌های اسلامی است. البته برخی از مسلمانان نیز از پلتفرم‌های اینترنتی مانند یوتیوب، برای ارائه محتوای مذهبی استفاده می‌کنند. اما در این میان، اینستاگرام یا توییتر طرفداران چندانی ندارند. براساس این تحقیق، بیش از یک چهارم جوامع اسلامی در دوران همه‌گیری کرونا، خدمات دیجیتالی خود را گسترش داده‌اند، ۱۸ درصد از آن‌ها می‌خواهند این کار را در آینده نزدیک انجام دهند و  ۱۶ درصد نیز اظهار داشته‌اند که به دلیل کمبود تجهیزات اولیه و مشکلات مالی، توانایی ارائه خدمات آنلاین به اعضای خود را ندارند.

همه می‌دانیم که بحران کرونا، زندگی مسلمانان را در آلمان تغییر داده است. حتی در ماه رمضان امسال نیز، بیش‌تر برنامه‌های مساجد به صورت آنلاین برگزار شد. به‌نظر می‌رسد، همه مساجد و جوامع اسلامی به زودی به ارائه خدمات آنلاین روی می‌آورند.  به‌طور مثالِ از زمان شیوع کرونا، جامعه اسلامی ملی گوروش، خود را با شرایط سازگار کرده است. اعضای این جامعه اسلامی، محافل بحث و تلاوت قرآن را به اینترنت منتقل کرده‌اند. علاوه بر این، فیلم‌های مربوط به تلاوت قرآن و سایر برنامه‌های روزانه این انجمن، هر روز از کانال یوتیوب کامیا پخش می‌شود.

اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب نیز از دیگر جوامع اسلامی آلمان است که در حال‌حاضر، خدمات آنلاین ارائه می‌دهد. پخش خطبه‌های نماز جمعه به صورت آنلاین، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و سمینارهای آنلاین از جمله فعالیت‌های این اتحادیه در دوران کرونا به شمار می‌رود. عبدالرحمن آتاسوی، دبیرکل اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب در این باره گفت: «مهم است که در دوران بحران نیز فرصتی ایجاد کنیم تا شهروندان از عبادت غافل نشوند و با یکدیگر به تبادل فکر و ایده بپردازند.»

هرچند مسلمانان زیادی در برنامه‌های مذهبی آنلاین شرکت می‌کنند، اما در مدتی که مساجد به دلیل شیوع کرونا تعطیل بود، آن‌ها متوجه شدند که مساجد چه اهمیتی در زندگی‌شان دارد.  مورات گوموش، دبیرکل شورای اسلامی آلمان و معاون دبیرکل جامعه ملی گوروش در این باره می‌گوید:« مسجد در زندگی مسلمانان اهمیت زیادی دارد. آن‌ها هر روز، برای برپایی نماز به مسجد می‌آیند، با یکدیگر به گفت‌وگو می‌پردازند و در یک مکان مشترک با هم چای می‌نوشند. بنابراین هر گاه که مساجد تعطیل می‌شوند، مسلمانان دلتنگی زیادی احساس می‌کنند.»

لینک گزارش:

نگاهی به عملکرد بزرگ‌ترین کمپین خیرخواهانه مسلمانان آلمان در دوران کرونا

منبع:اسلامیشه تسایتونگ

بحران کرونا نه تنها فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و هنری در آلمان را مختل کرده است، بلکه این بیماری موجب شده که فعالیت‌های اجتماعی و خیرخواهانه در این کشور نیز با مشکل مواجه شود. به عنوان مثال، کمپین “غذا برای یتیمان” که بزرگ‌ترین کمپین‌ خیرخواهانه مسلمانان در آلمان به‌شمار می‌رود، به دلیل بحران کرونا با چالش‌های زیادی روبرو شده است. با این وجود، مسئولان این کمپین تلاش کرده‌اند تا با ایده‌های خلاقانه به جنگ مشکلات بروند.

“غذا برای یتیمان” عنوان کمپینی است که سازمان امداد اسلامی آلمان از سال ۲۰۱۳ برای کمک به یتیمان در کشورهای محروم راه‌اندازی کرده است. این کمپین هر سال با مشارکت هزاران نفر از مسلمانان و غیرمسلمانان در آلمان شکل می‌گیرد. روش کار نیز بدین ترتیب است که شهروندان آلمانی در حالی‌که در کنار یکدیگر غذا می‌خورند، مبالغی را نیز برای کمک به یتیمان اهدا می‌‌کنند. این در حالی است که شیوع بیماری کرونا در سال جاری، برگزارکنندگان این کمپین را با مشکلات اساسی مواجه کرده است.

نوری کوسلی، معاون مدیرعامل سازمان امداد اسلامی اسلامی آلمان، در این باره می‌گوید: « شیوع بیماری کرونا، ما را با چالش‌های زیادی مواجه کرده است. در بسیاری از ایالت‌های آلمان ما شاهد محدود شدن تماس‌های افراد، فاصله‌گذاری اجتماعی و تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارها بودیم. در بسیاری از شهرها، گردهمایی افراد ممنوع شده بود و بدین ترتیب ما نتوانستیم به روش سال‌های قبل، کمک‌های شهروندان را جمع‌آوری کنیم.»

آنطور که کوسلی توضیح می‌دهد؛ اعضای سازمان پس از مشورت با یکدیگر تصمیم گرفته‌اند تا روش‌های دیگری را برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی امتحان کنند:« با وجود بحران کرونا، ما تصمیم گرفتیم که روش‌های دیگری را به کار بریم. بنابراین ما سایتی را برای ارائه غذاها راه‌اندازی کردیم تا شهروندان بتوانند به صورت آنلاین غذاهای مورد نظر خود را سفارش دهند و هزینه آن را در اختیار خیریه قرار دهند. همچنین ما کار مشترکی را با گروه استندآپ کمدی ربل‌کمدی آغاز کردیم. علاوه بر این‌ها، سازمان امداد اسلامی آلمان در آیفل، یک برنامه دوچرخه سواری ترتیب داد و از شرکت‌کنندگان خواست تا مبلغی را برای کمک به کودکان یتیم پرداخت کنند.«

به‌نظر می‌رسد که برنامه دوچرخه‌سواری در آیفل با استقبال زیادی مواجه شده است. یکی از شرکت‌کنندگان در این برنامه می‌گوید:«برنامه دوچرخه‌سواری ایده بسیار خوبی بود. ما پس از مدت‌ها در یک برنامه گروهی شرکت کردیم، روز خوبی را با یکدیگر گذراندیم و هم‌زمان برای کودکان بی‌سرپرست نیز پول جمع‌آوری کردیم.»

هرچند شرایط کمپین “غذا برای یتیمان” تغییر کرده است، اما اعضای سازمان امداد اسلامی آلمان از شرایط ناراضی نیستند. نوری کوسلی در این باره می‌گوید:« بسیاری به دلیل بیماری کرونا، نتوانستند در ضیافت غذا برای یتیمان شرکت کنند، اما به اشکال دیگری کمپین را همراهی کردند. ما از همه کسانی که از کمپین کمک به کودکان یتیم حمایت کرده‌اند، سپاسگزاریم. متاسفانه با شیوع بیماری کرونا، وضعیت بسیاری از کودکان بی‌سرپرست در کشورهای در حال توسعه بدتر شده است. آن‌ها در حال حاضر به کمک همه ما نیاز دارند.»

از زمان آغاز این کارزار در سال ۲۰۱۳ ، تقریباً ۲۰۰ هزار نفر از سراسر آلمان، در کمپین “غذا برای یتیمان” شرکت کرده‌اند. این کارزار بزرگترین کمپین داوطلبانه آلمان است که با همراهی شهروندان مسلمان و غیرمسلمان آلمان انجام می‌شود.

لینک گزارش:

https://www.islamische-zeitung.de/speisen-fuer-waisen-erneut-kreativ-zum-erfolg/

بازدید از اشیا تاریخی ایرانی در موزه گراسی

منبع:سایت موزه گراسی لایپزیگ

شهر لایپزیگ با داشتن بناهای باشکوه، مراکز خرید بزرگ و مناظر طبیعی بی‌نظیر در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد محبوب گردشگری جهان بدل شده است. در این میان، شاید هیچ یک از بناهای شهر لایپزیگ به اندازه موزه گراسی برای گردشگران جذابیت نداشته باشد. در موزه گراسی لایپزیگ، می‌توان هم‌زمان از سه موزه مردم‌شناسی، آلات موسیقی و هنرهای کاربردی آلمان بازدید کرد و جالب است بدانید که در بخش هنرهای کاربردی، آثار تاریخی ایرانی نیز به نمایش گذاشته شده است.

عنوان موزه گراسی از نام فرانتس دومینیک گراسی، تاجر مشهور اهل لایپزیگ گرفته شده است. او در سال ۱۸۸۰ وصیت کرد که پس از مرگش، مبلغ دو میلیون مارک برای ساخت و بازسازی بناهای لایپزیگ در اختیار مسئولان شهر قرار گیرد. بدین‌ترتیب، مسئولان شهر در فاصله سال‌های ۱۸۹۲ تا ۱۸۹۵، موزه‌ای را با نام او در مرکز شهر لایپزیگ بنا کردند. این موزه در ابتدا، با هدف معرفی جغرافیای شرق آلمان و همچنین آگاهی‌بخشی جامعه از هنرهای کاربردی آلمان و سایر نقاط جهان راه‌اندازی شد. به تدریج موزه گسترش یافت و درنتیجه، مدیران موزه نیز به فکر ساخت ساختمانی بزرگ‌تر برای موزه گراسی افتادند. از این‌رو، در فاصله سال‌های ۱۹۲۵ تا ۱۹۲۹، ساختمان جدید موزه گراسی در لایپزیگ شکل گرفت. در آن زمان، قرار بود که موزه گراسی شامل چهار موزه مردم‌شناسی، آلات موسیقی، جغرافیا و هنرهای کاربردی باشد. به‌نظر می‌رسید که روزهای خوبی در انتظار موزه زیبای شهر لایپزیگ باشد. اما ساختمان موزه در حمله هوایی سال ۱۹۴۳ به شدت آسیب دید و ده‌ها اثر موزه نیز از بین رفت. هر چند که موزه در سال ۱۹۴۷ مورد بازسازی قرار گرفت اما در اوایل دهه ۸۰ میلادی، به دلیل خراب بودن سیستم گرمایی، برای مدت طولانی تعطیل شد. بعدها در فاصله سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵، موزه گراسی مورد بازسازی کامل قرار گرفت و درهای ساختمان موزه دوباره برای بازدید علاقمندان باز شد. در حال‌حاضر موزه گراسی که به عنوان موزه جدید گراسی در لایپزیگ شناخته می‌شود، از موزه مردم‌شناسی، موزه آلات موسیقی و موزه هنرهای کاربردی تشکیل شده است. موزه مردم‌شناسی گراسی با بیش از ۲۰۰ هزار اثر یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های مردم شناسی آلمان به شمار می‌رود. بخش هنرهای کاربردی موزه گراسی نیز پس از موزه هنرهای تزئینی برلین، قدیمی‌ترین موزه هنر و صنایع‌دستی آلمان به شمار می‌رود. جالب است بدانید که در این بخش، آثار قدیمی ایرانی مانند مینیاتورهای قدیمی، کاسه‌های سفالی، نسخ خطی از شاهنامه و …به نمایش گذاشته شده است.موزه آلات موسیقی نیز با ۵۵۰۰ شی تاریخی، یکی از مهم‌ترین موزه‌های موسیقی در اروپا به شمار می‌رود و گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می‌کند.

جالب است بدانید که ساختمان قدیمی موزه نیز در حال‌حاضر به کتابخانه شهر اختصاص یافته است.

 موزه گراسی یکی از نقاط اصلی گردشگری شهر لایپزیگ به‌شمار می رود و اغلب گردشگران سعی می‌کنند، بازدید از آن را از دست ندهند. اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره این موزه به‌دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.grassimuseum.de/

تازه های نشر در آلمان

جنگ در مشرق‌زمین

منبع:آمازون

دهه‌ها است که خاورمیانه در مرکز توجه جهانیان قرار گرفته است. هر روز اخبار متعددی درباره مشکلات خاورمیانه در سطح جهان منتشر می‌شود، اما آنچه کمتر مورد توجه قرار گرفته، این است که سیاستمداران غربی نقش به‌سزایی در ایجاد مشکلات خاورمیانه دارند.  اولریش تیلگنر، روزنامه‌نگار آلمانی در اثر جدید خود  “جنگ در مشرق‌زمین” درباره سیاست‌های اشتباه غرب در خاورمیانه نوشته است. او که سال‌ها به عنوان خبرنگار در خاورمیانه فعالیت داشته، در کتاب خود، غرب را مسئول مشکلات متعدد خاورمیانه از جمله ظهور و گسترش سازمان‌های تروریستی مانند داعش دانسته است.

Herausgeber : Rowohlt Berlin; 2. Edition (15. September 2020)
Sprache: : Deutsch
Gebundene Ausgabe : 272 Seiten
ISBN-13 : 978-3737100977
Ulrich Tilgner

لینک کتاب:

هفته‌نامه فارسی زبان رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان صرفا به منظور آشنایی با رویدادها و تحولات فرهنگی آلمان، خلاصه گزارش‌ها و اخبار رویدادهای فرهنگی این کشور را بدون دخل و تصرف و ارائه نظریه، با ذکر دقیق منبع و عینا همانگونه که منتشر شده است، منعکس می‌نماید. بر این اساس تاکید می‌کند که انعکاس این اخبار به هیچ‌وجه به منزله تأیید آن نمی‌باشد.در عین‌حال، هرگونه بهره‌برداری و نقل اخبار، گزارش‌ها و تحلیل‌های این نشریه صرفا با ذکر منبع مجاز است

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist icro.png

هفته نامه خبری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
با همکاری هیات تحریریه رایزنی فرهنگی
انتشار از طریق وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان
www.irankultur.com | info@irankultur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *